Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.12.2011, 06:49:05
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Va doresc tuturor un an nou mai bun, sa aveti sanatate, iubire, rabdare si spor in credinta. Daca exista rabdare si credinta, poti face orice, oriunde, chiar si in Romania, Grecia sau SUA. Nu uitati, la Dumnezeu toate sunt cu putinta,totul este sa crezi.

Inca odata, La Multi Ani si un nou an implinit din toate punctele de vedere.

Doamne Ajuta !

off-topic: daca se poate, haideti sa nu ne certam si sa ne aruncam reprosuri, macar pe acest topic unde ar trebui sa facem o urare si sa punem un gand bun ptr toti userii. daca cineva zice ceva suparator, ignorati si ramaneti calmi, caci altfel, se v-a ajunge la certuri si discutii care nu isi au rostul aici. Imi cer scuze daca am spus ceva gresit ori am deranjat pe cineva cu cuvintele mele.

Maica Domnului sa va ocroteasca pe toti !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.12.2011, 11:15:02
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

La multi ani tuturor!

Dumnezeu sa ne ajute si in 2012!

Sa avem un an mai usor!


Tot ce va doriti, sa vi se indeplineasca!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.12.2011, 13:56:18
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Tuturor fratilor formisti le doresc un an nou mai bun decit acesta, de este cu putinta din faptele noastre !

Iar acum am sa adaug citeva cuvinte despre ideile (si nicidecum despre userii !) care s-au tot vehiculat anul acesta pe forum :

Un forum de tatici dar si de mitici , un forum in care se fuge de Adevar si de Dreptate preferindu-se orice subterfugiu care aici se numeste iubire.
Un forum in care de cele mai multe ori ascultarea parerii celuilalt sau dreptul lui la o opinie este tratat cu violenta cind nu ne aduleaza si nu ne binecuvinteaza ideile proprii .
Un forum in care ,,aparatorii" nejudecarii aproapelui sunt intîii la judecare .
Un forum in care nu suportam sa ne uitam in oglinda moralitatii iar atunci cind nu avem in cotro preferam sa dam cu piatra in ea ca sa nu mai fie , punind apoi imediat intrebarea : cine a dat cu piatra ?
Un forum in care multe sunt situatiile de mîțîire si in care atunci cind punem o intrebare o face premeditat sau poate inconstient ,minati de dorinta de a auzi si a accepta numai ce ne place.
Un forum in care necinstim cuvintul Mintuitorului dindu-i un alt sens : cine nu este cu mine , este impotriva mea !
Un forum in care suntem straini de cuvintele Mintuitorului , dar mai ales de acesta :,,... sa va iubiti unul pe altul asa cum v-am iubit Eu pe voi , astfel incit cei ce va vad sa stie ca sunteti ucenicii Mei !"
Un forum in care nu suntem insa straini de ambitiile si orgoliile noastre !
Un forum in care daca ne-am scrie fiecare pe pantoful dret ,,IUBIRE" iar pe cel sting ,,DREPTATE/ADEVAR" si am incerca sa mergem prin lume dupa ce idei sustinem , am fi mereu de risul sectarilor pt. mersul nostru schiopatat si prostesc deoarece ,,DREPTATEA" neplacindu-ne o ignoram si zicem ca nu este de valoare ... ne place insa mult ,,IUBIREA" ! Dar ce iubire este aceasta de ne aduce intro asemenea situatie ?

Probabil ca pt. multele noastre pacate si pt. a noastra necredinta dreapta in ADEVAR nu avem pace cu totii si probabil ca inca Hristos nu a trecut pe aici, pe la noi, caci altminteri am fi cunoscut pacea adevarata , cea din cuvintele Lui : ,,...pacea mea las voua!"

Pe cei care sunt mai buni si mai de credinta dreapta ii invit sa ma contrazica ... dar dupa legea iubirii si nu dupa cea a adevarului si a dreptei socoteli !

Asadar, sa ne deie Dumnezeu mai multa putere de a crede si a trai in Dreptate si Adevar iar sarbatorile sa ne fie dupa blagoslovenia parintelui Paisie aghioritul : ,,... traiti fiecare dupa cum puteti, care mai bogati, care mai saraci , dar sa va feriti de pacate, caci acestea ne impiedica sa intram in Rai " !

PS : nu am sustinut aici renuntarea la iubire sau ca nu ar fi o virtute . Iubirea este un lucru tare greu si nu il poti deprinde decit numai dupa ce esti drept si traiesti in Adevar !
Desi Hristos a intemeiat legea iubirii El se autodefineste ,,Adevarul" iar iubire inafara adevarului si a dreptatii nu mai este ORTODOXIE ! Iubirea in minciuna si nedreptate ... este necurata !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 29.12.2011 at 14:01:48.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.12.2011, 14:24:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cuvintele noastre sunt saracacioase , cu toate ca ne consideram mari profesori , fiecare in felul lui , dam lectii , dar noi insine suntem corijenti , si culmea persistam in greseli , adica in prostie ! Fie ca Bunul Dumnezeu sa ne lumineze mintea , sau acea zona a mintii alterata de pacate si faradelegi !
Cel mai potrivit cuvant la cumpana dintre ani mi s-a parut o rugaciune a Sfantului Paisie Aghiotirul !
Deci :




Rugăciunea Sfântului Paisie Aghioritul pentru lume
Dumnezeul meu, să nu-i părăsești pe robii Tăi care trăiesc departe de Biserică; dragostea Ta să-i aducă pe toți lângă Tine.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care suferă de cancer.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care suferă de boli ușoare sau grave.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care suferă de infirmități trupești.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care suferă de infirmități sufletești.
Pomenește, Doamne, pe conducătorii țărilor și ajută-i să conducă creștinește.
Pomenește, Doamne, pe copiii care provin din familii cu probleme.
Pomenește, Doamne, pe familiile care au probleme și pe cei divorțați.
Pomenește, Doamne, pe orfanii din toată lumea, pe toți cei îndurerați și nedreptățiți în această viață, pe văduvi și pe văduve.
Pomenește, Doamne, pe toți cei întemnițați, pe anarhiști, pe narcomani, pe ucigași, pe făcătorii de rele, pe hoți, luminează-i și ajută-i să se îndrepte.
Pomenește, Doamne, pe toți cei înstrăinați.
Pomenește, Doamne, pe toți cei ce călătoresc pe mare, pe uscat și prin aer, și-i păzește.
Pomenește, Doamne, Biserica noastră, pe slujitorii sfințiți ai Bisericii și pe credincioși.
Pomenește, Doamne, toate frățiile monahale, pe stareți și pe stărețe, pe monahi și pe monahii.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care sunt în vreme de război.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care sunt prigoniți.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care sunt precum păsările vânate.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care și-au lăsat casele și serviciile lor și se chinuiesc.
Pomenește, Doamne, pe săraci, pe cei fără casă și pe refugiați.
Pomenește, Doamne, toate popoarele, să le ții în brațele Tale, să le acoperi cu Sfântul Tău Acoperământ, să le păzești de orice rău și de război. Și iubita noastră țară, zi și noapte să o ții la sânul Tău, să o acoperi cu Sfântul Tău Acoperământ, să o păzești de orice rău și de război.
Pomenește, Doamne, familiile chinuite, părăsite, nedreptățite, încercate și dăruiește-le lor milele Tale cele bogate.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care suferă de tot felul de boli sufletești și trupești.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care ne-au cerut nouă să ne rugăm pentru ei.

AMIN !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.12.2011, 15:00:09
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La multi ani, tuturor!
Celor pe care v-am suparat cu vorbele mele, va cer cu umilinta iertare. Iertati scapararile sufletului meu inca bolnav si poftiti de imi dati doctorii sufletesti. Promit ca le iau pe toate, nu ascund nimic sub limba! (Accept si injectii, chiar daca doare...)
Celor care m-au suparat, iarasi le cer iertare. Ca nu am fost in stare sa imi domolesc focul iritarii, ca am lasat orgoliul sau fricile si, in fond, mandria, sa imi intunece inima si mintea.
Celor care m-au lasat rece, iarasi le cer iertare, ca am fost impietrit si lenes.
Imi cer iertare omului launtric, respirind in fiecare dintre noi, despre care stiu ca se tine de mana cu omul launtric al fiecaruia, nevazut. Fata de acesta, cele mai umile plecaciuni si lacrimi intru Hristos Domnul. Pentru lanturi si bice, pentru scuipat si ocara, pentru ziduri de frica si lasitate, pentru idoli si curvie (neinfranare), pentru prea putina prietenie, pentru daramare in loc de zidire.
Cum cred ca Dumnezeu nu sufera la omul crestin linistea (porcina) si nepasarea, tihna si viata usoara, imi urez mie insumi si voua tuturor, un an greu.
Un an mai greu ca niciodata va urez, un an de sacrificii intru slujirea aproapelui, intru urmarea lui Hristos, un an udat intru rodnicie cu lacrimi de pocainta, un an cu dezamagiri frumos asumate si inaltate impletit cu rugaciune, ca fumul tamaii, un an cu mult cutremur (sfant).
Va doresc si mult imi doresc, ca mai degraba sa cerem Domnului izbavirea de aceasta viata decat sa amanam la nesfarsit zdrobirea patimilor noastre, personale.
Va doresc si imi doresc tot ceea ce Biserica ne doreste: viata curata, dupa puteri, inaintea lui Dumnezeu! AMIN!+
La multi ani!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.12.2011, 15:39:49
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Dragilor, tuturor forumistilor,
va doresc un An Nou rodnic in .. iubire,
va mai doresc un An Nou bogat in .. iertari,
si va urez un An Nou plin cu .. binecuvantari!
Iertati-ma daca v-am suparat.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.12.2011, 17:32:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pai sa atace ideea,nu oamenii! Si s-o faca cu argumente,nu judecand persoana mea sau a oricaruia dintre noi. Eu cu argumente am venit. In fine,nu e topicul potrivit. La multi ani tuturor inca o data
Draga Raoul, ti-o spun cu unui frate si sper sa-ti fie de folos - incearca sa eviti ineptiile (astea nu sunt argumente) si uneori dai dovada de rea vointa. De 2 ori m-am trantit de ineptiile tale. Desi au intervenit si alti useri care ti-au atras atentia ca gresesti, tu ai continuat sa-ti mentii pozitia de "gica contra". Incearca sa fii putin mai atent la acest aspect. Uite aici ai si un raspuns la una din nelamurirea ta de care probabil tu si acum tii cu dintii de ea - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...2&postcount=52
Eu te-am iertat si te rog sa ma ierti si tu mine.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.12.2011, 17:47:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doresc tuturor forumiștilor și familiilor lor, un an mai bun, cu împliniri duhovnicești, un an plin de gânduri bune, un an cu un început bun pentru o viață mai curată, un an plin de iubire și jertfă pentru Dumnezeu și aproapele!
Iertare și un gând bun vă cer!

La mulți ani tuturor!

Last edited by ovidiu b.; 29.12.2011 at 17:49:24.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.12.2011, 17:48:38
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Draga Raoul, ti-o spun cu unui frate si sper sa-ti fie de folos - incearca sa eviti ineptiile (astea nu sunt argumente) si uneori dai dovada de rea vointa. De 2 ori m-am trantit de ineptiile tale. Desi au intervenit si alti useri care ti-au atras atentia ca gresesti, tu ai continuat sa-ti mentii pozitia de "gica contra". Incearca sa fii putin mai atent la acest aspect. Uite aici ai si un raspuns la una din nelamurirea ta de care probabil tu si acum tii cu dintii de ea - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...2&postcount=52
Eu te-am iertat si te rog sa ma ierti si tu mine.
omul e liber sa zica ce vrea, atat timp cat nu jicneste pe nimeni folosind cuvinte vulgare. Asa ca nu-l mai "urecheati" pe Raoul. Fiecare din noi avem "taria opiniunilor" noatre, cum zicea maestrul Caragiale.Cu totii avem puncte de vedere diferite, impoarant e fa fie in spiritul crestin si sa nu ne suparam unul pe celalalt. UN AN NOU BINECUVANTAT VA DORESC TUTUROR. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.12.2011, 19:02:19
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Un an cu bucurie si pace sufleteasca!
Un an Nou cu Hristos prezent in viata si sufletele noastre!
Un an nou in care sa ne amintim si de apropele de langa noi, stiind ca in chipul lui se ascunde Hristos!
Un an nou cu liniste si armonie in familie!
Un an nou, asa cum vi-l doriti, dragii mei, dar mai ales asa cum ne este tututor de folos!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un gand bun de 8 martie adrian010155 Generalitati 33 08.05.2011 22:17:20
Un gand de sfanta Inviere danyel Generalitati 22 06.04.2010 18:13:06
Va rog, un gand bun. VelvetSky Generalitati 8 06.01.2010 12:44:02
Un gand fara titlu... luchian Generalitati 5 21.03.2009 07:06:19
STEFANE, CE-AI DE GAND? Ioan_Ciobota Generalitati 50 09.10.2007 12:05:15