Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 11.09.2012, 23:43:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Cu adevarat, nu am de ce, insa firea omului este slaba si uite asa ma lenevesc sa mai cred ca voi intalni un asemenea barbat. Si eu credeam, si, desi mi-e slaba credinta asta, inca mai sper ca sunt barbati normali pe acest pamant. Numai Domnul sa ne scoata unul in calea celuilalt. Doamne miluieste!
Sigur n-ai refuzat niciodata sa te vezi cu un barbat pentru ca ti s-a parut urat sau plictisitor?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 11.09.2012, 23:57:17
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur n-ai refuzat niciodata sa te vezi cu un barbat pentru ca ti s-a parut urat sau plictisitor?
Nu m-am desvinovatit spunand ca nu am facut asta. De obicei (nu garantez ca de fiecare data) o prima intalnire am cu cineva care ma invita la un suc sa spunem, restul depinzand de acea prima intalnire. Poate ca tin si eu intr-o oarecare masura de anumite aspecte fizice, trebuie reciprocitate intr-o oarecare masura, nu? Cu siguranta si eu is fatarnica.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 12.09.2012, 00:02:23
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Multumim myself00 :)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 12.09.2012, 00:02:58
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Este o cruce de dus acolo, dar o cruce frumoasa, o cruce pe care stiu ca vreau sa o duc.
O cruce tot trebuie să ducem: chiar dacă a căsniciei pare mai de dorit, sunt mulți care dăznădăjduiesc sub povara ei, dorind s-o ducă pe a singurătății. Și invers. S-o ducem pe cea a singurătății când suntem singuri și pe a căsniciei dacă pe aceea ne-o dă Dumnezeu. Și să nu uităm că, pe oricare am duce-o, e binecuvântată și mântuitoare, pentru că e Domnul o poartă cu noi.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 12.09.2012, 00:23:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Aspectul

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Nu m-am desvinovatit spunand ca nu am facut asta. De obicei (nu garantez ca de fiecare data) o prima intalnire am cu cineva care ma invita la un suc sa spunem, restul depinzand de acea prima intalnire. Poate ca tin si eu intr-o oarecare masura de anumite aspecte fizice, trebuie reciprocitate intr-o oarecare masura, nu? Cu siguranta si eu is fatarnica.
Am o prietena divortata anul trecut. Ea este mexicana, imigranta, modesta, harnica. Foarte harnica si inteligenta. Este avocata.
El (caucazian - mentionez pt ca multi judeca omul dupa culoare) nu a reusit sa intre la aceeasi facultate, a schimbat zeci de locuri de munca (el isi dadea cu usurinta demisia), pana la urma nu a mai lucrat deloc si ea il intretinea.

El se imbraca foarte atent si elegant. La scoala in care mergeau copiii nostri, mamicile (majoritatea divortate) erau foarte interesate de misteriosul barbat intotdeauna atat de aranjat, sociabil, manierat.. Au aflat ca este fostul sot al prietenei mele si s-au strans grup in jurul ei.
Ele: "Avem o curiozitate: ce profesie are fostul tau sot? L-am vazut de atatea ori si ne tot intrebam. Ea crede ca este arhitect, pt ca are un look de artist. Eu cred ca este doctor sau avocat pentru ca pare autoritar.. Chiar ne gandeam sa pariem"
Prietena: " Este chelner part-time"

(nu mai scriu concluzii)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 12.09.2012, 00:31:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Nu m-am desvinovatit spunand ca nu am facut asta. De obicei (nu garantez ca de fiecare data) o prima intalnire am cu cineva care ma invita la un suc sa spunem, restul depinzand de acea prima intalnire. Poate ca tin si eu intr-o oarecare masura de anumite aspecte fizice, trebuie reciprocitate intr-o oarecare masura, nu? Cu siguranta si eu is fatarnica.
Bun, am facut lumina in chestiune pana la urma, daca ai sa ramai fata batrana poat macar nu mai intrebi retoric "de ce, de ce eu, Doamne?"
Reply With Quote
  #77  
Vechi 12.09.2012, 00:33:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Imi pare rau pentru dvs. ca trebuie sa indurati o asemenea casnicie. Stiti, de felul meu sunt o persoana taioasa, si acum ceva vreme v-as fi spus ca singura solutie este divortul, caci sotul dvs savarseste adulter. In ultimul timp stau si ma gandesc daca, iubindu-vai sotul, mai este asa usor de facut acest pas... si asta dupa ce am vazut filmul "Fireproof"
Vezi, pana sa vezi fimul asta nu era nici macar pe aproape cu ideea despre ce inseamna casatoria.

Mai bine singura decat taios divortata in graba!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 12.09.2012, 00:36:07
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Doamnule N.Priceputu, stiti de cate ori am primit acest sfat? Usor de spus...dar stiti cat de greu este de facut? Nu stiu pentru altii, poate o fi mai usor, dar pentru mine care sunt mai neputincioasa si mai netrebnica asa de felul meu este foarte greu. Nu imi mai este frica de singuratate, sau cel putin incep incetul cu incetul sa ma obisnuiesc cu ideea. Stiti de ce imi este frica? De pacat imi este foarte mare frica. Am picat odata, nimic nu imi garanteaza ca nu o sa pic inca o data la cat de slaba sunt. Ispita este mare, uneori nestiind daca voi putea rezista sau nu. Iar acest aspect, cu iertare sa-mi fie, nu il pot trata cu indiferenta, si nu imi pot propune sa merg spre el. Stiu ca avem nevoie de ispite pentru mantuire, dar cand risti sa faci din nou acelasi pacat mare, nu prea vad niciun folos: presupun ca stiti pilda bolnavului care nu avea ajutor sa intre primul in apele tulburate de inger, iar dupa 38 de ani a ajuns Hristos la el insanatosindu-l si spunandu-i "Ai grija sa nu mai pacatuiesti ca sa nu patesti mai rau!" Si poate nu ar trebui sa-mi fie frica nici de a doua cadere, dar mi-e frica de imposibilitatea de a mai cere ajutorul Domnului...stiti ca deznadejdea poate duce la pacate ireversibile. Si acum chiar daca deznadajduiesc ca nu mi gasesc pe cineva, va dati seama ca Hristos inca ma ajuta prin Sf. Spovedanie si Sf. Impartasanie pe care S-a milostivit a mi-o da din nou prin parintele meu duhovnic la ceva timp dupa incercarea mea de indreptare. Cum voi mai putea spune "Hristoase, ingaduie-mi din nou sa ma impartasesc!" daca eu ma voi lepada de El prin acelasi pacat?
Acum intelegeti de ce nu pot ignora acest aspect din viata mea? Si nu imi garanteaza nimeni nici ca va fi un sot model, nici ca voi fi sotie model, nici ca voi fi mama buna, nici ca nu voi pica, nici nimic. Nu ma astept la o casnicie model, sunt constienta ca sunt greutati, am trait intr-o astfel de familie, dar nedejdea in Hristos face totul; la un moment dat daca nu mai poate unul sa spere, spera celalat, daca nu mai poate unul sa mearga, merge celalalt, daca nu mai poate unul sa manance, ii da celalalt de mancare si tot asa. Nu ma pot gandi doar la aspectele frumoase ale unei casnicii, dar nici doar la greutati. Este o cruce de dus acolo, dar o cruce frumoasa, o cruce pe care stiu ca vreau sa o duc. Poate imi este usor sa vorbesc acum si atunci cand o voi duce(daca va ingadui Hristos) ma voi intoarce si vor veni momente cand nu o voi mai vrea, sau o voi vrea scurtata, insa nici pe remiza asta nu pot merge, caci altfel nu mai sunt sigura de nimic din tot ceea ce vreau si devenind confuza mai rau imi va fi.
Gabriela, tocmai asta e frumusetea vietii pe Pamant. Faptul ca niciodata nu vom stii ce se va intampla maine. Nimic nu ne este garantat de cand ne nastem. Totul dobandim pe parcurs, cu fiecare zi care trece. Care ar mai fi scopul nostru daca am stii de la inceput ca vom gasi sau nu vom gasi un sot bun, ca vom fi sau nu vom fi mame bune? Tocmai datorita acestei incertitudini permanente, ne straduim sa fim din ce in ce mai buni si luptam sa obtinem fericirea si mantuirea in viata.
Legat de aceasta problema, a faptului ca nu-ti gasesti perechea potrivita, as tinde sa-ti dau un sfat mai obiectiv. Eu consider ca o viata plina de activitate, o viata antrenanta iti permite sa vezi altfel lucrurile. Poate din cauza monotoniei zilnice, ai aceata anxietate si te gandesti permanent la problema ta.
Concret: In locul tau m-as implica in cat mai multe activitati pentru a-mi umple timpul. Mi-as dezvolta noi pasiuni, care automat m-ar conduce catre oameni noi. Daca iti place sa citesti, incepe sa merge la o sala de lectura. Acolo, pe langa carti poti cunoaste persoane cu care ai ce discuta. Daca esti o fire analitica, orienteaza-te catre stiinte exacte. Te poti apuca sa inveti de exemplu programare, statistica, analiza financiara. Poti vizita forumuri de specialitate, ca apoi sa aplici lucrurile invatate. Te poti apuca de fotografie. Chiar si cu un aparat de slaba calitate, poti invata incet incet sa captezi imagini frumoase. Daca esti interesata de probleme ecologice, te poti inscrie intr-o organizatie pentru protectia mediului. In afara de conferinte interesante, ai sansa sa protejezi Pamantul de ceea ce ii face rau. Te poti implica in actiuni umanitare, la fel, in organizatii non-guvernamentale. Astfel, vei simti, ca ajuti lumea sa fie mai buna si sa-l iubeasca pe Dumnezeu. Poti strange bani din salariu si poti merge intr-un pelerinaj la Manastiri cu ocazia Sfintei Sarbatori a Nasterii Domnului.
Viata e frumoasa, din simplul fapt ca Dumnezeu ne-a oferit-o. De ce sa ne gandim la o singura problema, cand de fapt sunt mii de lucruri in aceasta lume care ne pot aduce bucurie si zambet? Scoala este doar o baza a educatiei, dar parerea mea, este ca Dumnezeu ne-a oferit prea multe posibilitati pentru a ne limita doar la ceea ce invatam in timpul anilor de studii. De ce sa nu descoperim mai multe din ce ne-a lasat?
Incepe prin a intoarce rand pe rand filele vietii, invatand din fiecare cate ceva. Poate nu ti se pare un sfat obiectiv, dar crede-ma cel mai mare remediu pentru depresii este activitatea continua. Ia-l, te rog, in considerare. Implica-te in cat mai multe activitati, invata din toate ceva si vei avea cu siguranta sansa sa cunosti oameni buni care te vor fascina. Unii iti vor ramane prieteni, altii iti vor marca existenta poate doar cu o vorba, pe unii ii vei ocoli, dar poate va fi unul dintre ei, care iti va ramane alaturi toata viata.
Nu-ti pot garanta ca vei gasi ceea ce iti doresti, dar iti pot garanta ca vei aprecia fiecare clipa mult mai mult!
Ai grija de tine! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 12.09.2012, 00:46:52
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Am o prietena divortata anul trecut. Ea este mexicana, imigranta, modesta, harnica. Foarte harnica si inteligenta. Este avocata.
El (caucazian - mentionez pt ca multi judeca omul dupa culoare) nu a reusit sa intre la aceeasi facultate, a schimbat zeci de locuri de munca (el isi dadea cu usurinta demisia), pana la urma nu a mai lucrat deloc si ea il intretinea.

El se imbraca foarte atent si elegant. La scoala in care mergeau copiii nostri, mamicile (majoritatea divortate) erau foarte interesate de misteriosul barbat intotdeauna atat de aranjat, sociabil, manierat.. Au aflat ca este fostul sot al prietenei mele si s-au strans grup in jurul ei.
Ele: "Avem o curiozitate: ce profesie are fostul tau sot? L-am vazut de atatea ori si ne tot intrebam. Ea crede ca este arhitect, pt ca are un look de artist. Eu cred ca este doctor sau avocat pentru ca pare autoritar.. Chiar ne gandeam sa pariem"
Prietena: " Este chelner part-time"

(nu mai scriu concluzii)
Povestea asta lasă pe seama imaginației noastre o continuare posibilă.

Iată o variantă:

Una dintre "ele": Wow, ce sexi, m-aș duce și eu să gust ceva servit de el. Poate am șanse la "specialitatea casei", dacă mă organizez în așa fel încât să "nimeresc" în intervalul de "happy hour".
Alta dintre "ele": Am simțit eu că-i diferit de carieriștii ăștia plictisitori și insensibili cu care ne-am măritat ca proastele, doar ca să ajungem apoi abandonate ca niște piese de mobilier demodate. Dacă nu-l obsedează cariera, nu-i mai rămâne decât amorul. Romeo, ești al meu!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 12.09.2012, 00:49:04
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai bine singura decat taios divortata in graba!
De acord cu tine!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul exista in cer independent de corpul fizic inainte de a cobori in fizic? gavriil Din Vechiul Testament 63 22.01.2016 23:43:56
Barbatii Anna Nunta 268 30.05.2013 19:22:26
De ce nu (prea) merg barbatii la biserica? N.Priceputu Reguli in Biserica 113 19.11.2012 14:12:39
aspectul fizic influenteaza sansele de casatorie simona_fidela Nunta 52 23.01.2012 17:56:47
aspectul fizic romandragut Generalitati 42 28.07.2009 13:00:44