Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.01.2019, 00:37:45
Samir2 Samir2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2019
Mesaje: 5
Implicit Tatuajele - Marea mea dilema

Dragi Crestini tovarasi de forum ,

De-a lungul vietii mele am avut o atractie destul de mare pentru tatuaje.Ce-i drept sunt un om creativ cu simt stilistic , si imi plac lucrurile ce tin de design.
In general nu prea am avut o pasiune pentru ceva , dar tatuajele au avut o mare insemnatate pentru mine ,cam tot ce tine de ele imi placea.

Acum aceasta mare pasiune am incercat sa o tot reduc si intr-un final am uitat de ea , din simplu motiv pentru care stiam ca nu este o practica placuta bisericii , si simteam eu , in fata lui Dumnezeu.

Nu mi-a fost usor , dar am marea curiozitate sa aud ce parere aveti despre acest subiect.
O tolerati sau nu , este ea mai bine lasata la o parte sau nu .

Va multumesc tare mult
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.01.2019, 02:15:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Mie personal, de regula nu imi plac tatuajele. Este, insa, o chestie de gust si de aderenta la o cultura romaneasca si europeana. Daca eram african sau indian apas, probabil ca aveam alta opinie. Deci e vorba de un "nu" cultural si nu de un "nu" religios, fiindca nu sunt la curent sa existe vreun document prin care Biserica sa fi interzis tatuajele.

De gustibus et coloribus...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.01.2019, 03:39:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Samir2 Vezi mesajul
Acum aceasta mare pasiune am incercat sa o tot reduc si intr-un final am uitat de ea , din simplu motiv pentru care stiam ca nu este o practica placuta bisericii , si simteam eu , in fata lui Dumnezeu.

Nu mi-a fost usor , dar am marea curiozitate sa aud ce parere aveti despre acest subiect.
O tolerati sau nu , este ea mai bine lasata la o parte sau nu .

Va multumesc tare mult
La prima vedere Vechiul Testament menționează să nu fie făcute semne pe piele pentru morți în vreo 3 locuri, 2 în Levitic, 1 în Deuteronom, deci chiar tatuajele comemorative (invocate de majoritatea) sunt dezavuate.


Exemplu Deuteronom cap. 14. v 1
„Voi sunteți fiii Domnului Dumnezeului vostru; să nu faceți crestături pe trupul vostru și să nu vă tundeți părul de deasupra ochilor voștri, pentru morți;”

Depinde și ce meserie vrei să ai, nu dă bine să ai tatuaj în unele dintre ele, nici măcar în bănci nu am văzut să lucreze oameni care au tatuaje la vedere.

S-ar putea ca un tatuaj la vedere să-ți strice vreo șansă la un job în care-ți trebuie dress code.

Dacă vrei o părere:
Mi se pare o pierdere de timp, de bani și o șansă de a contracta o hepatită românească de toată frumusețea.

Actorii și oamenii care trăiesc din imagine se tatuează obsesiv stil Alex Velea.

De ce nu s-ar putea face o comparație între tatuaj și operațiile estetice inutile(nu cele care acoperă mutilări din accidente) - e ca și cum ai spune că nu e bine cum a creat Dumnezeu și ai vrea să redesenezi, ca și cum cineva aduce adaosuri la o creație de artă cu tempera și cu pixul.

Există alte modalități decât tatuajul pentru a trece peste o perioadă dificilă a vieții.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.01.2019, 04:36:53
Samir2 Samir2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2019
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
La prima vedere Vechiul Testament menționează să nu fie făcute semne pe piele pentru morți în vreo 3 locuri, 2 în Levitic, 1 în Deuteronom, deci chiar tatuajele comemorative (invocate de majoritatea) sunt dezavuate.


Exemplu Deuteronom cap. 14. v 1
„Voi sunteți fiii Domnului Dumnezeului vostru; să nu faceți crestături pe trupul vostru și să nu vă tundeți părul de deasupra ochilor voștri, pentru morți;”

Depinde și ce meserie vrei să ai, nu dă bine să ai tatuaj în unele dintre ele, nici măcar în bănci nu am văzut să lucreze oameni care au tatuaje la vedere.

S-ar putea ca un tatuaj la vedere să-ți strice vreo șansă la un job în care-ți trebuie dress code.

Dacă vrei o părere:
Mi se pare o pierdere de timp, de bani și o șansă de a contracta o hepatită românească de toată frumusețea.

Actorii și oamenii care trăiesc din imagine se tatuează obsesiv stil Alex Velea.

De ce nu s-ar putea face o comparație între tatuaj și operațiile estetice inutile(nu cele care acoperă mutilări din accidente) - e ca și cum ai spune că nu e bine cum a creat Dumnezeu și ai vrea să redesenezi, ca și cum cineva aduce adaosuri la o creație de artă cu tempera și cu pixul.

Există alte modalități decât tatuajul pentru a trece peste o perioadă dificilă a vieții.
Incoerenta mea in exprimare nu m-a ajutat prea mult .
Ma refeream eu sa fiu artistul tatuator in ecuatie.

Va multumesc pentru raspunsuri si timpul acordat !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.01.2019, 07:46:43
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Oricine isi face un tatuaj vrea sa atraga atentia celor din jur asupra sa, vrea sa iasa in evidenta cu un desen care amplifica prin simbolistica sa un mesaj pentru care are o afinitate deosebita si care il (re)prezinta in societate. Rezulta ca un tatuaj "incolteste" dintr-un orgoliu nemasurat dublat de un nivel cultural si intelectual tributar(scuze, Samir2!).

Un tatuaj nu are nimic valoros in sine si nu aduce niciun folos nimanui, nici macar daca-ar reprezenta o cruce, deoarece ar fi o poleire a trupului ca urmare a unei slabiciuni sufletesti.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.01.2019, 16:34:45
Samir2 Samir2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2019
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Oricine isi face un tatuaj vrea sa atraga atentia celor din jur asupra sa, vrea sa iasa in evidenta cu un desen care amplifica prin simbolistica sa un mesaj pentru care are o afinitate deosebita si care il (re)prezinta in societate. Rezulta ca un tatuaj "incolteste" dintr-un orgoliu nemasurat dublat de un nivel cultural si intelectual tributar(scuze, Samir2!).

Un tatuaj nu are nimic valoros in sine si nu aduce niciun folos nimanui, nici macar daca-ar reprezenta o cruce, deoarece ar fi o poleire a trupului ca urmare a unei slabiciuni sufletesti.
Iti multumesc de raspuns Demetrius. Astept in continuare raspunsurile si parerile voastre !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.02.2019, 02:19:08
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
... nu sunt la curent sa existe vreun document prin care Biserica sa fi interzis tatuajele.

De gustibus et coloribus...
28. Pentru morți să nu vă faceți tăieturi pe trupurile voastre, nici semne cu împunsături să nu faceți pe voi. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.(Lev19,28)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.02.2019, 00:12:52
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Samir2 Vezi mesajul
Dragi Crestini tovarasi de forum ,
Nu mi-a fost usor , dar am marea curiozitate sa aud ce parere aveti despre acest subiect.
O tolerati sau nu , este ea mai bine lasata la o parte sau nu .
Va multumesc tare mult
Parerea mea fara a da citate din Biblie, este ca aceste tatuaje uratesc omul din ceva frumos iese ceva groaznic.Era cu ceva vreme in urma venise o femeie, presa o caracteriza "cea mai tatuata femeie din lume". A aratat-o in costum de baie. Ce sa zic ca barbat te uiti la femei si daca ai cincizeci de ani. Asa suntem noi mai "turbati". :-))) Dar nu am avut ce sa vad la femeia asta. La o femeie dinasta te uiti ca la un covor impaturit, sau mai multe ziare lipite unul de altul. Niste caricaturi. Parere personala sper sa nu jignesc pe nimeni ,dar asa vad eu treaba,ceva groaznic.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.02.2019, 21:06:36
Samir2 Samir2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2019
Mesaje: 5
Implicit

Aveti dreptate. Am facut o pasiune pentru tatuaje , dar nu pot spune ca e foarte constructiva.
Daca ma uit la o persoana ma gandesc ca in locul tatuajului putea sa nu fie nimic , si arata mai bine. Sunt un fel de podoabe care decoreaza dar si “uratesc” , corpul omenesc este deja perfect creat de bunul Dumnezeu , si chiar e pacat sa-l uratim in acest fel. La o adica noi suntem creati dupa asemanarea Lui .
Oricat as intoarce-o si in orice stare morala as fi , ori nu sunt in dezacord total , ori am cel putin o retinere, si nu mica.

Concluzia am tras-o deja.

Topic in incheiat. Va multumesc de raspunsuri
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.02.2019, 02:04:31
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Samir2 Vezi mesajul
Aveti dreptate. Am facut o pasiune pentru tatuaje , dar nu pot spune ca e foarte constructiva.
Daca ma uit la o persoana ma gandesc ca in locul tatuajului putea sa nu fie nimic , si arata mai bine. Sunt un fel de podoabe care decoreaza dar si “uratesc” , corpul omenesc este deja perfect creat de bunul Dumnezeu , si chiar e pacat sa-l uratim in acest fel. La o adica noi suntem creati dupa asemanarea Lui .
Oricat as intoarce-o si in orice stare morala as fi , ori nu sunt in dezacord total , ori am cel putin o retinere, si nu mica.

Concluzia am tras-o deja.

Topic in incheiat. Va multumesc de raspunsuri
Marire Tie, Doamne, marire Tie!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
piercinguri, tattoo, tatuaje

Thread Tools
Moduri de afișare