Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 10.04.2011, 17:25:47
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Da, atunci era o problema de intelegere. Deci anul 5500 de dupa creatie cand a venit IIsus erta cunoscut de dinainte de crestinism si crestinismul nu poate fi acuzat ca l-a inventat. Deci e o garantie mai mare si o minune daca vreti.

Va veni Cuvantul lui Dumnezeu in anul 5500 zice Dumnezeu si Cuvantul lui Dumnezeu a venit.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 10.04.2011, 17:35:46
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Ioan 1
11. Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit.

Geneza 15:1
Capitolul 15
1. După acestea, fost-a <b>cuvântul</b> Domnului către Avram, noaptea, în vis, și a zis: "Nu te teme, Avrame, că Eu sunt scutul tău și răsplata ta va fi foarte mare!"


Deci Cuvantul lui Dumnezeu adica IIsus a fost la Avram mai tarziu denumit Abraham. Ia sa vedem ce se intampla:

Capitolul 15
1. După acestea, fost-a <b>cuvântul</b> Domnului către Avram, noaptea, în vis, și a zis: "Nu te teme, Avrame, că Eu sunt scutul tău și răsplata ta va fi foarte mare!"
2. Iar Avram a răspuns: "Stăpâne Doamne, ce ai să-mi dai? Că iată eu am să mor fără copii și cârmuitor în casa mea este Eliezer din Damasc".
3. Apoi Avram a adăugat: "De vreme ce nu mi-ai dat fii, iată sluga mea va fi moștenitor după mine!"
4. Și îndată s-a făcut cuvântul Domnului către el și a zis: "Nu te va moșteni acela, ci cel ce va răsări din coapsele tale, acela te va moșteni!"
5. Apoi l-a scos afară și i-a zis: "Privește la cer și numără stelele, de le poți număra!" Și a adăugat: "Atât de mulți vor fi urmașii tăi!"

Ia auzi, Avraam era fara copii si IIsus i-a promis copii cat stelele cerului . Astia sunt copiii promisi de CUVANTUL LUI DUMNEZEU.

Ia sa citim inca odata Ioan 1:11
Ioan 1
11. Întru ale Sale a venit, <b>dar ai Săi nu L-au primit.</b>

Copiii sai nu l-au primit s-ar parea. Nu toti caci unii apostoli si multi oameni l-au primit.

Last edited by spre_rasarit; 10.04.2011 at 17:43:37.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 10.04.2011, 17:56:54
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Da la urma cu ecumenismul ideea e asta.

Ortodoxia are datoria sa pastreze scara spre rai visata de un Patriarh si imortalitatea pentru generatiile urmatoare nu numai de romani ci de orice natie. Asta se va intampla caci portile iadului nu vor birui Biserica.

Ecumenismul vrea sa cedam imortalitatea si altele, si dupa ecumenissm vor veni altele si altele. Asta e. Cu rugaciunea putem scapa nesifonati.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 10.04.2011, 18:03:30
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

nici o religie crestina nu te invata sa faci rele !!!
trebuie sa avem o atitudine toleranta si deschisa, si eu cred ca insusi Marele Arhitect al Universului iubeste diversitatea,si El insusi a lasat-o,aceasta diversitate si pe plan religios.

Ura la adresa semenilor de alte confesiuni sau religii ,e mai degraba lasata si promovata de Uciga-l Crucea,pentru ca el vrea sa aduca prin dezbinare, madrie partizana si ura la adresa celor diferiti !

Asa ca fiti atenti voi, talibanii extremisti care va urati fratii de alte credinte,ca nu sunteti decat uneltele diavolului ,fara sa va dati seama !!!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 10.04.2011, 18:07:38
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Cu cine intra in rai la sfarsit nu stim, pentru ca acum mai e inca mila lui Dumnezeu si nu stiu cat de mult o sa o folosim. Daca maine ne rugam de Iisus sa-i boteze pe toti nebotezatii din iad si IIsus face asta?

Poate pana la urma raman nebotezati si la greu sau poate ii boteaza IIsus pe toti chiar daca sunt in iad sau exista un procedeu ca toti din iad sa fie botezati fie si de un credincios ortodox , chiar daca sunt acum in iad. Nu stiu ce va fi la urma.

Stim ca daca iei mancarea pentru viata vesnica devii imortal si daca te botezi ai de acum access in rai.

Interdictia data lui Adam si Eva nu e pentru copiii lui Dumnezeu care au murit in botez ca urmasi ai Vechiului adam si s-au nascut ca urmasi ai NOULUI adam, IIsus.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 10.04.2011, 18:17:41
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
eu cred ca insusi Marele Arhitect al Universului
Aoleo...vii cu de-astea? Vezi că-ți sar unii imediat în cap. Se poate ?
PS: ei sunt convinși că vorbești despre diavol.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 10.04.2011, 18:33:31
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
nici o religie crestina nu te invata sa faci rele !!!
trebuie sa avem o atitudine toleranta si deschisa, si eu cred ca insusi Marele Arhitect al Universului iubeste diversitatea,si El insusi a lasat-o,aceasta diversitate si pe plan religios.
Băi amice, ești slugoi mason cumva ?

Păi cum poți să vorbești așa mari prosti dom'le ??

Hai să o luăm logic:
1. Dacă prin „Marele Arhitect al Universului” te referi la Dumnezeu, atunci arunci cu hule și batjocuri zicând că El a lăsat „diversitatea” pe pământ. Adică ce faci măi, zici că Hristos a lăsat diversitatea cu dracii de Budha și Krishna și toți ceilalți ca să piardă pe oameni ? Diversitate poate să însemne și nu știu care secte sataniste, tot de la Dumnezeu sunt ? Sinucigașii din secta lui Jim Jones tot de la Dumnezeu îs ?
2. Dacă însă te referi la satana / lucifer, ceea ce de fapt și reprezintă acest arhitect de sorginte masonică, atunci sunt complet de acord. Da, de la satana e toată diversitatea, toată harababura și salata asta de învățături greșite și pierzătoare.

Eu tare sper să fi fost asta o „greșeală” din partea ta. Că dacă nu, pe lângă ecumeniști, sectanți, eretici și atei, vom avea mai nou și simpatizanți ai masonilor pe forumul ăsta....
Parcă pe zi ce trece doar CREȘTIN ORTODOX nu mai pare.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 10.04.2011, 18:44:02
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Aoleo...vii cu de-astea? Vezi că-ți sar unii imediat în cap. Se poate ?
PS: ei sunt convinși că vorbești despre diavol.
EXTRAORDINAR !!! Îmi scot pălăria în fața dumneavoastră, se pare că aveți cel puțin intuiție, ca să nu spun mai mult (a se vedea postarea maestrului colaps).
Reply With Quote
  #59  
Vechi 10.04.2011, 18:46:22
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Parcă pe zi ce trece doar CREȘTIN ORTODOX nu mai pare.
Poate pentru că ortodoxia a pierdut teren din cauza infelxibilității de care a dat dovadă. S-a oprit la canoane care, clar, fac din păcat o adevărată tragedie pentru care e nevoie de multe metanii, rugăciuni și lacrimi (că altfel arzi în iad), în timp ce mesajul evanghelic e cu totul altul. Foarte bine că catolicii au hotărât să nu se vadă enoriașul cu preotul la față în timpul spovedaniei și să nu pună accent pe o relație strânsă între credincios și preot tocmai pentru a elimina rușinea care-i împiedică pe mulți dintre ortodocși să viziteze bisericile. E foarte agresivă și pesimistă atitudinea BO față de păcătos (chiar dacă ea zice că față de păcat și nu față de păcătos. Din atitudine reiese altfel). Îl amenință pe laic cu imaginea iadului în loc să-i spună ca aproape orice păcat are iertare.

Ortodocșii spun: nu face ca arzi! (spune-i asta unui copil, să vezi ce sentimente de revoltă trezești în el, copil fiind).
Catolicii, protestanții spun: nu-i bine să păcătuiești, dar dacă ai facut-o, vino și te spovedește și Dumnezeu îți va da iertare. Încearcă să nu mai faci.

Și se urmărește o despătimire treptată: în loc să fumezi un pachet, mai bine fumează jumătate și tot așa. Nu poți să nu mai fumezi deloc, fumează măcar jumătatea aia că tot e mai bine decât întreg și Dumnezeu îți va aprecia nevoința. Pe când la ortodocși cu mâna în foc direct. Că așa o să arzi în iad.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 10.04.2011, 18:52:46
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Titlul topicului îmi amintește de un banc genial:

Într-un bar plin de lume intră un sfijit, mic de statură, slab, vai de capul lui, își pune mâinile în șolduri și stigă:

"Băi fraierilor, care are curaj să se bată cu mine ?"
În bar se face liniște. Până la urmă, se ridică încet o matahală de om, tot numai tatuaje, și zice:

"Eu mă bat cu tine".


La care sfrijitul replică:

"Bine, treci în spatele meu. Acuma: Băi fraierilor, cine are curaj să se bată cu noi ?!"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lupta grea tigerAvalo9 Generalitati 71 16.08.2011 21:22:54
Lupta noastra Florin-Ionut Pocainta 21 28.10.2010 21:22:07
Lupta pasiva vs. lupta activa catalin755 Generalitati 22 28.06.2010 16:35:42
lupta cu cancerul mirela.b Umanitare 16 16.01.2009 14:05:49
LUPTA SPIRITUALA roseliana Vrajitoria 2 15.03.2008 12:54:03