Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.10.2011, 22:52:46
andrewww andrewww is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2011
Mesaje: 8
Implicit Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova

Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova,chiar acum cateva zile am interactionat cu o asemenea persoana pe strada care impartea pliante,dupa ce am vazut ce scria am refuzat sa primesc,nu ca ar fi avut vreun impact asupra mea,dar poate prin atitudinea asta inceteaza si ei sa mai recruteze persoane in acest mod.

Ce este de facut,pentru aceasta secta,distrug vieti si la propriu si la figurat !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.10.2011, 00:53:29
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrewww Vezi mesajul
Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova,chiar acum cateva zile am interactionat cu o asemenea persoana pe strada care impartea pliante,dupa ce am vazut ce scria am refuzat sa primesc,nu ca ar fi avut vreun impact asupra mea,dar poate prin atitudinea asta inceteaza si ei sa mai recruteze persoane in acest mod.

Ce este de facut,pentru aceasta secta,distrug vieti si la propriu si la figurat !
stiu prietene...distrug vieti...eu am contact cu ei de 7 ani de zile...doar bunul Dumnezeu sa faca o minune ca ei sa poata sa vada ca sunt pe o cale gresita, altfel nu. Organizatia "Turnul de Veghe" practic le spala creierul treptat pana ce viitorul martor devine dependent de organizatie si nu mai este capabil de a lua de unul singur decizii. Dumnezeu sa aiba grija de sufletul lor (desi ei neaga existenta sufletului) si sa vada adevarul pana ce nu este prea tarziu! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.10.2011, 01:51:12
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrewww Vezi mesajul
Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova,chiar acum cateva zile am interactionat cu o asemenea persoana pe strada care impartea pliante,dupa ce am vazut ce scria am refuzat sa primesc,nu ca ar fi avut vreun impact asupra mea,dar poate prin atitudinea asta inceteaza si ei sa mai recruteze persoane in acest mod.

Ce este de facut,pentru aceasta secta,distrug vieti si la propriu si la figurat !
Martorii lui Iehova...si celelalte culte neoprotestante,toate ne sperie,ne inspaimanta....Ce este asta,fugim de ei de mancam pamantul..si inca ne numim crestini,pai luptati dragii mei.cum ?pai toti facem cateheza nu numai preotul,el face cu noi dar cu ceilati cine face,noi cand ne intalnim cu ei pe drum,la facultate ,la serviciu.cand vine la tine tu fugi de el,intampina-l cu dragoste.Ei vad in noi pe cei pacatosi,a pai ortodcsi beau,fumeaza,injura.Haideti sa schimbam acesta pseudofata a ortodcsilor,si sa iesim cu imensa ,,munitie''a ortodcsiei....Te sminteste,pai tu ai deplinatatea adevarului,daca te sminteste e vina ta,nu ai ocredinta stabila,nu crezi cu toata fiinta ta in adevarul pe care pretinzi ca il detii....deci spun-el...Haideti fratilor sa facem treaba ca ne dau imediat clasa saracii neoprotestanti...spun ,,saracii''ca ei inca nu si-au luat faruri anticeata,inca merg legati la ochi,dar isi vor da seama ca au nevoie de mai mult si unde vor venii? la noi ,pai noi fugim de ei.....sa nu facem pe sfintii si sa fim cum a fost si Iisus....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.10.2011, 13:27:21
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrewww Vezi mesajul
Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova? ,chiar acum cateva zile am interactionat cu o asemenea persoana pe strada care impartea pliante,dupa ce am vazut ce scria am refuzat sa primesc,nu ca ar fi avut vreun impact asupra mea,dar poate prin atitudinea asta inceteaza si ei sa mai recruteze persoane in acest mod.
Sa stii ca Martorii lui Iehova sunt invatati sa nu insiste daca vad ca omul nu este interesat, chiar li se atrage atentia celor care fac lucrare misionara sa tina cont de acest aspect. Am o cunostinta martor care-mi spunea: “ Daca un om nu doreste o brosura, sa o refuze, sa nu o primeasca din politete, caci eu nu vreau sa dau o carte unuia, care dupa ce trece coltul strazii o arunca la gunoi. S-a depus o munca in redactarea si editarea acelor carti, care au avut si un cost.” Ii dau dreptate. Nici eu nu primesc brosurile , din moment ce nu-s interesata sa le citesc, cunosc suficient despre credinta lor, iar revistele prezinta in general aceleasi texte legate de morala si viata crestina, cum sa fii fericit. (dublate de poze frumos colorate, foarte tropical) Daca citesti una e suficient sa-ti faci o parere, la fel sunt si celelalte, n-are sens sa le citesti. Nu sunt texte strict legate de dogmatica lor, ci mai mult indemnuri spre moralitate (sa nu bei, sa nu te droghezi , povete pentru o viata sanatoasa etc.)

Nu comentez doctrina lor, caci se stie care e pozitia ortodoxa fata de credinta lor, insa apreciez la ei ca sunt inclinati spre studiul biblic, iar daca tu nu esti pregatit si n-ai o cultura teologica solida, n-are sens sa intri intr-un dialog interreligios cu ei, caci sigur te vor “inchide”, aducandu-ti o multime de argumente, pe care le prezinta cat mai convingator si destul de logic, dintr-un anumit unghi. Ei citeaza un numar limitat de versete, in favoarea unui argument (ex. natura lui Iisus), pe cand invatatura completa a Bibliei asupra acelui subiect ne conduce la o concluzie diferita, insa cum tu nu stapanesti bine textul biblic, nu poti sa-l contrazici si te vei simti confuz. In mod normal, Biblia se interpreteaza in mod inductiv, adica deducem adevaruri generale din fapte concrete, luand in considerare tot materialul biblic privitor la subiect. Ei insa nu fac intotdeauna asta, iar uneori merg pe generalizari pripite (cum e si cea privind transfuzia de sange) , iar alteori confunda exprimarea figurativa cu cea literara. De fapt reprosul pe care ei ni-l aduc noua e acesta: ca interpetam prea mult la sensul figurat/simbolic, in timp ce ei merg pe interpretarea literara, desi aceasta nu e intotdeauna cea corecta. In rest, ce parere sa am? Sunt oameni ok, la fel ca oricare altii, oameni "de treaba" :)

Last edited by ioanna; 24.10.2011 at 13:51:45.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.12.2011, 15:14:55
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrewww Vezi mesajul
Ce este de facut,pentru aceasta secta,distrug vieti si la propriu si la figurat !
Ar trebui ca Statul sa interzica impartirea unor reviste intr-un spatiu care nu e destinat comertului (pe strada, din casa in casa). Asa cum orice marfa se vinde in spatii anume destinate si aceasta "propovaduire"(care nu e facuta prin Duhul Sfant) sa fie restrictionata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.12.2011, 15:21:46
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrewww Vezi mesajul
Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova,chiar acum cateva zile am interactionat cu o asemenea persoana pe strada care impartea pliante,dupa ce am vazut ce scria am refuzat sa primesc,nu ca ar fi avut vreun impact asupra mea,dar poate prin atitudinea asta inceteaza si ei sa mai recruteze persoane in acest mod.

Ce este de facut,pentru aceasta secta,distrug vieti si la propriu si la figurat !
Din experienta mea sunt oameni pasnici, cam insistenti ,dar esti liber sa refuzi, nu e oligatoriu sa accepti ce iti dau. Nu stiu in ce fel distrug ei vieti? Poate stiti d-voastra? Va referiti la transfuziile de sange?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.12.2011, 15:23:24
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Din experienta mea sunt oameni pasnici, cam insistenti ,dar esti liber sa refuzi, nu e oligatoriu sa accepti ce iti dau. Nu stiu in ce fel distrug ei vieti? Poate stiti d-voastra? Va referiti la transfuziile de sange?
Martorii lui Iehova distrug vieti pentru ca transforma in sclavi pe cei care adera la aceasta religie, practicand spalarea creierului (spun ca singurele informatii adevarate sunt cele care parvin prin canalul lor de comunicare).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.12.2011, 15:43:28
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Martorii lui Iehova distrug vieti pentru ca transforma in sclavi pe cei care adera la aceasta religie, practicand spalarea creierului (spun ca singurele informatii adevarate sunt cele care parvin prin canalul lor de comunicare).
Se poate, acest lucru este comun majoritatea sectelor
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.12.2011, 18:05:12
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit

Da, din pacate mintea le este spalata la multi dintre ei. Dar aceasta se intampla din cauza mandriei.
Cine nu e mandru nu poate sa stea prea mult la ei, caci omul smerit nu se indreptateste pe sine si nici nu poate sa fie prefacut inaintea celorlalti. Falsitatea l-ar alunga repede de acolo.
Cat despre atitudinea care sa o avem e destul de complicat, caci daca ii ignoram ei se vor lauda ca au dreptate, caci de aceea tacem.
Daca ne luam la vorba cu ei oricum nu ne vor asculta.
Asa ca tot ce putem face este sa punem rugaciune pentru ei, sa-i lumineze Doamne, Doamne pe drumul cel bun, iar faptele noastre sa vorbeasca, sa propovaduiasca mai mult decat orice vorba mestesugita.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.02.2012, 09:22:57
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Se poate, acest lucru este comun majoritatea sectelor
Nu chiar! la alte religii neoprotestante esti liber sa gandesti si personal, insa la martorii lui Iehova nu poti gandi decat strict in limitele impuse de cult, hilar este faptul ca aceste limite se schimba de la o zi la alta ! daca azi ai "crezut" o invatatura, maine aderentul la acest cult demonic trebuie sa fie pregatit sa "creada" aceeasi invatatura insa complet schimbata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DE CE martorii lui Iehova nu sarbatoresc invierea LUI HRISTOS? gavriil Alte Religii 20 05.03.2013 23:18:55
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 22:09:21
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 16:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 19:46:56