Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 28.05.2014, 14:41:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai daca asta e ca un fel de scuza pentru alte lucruri mult prea lumesti sau chiar pacatoase pe smartphone..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 28.05.2014, 14:48:18
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai daca asta e ca un fel de scuza pentru alte lucruri mult prea lumesti sau chiar pacatoase pe smartphone..
Cum adica, la ce "alte lucruri" te referi??
Reply With Quote
  #173  
Vechi 28.05.2014, 15:15:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Stiu si eu, ultimele stiri de cancan, moda, niste muzica idolatra, selfie pentru facebook, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 28.05.2014, 17:06:26
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Mda, fiecare cu ce-l doare... :)
Reply With Quote
  #175  
Vechi 04.06.2014, 13:08:54
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cam da, e pacat:-) . Pt ca te distrage de la activitatile cotidiene chiar si de la lucru... prefer sa pierd vre,ea cu voi pe aici sau pe altd site-uri decat sa-mi vad de treaba. Si asa mi se scarbise de problemele vietii cotidiene, acum am gasit o posibilitate de evadare, dar nu rezolva nimic, pt ca ele nu dispar, doar ca mi-e mie si mai greu sa le fac fata . Destul ca nu mai fac fata si la clienti si l receptia marfii, si la acte, si la casa, daca ma mai preocupa si comunicarea in spatiul virtual a problemelor personale, pt ca mai am si eu o viats afara de munca, spre dezamagirea unora, cred ca ma paste un "burnout"( scuze nu stiu pe romaneste). De ce credeti ca-mi ia juma' de zi sa scriu un mesaj, ca nu stiu tasta? Sau ca ntre timp trebuie sa si "servesc patria"? Mai si intreaba cate unii ce fac acolo, ma joc? ( unde mai pui capt a spala un blid, o ceasca, sau sa fac o cafea, tb sa fac vreo 3 drumuri ce putin pana-n spate, nu-i de mirare ca ajung obosita acasa, ma mir insa ca-s asa grasa:-) ); deci, in concluzie, eram mai eficienta si la munca si acasa fara net:-) .

Last edited by fallen; 04.06.2014 at 19:14:58.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 04.06.2014, 23:08:09
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Da , este pacat sa ai un telefon scump daca nu ai si un laptop , si o tableta , si un lcd , si....
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 05.06.2014, 09:36:56
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ale mele nu-s scumpe, au fost chiar gratis, dar tot... pana la urma conteaza ce faci cu ele' nu cat au costat.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 20.06.2014, 20:26:13
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Tehnica in sine nu este rea- important ce facem cu ea si pentru ce o luam!

Daca un om de afaceri are nevoie de un telefon scump cu mai multe facilitati cu care sa tina legatura cu partenerii de afaceri , atunci i este necesar si nu este pacat.

Insa daca un muncitor sau un functionar obisnuit isi ia telefon scump, numai ca sa se laude si sa se dea "mare" (fara a-i fi necesar in activitatea zilnica de servici sau in viata sociala), atunci cred ca este un pacat.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 27.06.2014, 13:14:20
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Tehnica in sine nu este rea- important ce facem cu ea si pentru ce o luam!

Daca un om de afaceri are nevoie de un telefon scump cu mai multe facilitati cu care sa tina legatura cu partenerii de afaceri , atunci i este necesar si nu este pacat.

Insa daca un muncitor sau un functionar obisnuit isi ia telefon scump, numai ca sa se laude si sa se dea "mare" (fara a-i fi necesar in activitatea zilnica de servici sau in viata sociala), atunci cred ca este un pacat.
Nu numai ca nu-i e necesar in munca de zi cu zi, dar i-o si perturba grav. Uita-te la mine, vorbesc din experienta. Chiar daca la origini am fost si inca mai am impresia ca sunt intelectual, si simt acut nevoia de informare, comunicare, relationare, dezvoltare personala, faptul ca am smartfon sau tableta dupa mine la servici ma face doar sa fiu mai putin preocupata sichiar iritata detreburile care le am de facut, pt ca am senzatia ca e mai important pt mine ceea ce scriu sau citesc pe net si ca clientii cu banalitatile lor care nu se mai termna, ca-n ziua cartitei, ma perturba de la preocuparea mea vitala. Stiu ca-mi fac mare pacat, dar astae :)
Reply With Quote
  #180  
Vechi 10.10.2014, 13:53:29
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Smartphonurile creează dependență

http://www.brasovultau.ro/articol/st...ependenta.html

"Tehnologia deține un rol foarte important în viețile noastre, una din dovezi fiind faptul că utilizatorul unui smartphone se uită la telefon de peste 1.500 de ori pe săptămână.
Mulți dintre noi am devenit atât de dependenți de smartphone, încât ajungem să efectuăm pe el până la 221 de operații pe săptămână.

Un studiu efectuat pe un eșantion de 2.000 de persoane deținătoare de telefoane mobile moderne a scos la iveală faptul că un utilizator umblă pe telefon prima dată la ora 07:31 dimineața, pentru a-și verifica mailurile sau contul de Facebook. De asemenea, înainte să se ridice din pat, utilizatorii de smartphone verifică starea meteo, citesc știrile și trimit mesaje cel puțin unui prieten. Mai târziu, utilizatorii verifică orele la care circulă mijloacele de transport, efectuează operațiuni bancare și își actualizează profilul de Instagram. Cercetarea a fost efectuată de agenția de marketing Tecmark. „Pentru mulți dintre noi, telefoanele mobile inteligente sunt o a doua natură și nu suntem surprinși de rezultatele studiului, dar mulți dintre noi nu realizăm de câte ori pe zi ne verificăm sau folosim telefonul chiar și pentru sarcini simple”, a declarat Richard Heyes, directorul agenției. Studiul a mai arătat că, într-o săptămână, un utilizator își verifică telefonul de peste 1.500 de ori pentru verificatul mailurilor, pentru a se juca sau pentru a posta pe conturile sale social media și că ajungem să petrecem, în medie, trei ore și 16 minute pe telefon pe zi. În plus, patru din zece utilizatori au declarat că se simt pierduți fără smartphone-ul lor și mulți dintre intervievați au menționat că s-au surprins umblând pe telefon, intrând pe Facebook sau pe mail fără să gândească."
Reply With Quote
Răspunde