Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.08.2012, 14:49:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Asadar, creierul omului este capabil de orice, trebuie doar sa fie pus la treaba, trebuie sa fie pus sa functioneze la o capacitate rezonabila, ulterior se vor vedea roadele si invatatul va parea mult mai usor.
Mi-a placut si ce spuneau Parintii despre tacere - ca atunci cand tacerea leneveste mintea este pacat. Asa ca tacerea Parintilor nu e pur si simplu inactivitate.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.09.2012, 22:24:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Marcel Ionut, oare, prin prisma articolului pe care tocmai ni le-ai recomandat (http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...etelor-tinere/), ai gasit o motivatie pentru invatatura? Tare m-as bucura sa o fi gasit.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.09.2012, 21:57:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Marcel-Ionut, cum mai merge? Te pregatesti pentru bac? Uite, tocmai am postat asta - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=819 - si m-am gandit la tine. Sper sa reflectezi:

Ca ne-o place sau nu, cultura nu este numai acumulare de cunostinte, ci o subtirime a caracterului, si capacitatea de a considera bunatatea nu drept o simpla virtute desueta si sentimentala. Sa nu savârsim regretabila eroare de a lua drept scriitori pe simpli facatori de carti, si drept oameni de cultura, pe simpli memorizatori de informatii".

__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.09.2012, 22:27:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Marcel Ionut, oare, prin prisma articolului pe care tocmai ni le-ai recomandat (http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...etelor-tinere/), ai gasit o motivatie pentru invatatura? Tare m-as bucura sa o fi gasit.
Pentru glykis ! Aici sa vezi tu motivatie de cazi efectiv pe spate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.09.2012, 11:16:26
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Marcel-Ionut, cum mai merge? Te pregatesti pentru bac? Uite, tocmai am postat asta - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=819 - si m-am gandit la tine. Sper sa reflectezi:

Ca ne-o place sau nu, cultura nu este numai acumulare de cunostinte, ci o subtirime a caracterului, si capacitatea de a considera bunatatea nu drept o simpla virtute desueta si sentimentala. Sa nu savârsim regretabila eroare de a lua drept scriitori pe simpli facatori de carti, si drept oameni de cultura, pe simpli memorizatori de informatii".

Inca nu de luna asta sper sa incep pregatirile in rest o duc bine
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.09.2012, 11:34:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Inca nu de luna asta sper sa incep pregatirile in rest o duc bine
Citește "Sfaturile unui diavol bătrân către unul mai tânăr", de C.S.Lewis. O carte subțire, dar extrem de folositoare pentru suflet și, în plus, extrem de amuzantă, de un umor nebun, dacă nu ar fi umor...negru. Ai să vezi acolo că o tehnică preferată de întunecimea sa este aceea a...amânării ! E capabil chiar să ne învețe lucruri bune, dar nu să le facem acum. Tactica lui "acum nu e momentul" o stăpânește formidabil de bine.


Văd că ești din Bacău. Citindu-ți frământările, cred că știu de unde vine Bacău. De la Bac ? Ăăău!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.09.2012, 15:06:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cunosc un baiat care a picat la bacalaureat in vara si nu s-a prezentat la sesiunea din toamna. De ce? Pentru ca si-a gasit un serviciu si nu a avut timp sa se pregateasca. O noua prezentare la examan fara sa invete ar fi insemnat o noua sursa de suparari inutile. L-a amanat si el, dar nu oricum, ci cu hotararea lui de a se pregati cat mai temeinic, astfel incat sa fie sigur de reusita.

Pregatirea temeinica ofera siguranta de sine si apoi stima de sine, te ajuta sa lupti eficient cu emotiile si-ti asigura reusita. Nu incerca sa mergi pe bajbaite la bacalaureat!

Daca in timpul liceului n-ai invatat cum se cuvenea, atunci iei frumos materie cu materie si incepi sa o consideri prietena, nu dusman. Cu asta incepe motivatia: cu un gand bun. Materiile pentru bacalaureat te ajuta sa promovezi acest examen, deci trebuie privite cu simpatie.

Priveste toate materiile de bacalaureat ca si cum ar fi manualul conducatorului auto! Daca faci eforturi sa-ti cumperi o masina, dar nu ai carnet de conducere, te mai intrebi daca-ti place ori nu sa inveti? Nu. Citesti teorie si rezolvi teste pana visezi raspunsurile, ca sa treci proba teoretica ( sala). Apoi esti cat se poate de atent la aspectele practice. Dumnezeu sa-ti ajute!

Last edited by antoniap; 30.09.2012 at 21:06:43.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.07.2013, 19:43:10
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Elevul clujean cu Down care a uimit o țară după ce și-a luat BAC-ul: "Vreau să îmi îndeplinesc visul!"

"Mihai Moceanu, elevul clujean cu sindromul Down care a reușit să promoveze examenul de Bacalaureat, a ajuns în centrul atenției unei țări întregi după performanța sa. Reușita tânărului care a învins toate obstacolele și a reușit ce alți mii de elevi nu au putut a fost privită ca un exemplu de întreaga societate. Fericit că a ajuns în centrul atenției, tânărul clujean vrea acum să se bucure de vacanță - își dorește să meargă iar la mare, după ce amintirea cea mai frumoasă a sa e de când a făcut baie în ocean. După vacanța bine meritată, Mihai vrea să revină la studiu și să-și îndeplinească visul de a deveni preot.

Tânărul clujean recunoaște că nota de la Bacalaureat este cea mai mare performanță a sa, însă spune că a învățat mult pentru a o obține. Mihai a reșit să ia o notă apropiată de 7 la BAC și vrea să își continue studiile, iar peste câțiva ani să ajungă preot. Până atunci, vacanța e pe primul loc.
Îi place să călătorească, de asta materia lui preferată a fost Geografia, și cunoaște toate țările din Europa. Își amintește cu mare drag de o călătorie din Franța, atunci când a făcut baie în ocean. "Țin minte de excursia noastră din Franța, când m-am băgat în apă și era cam rece. Sau de excursia din Grecia", rememorează Mihai Moceanu.

Mai are multe alte pasiuni, dar calea pe care vrea să o aleagă este cea de a fi un liant între Dumnezeu și oameni. "Îmi place să citesc foarte mult Biblia și vreau să aleg calea teologică. Mă rog în fiecare zi la Dumnezeu să mă ajute pe mine și pe mama mea. După vacanță trebuie să învăț din nou, dar vreau, îmi doresc foarte tare să fac asta!", spune fericit Mihai.
Mihai Moceanu va primi, din partea Primăriei Cluj-Napoca, 1.000 de lei, premiu pentru performanța sa incredibilă.

Deși suma poate părea una mică pentru efortul pe care atât Mihai, cât și mama lui, l-au depus, tânărul este fericit de fiecare mesaj de felicitare pe care îl primește acum. Iar planul și l-a făcut deja: banii nu îi va folosi pe lucruri inutile. "Vreau să îmi cheltui acești bani pe excursii și îmi voi cumpăra și cd-uri, dar și cărți de rugăciuni", spune Mihai.

Tânărul clujean recunoaște că îi place să fie în centrul atenției, dar aceste zile parcă l-au obosit puțin. "Vreau să mă duc cu mama mea la Sighet și la mare. Să ne odihnim puțin", mai adaugă Mihai." (Sursa: citynews)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ceva legat de reikki Marcel_Ionut Intrebari utilizatori 3 05.11.2015 16:49:24
legat de vise ingerul_pazitor Generalitati 11 13.11.2010 00:49:25
legat de post annajanette Generalitati 31 07.08.2010 18:46:16
Ceva legat de sex (mai ales inainte de casatorie) StefanS Generalitati 65 23.02.2010 11:31:30
Bacalaureat 2009 LapetiteMoc Generalitati 2 27.06.2009 15:23:32