Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.01.2010, 14:25:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Smerenia omului asa de mare este incat, stim cu totii sa dam raspunsuri; insa, traim intr-un mediu groaznic, fie ca-l numim Ortodox sau nu! Traim intrun mediu in care ne numim episcopii eretici, dovedim ca sunt eretici, si in acelasi timp spunem ca trebuie sa ascultam de ei. Criticam ecumenismul, dar stam in acelasi loc cu ecumenistii; criticam neinteleptirea ereticilor, dar noi suntem mai neintelepti ca ei, pentru ca nu avem puterea sa-i biruim in ceea ce priveste PUTEREA ARMELOR PE CARE LE AVEM DIN CREDINTA SI INVATATURA NOASTRA, PUR ORTODOXA?!!
Adelin, ai dreptate.
De multe ori realizez ca nu m-a chemat nimeni sa deschid gura si sa afirm una si alta.
Dar ma gandesc ca daca toti tac.. cineva trebuie sa spuna ceva, nu?
Sunt preoti pa acest forum, totusi ra se exprima.
De multe ori ma intreb de ce si simt ca aceasta este atitudinea corecta: nu te baga.
Ca si eu credeam tot felul de aiureli, dar de la unii, de la altii am invatat cate ceva, iar pana la urma am pus mana si am citit, iar intr-un final am intrat si in biserica.
Poate ca ce spun, foloseste cuiva, ma gandesc eu.
In acelasi timp, multe idei profund daunatoare vehiculate aici au un impact puternic si sunt preluate cu repeziciune. Este uimitor. De ex.:
-toate religiile sunt cai diferite spre acelasi scop
-moralitatea/ faptele "bune" conteaza (te mantuiesc), indiferent de fundamentul lor doctrinar
-Dumnezeu este in tot si toate (panteism modern)
etc.
Pai este normal sa stau deoparte?
Tacerea mea nu este o tradare?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.01.2010, 15:11:21
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
RASPUNSUL CARE MI L-A DAT ACEA FATA LA TEOLOGIE:

Sufletul este viatza vesnica din fiecare om. Nu stim unde este el pozitionat, pentru ca in niciunul din simturi nu se poate identifica sufletul, intrucat si animalele, pasarile, estii au simturi asemanatoare omului, si de asemenea, organe: inima, ochi, gura. Deosebirea dintre viata si viata vesnica este ca viata biologica se termina, asa cum este si viata din trup, cum este si viata unui animal, unei plante sau a unei vietati. Ca urmare, nu stim unde se afla sufletul. Este ca atunci cand nu cunoastem pe cineva, ar ii trimitem jumatate din roadele recoltei noastre; iar spre sfarsit cand sa ne intalnim, imparte mult mai mult din acele roade cu noi, roade aduse cu dobanda.

Ati zis unii ca am pus aceasta intrebare, cu o oarecare mandrie, sa va fac test... cum sa-mi permit eu sa va fac voua teste... voi care stiti atatea si atatea, spre deosebire de unul ca mine. Pana acum, credeam ca sunt chiar cel mai slab dintre oameni, pentru ca ma cunosc personal; insa, cand vad imprejur, prind curaj... nu sunt chiar ultimul

Eram odata la niste protestanti acasa, si discutam probleme religioase. Si una dintre aceia, imi spune ca nu trebuie sa te inchini. Eu o intreb: "de ce nu trebuie?" Ca este pacat, zice ea. Si eu ii zic: de unde stii ca este pacat? Ca numai la Dumnezeu trebuie sa te inchini". Si eu ii aduc ei versetul din scriptura care zice despre inchinarea Elisabetei catre Maria. Si cand i-am zis ca inchinarea inseamna salut, a ramas uitandu-se... Am intrebat-o: de unde stiai tu ca este pacat sa te inchini? Si ea zice: "Asa ne-a invatat la noi la biserica". E clar, ea stia pentru ca gandea altcineva pentru ea.
Dupa aceea imi zice ca nu trebuie sa stai in gennchi sau sa obosesti cand te rogi, sa faci metanii, etc, pentru ca trebuie sa te rogi in suflet... Si cand am intrebat-o ce e sufletul, unde este si cum il identifica ea, mi-a spus ca in inima, apoi ca in gand, apoi ca in gandire, ca in viatza. Si cand i-am spus exact in ce se roaga ea, si cum TREBUIE SA FACA TOTUL IN TRUP, nu in suflet, CA NU STII UNDE ESTE SUFLETUL. Deci, a inteles ea ca prin osteneala trupului se imbogateste sufletul, am vazut-o pe ascuns stant in genunchi si rugandu-se si facand inchinaciuni si plecand capul la pamant.
Asa este omul, crede ca face ceva, dar defapt nu face nimicci se departeaza de adevar, prin cat mai multa invatatura ia de la altii, si nu de la sfintii parinti, si mai ales daca nu tine traditia si predania, care cuprind totul. Cum de pilda ea imi zicea mie ca nu e buna Sfanta Traditie. Si eu o intreb: "si chiar iacov, fratele Domnului era fiul Mariei si al lui Iosif?" Si ea imi zice ca da, pentru ca dupa ce l-a nascut pe Iisus a mai avut copii. Si cand i-am pus in fatza viata Sfantului sa vada si sa priceapa ca era mai mare si ca Maica DOmnului de varsta, Apostolul Iacov, fiul lui Iosif din casatoria sa din tinerete, si ca Iisus era frate dupa infiere cu iacov si cu fratii lui, CARE LA FEL, CELE 2 FETE SI 2 BAIETI AI LUI IOSIF, ERAU MAI MARI DECAT MAICA DOMNULUI LA VARSTA. Deci, omul se bazeaza el pe ceea ce stie... Pe ce se bazeaza??? Eeeee.... nu mai conteaza, conteaza ca se bazeaza el Asta este arma intai impotriva ereticilor care o batjocoresc pe Maica Domnului, denigreaza Sfanta Cruce si au lepadat osteneala inlocuind-o cu lenea, ca ei cica se roaga in suflet Inseamna ca nu s-au rugat niciodata, de spun cca se roaga intr-un loc pe care nu-l cunosc si nu au de unde sa-l stie.
Aici vroiai sa ajungi cu intrebarea?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.01.2010, 17:30:43
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=anna21;203706] Este uimitor. De ex.:
-toate religiile sunt cai diferite spre acelasi scop

@@@ Nu draga numai tu esti cea desteapta, inteligenta, PE FAZA(care "s-a prins" cum stau lucrurile cu mintuirea, inzestrata de natura sa aibe IN EXCLUSIVITATE aceasta revelatie, restul de 5,2 MILIARDE de oameni sunt niste looseri, nu, draci care ajung in Iad?( Tu oare te observi vreodata ce debitezi? dupa doi ani de biserica?...si citit Arsenie Boca si pe Rose)

-moralitatea/ faptele "bune" conteaza (te mantuiesc), indiferent de fundamentul lor doctrinar

@@@ Faptele bune nu au nevoie de fundament doctrinar :)) Domane ce funny esti, dar fudula pina la cer! doamna!, chiar Hristos ti-a spus-o RASPICAT prin Pilda Samariteanului milostiv! du-te si mai citeste-o o data, poate de data asta te prinzi! stiu ca este in contradictie cu ce citesti tu si cum percepi tu insa cine crezi ca are dreptate, Hristos sau Boca?hmmm?

-Dumnezeu este in tot si toate (panteism modern)

@@@...sincer imi pare rau de tine, te-ai agatat de un cuvint nou invatat, panteism:)) si defilezi cu el intr-una :)...mai citeste PSALMII, parca 148, (poate gresesc) cel unde se enumera toate fiintele pamintene prin exemple, cel care se citeste la utrenie, in caz ca ajungi la ea :)), daca nu, fa un efort si participa, si ASCULTA CU ATENTIE ce se citeste!

etc.
Pai este normal sa stau deoparte?

@@@In cazul asta da! Confunzi si o dai in fanatism care-i fooooarte departe de crestinism

Tacerea mea nu este o tradare?

@@@Stai calma ca in cazul tau nu!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.01.2010, 12:01:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Persoana umana este definita ca fiind fiinta vie. De aceea cred ca este gresit a afirma ca omul "are" suflet, ca si cand acesta ar fi o entitate independenta de el, care intra in trup intr-un anumit moment. Asta nu inseamna ca sufletul se confunda cu trupul, ci doar ca nu exista moment cand trupul sa fie fara suflet si nu exista parte a fiintei noastre lipsite de suflet. De aceea se spune ca sufletul transcende trupul. In concluzie, sufletul nu este intr-un loc al fiintei, ci in intreaga fiinta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
Identificarea si indreptarea sistematica a pacatelor (greselilor) Pippo_ Generalitati 77 22.01.2011 18:19:54
Ecumenismul si consecintele acestuia orthodoxia.i.thanatos Despre Biserica Ortodoxa in general 401 30.10.2010 01:06:16
Mihai Viteazul - Parastas la 409 ani de la moartea acestuia cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 11 11.08.2010 20:45:00
Cum putem integra raul in univers, si care este rolul acestuia magnusfelyx Generalitati 6 30.12.2008 19:14:48