Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2008, 23:58:48
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Din cate stiu eu, in Grecia se practica, foarte rar un fel de nunta, canonica, diferita de cea cu care ne-am obisnuit noi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.02.2008, 00:08:44
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Sunt unii greci care, din iubire multa fata de virtutea fecioriei, si nici cu multa atractie fata de calugaria normala, precum in S. Munte Athos sau in oricare manastire. Acestia, primesc taina Nuntii de la Preot sau Erpiscop, numai ca, desi slujba este aceiasi cu a nuntii obisnuite, opinia mirilor difera. Acestia dizolva ideea nasterii de prunci, precum si impartasirea mirilor, dupa fire, unul fata de celalalt. Toate acestea, dupa cum am amintit mai sus, din prea mare virtutea fecioriei!
-Acest lucru este neinchipuit de frumos; dar, nu cumva este un pericol pentru umanitate, cat si pentru sanatatea respectivilor?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.02.2008, 00:15:44
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

La noi in tara sunt astfel de credinciosi prin zona Iasiului, numiti de oameni 'paraschieviti'.
Chiar si in organizatia 'Rugul Aprins' practica aceasta nunta. Acestia din urma nu se casatoresc la preot.
Revenind la ideea principala a topicului, va intreb:
-Cu toate ca ortodocsii fac aceasta nunta, nu este un pericol, uman, trupesc si sufletesc?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.02.2008, 12:21:42
mmaria mmaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.02.2008
Mesaje: 11
Implicit

da,si eu consider ca este un pericol din toate cele trei puncte de vedere. uman, deoarece acesti oameni nu duc mai departe neamul lor. sigur, nu poate fi vorba despre pericolul disparitiei omului intrucat acestia nu sunt itr-un numar foarte mare. dar cred ca pericolul cel mai mare este cel sufletesc. aceasta nunta a lor nu corespunde niciunei porunci divine. Dumnezeu a lasat omul barbat si femeie, pentru ca cei doi sa fie una. sf ap pavel ii sfatuieste pe cei care nu pot trai in feciorie sa se casatoreasca. exista trei cai: celibatul, monahismul si casatoria. nu poate fi vorba despre aceasta falsa taina a nuntii. este un simulacru, nefiind recunoscuta de Dumnezeu.pericolul sufletesc primeaza, ei incalcand legile divine si pe cele ale firii. de aici intervine si pericolul trupesc, ei putand ajunge din cauza acestui legamant la diferite acte contra firii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.02.2008, 18:18:29
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Ei bine, este corect ceea ce spui tu, numai ca Biserica Ortodoxa din Grecia ii primeste si la savarsesc taina nuntii. Eu am vazut un arhiereu grec facand asta ceva, si mi-a placut mult.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.02.2008, 11:02:30
filotheos filotheos is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2007
Mesaje: 34
Implicit

Mi-a fost dat sa vad aici, in tara, o cununie intre doi tineri care au fagaduit sa ramana curati pana la sf vietii lor, iar Pr. slujitor, cand a fost sa rosteasca rug pt miri, cand si-au pus mainile pe Sf. Evanghelie, la nastere de fii, a adaugat "duhovnicesti". IMPRESIONANT. Mi-a placut ffffff mult!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.02.2008, 12:12:50
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Eu nu stiu ce zic parintii Bisericii despre asta...
Zice Sfantul Apostol Pavel ca cea/ cel care nu poate sta in celibat sa se casatoreasca si sa traiasca cu sotul/ sotia.

CE sens mai are taina nuntii daca impreunarea celor doi nu se intampla??
Adica daca ei vor sa traiasca in curatie, curatie sa fie... Pentru ce le mai trebuie cununia? Pentru ce se impreuna barbatul cu femeia? Zice si Hristos insusi ca e legatura in toate, iar Sfanta Scriptura invata ca dupa nunta cei doi "un trup vor fi"... Aasadar pentru cei care vor curatie nu exista necesitatea casatoriei, iar taina nuntii nu ar trebui "adaptata" pentru asa ceva...

Ce fac cei doi? Fac juramant inaintea Domnului ca se vor pastra curati si nu se vor impreuna? Pai daca stau impreuna si casatoriti fiind se gandesc ca poate totusi o pot face? Juramantul acela nu e spre pierzanie?

Mie unul nu imi place ce citesc aici. Nu vad unde vedeti frumusetea in asa ceva. E un amestec fara limpezime. Apa si uleiul nu se pot amesteca. Casatoria este pentru nasterea de prunci si pentru unirea barbatului si femeii in binecuvantarea lui Dumnezeu. Castitatea este pentru monahi, asceti...

Pentru a putea trai in lume si a face lucrari bune nu trebuie ca doi oameni sa fie casatoriti prin improvizatie... Ei pot trai in feciorie si sa se iubeasca frateste, dar sa nu se ispiteasca unul pe altul...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.02.2008, 14:27:31
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Sunt de ambele pareri!
1. se cuvine sa le respectam opinic, ca atata vreme cat nu se rup de ortodoxie, sunt cu voia Lui Dumnezeu!
2. Trebuie sa pastram traditia, ca mirii sa aiba copii.
..................
3. nu sunt de acord cu familile care nu fac roadele nuntii - copiii - pentru ca sunt un mare pericol uman, si din nefericire au inceput sa se inmulteasca aceste familii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.02.2008, 14:59:44
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Sa fii cununat si sa te infranezi de la impreunare o viata intreaga si sa "cresti" prunci duhovnicesti o fi la fel de greu cu reciproca, adica cresterea propriilor prunci ?
-De ce totusi cununie intre doi soti care se infraneaza?
-Nu cumva, ca sa fie totusi sub o ascultare (unul de altul) si sa nu se simta singuri?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.02.2008, 15:36:57
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nosam
Sunt unii greci care, din iubire multa fata de virtutea fecioriei, si nici cu multa atractie fata de calugaria normala, precum in S. Munte Athos sau in oricare manastire. Acestia, primesc taina Nuntii de la Preot sau Erpiscop, numai ca, desi slujba este aceiasi cu a nuntii obisnuite, opinia mirilor difera. Acestia dizolva ideea nasterii de prunci, precum si impartasirea mirilor, dupa fire, unul fata de celalalt. Toate acestea, dupa cum am amintit mai sus, din prea mare virtutea fecioriei!
-Acest lucru este neinchipuit de frumos; dar, nu cumva este un pericol pentru umanitate, cat si pentru sanatatea respectivilor?
din cate stiu eu acest tip de nunta e necanonica
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calugaria alba Angela Calugarul 169 06.01.2018 23:37:30
Casatoria si calugaria Laurentiu Generalitati 17 29.01.2016 17:20:47
Calugaria marinaru Calugarul 58 23.03.2012 03:50:16
Calugaria AlexieOmulLuiDumnezeu Calugarul 11 19.09.2011 16:46:44
calugaria cosmin95 Calugarul 29 19.03.2010 01:21:52