Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 03.12.2009, 20:47:24
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Via Hristos și apostoli (dacă era să fie doar prin White, fi sigur că ai fi întâlnit astăzi mulți adventiști duminicali).
Tu stii ca noi am mai vb si te-am prins cu mata in sac de multe ori.Stii ca Hristos a dezlegat sambata de la evrei.Mai exact , cum ? Defineste modul cum acestea s-au intamplat.

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Dacă ești chiar atât de "pe din afară", du-te de întreabă un preot. Îți va confirma că ziua Învierii e prima zi a săptămânii (duminica), nu a șaptea.



Tocmai de aceea să nu ne luăm după interpretări personale (sfinți părinți bunici și nepoți), ci consecvenți principiului Sola Scriptura, acceptăm doar interpretarea dată de Hristos și apostoli. Scriptura est ipsius interpres.
Duminica este ziua Domnului.Duminica in acelasi timp are tripla insemnatate,de ziua intai , ziua a opta si ziua a saptea, zi de odihna.Pentru toti care vor sa vada mai multe argumente ii invit sa viziteze topicul "Despre Sabat" si as insinua domnului trices. daca vrea sa continue pe subiectul acesta sa o faca acolo.O sa vedeti acolo cum saracutzul trices. si cei ca el au plecat de nenumarate ori cu coada intre picioare, infranti.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 03.12.2009, 20:50:06
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Cum adica sa le inlocuim????? Traditia inseamna Istorie...
Poate sa insemne si geografie...Ce e sfant in istoria asta, afara de sentimentul nationalist pe care o da?

Uite care e problema cu istoria. Acum 200 de ani Romania a cedat Basarabia. Acum istoria s-a schimbat in Moldova. Se spune ca Basarabia a fost pamant sovietic luat de romani.

Apoi, Cornilescu a fost hirotonit preot - calugar acum 100 de ani. Deja se spune ca nici macar nu a fost ortodox.

Apoi, istoria crestinismului citita de mine nu e aceeasi cu cea citita de voi. s.a.m.d.

Deci istoria e subiectiva, depinde de istoric, se schimba la fiecare suta de ani, d`apai la 2000...Fiecare scoate ce istorie ii convine si nu e nimeni sa-l verifice. Tot istoria si arheoogia au gasit si ca omul vine din maimuta. Deci de aceea nu dau mare credit istoriei.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #103  
Vechi 03.12.2009, 20:54:22
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Poate sa insemne si geografie...Ce e sfant in istoria asta, afara de sentimentul nationalist pe care o da?

Uite care e problema cu istoria. Acum 200 de ani Romania a cedat Basarabia. Acum istoria s-a schimbat in Moldova. Se spune ca Basarabia a fost pamant sovietic luat de romani.

Apoi, Cornilescu a fost hirotonit preot - calugar acum 100 de ani. Deja se spune ca nici macar nu a fost ortodox.

Apoi, istoria crestinismului citita de mine nu e aceeasi cu cea citita de voi. s.a.m.d.

Deci istoria e subiectiva, depinde de istoric, se schimba la fiecare suta de ani, d`apai la 2000...Fiecare scoate ce istorie ii convine si nu e nimeni sa-l verifice. Tot istoria si arheoogia au gasit si ca omul vine din maimuta. Deci de aceea nu dau mare credit istoriei.
Nimenea nu a zis ca va fi usor.De aceia trebuie sa cercetezi.

Oricum marturisirile doctrinare pot vi verificate foarte usor mai ales prin prisma bogatei mosteniri patristice.Prin scrierile Sfintilor Parinti.

Acesta este postul meu cu numarul 666.Nu stiu de ce dar simt nevoie sa-l aclam si sa trag lauri.Obiectivul meu e pentru azi e 667.

Numa` bine.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 03.12.2009, 20:55:33
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Post

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Foarte bine. Subscriem la acele scrieri ce concordă întru totul cu scrierile apostolilor și mai ales cu cuvintele Mântuitorului. Dar dacă concordă, de ce să nu dăm credit total Scripturii, sursa primară? Și uite așa ajungem iarăși la principiul Sola Scriptura...


Pai uite ca prin sola scriptura au ajuns sa fie nu stiu cate secte si bisericute, pentru ca fiecare a interpretat cum a vrut.


Să nu-mi spui că se contrazice pe sine. Dacă nu se contrazice, înseamnă că concordă. Ce e mai limpede și mai frumos de exemplu decât o parabolă a lui Hristos, explicată de El Însuși câteva versete mai jos? Sau o lămurire a unui profet (în unele cazuri profetul fiind chiar Hristos) când face referire la un alt profet din vechime?

am zis ca nu se explica pe sine, nu ca se se contrazice sau nu concorda. parabolele, dar sunt multe lucruri care sunt ambigue. nu toata scriptura este alcatuita din parabole si profetii. sunt lucruri pe care nu oricine le intelege si de aceea trebuie explicate.

Lucrurile esențiale le aflăm din Scriptură (botez prin imersiune și la vârta la care poate fi învățat și poate crede) totuși. Ce culoare trebuie să aibă hainele și ce temperatură să aibă apa sun amănunte neesențiale, de care nici nu depinde mântuirea noastră.

ai citit Sfanta Traditie si spunea cumva de apa si haine? As dori sa-mi dai si mie citatele din Scriptura unde se spune ca botezul se face prim imersiune.

Ar fi de dorit ca aceste tradiții populare nefaste să fie amendate și chiar interzise de conducătorii religioși. Lucru care nu este făcut (chiar ortodocși deplâng această stare de fapt).
pentru ca este foarte raspandita. crezi ca daca preotul le spune oamenilor, ei se schimba? spune-i tu lu tata floarea ca nu se da gaina pe sub sicriu si o sa vedem daca rezolvi ceva.
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 03.12.2009, 20:56:48
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Post

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Foarte bine. Subscriem la acele scrieri ce concordă întru totul cu scrierile apostolilor și mai ales cu cuvintele Mântuitorului. Dar dacă concordă, de ce să nu dăm credit total Scripturii, sursa primară? Și uite așa ajungem iarăși la principiul Sola Scriptura.
.


Pai uite ca prin sola scriptura au ajuns sa fie nu stiu cate secte si bisericute, pentru ca fiecare a interpretat cum a vrut.


Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Să nu-mi spui că se contrazice pe sine. Dacă nu se contrazice, înseamnă că concordă. Ce e mai limpede și mai frumos de exemplu decât o parabolă a lui Hristos, explicată de El Însuși câteva versete mai jos? Sau o lămurire a unui profet (în unele cazuri profetul fiind chiar Hristos) când face referire la un alt profet din vechime?
am zis ca nu se explica pe sine, nu ca se se contrazice sau nu concorda. nu toata scriptura este alcatuita din parabole si profetii. sunt lucruri pe care nu oricine le intelege si de aceea trebuie explicate.

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Lucrurile esențiale le aflăm din Scriptură (botez prin imersiune și la vârta la care poate fi învățat și poate crede) totuși. Ce culoare trebuie să aibă hainele și ce temperatură să aibă apa sun amănunte neesențiale, de care nici nu depinde mântuirea noastră.
ai citit Sfanta Traditie si spunea cumva de apa si haine? As dori sa-mi dai si mie citatele din Scriptura unde se spune ca botezul se face prim imersiune.

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ar fi de dorit ca aceste tradiții populare nefaste să fie amendate și chiar interzise de conducătorii religioși. Lucru care nu este făcut (chiar ortodocși deplâng această stare de fapt).
pentru ca este foarte raspandita. crezi ca daca preotul le spune oamenilor, ei se schimba? spune-i tu lu tata floarea ca nu se da gaina pe sub sicriu si o sa vedem daca rezolvi ceva.
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 03.12.2009, 21:00:44
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

[quote=AndruscaCIM;187692]Ba nu ajungi decat tu la principiul ala, pentru asa esti invatat! Ar trebui sa ajungem si la Sfanta Traditie...stii tu, ca aveti si voi o traditie pe care o respectati, din cauza lui White!!!

Există și tradiții bune, n-or fi toate de lepădat.:) Și Hristos avea o tradiție:

"Și a venit în Nazaret, unde fusese crescut, și, după obiceiul Său, a intrat în ziua sâmbetei în sinagogă și S-a sculat să citească." (Luca 4,16)

Cum ați ajuns voi la tradiția duminicii nu înțeleg (mă fac doar demonstrativ că nu înțeleg)... De ce nu ați preluat această tradiție de la Hristos?

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
[font=Century Gothic][COLOR=maroon][font=Arial]"Multe avand a va scrie, n-am voit sa le scriu pe hartie si cu cerneala, ci nadajduiesc sa vin la voi si sa vorbesc gura catre gura, ca bucuria noastra sa fie deplina” (II Ioan 1,12).
Or fi fost taine aceste amănunte ale apostolului iubit de nu le-a destăinuit pe hârtie... și uite așa au ajuns sacramentele Taine în Biserica Ortodoxă...
Reply With Quote
  #107  
Vechi 03.12.2009, 21:03:16
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Tu stii ca noi am mai vb si te-am prins cu mata in sac de multe ori.
În visele tale poate... Acum mă scuzați, dar vreau să văd dezbaterea electorală. Cred că e mai interesantă decât a noastră
Reply With Quote
  #108  
Vechi 03.12.2009, 21:04:28
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Apoi, Cornilescu a fost hirotonit preot - calugar acum 100 de ani. Deja se spune ca nici macar nu a fost ortodox.
Cornilescu a facut modificari in Biblie..dupa umila lui intelegere!!!!!
Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Apoi, istoria crestinismului citita de mine nu e aceeasi cu cea citita de voi. s.a.m.d.
De ce nu e aceeasi si datorita cui? Cand a aparut cultul penticostal? Nu stii...stii cumva altceva decat se stie in general?
Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Deci istoria e subiectiva, depinde de istoric, se schimba la fiecare suta de ani, d`apai la 2000...Fiecare scoate ce istorie ii convine si nu e nimeni sa-l verifice.
Eu vorbesc despre Istoria Crestinismului, nu de geologie si de maimute!!!

Nimic nu e sigur, deci totul se schimba, totul e relativ!!!!... uite chiar nu stiam asta, dar totusi cum de se stie cand a aparut secta ta, ai vrea sa dispara aceasta informatie, nu????

Uite ca istoria e impartita exact asa: in i.Hr si d.Hr si in consecinta exista o singura varianta corecta, o singura religie Adevarata, un singur Adevar, o singura Biserica...dar nicidecum nu se poate tine cont de inventiile cate unui omustean sau femei zuzu in fiecare secol.

Sfanta Traditie este cea care are o continuitate, pastrand succesiunea apostolica, in timp ce celelalte traditii inventate sunt doar o apa si un pamant, erezie, umbra..ceata...tristete!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 03.12.2009, 21:07:16
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Dincolo de pledoaria asta impresionanta, cu ce imi dovedesti ca istoria crestinismului nu a fost schimbata ca sa slujeasca ambitiilor unor leaderi spirituali?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #110  
Vechi 03.12.2009, 21:08:02
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Sfanta Traditie este cea care are o continuitate, pastrand succesiunea apostolica, in timp ce celelalte traditii inventate sunt doar o apa si un pamant, erezie, umbra..ceata...tristete!
mersi ca ma sustii, desi oricum ei nu inteleg nimic.
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase PetruD Morala Crestina 947 03.02.2013 10:31:35
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05