Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.07.2009, 05:20:49
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
in familiile crestine partenerii se confruntau cu problema ascultarii a unuia de celalalt.
in general, barbatii sunt mai rationali decat femeile, de aceea este indicat ca ei sa aiba ponderea cea mai mare in luarea deciziilor in viata de familie. dar daca barbatul are simtul ratiunii alterat de alcool sau alte vicii, atunci altfel stau lucrurile.

Last edited by mirelat; 21.07.2009 at 05:23:53. Motiv: completare
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.07.2009, 08:53:24
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
Dom-le lasati citatele din Sfintii Parinti.
Acelea sunt teoria.Asa ar trebui sa fie.Femeia sa ceara sfatul barbatului si sa il prefere la ceea ce a hotarat ea.Acum normal nu ma refer la chestii imorale adica daca barbatul ii cere sa faca avort sa nu faca.
Dar daca sotia doreste sa se cumpere masina si barbatul nu doreste sa nu se ia.
Practica e ca majoritatea femeilor din ziua de azi sunt cele care conduc pe sotii lor si parteneriat exista mai rar.Femei care sa asculte de sotii lor?
Acestea trebuie premiate foarte tare.Da nu prea cred ca o sa se gaseasca cine sa fie premiata.
Eu sunt curios cum se decide in familie pe unde se merge la cumparaturi ce sa se ia,cand se merge la Sfanta Liturghie unde se merge etc.
Cred ca de obicei sotia decide.
PAi daca nu invatam teoria de la Sfintii Parinti, cum te astepti sa o mai puna cineva in practica?
Nu cred ca supunerea femeii barbatului implica in vreun fel anihilarea capacitacii ei de a lua decizii. Femeia are darurile ei asa cum barbatul le are pe ale lui. Am auzit la un moment dat un preot spunandu-i sotiei: " Faci cum stii tu, ca tu esti cu treburile astea". Si tot un fel de supunere poate fi si asumarea anumitor atributii in casa sau oriunde altundeva, daca din asta poate iesi ceva bun. La urma urmei poate fi foarte comod pentru mine ca femeie sa le las pe toate pe umerii barbatului si eu sa astept "iubire".
Ti-ai simtit vreodata ranita stima de sine, libertatea, personalitatea, etc pentru ca te-ai supus voii lui Dumnezeu si ai implinit poruncile? Eu nu! Din contra, mi-am simtit inaltata fiinta tocmai pentru ca s-a supus, si asta datorita iubirii lui Dumnezeu care nu ne-a creat pentru a fi sclavi, ci S-a jertfit ca sa devenim fii. Ei, ceva de genul asta trebuie, cred eu, sa fie si intre soti. Sotia nu se supune barbatului pentru ca sta barbatul cu biciul pe ea, ci asta e o consecinta fireasca a iubirii barbatului, a firii ei. Ascultarea de sot nu inseamna umilinta care te desfiinteaza ca persoana si te pune in postura de sclav fara drepturi si libertate.
Insa rolul fiecaruia in familie trebuie invatat atat din Scriptura si scrierile Sfintilor Parinti, cat mai ales prin rugaciune, viata in Biserica, ascultarea de Duhovnic, etc, etc. Ca doar nu ne-a lasat Dumnezeu singuri! si e foarte prompt in a veni in ajutorul celor care Il cheama.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.07.2009, 09:26:37
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Femeile sa ia aminte la[COLOR=darkred] sfinte[/COLOR], iar barbatii sa ia aminte la [COLOR=darkred]sfinti[/COLOR]. Acestia sunt modele de vietuire crestina, atat pentru barbat, cat si pentru femeie. Sa vedem cum s'au raportat sfintele cele casatorite la sotii lor si sfintii cei casatoriti la sotiile lor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.07.2009, 10:19:40
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Unde este credinta si ascultare intru Domnul nu se pot intampla acestea. Vederile mele sunt mai optimiste, incarcate de dreapta nadejde, asa incat intrebarea nu mi se pare de "un milion", ci nici de doua parale!
Vi se pare de doua parale fiindca va complaceti in cuvinte, in ceea ce ar trebui sa fie, sau in ceea ce este in viata voastra si nu aveti cum sa intelegeti si partea cealalta atat de hidoasa a societatii, o parte destul de reala si de raspandita.
In familie, pe la prieteni, am foarte multi betivani, fumatori, etc., care isi bat efectiv joc de toti cei din jur, de ani de zile, de zeci de ani de zile....nu-i mai vindeca nimeni in viata . Iar sotiile lor, sunt in mare majoritate femei cu frica de Dumnezeu, femei serioase care rabda si se roaga, rabda si iar rabda...si, cam atat, nu se intrezareste vre-o schimbare, asa cum nu s-a intrezarit nici la tata care, in cele din urma s-a dus, iar mama chiar este o femeie credincioasa...nu cuvinte.
De ce cuvintel;e nu au reusit sa schimbe aceasta parte urata a societatii ? Pentru ca oamenii care habar nu au ce-nseamna viata alaturi de un astfel de om, se complac in iluzii si impresia ca sunt credinciosi si intelegatori, iar cei care au habar, se resemneaza, indiferent daca de atitudinea acestora depinde viata unor nevinovati sau nu....
Poate ca vederile unora sunt mai optimiste tocmai pentru ca privesc aceste situatii doar de la distanta, doar le vad...nu le simt, nu le aud, nu este nevoie sa-si vadeasca credinta suportandu-le in fiecare clipa a vietii, poate, pana la ultima. Vederi cam subiective, din pacate ! ! !
Cati oameni vindecati de alcool, tutun, curvit....ati vazut voi pe lumea asta ? ? ? Foarte putini, pentru cate cuvinte se tot trancanesc pe-aici !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 21.07.2009 at 11:05:40.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.07.2009, 12:25:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

O femeie NU trebuie sa asculte sotul ei. Nu trebuie nici sa-i fie supusa in sensul gresit inteles azi.
Am gasit intamplator intr-un material, nu mai stiu unde, ca rasfoiesc multe cautand raspunsuri la problemele mele, ca supunerea aceasta a femeii nu trebuie inteleasa ca o sclavie - barbatul porunceste si femeia trebuie sa execute. Supunerea nu inseamna nici taierea unor drepturi.
Supunerea trebuie considerata ca respect reciproc. Barbatul se supune sotiei (deci nu altei femei) si invers.
In familie trebuie sa existe colaborare si egalitate.
Si functioneaza asa: problemele si dorintele se discuta in comun si se alege solutia optima, indiferent de la cine vine ea.
Apoi fiecare din soti are rolul lui, dar multe lucruri se fac impreuna (eu nu sufar, desi se pare ca asa este modern astazi, ca sotii sa mearga separat la petreceri sau chiar in concedii, afara numai de cazul de necesitate clara (intalniri de serviciu si probleme grave in familia unui sau a altuia).
Mai exista si respectul reciproc: nu fac ceea ce nu-i place sotului, sau sotiei, sau ii face rau.
Si mai exista si compromisul, pe care il fac tot amandoi, din respect unul pentru celalalt si pentru casnicia lor: mai renunt eu la ceva daca nu se poate, sau nu-s bani, mai renunta si el.
Exista o conditie sine qua non insa, ca sa functioneze casnicia in acest fel: sotii trebuie sa fie de la inceput potriviti ca fire, temperament etc., sa aibe niste lucruri in comun si sa nu aibe vicii grave alcool, tutun, etc.

Referitor la casniciile de sfinti - ma intereseaza si mai citesc. Ceea ce m-a surpins acolo este prapastia care exista totusi la ei (unul spre sfintenie si unul spre familie). Mi se pare ca la Sf. Adrian si Natalia am vazut asta. Au fost totusi diferiti si nu a primat casnicia. Intre familie (si copil) si nu mai stiu ce act de credinta pedepsit pe atunci cu moartea, a ales pe acesta din urma.
Asta eu nu pot sa inteleg. Aici ajung la limita intelegerii mele.
Si ma intreb atunci: cat valoreaza totusi Taina Cununiei?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.07.2009, 16:31:58
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Femeile sa ia aminte la[COLOR=darkred] sfinte[/COLOR], iar barbatii sa ia aminte la [COLOR=darkred]sfinti[/COLOR]. Acestia sunt modele de vietuire crestina, atat pentru barbat, cat si pentru femeie. Sa vedem cum s'au raportat sfintele cele casatorite la sotii lor si sfintii cei casatoriti la sotiile lor.
Pai sunt f putini sfinti casatoriti. Unde dai de ei?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.07.2009, 18:19:36
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Vi se pare de doua parale fiindca va complaceti in cuvinte, in ceea ce ar trebui sa fie, sau in ceea ce este in viata voastra si nu aveti cum sa intelegeti si partea cealalta atat de hidoasa a societatii, o parte destul de reala si de raspandita.
In familie, pe la prieteni, am foarte multi betivani, fumatori, etc., care isi bat efectiv joc de toti cei din jur, de ani de zile, de zeci de ani de zile....nu-i mai vindeca nimeni in viata . Iar sotiile lor, sunt in mare majoritate femei cu frica de Dumnezeu, femei serioase care rabda si se roaga, rabda si iar rabda...si, cam atat, nu se intrezareste vre-o schimbare, asa cum nu s-a intrezarit nici la tata care, in cele din urma s-a dus, iar mama chiar este o femeie credincioasa...nu cuvinte.
De ce cuvintel;e nu au reusit sa schimbe aceasta parte urata a societatii ? Pentru ca oamenii care habar nu au ce-nseamna viata alaturi de un astfel de om, se complac in iluzii si impresia ca sunt credinciosi si intelegatori, iar cei care au habar, se resemneaza, indiferent daca de atitudinea acestora depinde viata unor nevinovati sau nu....
Poate ca vederile unora sunt mai optimiste tocmai pentru ca privesc aceste situatii doar de la distanta, doar le vad...nu le simt, nu le aud, nu este nevoie sa-si vadeasca credinta suportandu-le in fiecare clipa a vietii, poate, pana la ultima. Vederi cam subiective, din pacate ! ! !
Cati oameni vindecati de alcool, tutun, curvit....ati vazut voi pe lumea asta ? ? ? Foarte putini, pentru cate cuvinte se tot trancanesc pe-aici !
Inteleg multe si am vazut multe, multe situatii! De aceea spuneam ca acolo unde este dragoste intru Domnul nu se pot abate asemenea patimi ce par incorigibile. "Pomul se cunoaste dupa roada lui" (duhovniceasca, bineinteles).
Am vazut familii intregi mutilate sufleteste de betie, desfranare si alte patimi grele! Patima unuia dintre soti, cum spunea si o colega de forum, este raspunsul patimilor celuilalt. Cerandu-i Domnului paine, este imposibil sa primim pietre! Despre asta este vorba!
Un barbat care isi batea sotia cu regularitate, spre disperarea vecinilor, era nedezlipit de Biserica. Doar pe el il vedeam intotdeauna la Biserica, pe sotie niciodata! Si totusi el era cel care isi batea sotia si se comporta cu ea deloc crestineste! Geaba mers la Biserica, daca in suflet nu este ceea ce trebuie sa fie! "Cu buzele ma cinstiti, dar in inima voastra Eu nu sunt!" Asadar, nu putem spune nimic despre credinta nimanui, pentru ca prapastia intre aparenta si esenta este mare si necuprinsa de mintea noastra!

Doamne ajuta!

Last edited by LapetiteMoc; 21.07.2009 at 18:21:37.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.07.2009, 21:07:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Vi se pare de doua parale fiindca va complaceti in cuvinte, in ceea ce ar trebui sa fie, sau in ceea ce este in viata voastra si nu aveti cum sa intelegeti si partea cealalta atat de hidoasa a societatii, o parte destul de reala si de raspandita.
In familie, pe la prieteni, am foarte multi betivani, fumatori, etc., care isi bat efectiv joc de toti cei din jur, de ani de zile, de zeci de ani de zile....nu-i mai vindeca nimeni in viata . Iar sotiile lor, sunt in mare majoritate femei cu frica de Dumnezeu, femei serioase care rabda si se roaga, rabda si iar rabda...si, cam atat, nu se intrezareste vre-o schimbare, asa cum nu s-a intrezarit nici la tata care, in cele din urma s-a dus, iar mama chiar este o femeie credincioasa...nu cuvinte.
De ce cuvintel;e nu au reusit sa schimbe aceasta parte urata a societatii ? Pentru ca oamenii care habar nu au ce-nseamna viata alaturi de un astfel de om, se complac in iluzii si impresia ca sunt credinciosi si intelegatori, iar cei care au habar, se resemneaza, indiferent daca de atitudinea acestora depinde viata unor nevinovati sau nu....
Poate ca vederile unora sunt mai optimiste tocmai pentru ca privesc aceste situatii doar de la distanta, doar le vad...nu le simt, nu le aud, nu este nevoie sa-si vadeasca credinta suportandu-le in fiecare clipa a vietii, poate, pana la ultima. Vederi cam subiective, din pacate ! ! !
Cati oameni vindecati de alcool, tutun, curvit....ati vazut voi pe lumea asta ? ? ? Foarte putini, pentru cate cuvinte se tot trancanesc pe-aici !
Da, Ory , viața în teren este de multe ori complet alta decât cea din teorii. Sunt multe femei ce suportă ani în șir mitocăniile și patimile bărbaților lor , multe căsnicii sunt menținute forțat, de "dragul" copiilor !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.07.2009, 07:22:03
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfântul Vasile cel Mare spunea"
Bărbaii să-și iubească femeile lor cu iubirea cu care Hristos a iubit Biserica"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.07.2009, 09:27:23
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Thumbs down

Decat sa stau cu un betivan, un nebun si un turbat mai bine stau singura toata viata.
Fumeilor, aveti grije ce va alegeti
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sotul ideal cdiasimi Nunta 231 17.07.2012 10:34:54
sotul cel neideal VLCMirela Nunta 138 12.05.2012 12:10:57
Cine nu si-a inselat sotul/sotia?? anika12 Nunta 94 26.10.2011 17:16:41
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54