Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.05.2010, 12:18:56
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Nu ma mir, traduceam.
Si da, stiu.
Si sa stii ca-i valabil si pentru adulti.
Si punctam tocma' tehnica' lu' unia care zbiara si iar zbiara, cum ca noi toti suntem niste puturosi, si nu "productivam" suficient, pentru a trai demn si decent, si ca de aia nu suntem ca fritzii.
Si acuma te lamurisi ?
Ai tu ce ai cu fritzii astia...dar oricum am privi noi problema, fritzii sunt f harnicosi...muncesc oamenii astia non stop, au autostrazi bune, ei in continuu le inbunatatesc, largesc, in continuu muncesc...ca la carte, in oras la fel...peste tot ei lucreaza.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.05.2010, 12:23:47
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

De acord cu cei care cred ca plictiseala nu deriva numai din lene, cine stie...o fi derivand si din asta, dar cu siguranta nu poate singurul motiv.

Si eu cred ca deriva si din neimplinire, poate chiar din dorinta poate de a munci mai mult, de a-ti largi orizonturile, de a nu face acelasi, si acelasi lucru in fiecare zi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.05.2010, 12:29:58
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ai tu ce ai cu fritzii astia...dar oricum am privi noi problema, fritzii sunt f harnicosi...muncesc oamenii astia non stop, au autostrazi bune, ei in continuu le inbunatatesc, largesc, in continuu muncesc...ca la carte, in oras la fel...peste tot ei lucreaza.
Lucreaza ei, lucreaza, dar pe plan duhovnicesc stagneaza ca tot Occidentul.

Sa nu mai vorbim de legi. Oricum, mai bine nu intram in amanunte, pentru a nu ne abate de la subiect.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.05.2010, 12:43:45
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Lucreaza ei, lucreaza, dar pe plan duhovnicesc stagneaza ca tot Occidentul.

Sa nu mai vorbim de legi. Oricum, mai bine nu intram in amanunte, pentru a nu ne abate de la subiect.
Bine, cred ca acest lucru se stie...dar daca e sa vorbim dspre aspectul acesta, al muncii...asta e adevarul, muncesc...si gata, eu asta incerc sa spun.

Nu cred ca trebuiesc intotdeauna puse mai multe lucruri in balanta neaparat, pentru a fi aduse cu toatele la acelasi numitor, sau cele pozitive sa fie minimizate...cand nu e cazul.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.05.2010, 13:15:25
Alexandra Ale Alexandra Ale is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2010
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit Buna tuturor

Hmm,cred ca e timp de plictiseala si in aceste vremuri,mai ales ca toate se indreapta spre rau,iar "el" face orice ca sa ne atraga de la rugaciune.Evident incepe cu starea de a nu avea chef de nimic,usor usor intervine lenea...si ce e mai comod:sa stai sau sa faci ceva?cred ca sa stai...si cum lenea e atat de "indragita" de multi dintre noi,apare plictiseala de a mai face ceva pentru noi,pentru altii,pentru Dumnezeu,si iata plictiseala cum se distreaza cu sufletul nostru ) "Sfintii nu se plictisesc in ceruri,mijlocesc pentru noi"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.05.2010, 13:21:24
suflet si inima si constiinta suflet si inima si constiinta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Mesaje: 18
Implicit

Eu cred ca lenea are mai multe radacini...Insa , punctul de la care se pleaca, totusi , e pacatul. Se instaleaza lenea fie de la un pacat pe care tu l-ai savarsit si astfel devii nemultumit, ti se pare ca nimic nu mai are sens, cazi in delasare.Apoi , lene mostenita, si astfel ca acest om nu are acea lumina, bucurie , traire care sa-i dea elan in viata.Cand esti impacat cu tine, gasesti in tot ceea ce faci un moment placut si lenea nu-si mai face loc.Asta este un aspect...dar daca te duci la munca si ti-e lene sa faci treaba de zi cu zi, este si datorita faptului ca lucrezi ceva ce poate, nu-ti place, dar ca sa depasesti asta , trebuie sa-ti gasesti sa muncesti ceva pentru care sa ai chemare.Dar, cum in ziua de azi, e greu sa gasesti ceva si care nu-ti place, rabzi(asta la modul concret si realist, pt ca putem fi optimisti si increzatori si sa ne rugam si sa speram ca vom gasi totusi ceva care sa ne placa in final)...Deja am deschis mai multe subiecte
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.05.2010, 19:24:40
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

De multe ori plictiseala se confunda cu starea proasta de dispozitie,iar lenea este cu totul altceva.Daca un om este lenes si sta toata ziua fara sa faca nimic eu nu cred ca se plictiseste pt ca sta din proprie initiativa,ceea ce inseamna ca ii place sa fie asa si ca pt el e un mod de a-si petrece timpul liber(sau tot timpul zilei).Plictiseala apare ori din prea multa rutina,ori din lipsa activitatilor.La mine personal apare din lipsa activitatilor si din neincrederea in propria persoana.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.05.2010, 20:14:24
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ai tu ce ai cu fritzii astia...dar oricum am privi noi problema, fritzii sunt f harnicosi...muncesc oamenii astia non stop, au autostrazi bune, ei in continuu le inbunatatesc, largesc, in continuu muncesc...ca la carte, in oras la fel...peste tot ei lucreaza.
N-am nimic cu fritzii, ii dau ca exemplu, pozitiv de altfel, cand este vorba de
organizare si administrare resurse umane si materiale.
S'acu treaba merge la ei pentru ca guvernu' e guvern, si nu o adunatura de tembeli parveniti si smintiti pe deasupra. Ce vreau eu sa zic, si zic, este ca daca capu'i defect si madularele se defecteaza. Nu putem spune ca toti romanii sunt lenesi si nu vor sa munceasca, trebuie sa le dai de munca mai intai, si mai apoi sa dai cu barda...
Uite, iti dau exemplu' lu io : acum un an am inceput sa construiesc rezervoare pentru apa de 10.000m3, treaba buna, locuri de munca, bani de la ue(adicatelea siguri, nenicule, ha,ha,ha), ce sa mai, sa dam bice cailor...dupa 3 luni, fas...nu mai sunt bani, au disparut, s-au volatilizat...adio locuri de munca, adio cai, adio, adio...bun venit faliment ! Cand pun si io intrebarea fireasca : ba, da de ce ? mi se raspunde : intreaba-l pe guvern, ca el stie ce-a facut cu banu'...
Si daca vrei iti mai dau o mie de exemple, unde guvernu' in maretia lui a fituit banii, si a pus pe chituci si firme si proiecte...la fritzii tai sa-ntampla asa oare ?...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 21.05.2010 at 20:47:05.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.05.2010, 23:34:38
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra Ale Vezi mesajul
Hmm,cred ca e timp de plictiseala si in aceste vremuri,mai ales ca toate se indreapta spre rau,iar "el" face orice ca sa ne atraga de la rugaciune.Evident incepe cu starea de a nu avea chef de nimic,usor usor intervine lenea...si ce e mai comod:sa stai sau sa faci ceva?cred ca sa stai...si cum lenea e atat de "indragita" de multi dintre noi,apare plictiseala de a mai face ceva pentru noi,pentru altii,pentru Dumnezeu,si iata plictiseala cum se distreaza cu sufletul nostru ) "Sfintii nu se plictisesc in ceruri,mijlocesc pentru noi"
Pana acum putem observa 2 aspecte, zic eu.
1 Plictiseala duhovniceasca, lipsa harului divin. Omul chiar daca are de lucru, munceste etc, simte ca ii lipseste ceva sau mai bine zis: Cineva si duce o viata chinuita...
2 Plictiseala din cauza lipsei de activitate. O lipsa de activitate cauzata evident de lene(lenea de a te ruga si de a face ceva folositor tie si celorlalti).
1 si 2 au un numitor comun: lipsa lui Dumnezeu in viata omului.
As zice ca Plictiseala de tipul 2 se intalneste mai mult la tineri.
Din cauza pacatelor noaste ajungem la plictiseala. Ca Dumnezeu ne-a dat de lucru ca sa nu ne plictisim cumva: "Rugati-va neincetat". Si trebuie sa avem in vedere ca timpul e scurt si nu trebuie pierdut.
Acesta e unul din putinele mecanisme diabolice, din nefericire.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.05.2010, 00:35:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Care ar fi cauzele plictiselii?
Sta lenea la baza ei?
Da.
Lene sau/si lipsa de ocupare cerebrala.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce poate oferi Raiul incat sa nu fie plictiseala? consuela Generalitati 131 14.02.2012 12:09:35
Confuzie, frica, deznadejde, lene etc. AGabriela Generalitati 8 21.12.2011 23:10:09
lene cristina mioara Spiritualitatea ortodoxa 13 28.07.2011 21:21:04
Plictiseala IonutS Generalitati 27 13.12.2010 21:26:19
Cum scapam de lene? alexdu Generalitati 17 07.09.2010 13:10:47