Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.06.2013, 20:21:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chestia cu sferele de influenta vs. educatie este destul de delicata.
Am observat ca parintii tind sa-si piarda in timp autoritatea in fatza copilului, vs. mediu social extern (familiei), ar trebui sa ne intrebam de ce.
Este oare doar un "accident" sau si parintii au o contributie in acest sens?
Este si iar este delicata. O colaborare buna intre parinte si copil este un dar de la Dumnezeu care trebuie cultivat prin rugaciuni reciproce ( copiii pentru parinti si parintii pentru copii).

Parintii care nu au o gandire empatica risca sa piarda teren in fata copiilor. Daca adultul ii da de inteles copilului ca el le stie pe toate si celalalt e un mucea care tot timpul trebuie sa ia aminte, comunicarea intre generatii se blocheaza. Adultul trebuie sa urmareasca evolutia copilului si sa-si fixeze niste prioritati.
Trebuie sa stie cand sa insiste si cand sa fie ingaduitor, cand sa fie intransigent si cand sa zambeasca ingaduitor. E nevoie si de nitel tact pe care-l pot dobandi doar cei care constientizeaza ca nu-l au, adica perfectionistii. Cei care considera ca detin toate informatiile si strategiile necesare unei bune educatii si care nu-si mai dau osteneala sa observe si efectele strategiilor lor vor considera ca numai altii sunt vinovati daca nu ajung la rezultatele dorite.

Copilul isi pretuieste parintii daca si ei ii acorda atentia necesara, conversand cu el pe diferite teme de interes care sa il ajute in viata.
Altminteri, daca parintii nu-si gasesc timp suficient pentru copil, el afla informatiile cautate ( corecte sau incorecte) din diverse surse. Iar daca mai si greseste in viata din cauza unor sfaturi neprimite la timp sau din cauza unor gafe ale parintilor, capitalul de incredere fata de parinti scade si mai mult.

De asemenea, sfaturile date trebuie acoperite prin puterea exemplului personal. ,,Sa ne fereasca Dumnezeu de judecata copiilor!'' - spune un proverb.


Numai Dumnezeu poate da intelepciunea necesara atat copilului cat si parintelui pentru a face voia Sa. Atunci cand si copilul si parintele au ca scop sa faca voia lui Dumnezeu, mai intervine si duhovnicul familiei si lucrurile se mai corecteaza daca se greseste. Dar, daca familia se abate de la voia lui Dumnezeu, isi culege roadele.

Last edited by antoniap; 20.06.2013 at 20:24:04.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 21.06.2013, 12:52:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Parintii care nu au o gandire empatica risca sa piarda teren in fata copiilor. Daca adultul ii da de inteles copilului ca el le stie pe toate si celalalt e un mucea care tot timpul trebuie sa ia aminte, comunicarea intre generatii se blocheaza. Adultul trebuie sa urmareasca evolutia copilului si sa-si fixeze niste prioritati.
Trebuie sa stie cand sa insiste si cand sa fie ingaduitor, cand sa fie intransigent si cand sa zambeasca ingaduitor. E nevoie si de nitel tact pe care-l pot dobandi doar cei care constientizeaza ca nu-l au, adica perfectionistii. Cei care considera ca detin toate informatiile si strategiile necesare unei bune educatii si care nu-si mai dau osteneala sa observe si efectele strategiilor lor vor considera ca numai altii sunt vinovati daca nu ajung la rezultatele dorite.
Exact!

Cum spunea si Cezar intr-o postare, de fapt intr-un mic eseu scris chiar de propriul copil, un copil daca nu este convins el insisi ca binele este bine si ii este impus, fie chiar si cu argumente, nu ii sunt prezentate si alternative si nu este lasat sa aleaga, se vor intampla doua lucruri:

1. copilul nu va dezvolta o gandire autonoma, nu-si va insusi moralitatea personal, ca un avantaj ci o va tolera ca o obligatie circumstantiala

2. chiar daca va face ascultare, o va face cu pretul intretinerii si amplificarii unui sentiment, poate nu atat de constient, de rebeliune

3. va creste distanta dintre parinte si copil, autoritatea parintelui va scade iar cea a mediului va creste, cu consecintele de rigoare
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.06.2013 at 12:58:04.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.06.2013, 19:27:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

http://www.evaluareineducatie.ro/dis...UNIE-2013-1275

Adică asta ar fi olimpiada la mate pe 2013? Destul de grele problemele.

http://www.evaluareineducatie.ro/dis...titionala-1255

Așa îi spune acum, etapa competițională?

Unde aș putea găsi testele (subiectele de teză) obișnuite pe anii recenți, la diverse obiecte, care li se dau elevilor la sfîrșit de semestru pentru clasele I-VIII ?

Am plecat de la titlul de ziar ”Evaluarea Nationala 2013 / Cititorii HotNews.ro despre subiectele de la Matematica: Copiilor din ziua de azi li se cere sa fie prosti? / O sa devenim noi un fel de China pentru chinezi”. Care-s subiectele respective?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 27.06.2013 at 19:32:18.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 28.06.2013, 06:19:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Unde aș putea găsi testele (subiectele de teză) obișnuite pe anii recenți, la diverse obiecte, care li se dau elevilor la sfîrșit de semestru pentru clasele I-VIII ?

Am plecat de la titlul de ziar ”Evaluarea Nationala 2013 / Cititorii HotNews.ro despre subiectele de la Matematica: Copiilor din ziua de azi li se cere sa fie prosti? / O sa devenim noi un fel de China pentru chinezi”. Care-s subiectele respective?
Le-am găsit.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...matematica.htm

Dacă asta se cere acum unui elev de-a opta, mulți pot să predea matematica acasă copiilor lor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 28.06.2013, 11:27:21
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Le-am găsit.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...matematica.htm

Dacă asta se cere acum unui elev de-a opta, mulți pot să predea matematica acasă copiilor lor.
Ce e asta?
*
Si nu cred ca bac-ul ar trebui desfiintat sau sa schimbam tot sistemul sa fim la standardele europene.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 28.06.2013, 11:54:10
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Le-am găsit.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...matematica.htm

Dacă asta se cere acum unui elev de-a opta, mulți pot să predea matematica acasă copiilor lor.
nu chiar. Subiectul 1 poate sa il faca oricine.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 28.06.2013, 17:28:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
nu chiar. Subiectul 1 poate sa il faca oricine.
Cum adică ”nu chiar”?

Asta am zis și eu, că subiectele au fost ușoare la evaluări și oricine poate să le rezolve, deci nivelul li se cere elevilor poate fi cu ușurință atins și mult depășit de majoritatea părinților care și-au propus să educe acasă copiii.

Pentru cei cu pretenții de olimpiadă vedeți subiectele de la etapa finală competițională și încercați să le rezolvați... dacă puteți. :)

M-am uitat și la subiectele de la olimpiada de fizică și română. Sînt dificile și necesită nu doar pregătire temeinică, ci și o inteligență cu mult peste medie. Doar de aia nu sînt gîndite pentru toți elevii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 28.06.2013, 20:44:11
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
, deci nivelul li se cere elevilor poate fi cu ușurință atins și mult depășit de majoritatea părinților care și-au propus să educe acasă copiii.
foarte frumos este si faptul ca parintii invata impreuna cu copiii.tin minte ca atunci cand trebuia sa invat tabla inmultirii,atat de mult m-a ascultat mama pana a stiut-o si ea pe toata,inainte se incurca.la fel s-a intamplat si cu substantivul,verbul etc.din pacate,cand am mai crescut am inceput sa-mi pregatesc singura temele,deci mama si-a incheiat studiul. :d
oricum,o simteam foarte aproape atunci,cred ca un avantaj al scolii e acasa e si faptul ca formeaza o legatura mai puternica intre mama si copil.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 28.06.2013, 21:59:13
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cum adică ”nu chiar”?

Asta am zis și eu, că subiectele au fost ușoare la evaluări și oricine poate să le rezolve, deci nivelul li se cere elevilor poate fi cu ușurință atins și mult depășit de majoritatea părinților care și-au propus să educe acasă copiii.

Pentru cei cu pretenții de olimpiadă vedeți subiectele de la etapa finală competițională și încercați să le rezolvați... dacă puteți. :)

M-am uitat și la subiectele de la olimpiada de fizică și română. Sînt dificile și necesită nu doar pregătire temeinică, ci și o inteligență cu mult peste medie. Doar de aia nu sînt gîndite pentru toți elevii.
Pai foarte rau ca se cere nivelul asta acum. Ce e cu subiectele alea? Acela e examen de clasa a8a sau a 4a? De ce coboara standardele?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 28.06.2013, 22:49:40
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Asta am zis și eu, că subiectele au fost ușoare la evaluări și oricine poate să le rezolve, deci nivelul li se cere elevilor poate fi cu ușurință atins și mult depășit de majoritatea părinților care și-au propus să educe acasă copiii.
Nu e vorba de asta.
E prima parte, care e cea mai usoara.
Daca rezolvi asta total si complet, nu iei 5.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
școală acasă, homeschool, homeschooling, scoala acasa