Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 18.10.2008, 13:33:11
adeodatus adeodatus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Mania lui Dumnezeu este ...
si ce mai stii tu despre mania lui Dumnezeu?
mai ales mar interesa sa aflu despre mania lui Dumneyeu in raport cu calugaria, cu calugarii pacatosi (desfranati).
Iertare!
Reply With Quote
  #172  
Vechi 18.10.2008, 13:35:25
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Si eu am stat un an si ceva (septembrie 2002-martie 2004) dar nu am plecat de buna voie, am fost dat afara, apoi, în 2005 am mai încercat o data si am renuntat dupa ce am stat o luna.

A fost cea mai frumoasa perioada din viata mea, dar consider ca s-a încheiat.

Întrebarea mea era daca cineva în situatia mea e mai bine sa ramâna necasatorit sau nu.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 18.10.2008, 13:36:02
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Scuze, 1992-1994.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 18.10.2008, 13:36:41
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Respectiv 1995.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 18.10.2008, 14:31:58
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
daca cineva în situatia mea e mai bine sa ramâna necasatorit sau nu.
daca nu ai fost macar rasoforit, te poti casatori daca iti gasesti o fata!!! Daca ai fost rasoforit si vrei sa te casatoresti, trebuie sa spui preotului, iar acela DATOR este sa iti faca cununia a doua!!!
E bine sa faci ceea ce te LINISTESTE!!!! sau mergi intr-o alta Manastire!!! Am gasit o Mre extraordinara, Mrea Fagetel jud.Harghita, cu viata foarte frumoasa de trait! Pe mine ma bate gandul intr-acolo...!!! Parinti simpli, traitori si duhovnicesti! Slujbe simple ca la Mt.Athos, si un staret model!!! Este Mrea de suflet a PS.Andrei Fagaraseanul, unde a fost staret 15 ani, si unde PS.Ioan Salajan se retrage la liniste! E tocmai in creierul muntilor asezata... Zona superba.. Acum care va fi voia Domnului!!!! Dumnezeu sa ne miluiasca!!! Fii tare si roaga-te la Maica Domnului sa te ajute sa iti gasesti linistea!!! Fii binecuvantat!!!
Reply With Quote
  #176  
Vechi 18.10.2008, 16:19:17
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Nu am fost rasoforit si nu sunt nelinistit, sunt deosebit de calm si multumit.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 18.10.2008, 23:30:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ar fi bine daca se poate sa ne mentinem promisiunea facuta lui Dumnezeu, chiar daca dintr-un motiv sau altul nu ne aflam la manastire. Exista si pustnici in mijlocul multimii. Si vor fi din ce in ce mai multi, asa cum s-a prorocit. Calea cea ingusta e deschisa tuturor, indiferent unde ne aflam.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 19.10.2008, 17:38:52
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Iubite frate, iti spun din experienta mea, am stat un an in mre (5dec2006-1ian2008), dar atat de rau imi pare ca am plecat de nu-ti poti inchipui ce mustrari de constiinta am... si ce rau ma simt ca am plecat din Mre... Mai am un an de facultate, licenta, apoi MANASTIIIIREAAA....

ORICINE PLEACA DIN MANASTIRE, NU ARE LINISTE!!! Chiar de spune si sustine cineva ca se simte bine dupa ce a plecat din Mre, acela se minte pe sine! Nu exista calugar linistit in lume!!! Mai ales daca a si depus fagaduintele monahale si pleaca... E ingrozitor ce poate suferi un "fost" calugar!!! "Mai bine nu s-ar fi nascut" decat sa se "lepede" de Mirele HRISTOS!!! Si chiar de se va casatori, aceea NU este Taina pt El!!! (am postat cateva canoane mai sus legat de acest subiect)
Stiu un Ieromonah ce s-a casatorit cu o maica si au trei copii, dar nu au CASA si nici servici!! Nu pot sta nicaieri, umbla cu copii din casa in casa pt ca stau o sapt doua si se iveste ceva si trebuie sa plece... si copiii bolnavi... astia sunt copii din DESFRANARE!!! Mania lui Dumnezeu este peste un calugar ce a calcat FAGADUINTELE monahale! Din viata traita-n Mre, plus inainte cat am stat in Mre, inca 8ani (dar nu ca frate, ci mergeam vacanta de vacanta si in tp scolii cat puteam de des) cunosc N probleme de genu asta! Dar daca am judecat si eu pe cineva, iata ca Dzeu m-a pedepsit... Dar tot in Mre ma intorc!!! Dumnezeu sa ne miluiasca pe toti!!!
eu mam referit la altceva faptul ca noi ca mireni nici macar nu ar trebui sa NE DAM CU PAREREA...nu am stiu ca a stat in manastire dar eu sunt de aceasta parere ca noi oameni care nu stim ce inseamna calugarie traina nu suntem in masura sa zicem ce pot face sau ce nu au voie sa faca inportant e ca si ei sunt oameni ca si noi si ei au aspirat la nevoiina dar macar trebuie sai apreciem ca incearca sa aspire la ceva divin dar uni reusec alti nu ,si eu cred ca daca vreun calugar ar pocainta regelui David care ii zice lui Dumnezeu sai zideasca o alta inima pt ca el e prea pacatos pt ce a facu cu Urie...........!l
Reply With Quote
  #179  
Vechi 19.10.2008, 20:37:42
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
eu mam referit la altceva faptul ca noi ca mireni nici macar nu ar trebui sa NE DAM CU PAREREA...nu am stiu ca a stat in manastire dar eu sunt de aceasta parere ca noi oameni care nu stim ce inseamna calugarie traina nu suntem in masura sa zicem ce pot face sau ce nu au voie sa faca inportant e ca si ei sunt oameni ca si noi si ei au aspirat la nevoiina dar macar trebuie sai apreciem ca incearca sa aspire la ceva divin dar uni reusec alti nu ,si eu cred ca daca vreun calugar ar pocainta regelui David care ii zice lui Dumnezeu sai zideasca o alta inima pt ca el e prea pacatos pt ce a facu cu Urie...........!l
eu am spus din EXPERIENTA ce se intampla cu cineva care si-a dorit MANASTIREA si a parasit-o... ca daca s-a dus doar cu scop material sau de slava desarta (ranguri ierarhice, stareti, etc) nu vor sta in Mre! Altii merg sa "incerce" si stau o peroada, sa vada de este sau nu pt Mre! Aci unii raman, altii se retrag, si se castatoresc! Depinde de fiecare... dar e IMPORTANT SA FIE SINCER CU DOMNUL HRISTOS SI CU SINE!!!
Reply With Quote
  #180  
Vechi 20.02.2009, 16:31:12
adeodatus adeodatus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit oare ...?

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
... Un lucru este clar,si ma intriga,biserica-i cam marginalizeaza pe acesti oameni...de parca n-ar mai fi oameni. ...
Iertare!
Un dizertir din armata este judecat si osindit de insasi mai marii armatei.
Ma intreb oare nu este ceva similar si in cazul calugarilor ce parasesc manastirea; cu siguranta nu au invoire de la mai Marii lor, odata ce sunt calugari, sa primeasca o noua alegere.
Si ....... nu as zice ca Biserica ii marginalizeaza, ii marginalizeaza oameni asemenea lor, care ca in cazul lor aveau sa procedeze similar, care nu inteleg corect unele legi a omeniei si a duhovniciei, care continua sa priveasca in jur si nu la starea lor proprie, si care ..., si care ...
V-ati pus intrebarea voi; de ce oare monahii parasesc cimpul de lupta, care e cauza?
E o intrebare la care nici macar nu astept si nici nu voiesc ca sa aflu de la cineva raspuns. Chestia e ca pina nu esti monah lucrurile sunt straine.
Iar pe cei ce parasesc manastirile s-ai umbreasca Dumnezeu oriunde ar fi ei, iar ei sa auda glasul Parintelui care mereu ii cheama spre pocainta.
Iertare!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Destinatia posibila a celor ce parasesc ortodoxia e iadul spre_rasarit Generalitati 70 04.01.2012 16:13:17
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58