Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.11.2006, 14:47:20
calugarii calugarii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2006
Mesaje: 1
Implicit

Daca postim infranandu-ne numai de la mancare,dupa trecerea Paresimilor,va trece si postul,iar de ne infranam de la pacate postul nostru va continua si vom avea mereu folos din el.

Adevaratul post este departarea de la rau,infranarea limbii,lepadarea maniei,imblanzirea poftelor,curmarea clevetirii,minciunii si calcarii de juramant.
(Santul Ioan Gura de Aur)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.11.2006, 13:57:37
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Fii ingaduitoare Mirela, la urma urmelor nici noi nu suntem foarte "autentificati". Pot sa aleg si eu un nick "gigel" si sa scriu ce-mi trece prin cap.
De acord cu "calugarii" ; eu am o intrebare: esti in gazda/ vizita si omul te serveste cu ceva de dulce. de obicei refuz si daca insista spun ca postesc, caci asa sfatuia undeva parintele Teofil, sa nu-ti ascunzi postul in situatia asta, totusi, am unele retineri. voi ati mai intalnit si alte pareri?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.11.2006, 14:08:12
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Irina ,eu asi vrea sa stiu cu cine stau de vorba ,cel putin daca sint calugari ,maici preoti .Iti dai seama ca nu-mi convine sa ma adresez ca un necioplit .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.11.2006, 14:33:44
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Fii ingaduitoare Mirela, la urma urmelor nici noi nu suntem foarte "autentificati". Pot sa aleg si eu un nick "gigel" si sa scriu ce-mi trece prin cap.
De acord cu "calugarii" ; eu am o intrebare: esti in gazda/ vizita si omul te serveste cu ceva de dulce. de obicei refuz si daca insista spun ca postesc, caci asa sfatuia undeva parintele Teofil, sa nu-ti ascunzi postul in situatia asta, totusi, am unele retineri. voi ati mai intalnit si alte pareri?
Totusi ar fi mai bine sa nu spui ca postesti"sa nu stie stanga ce face dreapta",iertare daca nu am reprodus corect.Eu spun ca tin regim.o dieta fara dulciuri.Si miercuri si vineri prefer sa stau acasa sau ies seara cu copii in parc[fiind zi libera vineri].Asta e parerea mea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.11.2006, 14:47:30
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Najhat: Da nu se poate interpreta ca iti e rusine cu credinta ta? :dozingoff: (intreb doar, nu o lua ca pe un atac la persoana)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.11.2006, 15:07:15
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Najhat: Da nu se poate interpreta ca iti e rusine cu credinta ta? :dozingoff: (intreb doar, nu o lua ca pe un atac la persoana)
n-am auzit inca de nimeni sa-i fie rusine sa spuna ca este crestin!Eu port cruciulita la gat,tocmai ca sa se stie ca sunt crestina,dar am citit in scrierile unor parinti despre milostenie,post,rugaciune si ne invata ce inseama"sa nu stie dreapta ce face stanga".Fiecare cum intelege.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.11.2006, 15:27:22
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Cred ca e bine sa spui ca postesti ,cum spune parintele Teofil .
Odata pentru ca le atragi atentia ca e post si ar trebui sa se gindeasca si ei la asta . Daca tu nu ai mandrie in inima ci indemn e bine .
Dar poti sa si spui si,eu postesc in sensul ca ,vezi Doamne eu nu sint ca tine .
Dumnezeu vede mandria sau smerenia ta ,nici o grija !
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.11.2006, 15:29:14
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Nu e vorba de asta... Uite un exemplu simplu: foarte multi se rusineaza sa se inchine cand trec pe langa o biserica, intelegi, sau intr-o discutie sunt luate in ras unele traditii ale Bisericii noastre si lor le e rusine sa intervina. Si asta e pacat, inseamna sa-ti fie rusine cu credinta ta. Sunt intru totul de acord cu discretia, dar ma refeream la situatii cand esti cumva obligat sa spui unele lucruri. In fine...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.11.2006, 09:35:58
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
eu am o intrebare: esti in gazda/ vizita si omul te serveste cu ceva de dulce. de obicei refuz si daca insista spun ca postesc, caci asa sfatuia undeva parintele Teofil, sa nu-ti ascunzi postul in situatia asta, totusi, am unele retineri. voi ati mai intalnit si alte pareri?
Draga Irina,

Si eu credeam ca nu trebuie sa stie stanga ce face dreapta si ascundeam ce sunt si ce fac. Tot umbland cu intrebarea si cu cautarea, am descoperit ca nu e normal, suntem niste marturisitori si trebuie sa ne manifestam in societate asa cum suntem. Iar daca suntem intrebati, atunci sa spunem ca postim, ca doar nu ne e rusine de El si de ceea ce facem noi pentru El. Si asa facem prea putin… Dar marturia noastra sa nu fie decat daca suntem intrebati. Nu sa fim ca gaina care "face-un ou la saptamana si se lauda o luna".

"Sa nu stie stanga ce face dreapta" e valabil atunci cand esti intr-o comunitate de crestini practicanti si intr-o zi de post, in care tu in mod normal postesti pana seara, esti invitata la masa (de post) la pranz. Sau intr-o zi in care tu nu mananci deloc, esti servita cu ceva de post. Atunci legea iubirii trebuie sa functioneze, si o sa mananci cu cei care iti ofera mancare de post. Apoi, dupa ce pleci de acolo, iti continui postul tau negru. Si iti iei o alta zi in care sa aplici strict ce iti propusesei pentru ziua respectiva. Sau daca tii lunea post, asta e bine sa ramana intre tine, Hristos si duhovnicul tau. Bine e sa eviti vizitele in zilele si perioadele de post. Nu numai pentru "ispita" cu mancarea, dar si pentru linistea ta interioara, pentru a fugi de vorba desarta, ganduri, risipa de timp, etc.

In concluzie, fata de societate spui ca postesti daca esti intrebata, iar fata de crestinii ortodocsi care oricum postesc, nu le arati ce faci tu in plus, ci te manifesti ca un ortodox practicant "normal". E important sa pari normala in toate fata de ortodocsi, ca sa nu stie nimeni trairea si viata ta interioara. Nebunia pentru Hristos este o "afacere" personala, intre tine, EL si duhovnicul tau.

Elena
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.11.2006, 14:34:56
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Va_iubesc doamna,

parerea mea este dinpacate contrara, un crestin ortodox trebuie aproape sa nici nu fie recunoscut ca este crestin ortodox, trebuie ca oamenii sa afle de el, sa se intrebe cine este si in final ce religie este acesta persoana desavarsita? si intreband unii de la altzii sa afle ca respectivul este crestin ortodox...
Nici in lume si nici intre crestini, nici ca postesti, nici ca te rogi, nimic, nimic nu trebuie lasat sa iasa in evidentza ori sa impieteze aproapelui in alegerea caii, a felului de slujire sau orice i-ar prilejui o durere sufleteasca...
Poi nu sunt biserica, persoanele slujitoare al bisericii, calugarii si persoanele laice purtatoare de insemne totzi acestia credinciosi suficienti pentru a arata fatza credintzei? Sunt suficiente, noi ceilaltzi, crestin-ortodocsi laici din lume avem, zic si eu asha ca nu este nici o regula, sa marturisim pe Iisus asha fel incat nici noi sa nu stim ca-l marturisim, exact implinind vorbele "sa nu stie stanga ce face drepta" adica sa nu observe aproapele si sa nu stie si sa nu afle ca defapt si noi slujim lui Iisus, traind si noi in adevarurile de credintza si dupa legile lui Dumnezeu...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre post Marinela Spiritualitatea ortodoxa 16 15.12.2011 11:13:51
Despre Post adrian gheorghe Postul 45 01.03.2011 10:27:32
Despre post simona Intrebari utilizatori 0 05.04.2010 17:04:54
Despre post micky02ct Generalitati 17 07.06.2009 19:20:30
Despre post strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:35:57