Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 18.04.2015, 19:02:00
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
ucenicii Lui, cel mai probabil, credeau in reincarnare
Niciodata, niciunul dintre ucenicii lui Iisus NU a afirmat nici implicit nici explicit ca ar crede in reincarnare. Este o fortare a unui singur verset care, tras rau de par, ar putea sa sugereze existenta posibilitatii ca ucenicii sa fi presupus ca un bolnav congenital ar fi patimit din pricina pacatului lui. Dar de fapt ei au pus o intrebare.

De aici si pana la... "ucenicii credeau in reincarnare", e un drum lung. Si infundat.
Nu uita ca apostolii au pus o intrebare. Nu era o marturisire de credinta.

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Iisus se exprima contextual congruent cu aceasta credinta
Iisus se exprima congruent? Congruent cu cine? Cu ce? Cu reincarnarea?
Ce carte ati citit, domnule Florin?

Last edited by Dalian; 18.04.2015 at 20:12:01.
  #332  
Vechi 18.04.2015, 19:58:01
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

@florinolteanu

Am inteles :explicatiile ontologice nu sunt in pildele lui Iisus ci in intrebarile ucenicilor Sai.
Totul e interpretabil sa se adapteze la ...ce credem ca este adevarat.
  #333  
Vechi 18.04.2015, 20:48:24
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Niciodata, niciunul dintre ucenicii lui Iisus NU a afirmat nici implicit nici explicit ca ar crede in reincarnare. Este o fortare a unui singur verset care, tras rau de par, ar putea sa sugereze existenta posibilitatii ca ucenicii sa fi presupus ca un bolnav congenital ar fi patimit din pricina pacatului lui. Dar de fapt ei au pus o intrebare.

De aici si pana la... "ucenicii credeau in reincarnare", e un drum lung. Si infundat.
Nu uita ca apostolii au pus o intrebare. Nu era o marturisire de credinta.
Modul cum este formulata o intrebare poate spune destul de multe despre cel ce intreaba.

Iar atunci cand intreaba ucenicii Lui Iisus la sfarsitul perioadei lor de instruire, merita toata atentia.
__________________

  #334  
Vechi 18.04.2015, 21:01:48
stoogecristi stoogecristi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.04.2015
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Tema reincarnarii

Budistii cred in reincarnare / apostolii Lui Iisus, cel mai probabil, credeau in reincarnare!

Argumentarea afirmatiei o regasim ilustrata in Ioan 9:1-3 - referitoare la pacatuirea omului inainte de a se naste.

1. Si trecand Iisus, a vazut un om orb din nastere.
2. Si ucenicii Lui L-au intrebat, zicand: Invatatorule, cine a pacatuit; acesta sau parinții lui, de s-a nascut orb?
3. Iisus a raspuns: Nici el n-a pacatuit, nici parintii lui, ci ca sa se arate in el lucrarile lui Dumnezeu.


Cum poate un om sa pacatuiasca inainte de a se naste? Sa fie ulterior pedepsit cu o orbire din nastere ?

Cum de la sfarsitul mandatului Sau (dupa trei ani de invataturi), ucenicii Lui gandeau in logica reincarnarii (karmei / cauza-efect)?

Daca invatatura reincarnarii este o mare inselare asa cum este ea perceputa azi de cultele crestine, in mod normal Iisus ar fi trebuit sa o stigmatizeze, sa-i invete pe ucenici inca de la primele lectii ca aceasta forma de credinta este o cale gresita.

Insa cum gandeau ucenicii in termeni de pacat si efect al pacatului (cauza – efect) in faza finala a misiunii pamantesti a Lui Iisus?

Invatatorule, cine a pacatuit; acesta de s-a nascut orb?

Iisus nu pare surprins de eroarea logica, nu-si cearta ucenicii intrebandu-i :



Cum de credeti voi, ucenicii Mei, ca un om ar putea gresi inainte de nasterea sa?

---

In termenii karmei, de exemplu, orbirea din nastere nu este in mod necesar efectul unui pacat, ci poate fi si efectul unei virtuti anterioare, atunci cand aceasta functioneaza/se asambleaza in fluxul evenimentelor ca o cauza generatoare de virtuti in sine si in ceilalti.
Raspunsul la intrebare ti-l da Insusi Mantuitorul in versetul 3.
The soul that is sinning—it itself will die.” (Ezek. 18:4, 20) And a deceased person is referred to as a “dead soul.” (Num. 6:6) At death, “his spirit goes out, he goes back to his ground; in that day his thoughts do perish.” (Ps. 146:4) So when someone dies, the complete person is dead; there is nothing that remains alive and that could pass into another body.
Behold, all souls are Mine;
The soul of the father
As well as the soul of the son is Mine;
The soul who sins shall die (Ezekiel 18:4 NKJV)
All the days that he separates himself to the LORD he shall not go near a dead body (Numbers 6:6 NKJV)
His spirit departs, he returns to his earth;
In that very day his plans perish (Psalm 146:4 NKJV)
  #335  
Vechi 18.04.2015, 21:23:09
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoogecristi Vezi mesajul
Raspunsul la intrebare ti-l da Insusi Mantuitorul in versetul 3.
The soul that is sinning—it itself will die.” (Ezek. 18:4, 20) And a deceased person is referred to as a “dead soul.” (Num. 6:6) At death, “his spirit goes out, he goes back to his ground; in that day his thoughts do perish.” (Ps. 146:4) So when someone dies, the complete person is dead; there is nothing that remains alive and that could pass into another body.
Behold, all souls are Mine;
The soul of the father
As well as the soul of the son is Mine;
The soul who sins shall die (Ezekiel 18:4 NKJV)
All the days that he separates himself to the LORD he shall not go near a dead body (Numbers 6:6 NKJV)
His spirit departs, he returns to his earth;
In that very day his plans perish (Psalm 146:4 NKJV)

"Iată că toate sufletele sunt ale Mele. Atât sufletul tatălui, cât și sufletul fiului sunt ale Mele. Sufletul care păcătuiește, acela va muri!"

===================

Sufletul care pacatuieste este condamnat la moarte. Este adevarat.

========
Ce inseamna totusi aceasta moarte?

Pur si simplu inexistenta sau o serie interminabila de morti chinuitoare ale sufletului pacatos?

=====================

Pe cine sperie oare inexistenta?

Este ca si cum ai ameninta pe cineva cu un bat de hartie.

Poate fi perceputa chiar ca o binecuvantare.

======================

Pe cine insa sperie oare un sir interminabil de boli si agonii in moarte?
__________________

  #336  
Vechi 18.04.2015, 21:53:06
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Iar atunci cand intreaba ucenicii Lui Iisus la sfarsitul perioadei lor de instruire, merita toata atentia.
Asta e a treia eroare pe care o comiti.
Ucenicii nu erau la sfarsitul instruirii. Mai aveau inca multe de invatat. Dupa episodul cu vindecarea orbului, Iisus le spune:
"Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteți să le purtați."

Insa repet: ucenicii puneau o intrebare. Nu au facut nicio afirmatie.
Daca, de exemplu, la o conferinta a parintelui Necula eu pun o intrebare: "parinte, invataturile budiste sunt descoperiri dumnezeiesti sau simple filozofii ale oamenilor?", iar parintele raspunde "nu sunt nici descoperiri dumnezeiesti si nici filozofie umana ci inselari demonice", se poate trage oare concluzia ca eu am crezut ca budismul e revelatie divina?

Cam din acestea concluzii tragi tu din intrebarea ucenicilor.
Ucenicii au observat un om orb si au prins prilejul sa vada opinia invatatorului asupra unora din conceptiile vehiculate in aceea vreme. Nu erau, in mod obligatoriu, si parerile lor.

Last edited by Dalian; 18.04.2015 at 21:55:30.
  #337  
Vechi 18.04.2015, 21:53:34
stoogecristi stoogecristi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.04.2015
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
"Iată că toate sufletele sunt ale Mele. Atât sufletul tatălui, cât și sufletul fiului sunt ale Mele. Sufletul care păcătuiește, acela va muri!"

===================

Sufletul care pacatuieste este condamnat la moarte. Este adevarat.

========
Ce inseamna totusi aceasta moarte?

Pur si simplu inexistenta sau o serie interminabila de morti chinuitoare ale sufletului pacatos?

=====================

Pe cine sperie oare inexistenta?

Este ca si cum ai ameninta pe cineva cu un bat de hartie.

Poate fi perceputa chiar ca o binecuvantare.

======================

Pe cine insa sperie oare un sir interminabil de boli si agonii in moarte?
Ce perceptii ai legate de moarte?
  #338  
Vechi 18.04.2015, 22:40:31
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Ucenicii au observat un om orb si au prins prilejul sa vada opinia invatatorului asupra unora din conceptiile vehiculate in aceea vreme. Nu erau, in mod obligatoriu, si parerile lor.
In aceasta privinta sunt de acord, nu rezulta ca si credeau 100% in reincarnare ( eu am specificat - probabil, cel mai probabil - cu posibilitatea ca acestia sa nu aiba aceasta credinta).

Insa rezulta ca Iisus nu i-a invatat in decurs de 3 ani ca reincarnarea este o conceptie gresita.

Si nu le elucideaza acest aspect nici in raspunsul dat.
__________________

  #339  
Vechi 18.04.2015, 22:41:53
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Reincarnare??? nu stiu ce sa zic... dar ce zice scriptura?
Coloseni I
" El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate."
  #340  
Vechi 18.04.2015, 22:54:08
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoogecristi Vezi mesajul
Ce perceptii ai legate de moarte?
Din punctul meu de vedere "moartea" nu este inexistenta ci o suferinta perpetua.

Un suflet mort nu este un suflet inexistent, ci un suflet suferind ("fiu ratacitor infometat").

Si este suferind fiindca se afla in bezna necunostintei.
__________________

Subiect închis