Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.01.2013, 03:36:53
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Zici ca ai iubit-o?Hai sa-ti povestesc ceva care sa te puna pe ganduri.Doi se iubesc,pentru o perioada el pleaca din localitate.Apoi se intampla ca ea (care era virgina),sa fie violata.Nu vrea sa faca scandal,nu-i sta in fire,dar nici nu poate sa-i spuna iubitului ca nu mai e virgina.Ce crezi ca face?Renunta la iubirea ei.Ce crezi ca face el cand ea nu mai vrea sa-l intalneasca?O uraste.Dar ea nu-l uraste,stie ca nu s-ar fi casatorit cu ea decat daca ar fi fost primul si cu parere de rau il iubeste in continuare.Trec aproape 30 de ani de la nefericita intamplare,cand o colega de-a fiicei ei se casatoreste, si ea isi duce fiica la cununie...cand aude muzica ii dau lacrimile,isi aminteste cat de mult il mai iubeste si cat de mult ar fi vrut sa se marite cu iubirea vietii ei.Da si eu zic ca iubirea e un sentiment puternic,foarte puternic.
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.01.2013, 06:05:59
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
Zici ca ai iubit-o?Hai sa-ti povestesc ceva care sa te puna pe ganduri.Doi se iubesc,pentru o perioada el pleaca din localitate.Apoi se intampla ca ea (care era virgina),sa fie violata.Nu vrea sa faca scandal,nu-i sta in fire,dar nici nu poate sa-i spuna iubitului ca nu mai e virgina.Ce crezi ca face?Renunta la iubirea ei.Ce crezi ca face el cand ea nu mai vrea sa-l intalneasca?O uraste.Dar ea nu-l uraste,stie ca nu s-ar fi casatorit cu ea decat daca ar fi fost primul si cu parere de rau il iubeste in continuare.Trec aproape 30 de ani de la nefericita intamplare,cand o colega de-a fiicei ei se casatoreste, si ea isi duce fiica la cununie...cand aude muzica ii dau lacrimile,isi aminteste cat de mult il mai iubeste si cat de mult ar fi vrut sa se marite cu iubirea vietii ei.Da si eu zic ca iubirea e un sentiment puternic,foarte puternic.
Fa si tu un roman, daca te tine, ca sa intelegem mai bine...
Altminteri, ce sa zic... las-o balta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.01.2013, 07:07:53
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Archangel Vezi mesajul
Problema mea e ca in suflet/inima ramane o iubire ce doare in loc sa creeze fericire .. ee eu nu eram cu Dumnezeu cand mi s-a intamplat nenorocirea sii ca sa scap de durere... am transformat acel tot in ura si toata durerea disparu.. , in cele din urma mi-am regasit linistea cu greu . Dilema mea e ce puteam sa fac sa evit acea decizie de a transforma tot in ura. Tind sa cred ca daca mi s-ar intampla ceva din nou ... la fel as proceda... nu pot sa imi mentin echilibru interior.
Se spune ca durerea este ceea ce se intampla cu noi cand ne opunem schimbarilor care au loc in viata noastra,indiferent de ce natura ar fi ele...
Insa,daca privim in jur,totul,absolut totul,se transforma,inclusiv noi insine,nu mai suntem aceiasi din urma cu nici macar o zi,daramite luni,ani.Insa,este un curs firesc,pentru ca atat noi,cat si lumea intreaga avem nevoie de transformari pentru a evolua.Ceea ce face diferenta este modul in care ne adaptam la aceste schimbari care au loc in viata noastra.
Desigur,suferinta este parte din proces si alaturi de acceptare ajuta sa ne traim si sa vindecam pierderea resimtita.Insa,atunci cand ne cantonam doar pe pierdere si durere,opunand rezistenta schimbarii petrecute in viata noastra,adoptam strategii prin care ne aparam de aceasta durere (in cazul tau ai transformat spui durerea in ura ca un mecanism de aparare in fata suferintei) cu care nu facem altceva decat sa o ingropam si mai adanc in noi,nicidecum sa o vindecam.
Daca ai privi iubirea si ura ca pe doi poli opusi ai aceleiasi axe (dupa cum insuti singur ai zugravit),ti-ai da seama ca , in fapt,ceea ce s-a intamplat cu tine nu a fost decat sa iti transferi sentimentele de la un pol la celalalt,insa ai ramas pe aceiasi axa a legaturii emotionale cu acea persoana din trecutul tau.
Deci,ca si o concluzie scurta,cred ca mai important pentru tine,decat sa te axezi asupra strategiilor pe care sinele tau le-a folosit pentru a se apara in fata durerii (transformarea iubirii in ura) sau a unui nou inceput cu o noua persoana,ar fi sa vindeci legatura emotionala din trecutul tau si sa te eliberezi.Desigur,daca iti doresti aceasta eliberare...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.01.2013, 07:24:34
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
Zici ca ai iubit-o?Hai sa-ti povestesc ceva care sa te puna pe ganduri.Doi se iubesc,pentru o perioada el pleaca din localitate.Apoi se intampla ca ea (care era virgina),sa fie violata.Nu vrea sa faca scandal,nu-i sta in fire,dar nici nu poate sa-i spuna iubitului ca nu mai e virgina.Ce crezi ca face?Renunta la iubirea ei.Ce crezi ca face el cand ea nu mai vrea sa-l intalneasca?O uraste.Dar ea nu-l uraste,stie ca nu s-ar fi casatorit cu ea decat daca ar fi fost primul si cu parere de rau il iubeste in continuare.Trec aproape 30 de ani de la nefericita intamplare,cand o colega de-a fiicei ei se casatoreste, si ea isi duce fiica la cununie...cand aude muzica ii dau lacrimile,isi aminteste cat de mult il mai iubeste si cat de mult ar fi vrut sa se marite cu iubirea vietii ei.Da si eu zic ca iubirea e un sentiment puternic,foarte puternic.
Da...si mai arata cati ani pot trai unii oameni,uneori chiar o viata,cu sentimente pe care le ingroapa in sufletul lor,uneori fara sa aiba habar de acest lucru pana cand ceva se iveste in viata lor si le face sa iasa la suprafata.
In cazul descris de tine,se pare ca nefericitul incident nu a facut altceva decat sa decanteze din acea relatie o realitate: faptul ca cel despre care spui ca o iubea,nu o putea accepta neconditionat,dovada si faptul ca nu a simtit increderea de a-si deschide sufletul in fata lui si a-i spune ce a trait.Restul,a venit probabil doar ca o consecinta a acestui fapt...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.01.2013, 01:58:00
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

[quote=cezar_ioan;495888]Fa si tu un roman, daca te tine, ca sa intelegem mai bine...
Altminteri, ce sa zic... las-o balta.[/quo
Esti o figura...
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.01.2013, 02:11:04
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Da...si mai arata cati ani pot trai unii oameni,uneori chiar o viata,cu sentimente pe care le ingroapa in sufletul lor,uneori fara sa aiba habar de acest lucru pana cand ceva se iveste in viata lor si le face sa iasa la suprafata.
In cazul descris de tine,se pare ca nefericitul incident nu a facut altceva decat sa decanteze din acea relatie o realitate: faptul ca cel despre care spui ca o iubea,nu o putea accepta neconditionat,dovada si faptul ca nu a simtit increderea de a-si deschide sufletul in fata lui si a-i spune ce a trait.Restul,a venit probabil doar ca o consecinta a acestui fapt...
Frumos spus,dar ca sa nu ma certe Cezar,n-am sa spun mai mult.Ideea era ca dragostea adevarata nu moare niciodata.
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.01.2013, 02:36:41
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

[quote=beliver;496135]
Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Fa si tu un roman, daca te tine, ca sa intelegem mai bine...
Altminteri, ce sa zic... las-o balta.[/quo
Esti o figura...
.......:)
Subiectul pare atractiv. Daca ai reusi sa-l dezvolti frumos... ce roman ar iesi!
La asta ma gandeam, nu la certare...:)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.01.2013, 09:22:55
dragos_dragos dragos_dragos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2013
Mesaje: 5
Implicit Salut fii tare!

Nu esti singura persoana care ai trecut prin asfel de situatii si totzi au trecut cu bine cu ajutorul lui Dumnezeu! Am mai inteles ca gandurile pot deveni realitate daca le interti emotional probabil ai avut inca de la inceput frica asta sau cine stie daca il iubesti pe dumnezeu gandurile rele le potzi inlocuii cu alea bune si prin iertare si prin ajutorul cerandul oamenilor ptr a te gandi de bine si cu siguranta totul iti va merge ca pe roate deacum incolo ! Sa te ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.01.2013, 22:14:05
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Archangel Vezi mesajul
Sa zicem ca esti la prima iubire si iubesti enorm de mult pe cineva iar acea persoana te paraseste.. . Ce poti sa faci pentru a alina durerea acea ce nu are comparatie in rang?
Aceasta este clar o situatie concreta, acum fie esti indragostit de cineva si nu stii cum vor decurge lucrurile, fie esti chiar in situatia "ipotetica". In primul rand eu prin prima iubire inteleg aceea "iubire" adolescentina, irationala care intradevar este unica, insa nu este nici pe departe iubirea vietii tale. De regula aceasta prima iubire poate insemna si prima greseala prin faptul ca iubim aparentele si mai mult decat atat: ceea ce ne imaginam noi ca este aceea persoana si nu ceea ce este. In definitiv, nu te ingrijora, nu recurge la gesturi extreme, nu se sfarseste lumea. Gandeste-te ca nu este intamplator faptul ca te-a parasit... poate ca ti-a facut o favoare prin asta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am simtit ceva puternic....o chemare patricia2006 Generalitati 1 23.07.2012 09:38:26
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
cat de puternic este satana pana la urma? victortiti89 Generalitati 20 16.06.2011 19:33:03
Ce inseamna sa fii patriot si cum trebuie sa ne manifestam acet sentiment? florinbrasov0 Generalitati 4 12.09.2010 00:08:02
Cine este cel mai puternic om? amatyyy Teologie si Stiinta 29 16.09.2009 13:49:04