Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 29.06.2013, 00:01:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Cum m-a schimbat educatia la domiciliu
by Cristina
Am o confesiune de facut. Niciodata nu m-am gindit ca voi face homeschool. Traind in Romania, normal ca nu am auzit de asa ceva. Venind in America, am facut acelasi lucru. Atunci cind a fost timpul ca fata mea sa mearga la gradinita am inscris-o la o gradinita privata, pentru ca era aproape de locul unde lucram. Au venit anii de scoala si ne-am mutat din Detroit pentru ca sa cautam un oras cu scoli bune si intr-o zona linistita pentru fetita noastra. Fiind invatata in sistemul romanesc, am avut probleme cu fiecare an scolar. Prima data mi-am spus ca poate eu nu sint obisnuita pentru ca este un sistem nou mie, anul urmator a schimbat invatatorul si mi-am spus ca era ultimul lui an inainte de pensie si nu-l mai intereseaza sa predea lectiile. Apoi a avut o invatatoare care ma chema mereu la scoala pentru ca Damaris socializa cu prietenii si nu acesta era motivul pentru care era acolo. Intereant este ca acum cei care aud ca fac homeschooling spun ca nu e bine pentru socializarea ei. :)
Aceste frustrari cu sistemul american de invatamint, unde se preda foarte putina materie, sau ce se preda raminea la scoala, iar eu ca parinte nu puteam repeta lectia pentru urmatorul test, le-am facut vocale si vecinei mele. Ea mi-a sugerat sa fac homeschool, ca ea. Nici nu am stiut la ce se referea. Am refuzat politicos si am adus aceleasi argumente care mi le aduc altii mie acum cind aud ca fac homeschooling. Cum se intoarce roata :)
Damaris a terminat clasa a 5-a, iar saminta de a controla educatia copiilor mei se parea ca a prins radacini. I-am propus ca sa incercam sa facem homeschooling in timpul vacantei de vara, iar daca nu ne place sau nu facem fata, in toamna se poate duce inapoi la scoala. Asa am inceput, si de atunci nu ne-am mai uitat inapoi. Nici macar o singura secunda nu ne-a trecut prin cap gindul ca sa se intoarca la scoala. Azi am 8 ani de homeschooling sub centura si pot sa spun ca m-am schimbat enorm.
1. Caracterul s-a maturizat. As vrea sa pot sa va spun ca am fost mereu rabdatoare, buna si iubitoare cu copiii mei. Adevarul este ca inca lucrez la aceste trasaturi. Totusi, faptul ca sint impreuna cu copiii mei in fiecare zi imi da posibilitatea de a practica rabdarea si dragostea. Eu nu fac homeschool pentru ca am rabdare, ci am invatat sa am rabdare pentru ca fac homeschool.
2. Inima imi este mult mai sensibila fata de copiii mei. Tot acest timp petrecut impreuna cu fetele mele m-a facut sa le indragesc nespus de mult. Homeschoolingul m-a ajutat ca sa le inteleg mai bine nevoile, mai ales in perioada adolescentei. Nu am facut homeschooling pentru ca am dorit sa petrec mai mult timp cu copiii mei, dar petrecind mai mult timp cu copiii mei m-a facut ca sa iubesc homeschoolingul.
3. Am invatat sa gindesc afara din cutie. Exista anumite norme sociale in cultura noastra - lucruri care se asteapta de la noi ca sa le facem. Scoala de stat se afla cu singuranta pe lista a ceea ce trebuie sa faci. Acum, ca m-am eliberat de aceasta norma sociala, m-am trezit ca pun sub semnul intrebarii si alte norme. Nu vreau ca sa traiesc intr-un anumit fel pentru ca toata lumea asa face, ci vreau sa traiesc cu un scop anume.
4. Imi apreciez mai mult sotul. Sotul meu a facut o multime de sacrificii pentru ca fetele noastre sa fie invatate la domiciliu. Se multumeste cu lucruri mai ieftine pentru ca sa pot cumpara un microscop sau ca sa platesc lectiile de muzica ale fetelor. Atunci cind ne-am dus in audienta la senator si la deputat mi-a ascultat cu rabdare argumentele pregatite impotriva standardelor federale in educatie. Atunci cind am mers in capitala statului, Lansing, ca sa sustinem proiectul de lege impotriva nationalizarii invatamintului, el a fost cel care ne-a sustinut in rugaciune.
5. Am invatat tot felul de lucruri noi. Abia cind am inceput educatia copiilor mei mi-am dat seama ca scoala nu m-a invatat mare lucru. Nu am invatat istoria si nu am conectat evenimentele intre ele. Acum apreciez si inteleg istoria intr-un mod nou. Nu am scris un eseu in viata mea. Cind am inceput educatia la domiciliu, m-am gindit ca eu sint cea care o voi preda, insa se pare ca si eu invat cot la cot cu fetele mele.
6. Sint mult mai relaxata. Nu trebuie sa ne trezim dimineata ca sa mincam repede si sa mergem la scoala si la lucru. Nu trebuie sa astept autobuzul si nu trebuie sa merg la sedinte cu parintii. Nu trebuie sa ne chinuim seara, dupa o zi lunga, ca sa ne facem temele.Pentru ca sintem acasa, ne organizam cum vrem si ne bucuram mai mult de oportunitatile care se ivesc.
7. Am devenit mai increzatoare in abilitatea mea de a preda. Cu timpul, am modificat și am optimizat fiecare programa. Am adaugat carti clasice si am ignorat testari. Am gasit proiecte amuzante si excursii pentru a avea o gama cit mai interesanta. Conversatiile in timpul cinei m-au facut sa realizez ca nu numai ca fetele invata, ci si ca le place sa invete. Atunci cind nu am gasit ce am avut nevoie ca sa predau o lectie m-am decis sa le scriu chiar eu.
8. Am invatat ca nu este vorba de mine. Ca sa faci homeschool ai nevoie de timp, de energie pentru a-i educa pe copii. Este un stil de viata cu totul diferit. Imi face placere ca sa ajut copiii altor parinti la matematica. Educatia la domiciliu m-a ajutat sa realizez ca aptitudinile si abilitatile mele nu sint ale mele, ci sint pentru a le transmite mai departe.
Uitandu-ma peste aceste 8 motive pro homeschooling,nu am vazut decat rezultate pozitive pt mama.Asta urmareste homeschoolingul?
Haidem sa vedem cam ce rezultate pozitive putem aduce in discutie despre educatia copiiilor?!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 29.06.2013, 00:08:35
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
foarte frumos este si faptul ca parintii invata impreuna cu copiii.tin minte ca atunci cand trebuia sa invat tabla inmultirii,atat de mult m-a ascultat mama pana a stiut-o si ea pe toata,inainte se incurca.la fel s-a intamplat si cu substantivul,verbul etc.din pacate,cand am mai crescut am inceput sa-mi pregatesc singura temele,deci mama si-a incheiat studiul. :d
oricum,o simteam foarte aproape atunci,cred ca un avantaj al scolii e acasa e si faptul ca formeaza o legatura mai puternica intre mama si copil.
Dar tu ai simtit cum legatura s-a format si cand mama ta invata cu tine impreuna,tu fiind la scoala totusi...

Secretul consta in interesul pe care parintii il pun in educatia copiilor;aceasta legatura se formeaza oricum atunci cand parintii sunt interesati de ocupatia lor de parinte.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 29.06.2013, 00:18:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu sunt de acord cu aceasta forma de educatie.

Va da nastere unor persoane cu probleme de socializare,disciplinare si concentrare.
Cursurile acasa incep cand vrei,ai pauza cand vrei nu exista rigoare,disciplina sau control.

Tocmai asta urmareste scoala,se implementeze copiiilor idea de disciplina,mentirea unui orar,obiceiul de a fi punctual acolo unde esti asteptat,deprinderile zilnice si lupta continua de a ajunge in timp la scoala,pregatit pt cursuri.

La ce s-ar rezuma toate acestea acasa?
In plus,multi adulti au cunostiinte immense insa nu au rabdarea necesara de a preda aceste cunostiinte(nu au pregatire pedogogica).
Tatal meu este o enciclopedie ambulanta de cunostiinte si o minte brilianta in matematica...cu toate acestea ii venea foarte greu sa facem o problema impreuna deoarece se irita foarte usor(iar eu desenam in timp ce dansul imi repeta formule).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 29.06.2013, 03:38:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
La ce s-ar rezuma toate acestea acasa?
In plus,multi adulti au cunostiinte immense insa nu au rabdarea necesara de a preda aceste cunostiinte(nu au pregatire pedogogica).
Tatal meu este o enciclopedie ambulanta de cunostiinte si o minte brilianta in matematica...cu toate acestea ii venea foarte greu sa facem o problema impreuna deoarece se irita foarte usor(iar eu desenam in timp ce dansul imi repeta formule).
Studiile indica in schimb ca acolo unde este practicat temeinic, dupa o programa, rezultatele sunt mult mai bune decat cei educati in sistemul public de invatamant.

In schimb unde nu este o programa si se lasa la latitudinea copilului ce sa invete si ce nu, rezultatele sunt mai slabe fata de sisemul public.

In orice caz, sistemul nu e pentru oricine, nu toata lumea are resursele necesare pentru asa ceva: timp, bani si copii putini.

In plus, vorbim degeaba pentru ca la noi (Romania) nu este cadru legal pentru asa ceva.

In schimb exista un sistem mult mai accesibil care chiar da rezultate (daca e practicat temeinic) din pacate se pare doar pentru clasa primara: scoala dupa scoala.

E drept, este o problema de resurse financiare de data asta dar banii sunt mai usor de gasit decat un parinte cu talent pedagogic, nu mai zic de nivel intelectual.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 29.06.2013 at 03:41:17.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 29.06.2013, 03:58:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
nu chiar. Subiectul 1 poate sa il faca oricine.
Asa retarzi au ajuns acum?
Sau asta este solutia Ministerului pentru a ridica nota medie?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 29.06.2013, 04:00:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Nu e vorba de asta.
E prima parte, care e cea mai usoara.
Daca rezolvi asta total si complet, nu iei 5.
Jumatate din test este mura'n'gura pentru un nivel submediocru, fata de ce cred ca erau acum 20 ani standardele clasei a VIIIa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 29.06.2013, 04:06:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Le-am găsit.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...matematica.htm

Dacă asta se cere acum unui elev de-a opta, mulți pot să predea matematica acasă copiilor lor.
Eu zic ca nu e deloc imbucurator..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 29.06.2013, 04:33:32
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Jumatate din test este mura'n'gura pentru un nivel submediocru, fata de ce cred ca erau acum 20 ani standardele clasei a VIIIa.
Nu acum 20 de ani. Acum 5-10. Cand am dat eu capacitatea, subiectele erau destul de grele. Nu grele ca la olimpiada, dar nici prostia asta care se da acum. Se putea face o departajare ptr. liceu.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 29.06.2013, 04:40:20
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Studiile indica in schimb ca acolo unde este practicat temeinic, dupa o programa, rezultatele sunt mult mai bune decat cei educati in sistemul public de invatamant.

In schimb unde nu este o programa si se lasa la latitudinea copilului ce sa invete si ce nu, rezultatele sunt mai slabe fata de sisemul public.

In orice caz, sistemul nu e pentru oricine, nu toata lumea are resursele necesare pentru asa ceva: timp, bani si copii putini.

In plus, vorbim degeaba pentru ca la noi (Romania) nu este cadru legal pentru asa ceva.

In schimb exista un sistem mult mai accesibil care chiar da rezultate (daca e practicat temeinic) din pacate se pare doar pentru clasa primara: scoala dupa scoala.

E drept, este o problema de resurse financiare de data asta dar banii sunt mai usor de gasit decat un parinte cu talent pedagogic, nu mai zic de nivel intelectual.
Este si nu este, baza legala. Ti-am mai zis. Daca te inscri la o scoala din SUA sau UK, poti sa faci scoala acasa si in Romania, insa trebuie macar un parinte sa stie limba engleza. Si pe langa materiile oferite de scolile respective, poti sa adugi si materiile romanesti. Iar daca copilul doreste sa mearga la gimnaziu sau liceu la scoala publica, se da un examen ptr. echivalare.

Ideea ptr. scoala acasa, din punctul meu de vedere, nu este ptr. a nu mai invata copilul acela nimic, ci ptr. a fi ferit de acel mediu daunator. Si posibilitatea, ca pe langa materiile de scoala, sa poata sa faca si un instrument muzical sau/si arte plastice si un sport (la modul serios, nu lalaiala din scoli). In Romania e dificil ptr. ca nu este un sistem facut, insa in SUA sunt f.multi, de la atei pana la religiosi, care fac scoala acasa si au rezultate f.bune si intra la univeristati mari.

Cea mai buna solutie ar fi ca Patriarhia sa aibe scoli si gadinite in fiecare judet si/sau oras, iar preturile sa fie accesibile. Banuiesc ca preturile sunt asa mari la scolile ortodoxe din prezent si din cauza ca nu prea sunt oameni care se inscriu.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 29.06.2013, 10:47:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Este si nu este, baza legala. Ti-am mai zis. Daca te inscri la o scoala din SUA sau UK, poti sa faci scoala acasa si in Romania, insa trebuie macar un parinte sa stie limba engleza.
Nu inteleg.
Poti sa te inscrii acolo chiar daca nu esti rezident sau ai calcat macar in tara respectiva?
Te inscrii acolo, dar nu te duci niciodata la un curs, la vreun examen de sfarsit de an...cum asta?
Si cat costa?
De unde stii ca exista scoli care permit asa ceva?

Cadrul legal de la noi, este de asa natura incat sa fii ferit de amenda (ca nu iti dai copilul la scoala) doar cu hartia respectiva?

Citat:
Si pe langa materiile oferite de scolile respective, poti sa adugi si materiile romanesti. Iar daca copilul doreste sa mearga la gimnaziu sau liceu la scoala publica, se da un examen ptr. echivalare.
Nu e cam multa materie?
Care e protocolul dupa care se "echivaleaza" studiile in Romania?
Exista in primul rand asa ceva?

Citat:
Ideea ptr. scoala acasa, din punctul meu de vedere, nu este ptr. a nu mai invata copilul acela nimic, ci ptr. a fi ferit de acel mediu daunator.
Depinde..
Nu e o regula.
El nu vine cu nimic de acasa?

Citat:
Si posibilitatea, ca pe langa materiile de scoala, sa poata sa faca si un instrument muzical sau/si arte plastice si un sport (la modul serios, nu lalaiala din scoli).
Contracost.
Si asta se poate face si mergand la scoala publica.

Citat:
Cea mai buna solutie ar fi ca Patriarhia sa aibe scoli si gadinite in fiecare judet si/sau oras, iar preturile sa fie accesibile. Banuiesc ca preturile sunt asa mari la scolile ortodoxe din prezent si din cauza ca nu prea sunt oameni care se inscriu.
Se pare ca Patriarhia are alte prioritati momentan si bani de cheltuit in alta parte, nu in educatie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
școală acasă, homeschool, homeschooling, scoala acasa