Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.05.2010, 01:36:21
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Icoane si Cruci cu luminite - o profanare?

Va salut.

Ce credeti voi? E o profanare atunci cand bisericile hotarasc sa inconjoare o Icoana, o Cruce sau un altar intreg cu luminite?

Am vazut asta la o biserica la care merg mai nou, ca au la Sfanta Cruce de sus si cea de la altar inconjurata de luminite, la fel si icoana Maicii Domnului.

Se aprind luminitele cand incepe slujba si se sting cand se incheie. Mie mi se pare cel putin ciudat un asemenea lucru, insa nu stiu daca este o profanare sau nu.

Voi ce credeti ?

PS: Mie personal imi displace un asemenea gest din partea lor. Cine stie, poate le folosesc pentru a "ilumina" atmosfera mai mult, insa cu totii stim ca Lumina adevarata nu e cea vazuta.

Last edited by colaps; 18.05.2010 at 01:40:14.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.05.2010, 10:27:05
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Profanare este totusi mult spus. Cred ca putem vorbi de o deviere de la firesc. Intalnim in biserici astfel de obiecte de cult deoarece anumiti preoti sunt lipsiti nu numai de notiuni de arta bisericeasca, ci si de bun gust. Degeaba incercam noi sa "impodobim" locasul Domnului dupa cum ne taie capul daca nu o facem din perspectiva traditiei autentice.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.05.2010, 10:43:54
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

profanare nu, kitsch DA!
si lista poate continua:flori de plastic la icoane. icoane pe faianta, beculete la candela
kitsch, kitsch,kitsch.....
din pacate , in suficiente biserici nu primeaza bunul gust
si asta e trissst.....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.05.2010, 10:53:16
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Preotul este cel de gatul caruia atarna toate acestea !
Cand un preot are prost gust, ar trebui macar sa asculte canoanele, care atat de clar vorbesc despre toate cele ale bisericii.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.05.2010, 18:36:35
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Si inlocuirea candelelor cu ulei cu niste candele asemanatoare dar... cu becuri?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.05.2010, 18:46:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Imi plac bisericile unde lumina de afara patrunde din ce in ce mai putin. Au fost construite asa, nu ca sa ne calcam unii pe altii, ci a invitatie de a ne privi mai mult pe noi, decat pe ceilalti.

Nu-mi place sa vad ca o catapeteasma e impodobita cu instalatie, ca policandrul e lipsit de lumanari si impodobit cu becuri alese, ca orice candela a devenit electrica ....

Daca vom continua asa, nu ar fi exclus sa aducem la altar in loc de ulei, becuri pentru candele.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.05.2010, 19:12:33
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si inlocuirea candelelor cu ulei cu niste candele asemanatoare dar... cu becuri?
Am vazut la o alta biserica ca avea candele electrice. Iar pe circuit era o intrerupere, astfel incat una din candele tot se aprindea si se stingea.

Aiurea...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.05.2010, 19:18:25
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Nici mie nu-mi plac candelele electrice ( Si in general lumina artificiala aprinsa in biserica, lasa sa fie mai semiintuneric si lumina de la lumanari, dar nu tot candelabrul de becuri sau neoane ;(

In schimb flori artificiale am vazut in bisericutele mici in care nu sunt bani sau nu sunt mai mult de cativa enoriasi la slujba.. mai aduce cate o babuta un fir de busuioc sau o floare din gradina. Si asa au putut ei sa infrumuseteze icoanele. E kitsch dar cred ca e scuzabil, si pana la urma nu cred ca ne impiedica la rugaciune..
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.05.2010, 19:23:56
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

In aceeasi biserica la care am vazut acele luminite, cand se termina slujba si se stingeau, impreuna cu multe alte lumini din biserica, era o atmosfera mult mai frumoasa in interior, parca mistica.

Are geamuri galben-fumurii si se vedeau razele de lumina difuza galbena cum se astern pe altar. Mult mai frumos, decat sa abuzeze de aparatura electrica.

O sa fac doua poze Duminica viitoare ca sa vedeti diferenta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.05.2010, 19:26:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

O fi lumina de la lumanri mai "cool" dar din pacate nu face fatza la necesitatile actuale si creeaza si o atmosfera irespirabila.

In rest..candelele cu led -uri si alte minuni au venit din afara si au in general (sau mi se pare?) o tenta catolica..

Ma intreb unde se vindeau inainte cel mai bine..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istorie, profanare sau defaimare? Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 78 07.07.2012 15:57:26
Semnul Sfintei Cruci alinnasser2010 Generalitati 22 30.05.2011 13:06:32
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 20:11:55
Săptămâna Sfintei Cruci Carmen FUNIERU Impartasania (Taina Euharistiei) 1 04.09.2010 23:30:41
Semnul Sf. Cruci Mario_25i Generalitati 3 02.11.2007 19:28:45