Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.04.2016, 22:00:23
Meme2015 Meme2015 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2015
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Meme2015
Post Casatorie mama de fetita cu nasul de botez al fetitei

Mama unei fetite de 7 ani s a casatorit civil cu nasul de botez al fetitei.Tatal fetitei si nasul fetitei erau proieteni din copilarie si mama fetitei l a inselat pe tatal fetitei cu nasul de botez.Ambele familii s au destramat iar fetita a ramas la mama iar tatal are program de vizita.Tatal are proces de stabilirea domiciliului fetitei la el, fetita fiind foarte atasata de el.Mama ei si nasul ei se pot casatori religios , este permisa casatoria avand in vedere legatura spirituala intre cei doi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.04.2016, 22:40:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Categoric nu, dar nu am indoieli ca daca a mers pana aici va merge si mai departe si va incerca sa fenteze Biserica si probabil va reusi.

Dar nu si pe Dumnezeu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.04.2016, 09:58:55
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Meme2015 Vezi mesajul
Mama unei fetite de 7 ani s a casatorit civil cu nasul de botez al fetitei.Tatal fetitei si nasul fetitei erau proieteni din copilarie si mama fetitei l a inselat pe tatal fetitei cu nasul de botez.Ambele familii s au destramat iar fetita a ramas la mama iar tatal are program de vizita.Tatal are proces de stabilirea domiciliului fetitei la el, fetita fiind foarte atasata de el.Mama ei si nasul ei se pot casatori religios , este permisa casatoria avand in vedere legatura spirituala intre cei doi?
bineinteles ca NU
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.04.2016, 19:00:59
Meme2015 Meme2015 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2015
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Meme2015
Implicit

Multumesc pentru raspuns, asa cred si eu .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.04.2016, 23:55:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si atunci de ce ai mai intrebat?
Crezi ca pe respectiva o ajuta/opreste?

Daca a distrus doua familii crezi ca se mai uita la detalii de genul asta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.04.2016, 10:12:18
Meme2015 Meme2015 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2015
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Meme2015
Implicit

Am intrebat pentru a cunoaste motivarea din partea bisericii, a preotilor, daca oficiaza astfel de casatorii. Am intrebat si la biserica un preot care a spus ca in mod normal nu , dar daca cei in cauza ascund adevarata lor situatie, nu doresc sa se spovedeasca, se poate oficia.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.04.2016, 10:22:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Meme2015 Vezi mesajul
Am intrebat pentru a cunoaste motivarea din partea bisericii, a preotilor, daca oficiaza astfel de casatorii. Am intrebat si la biserica un preot care a spus ca in mod normal nu , dar daca cei in cauza ascund adevarata lor situatie, nu doresc sa se spovedeasca, se poate oficia.
Biserica nu oficiaza astfel de casatorii; insa luand in calcul ca oamenii respectivi pot fi vicleni si vor "omite"asemenea detalii -nu este vina bisericii si nici a preotului ,care nu este ghicitor in stele!

Deci in concluzie,da se poate oficia in final daca ascund aceste amanunte sau chiar mint cand sunt intrebati. Preotii nu se ocupa cu investigatiile la Politie.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.04.2016, 11:40:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Multi tin la chestia cu biserica (sa fie casatoriti in biserica) ca un soi de emblema sociala.
Vai, sa nu creada lumea ca suntem altfel, sa vada ca suntem de treaba, credinciosi, etc.

De parca lumea n-ar sti de unde a plecat si unde a ajuns.

Poate daca se muta in alt oras.

Dumnezeu nici nu intra in calcul decat ca un fel de "duh al lampii". Ma rog, al lumanarii si pomelnicului, la noi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.04.2016, 11:41:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu am o nelamurire:

Care este totusi legatura spirituala intre nasul fetitei si mama ei?
Mie mi se pare ca numai intre nas si fin este legatura.

Povestea nu-mi place deloc.
Dar acum se pune problema ca cei doi sunt totusi casatoriti si ar trai in pacat in fata lui Dumnezeu daca nu-i cununa. Nu stiu cum s-ar putea face.

Mai lipsesc niste amanunte importante.
Nasul de botez este singurul nas al fetitei? (Era casatorit?)
Poate nu a fost el trecut in actul de botez (a fost altcineva nas cu adevarat).

Am mai scris pe un fir similar ca mie mi se pare ciudat si nepotrivit ca la botez nas sa poata fi o persoana necasatorita.
Iar daca este un cuplu, este trecut in act doar unul dintre ei si nu se considera amandoi ca nasi.

Si uite asa se lasa cale la pacate si erori...

Si in mod normal, se poate descoperi pacatul si refuza cununia.
Daca cineva stie bine povestea si preotul la care s-a oficiat botezul, se poate cere de acolo scris, ca
persoana a fost nas de botez al fetei femeii.
La botez se inregistreaza intr-un registru al bisericii si se face si certificat de botez.
Deci daca cineva stie ca ese neinregula cununia celor doi, poate s-o opreasca.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 05.04.2016 at 11:49:31.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.04.2016, 19:05:41
Meme2015 Meme2015 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2015
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Meme2015
Implicit

Nasul de botez era casatorit in momentul botezului si el si sotia lui erau prieteni din copilarie cu parintii fetitei si au crescut in acelasi cartier , in blocuri apropiate. Am tot intrebat si raspunsul a fost acelasi Categoric Nu,dar daca ascund situatia reala vor trai in continuare in pacat.Eu sunt bunica paterna a fetitei si a fost crescuta de mine pana la trei ani dearece parintii locuiau cu mine. Fiul meu a plecat sa munceasca in strainatate de comun acord cu fosta sotie, venind acasa la trei luni, iar dansa il insela cu nasul. Problema este ca eu si fiul meu consideram ca locul fetitei nu este in acea familie si incercam in justitie sa rezolvam. Nasul si nasa au mai botezat si alti copii si nu a respectat juramantul spus la botez. Daca cineva are o alts solutie de rezolvare multumesc.
Reply With Quote
Răspunde