Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.01.2008, 11:06:15
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Ei, dar ce va mirati? Nu traim in vremea proorocilor mincinosi? Totul e sa ne vedem de treaba si sa nu lasam pe nimeni sa ne influenteze in privinta credintei noastre ortodoxe. Cum ar putea un protestant sau neoprotestant sa inteleaga ortodoxia?
nu fac parte din nici un alt cult nici secta. insa te crezi superioara? te face ortodoxia mai umana? deloc, fat draga. deloc. am vazut anunturile tale si imi pare cruda, fara pic de sentiment si indoctrinata. ai uitat sa iubesti oamenii si crezi ca il iubesti pe dzeu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.01.2008, 20:35:35
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ii multumesc pentru critica. Dar asta se refera la mine nu la biserica ortodoxa. Pe mine ma poti face cum vrei, dar fii mai profund in in aprecierea BO, pe care vad ca o apreciezi doar dupa efectul ei "estetic". Dar nu putem defini biserica dupa pernitele, pe care le folosesc oamenii pentru a sta in genunchi pe ele, sau florile de plastic folosite din pacate pe alocuri. Biserica se defineste prin efectul cultural al liturgiei, liturgia fiind cea mai inalta expresie a culturii umane.
Si ca sa nu te mai surprind alta dat prin "cruzime", as vrea sa-ti spun ca la mine unde e lege nu e tocmeala.
"Nimeni" sa nu dea vina pe biserica, pentru nivelul de trai scazut.
Sa stii ca eu iubesc oamenii, dar urasc pacatul. Presupun ca la asta te-ai referit.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.03.2008, 16:58:56
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariana.gaica
Desigur, diferentele dintre mentalitatea catolica si aceea protestanta nu sunt neaparat atat de profunde precum cele marcate de Max Weber, dar nimeni nu se indoieste acum ca Europa nu ar fi ajuns la un asemenea grad de cultura si de libertate fara contributia fundamentala a protestantismului.
Cum a reusit o natiune germana, asha de bine educata de Luther sa savarseasca o crima atat de oribila ca si uciderea celor 6 milioane de evrei nevinovati?

Cum se face ca Germania care l-a urmat pe luminatul Luther, este probabil cam 70% din suprafata care ar fi trebuit sa fie in mod normal? Cum de au fost pierdute atatea teritorii in est (Konigsberg, Danzig, mare parte din prusia)?

De ce nu spui si despre Eva care a gustat din pomul "cunostintei binelui si raului"? Ai vazut cunostintele cat bine au adus?

Cum de se omite faptul ca Luther a fost un om de un caracter foarte slab? Luther a fost batjocoritor la adresa catolicilor si cu accente de antisemitism!

Cum de nu se spune ca in Scotia nu mai exista posturi de radio crestine, sau daca exista sunt foarte putine, in timp ce in Romania sunt multe?

Iisus a fost el bogat pe pamant? A fost el cu multe facultati? S-a uitat Iisus la cunostinte si bogatie, sau s-a uitat defapt la inima omului?

Ideile articolului sunt gresite! Pentru cine este neincercat ideile din articol, la o prima vedere par foarte tentante, dar ce ne spune Solomon in pildele sale:

Pildele lui Solomon 16:18 [color=red]Mîndria[/color] merge înaintea pieirii si trufia merge înaintea cåderii.
Pildele lui Solomon 7:8 Mai bun este [color=green]sfîrsitul[/color] unui lucru decît începutul lui; mai bine [color=green]cel bun la suflet[/color] decît cel îngîmfat.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.04.2012, 21:41:35
Simsunel Simsunel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2012
Mesaje: 1
Implicit o parere

In opinia mea Biserica fie ea si Ortodoxa, Catolica, Protestanta, Neoprotestanta este ca un cautator de comori pt care cautarea in sine a devenit mai importanta decat comoara propriu zisa (mantuirea) si care se complace in situatia in care se afla fiind mai importante respectarea oranduielilor si traditiilor decat salvarea sufletului. In opinia mea Biserica este numai una si aceea este Biserica lui Hristos care Il are pe EL ca si capatai toate denumirile si ideile impamantenite dea lungul vremii fiind doar amprenta oamenilor care au carmuito!
Dumnezeu este Acelasi si ieri si azi si in veci ......
P.S. Nu Biserica pe care o frecventezi conteaza ci daca Il ai sau nu pe Hristos in inima !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.06.2012, 01:45:17
metusea metusea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2012
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Doamne fereste sa ajungem acele zile sa traim intr-o Romanie reformata ,eu prefer de zeci de mii de ori o Romanie Crestina!
Daca asta e o Romanie crestina atunci nu creau sa imi imaginez cum e aia necrestina. Avramescu a prezentat intr-un mod obiectiv efectele reformei protestante in vestul Europei. si sunt lucruri adevarate. stiu ca romanii sunt foarte legati de traditii si Biserica Ortodoxa, dar trebuie sa acceptam si adevarul, protestantii au adus multe beneficii omenirii, aceste lucruri se pot proba, uirtativa in istorie sa vedeti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica reformata din Timisoara si metodele de racolare a membrilor FiulRisipitor Biserici Protestante 12 07.09.2017 16:23:48
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 23:58:28
Romania IonutS Generalitati 3 10.05.2009 02:38:27
Cununie ortodox-reformata iuliachi Nunta 5 31.05.2008 13:31:36
casatorie ortodox-reformata iuliachi Nunta 1 11.05.2008 15:30:38