Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.04.2010, 13:04:22
Diana Carp Diana Carp is offline
 
Data înregistrării: 25.04.2010
Mesaje: 1
Implicit cine conduce mireasa la altar

Buna ziua, am o intrebare: De catre cine este condusa mireasa in biserica la cununia religioasa? De nas sau de catre tatal miresei? Si inca ceva: mirele de cine este insotit, de tatal sau sau de nasa? Precizez ca suntem amandoi crestini ortodoxi. Astept raspuns, va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.04.2010, 13:25:59
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

ideal ar fi ca mirii sa aiba o singura pereche de nasi si atunci nasul il conduce pe mire iar nasa pe mireasa. de aceea nasii sunt numiti parinti spirutuali ai cuplului pt ca asa cum mama isi duce copilul la biserica asa si nasii ii aduc pe miri. dc vrei poti sa ii rogi pe cei de la starea civila sa vina si sa va cunune civil tot in biserica
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.04.2010, 14:34:07
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Eu stiu ca la cununia religioasa, la intrare in Sfanta Biserica, mireasa sta in stanga nasului, iar in spatele nasului mirele si in stanga lui nasa, dar nu stiu daca este o regula stricta.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.04.2010, 17:46:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

M-a surprins ca in BOR, la cununie, parintii mirilor nu mai au brusc nici un rol, sunt marginalizati, iar locul lor este luat de nasi.
La alte confesiuni se acorda parintilor respectul cuvenit si eu sunt cei care isi duc copii la cununie.
Si de fapt de ce oare? Nasii nu pot inlocui in nici un fel pe parinti. Ei sunt pusi pentru a sfatui in anumite privinte, mai ales duhovniceste.
Cred ca asta se face mai degraba pentru cazul in care parintii nu sunt religiosi.
La botez cam la fel, dar exista si opinia ca la nevoie, un nas de botez poate deveni chiar parinte al copilului.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.04.2010, 20:27:26
alexandrucoca alexandrucoca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.04.2010
Mesaje: 3
Implicit nașii-părinți spirituali

din punct de vedere spiritual, părintele Cleopa zicea ca pe primul loc se afla preotul de botez, apoi nasii, apoi parintii.
Se pare că prin nași Duhul Sfânt înfăptuiește o lucrare(taina cununiei) și astfel ei devin părinți spirituali. În cazul cuplului nou format Mântuitorul Iisus Hristos spune că:,, va lăsa bărbatul pe mama și pe tatăl său și vor forma una,, . rezultă că cei doi devin, cumva, o singură ființă, iar această ființă(cuplu) are ca și părinți pe nași. Rezultă de aici marea importanță a nașilor în viața cuplului, ei fiind părinții cuplului.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.06.2010, 12:06:08
livipop livipop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 2
Implicit uiuii

tyiu
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta taina a casatoriei DAMIAN Nunta 6 20.10.2010 20:21:19
Carti despre Taina Casatoriei Jane Says Nunta 9 08.06.2010 19:52:46
Ridicarea Casatoriei la inaltimea de taina Laurentiu Generalitati 10 29.08.2007 18:07:54