Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.05.2015, 21:47:33
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Biserica Greco-Catolica, biserica romaneasca

Stiati ca, in constitutia de la 1923, in Titlul 2, Art. 22 se zice ca biserica ortodoxa romana si cea greco-catolica sunt biserici romanesti?

Mai zice ca "biserica ortodoxa romana, fiind religia marei majoritati a Romanilor este biserica dominanta in Statul roman; iar cea greco-catolica are intaietate in fata celorlalte culte."

Mi se pare foarte interesant sa vezi cum era organizat statul atunci.


Constitutia in anul 1923:
http://imgur.com/a/jHjtJ
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.05.2015, 22:01:35
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Păi, se pare că bisericile de rit bizantin au avut întotdeauna o aplecare către cezaro-papism.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.05.2015, 22:26:30
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Stiati ca, in constitutia de la 1923, in Titlul 2, Art. 22 se zice ca biserica ortodoxa romana si cea greco-catolica sunt biserici romanesti?

Mai zice ca "biserica ortodoxa romana, fiind religia marei majoritati a Romanilor este biserica dominanta in Statul roman; iar cea greco-catolica are intaietate in fata celorlalte culte."

Mi se pare foarte interesant sa vezi cum era organizat statul atunci.


Constitutia in anul 1923:
http://imgur.com/a/jHjtJ
Nu inteleg ce vrei sa spui.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.05.2015, 22:41:26
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Nu inteleg ce vrei sa spui.
Spune-mi ce nu intelegi

E o bucatica de istorie a organizarii bisericii pe care am impartasit-o pe acest site.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.05.2015, 23:51:32
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Da, inteleg ca Biserica Romana unita cu Roma are intaietate ca o biserica Catolica de rit oriental, dar, aia o fost toata postarea ta? Sa ne spui asta?

Daca eu ca roman, aleg sa fiu catolic, trebuie neaparat sa apartin de Biserica Romana unita cu Roma, nu pot fi romano-catolic direct?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.05.2015, 00:01:13
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Păi, se pare că bisericile de rit bizantin au avut întotdeauna o aplecare către cezaro-papism.
Haide, Mihai, nu te supara, dar asta este o remarca demna de o tinta mai adecvata. Toti episcopii morti ca martiri, si BRU ar avea, cica, tendinte cezaro-papiste, anume datorta ritului bizantin?! Tare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.05.2015, 00:05:17
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Da, inteleg ca Biserica Romana unita cu Roma are intaietate ca o biserica Catolica de rit oriental, dar, aia o fost toata postarea ta? Sa ne spui asta?

Daca eu ca roman, aleg sa fiu catolic, trebuie neaparat sa apartin de Biserica Romana unita cu Roma, nu pot fi romano-catolic direct?
La asta iti pot raspunde cel mai bine Mihnea sau Mihai. Insa sa nu uitam ca BRU este mama Scolii Ardelene.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.05.2015, 00:40:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul

Daca eu ca roman, aleg sa fiu catolic, trebuie neaparat sa apartin de Biserica Romana unita cu Roma, nu pot fi romano-catolic direct?
Teoretic, nu. Daca esti fost ortodox care ceri sa intri in Biserica Catolica, trebuie sa intri in Biserica Greco-Catolica fiindca ritul tau propriu este ritul grecesc (bizantin). Dupa aceea, poti sa faci cerere sa intri in Biserica Catolica de rit apusean si cererea ar trebui aprobata de episcop.

Dar, in practica, se trece de multe ori peste aceste prevederi. Mai intai, fiindca Biserica Greco-Catolica a fost interzisa in comunism, si singura posibilitate pentru romanii din Ardeal ca sa ramana catolici era sa mearga la romano-catolici. Pe urma, prevederea despre care v-am spus apare numai in codul canonic greco-catolic, asa ca multi preoti romano-catolici nu sunt la curent cu ideea ca ar trebuie ca cererea de schimbare de rit sa treaca pe la episcop. In sfarsit, unii sunt la curent, dar, ca romano-catolici, nu se simt legati de un canon greco-catolic. Si, in fond, au dreptate.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.05.2015, 08:13:33
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Haide, Mihai, nu te supara, dar asta este o remarca demna de o tinta mai adecvata. Toti episcopii morti ca martiri, si BRU ar avea, cica, tendinte cezaro-papiste, anume datorta ritului bizantin?! Tare.
Cred că pleci de la o greșită înțelegere a termenului "cezaropapism", care, atenție, nu este neapărat derogatoriu, ci mai degrabă moral neutru, cel puțin în înțelegerea mea.

Și atunci, autoritatea eclesială, dacă și în măsura în care are ceea ce eu am numit tendințe cezaropapiste, poate să și le manifeste raportat la modul în care percepe guvernământul secular - făcând, de pildă, distincție între un regim ateu, impus cu forța armelor, și un principe creștin.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.05.2015, 10:03:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Stiati ca, in constitutia de la 1923, in Titlul 2, Art. 22 se zice ca biserica ortodoxa romana si cea greco-catolica sunt biserici romanesti?
Mai zice ca "biserica ortodoxa romana, fiind religia marei majoritati a Romanilor este biserica dominanta in Statul roman; iar cea greco-catolica are intaietate in fata celorlalte culte."
Mi se pare foarte interesant sa vezi cum era organizat statul atunci.
Constitutia in anul 1923:
http://imgur.com/a/jHjtJ
De la infiintare si pana la Concordatul din 1927 BRU era o "biserica" de sine statatoare, formata mai ales din romani. Tratatul trimis de Vatican prevedea ca aceasta sa fie inglobata in BC si devine doar un rit al BC. Daca tot ai intrebat, mai multe despre Concordatul din 1927: http://www.revistateologica.ro/articol.php?r=30&a=3467

Citez: "Niciun concordat încheiat până atunci cu vreun alt stat nu impunea statului respectiv această renunțare la control, comunicarea clerului cu Vaticanul făcându-se numai prin mijlocirea Ministerului de Externe.
Autoritățile s-au ferit să anunțe opiniei publice semnarea Concordatului pentru că doreau să ascundă pe cât posibil prevederile sale ostile și anti-suverane la adresa Statului român, care ar fi dus la declanșarea unui val de proteste în întreaga țară, împotriva semnării Concordatului.
Nicolae Titulescu își dă seama că, așa cum s-a făcut, Concordatul reprezintă o mare greșeală politică a României și, în 1928, cere Vaticanului un număr de „declarații interpretative”, menite să atenueze gravitatea documentului, declarații fără de care, spune omul nostru politic, ratificarea e imposibilă. Vaticanul refuză, Titulescu continuă să insiste, dar monseniorul Doici, demnitar al cancelariei papale, îi spune confidențial „că este vorba de rezistența personală a papei.
Cu toate acestea, Corpurile legiuitoare votează ratificarea, în urma unui cuvânt de ordine al lui Iuliu Maniu, transmis prin raportorul parlamentar al Concordatului."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare