Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.11.2007, 14:00:20
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) De ce oare nu s-a scris nimic despre perioada cat a stat Maicuta Domnului in biserica? Este totusi Stapana, este Maica Domnului? Oare nu din smerenie? Voi ce credeti fetelor? Ca tot e astazi praznicul Intrarii Maicii Domnului in Biserica...iertati:)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.11.2007, 14:38:10
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Ce inseamna pentru tine a te implica activ?:)
De exemplu a scrie pe forum si a-ti da cu parerea despre diferite lucruri. Cu toate ca s-ar parea ca nu avem dovezi ca Maica Domnului si-ar fi dat cu parerea despre vreunul din aspectele care se discuta aici.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.11.2007, 14:43:57
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) am inteles omuletule:)
Multumesc! ai dreptate..si unde mai pui ca mai sfatui si in necunostinta de cauza..atragand mania Lui Dumnezeu asupra mea.:(
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.11.2007, 15:08:39
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
atragand mania Lui Dumnezeu asupra mea.:(
Jenica, nu cred eu ca se manie Dumnezeu asa usor :-)

Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.11.2007, 15:10:40
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
:) De ce oare nu s-a scris nimic despre perioada cat a stat Maicuta Domnului in biserica? Este totusi Stapana, este Maica Domnului? Oare nu din smerenie? Voi ce credeti fetelor? Ca tot e astazi praznicul Intrarii Maicii Domnului in Biserica...iertati:)
S-a scris ,cititi predica de azi din sinaxarul site-ului,a scris proorocul Zaharia si alti sfinti ,se stie ce a facut ,si traditia o spune ,chiar m-am minunat cat de mult se ruga ,se vede ca a fost aleasa.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.11.2007, 16:25:45
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc anita.:) Am citit/ascultat ai mare dreptate. Dar eu ma refeream la slujire/diaconie. Maica Domnului s-a rugat de Prunca fara a primi vreun rang desi se vedea desavarsita-I viata inca din pruncie. Asta am vrut eu sa spun. Scuze ca intodeauna ma exprim tare greu.:(
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.11.2007, 19:15:24
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

In sfarsit cineva care gandeste rational. Cititi cele ce urmeaza:

"Teologia are multe probleme atunci când trebuie să vorbească lumii moderne despre femeie. În fața sufragetelor și a feministelor, în fața emancipării femeii și a dorinței acesteia de a-l egala și chiar de a-l întrece pe bărbat, teologia apare mai degrabă ca ofensatoare, de pildă atunci când îi refuză femeii preoția, îi cere să tacă în biserică sau îi spune că bărbatul este capul ei. Acestea și multe alte subiecte sensibile macină relația femeii moderne cu Biserica și constituie tot atâtea pricini de revoltă, mai ales printre tinere. Dar nu teologia înalță, care va găsi probabil soluții pentru eliminarea neînțelegerilor, mă interesează acum, ci mărunțișurile practicate în mod fanatic, care sapă la temelia relației femeilor credincioase cu viața bisericească.
Între altele, continuă să mă surprindă cu câtă înverșunare aud susținându-se că femeile aflate în perioada menstruației nu au voie să intre în biserică. Mulți preoți susțin asta, interzicându-le accesul în biserici în zilele sensibile, iar multe femei cred același lucru. Explicația oferită îndeobște este aceea că, în această perioadă, femeia ar fi necurată. Aici e problema!
În ce fel e necurată la ciclu femeia? Spiritual nu văd cum, din moment ce așa a fost ea lăsată de Dumnezeu - și nu cred că un credincios poate admite că creația este necurată. Fizic, atunci? Da, dacă e să fim amănunțiți și grijulii cu igiena, numai că în lumea modernă problema a fost demult rezolvată, iar reclamele TV ne arată obsesiv și cum. Cred, mai degrabă, că împărtășim inerțial încă o credință păgână, conform căreia erau considerați necurați acei oameni care erau diferiți. Or, o dată pe lună, femeia este diferită, dar asta nu o face - și nu o poate face - nepotrivită pentru viața bisericească. De altfel, nici un canon al Bisericii Ortodoxe nu prevede vreo interdicție în acest sens, ceea ce mă face să cred că înverșunarea cu care femeia continuă să fie alungată temporar din biserici este dovada unei cumplite ignoranțe semidocte. Există, ce-i drept, un canon care interzice vărsarea de sânge în biserică, dar asta e cu totul altceva și se referă strict la ucidere.

 Ignoranța la credincioși și la unii slujitori ai Bisericii

Din păcate, aceeași ignoranță se prelungește și în altă direcție, anume atunci când tânăra mamă află (uneori chiar din gura preotului) că nu are voie să fie în biserică la botezul copilului ei. Stupefacție din nou! Oare nașterea unui prunc este sursa vreunui rău spiritual? Cum ar putea cineva să creadă asta, din moment ce Biblia însăși spune că "femeia se mântuiește prin nașterea de prunci"?! Cum se poate întâmpla ca mamei, care a născut trupește, să i se interzică să asiste și la nașterea spirituală în Hristos a pruncului ei?! Sau o fi iar necurăția trupească? Ei bine, medicina și săpunul au rezolvat demult și această situație. Înseamnă că și unii credincioși și unii slujitori trebuie să-și rezolve problemele legate de ignoranță. Altfel, așa-zisa necurăție a femeii în situațiile de mai sus riscă să perpetueze acel curent nefast din mentalitatea românească prin care femeia este încă sluga bărbatului și inferioară acestuia.
De fapt, relația corectă între bărbat și femeie este una de COMPLEMENTARITATE, nu una de CONCURENȚĂ. Iar necurăția unuia sau a alteia stă în abaterea sa de la firesc, nu în manifestările sale după fire și după măsură. Slujitorii zeloși ar avea multe altele de îndreptat, orientându-și râvna spre cauze mai bune, iar nu spre formalisme superstițioase de origine precreștină, care nu fac decât să creeze tensiuni inutile și să întrețină mentalități retrograde, confundându-se încă o dată Tradiția cu apucătură. "
(Cristian TABĂRĂ, Lumea credinței, anul II)

[b]
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.11.2007, 22:06:14
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

departe de a promova ideea promovarii in randul clericilor pe femei ( ca daca intentionam asta as fi trecut mai de mult in randul protestantilor si as fi avut pana acum si parohie) va aduc in vedere urmatoarele canoane: canonul 15 al Sinodului de la CAlcedon ( IV), canoanele 14 si 40 al Sinodului de la Trulan. Acestea fac referire la diaconite ca facand parte din randul clericilor ( hirotonite) , fac referire la rugaciunile care se citesc la hirotonia lor. Intrebarea si problema care se pune este daca nu cumva in acele timpuri termenul de hirotisie este diferit de cel de hirotonie, ca in zilele noastre.
Sf Vasile cel Mare in Canoanele sale face referire de asemenea la pedepsele pe care le primesc diaconitele care preacurvesc, punandu-si corpul sfintit in slujba carnii, pedeapsa care cere iesirea din comuniune. Pedeapsa aceasta aspra este data si in cazul celorlalti clerici care au corpul sfintit, deci se deduce ca acestea slujeau alaturi de clerici. Sf Ioan Gura de Aur face referire in aceeasi termeni de hirotonie ( dar probabil cu intelesul de hirotisie) la diaconita Olimpiada.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.11.2007, 11:07:17
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Femeia in Biserica! Care este rolul ei? Care este misiunea ei? Care sunt drepturile si obligatiile ei? Care este aportul ei in Biserica?
Apropo de asta... La o conf tinuta de maica Siluana Vlad se punea intrebari ( cum se fac la astfel de conferinte ). Si era scrisa o intrebare de unul: ca parca scria in Sf Scriptura ca femeia trebuie sa taca. Si mi-a placut cum i-a raspuns maica: Sa taca exceptand cazul cand are binecuvantare de la episcop. Nu stiu dar faza asta cu egalitate intre sexe distruge ce e mai frumos la femei: acea feminitate, acea gingasie, acea smerenie care trebuie sa o caracterizeze
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.11.2007, 11:22:10
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
am auzit ca femeia ar fi inferioara barbatului sau ca trebuie pedepsita pentru ca ea a muscat prima din fructul oprit.

apoi vin unii si spun ca femeia nu este inferioara pentru ca fecioara maria ar fi nascut pe iisus.

apai cine ar fi crezut ca ar fi fost un barbat in stare sa nasca.

cred ca biserica inca se confrunta cu probleme. nu se poate vb despre emanciparea femeii in romania. femeile sunt inca educate sa nu fie independente sau exista o convingere ca femeile sunt fie proaste, fie mai slabe samd.

cei care au deinut puterea au facut intdeauna regulile dupa bunul plac. de ce o femeie nu poate deveni preot?

pentru ca iisus a avut doar apostoli barbati? a fost vreme cand femeile nu puteau deveni judecator. am trecut peste acea perioada. statutul femeii in societate se va schimba cu timpul.

generatiile se vor schimba. conservatorii vor urla DECLIN... insa declin se pare ca este de la inceputul vremurilor si totusi am invatat atatea despre noi pe parcursul acestor milenii de DECLIN.
mai, tu cam incurci chestiile aici. O femeie adevarata intalnesti foarte greu in zilele noastre. Iar tanara sa intalnesti si sa nu fie calugarita ( e cam si cum ai spune ca ai vazut porci zburand ). O femeie tanara care sa nu foloseasca toate tampeniile ( ca nu stiu cum sa le spun ) de farduri etc. etc. etc., sau care sa stie sa spele niste tricouri ( ca nu imi imaginez de ce poarta tricouri "intrate la apa" :D ), sau care sa realizeze ca e femeie si nu barbat, sau care sa poarte tot timpul fusta si batic etc. e ceva de neimaginat. Stiu ca imi vor sari acum toate femeile adepte egalitatii dintre cele doua sexe in cap dar eu asta vad. Sunt tanar si mi-e tare greu sa gasesc o astfel de fata ca sa o fur si sa mi-o fac de sotie. IMI amintesc de cineva care imi spunea ca vrea sa aiba 12 copii. Ce frumos... Oare cate femei ortodoxe mai gandesc asta... Ce n-as da sa intalnesc o astfel de fanatica... Ar fi raiul pe pamant.

Iertati-ma dar asta cred eu...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeia in Biserica ortodoxa (merita ea mai mult?) sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 243 16.09.2011 18:50:34
Femeia daca este murdara sa nu intre in biserica? clementia Generalitati 74 27.06.2011 00:16:30
femeia in biserica-intrebare copilu Reguli in Biserica 8 25.09.2010 17:37:49
De ce poarta femeia batic in biserica? ortodoxie Intrebari utilizatori 3 28.06.2010 09:42:33