Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.07.2013, 07:02:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurentiu85 Vezi mesajul
Raspuns fallen: Sper sa nu fi citit mesajele mele si de asta sa nu va lase.
Ei, nu cunosti cazul, in ceea ce o priveste ar fi mai bine sa o lase dar e nitel masochista (si comoda) si nu-l lasa ea :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.07.2013, 10:09:18
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurentiu85 Vezi mesajul
Oricum tipul acela e clar ca se ocupa cu asta, e semi-profesionist. Merge pe principiul fete bune,credincioase,cuminti la manastiri si acolo are tot felul de revelatii . Si mai stiu baieti care fac asa. Unii studenti de la teologie in ultimii ani isi cauta neveste disperati si cei ce au depasit o anumita varsta.
Oricum in principal e vina ei pt ca a acceptat.Eu cred ca un cuplu trebuie sa fie unit si sa mearga impreuna in excursii,pelerinaje cu pretul unor compromisuri.
Mie mi se pare si acum totul parca desprins din filme.Nu-mi vine sa cred ca mi s-a putut intampla asa ceva cu o persoana care nu parea acest gen si cu atat mai putin la manastiri in pelerinaj.
Oricat de mult iti doresti sa te insori, daca abordezi o fata in felul acesta este in neregula. Asa cum ti-a scris si Alin, un astfel de baiat este mai mult decat dubios, si tradeaza anumite probleme de natura psihica.

Eu nu as accepta nici macar o invitatie la o cafea daca ar fi facuta in acest mod nepotrivit (sa te cunosti cu cineva de cateva ore si sa abordezi deja lucruri serioase).
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.07.2013, 10:34:40
laurentiu85 laurentiu85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2013
Mesaje: 8
Implicit

Sunt de acord ca unii oameni sunt mai egoisti, altii mai putin.
Bineinteles ca am fost egoist si sunt. De asta imi pare si rau pentru ca eu puteam fi mai bun si sa nu fiu egoist.
Amandoi am gresit in privinta comunicarii, asta e clar. Eu trebuia sa-mi dau seama de anumite lucruri in legatura cu ea si ar fi trebuit sa discutam despre asta foarte serios.
De inteligenta e inteligenta cu siguranta, problema e mai degraba de lipsa de intelepciune.
Am incheiat relatia si astept sa trec peste asta.
O sa va iau sfaturile in considerare si o sa trec peste aceasta situatie.
Casatoria e un drum foarte greu, eu nu cred ca e roz si frumos totul ci mai degraba greu mai tot timpul. Sunt atatea incercari, atatia ani si nu stii niciodata cum se va schimba celalalt, cum va fi peste 10 ani. Poate nici nu-l cunosti profund.
Va multumesc!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.07.2013, 11:01:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cum bine ai remarcat, inteligenta e una, intelepciunea ceva complet diferit iar relatia intre ele nu este neaparat una directa.

Nu-ti fa tu griji ca celelalt va fi o catastrofa de om peste 10 ani.

Fa-ti mai degraba griji ca atunci cand te casatoresti cu el, sa fie om in toata puterea cuvantului, sa existe incredere bazata pe lucruri reale nu asteptari si naivitate, un sistem de valori comun, profund, nu doar teoretic sau de suprafata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.07.2013, 11:02:15
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurentiu85 Vezi mesajul
Sunt de acord ca unii oameni sunt mai egoisti, altii mai putin.
Bineinteles ca am fost egoist si sunt. De asta imi pare si rau pentru ca eu puteam fi mai bun si sa nu fiu egoist.
Amandoi am gresit in privinta comunicarii, asta e clar. Eu trebuia sa-mi dau seama de anumite lucruri in legatura cu ea si ar fi trebuit sa discutam despre asta foarte serios.
De inteligenta e inteligenta cu siguranta, problema e mai degraba de lipsa de intelepciune.
Am incheiat relatia si astept sa trec peste asta.
O sa va iau sfaturile in considerare si o sa trec peste aceasta situatie.
Casatoria e un drum foarte greu, eu nu cred ca e roz si frumos totul ci mai degraba greu mai tot timpul. Sunt atatea incercari, atatia ani si nu stii niciodata cum se va schimba celalalt, cum va fi peste 10 ani. Poate nici nu-l cunosti profund.
Va multumesc!
Laurentiu, toti suntem egoisti, dar doar cei buni recunosc. Este nevoie de curaj si barbatie sa iti vezi defectele si sa incerci sa schimbi in bine lucrurile.

Experienta prin care ai trecut o sa te ajute mult si o sa te faca mai atent la anumite aspecte, cum este de exemplu comunicarea. Daca oamenii reusesc sa comunice, multe lucruri se rezolva in cel mai minunat mod. Comunicarea este o problema generala, o poti intalni si in familie, chiar daca te gandesti ca acolo totul se intelege din priviri :-)

Castoria este cum ai spus si tu grea, dar tot pe atat de frumoasa. Important este sa gasesti persoana potrivita (perfecta nu exista) sa poti sa intemeiezi o familie frumoasa si trainica in care sa iti gasesti odihna si bucuria.

Treci prin momente grele si iti doresc sa iti ajute Dumnezeu sa depasesti cu bine aceasta perioada, cu fruntea sus si privirea spre viitor, unde cu siguranta te asteapta ceva bun.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.07.2013, 11:25:18
laurentiu85 laurentiu85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2013
Mesaje: 8
Implicit

Raspuns AlinB: oricum nu pot decat sa stiu cum e atunci, nu peste 10 ani asa ca dupa asta o sa ma ghidez,dar Dumnezeu ne poate ajuta pentru a alege persoana potrivita. Asta e : trebuie sa fie OM.
E un sfat foarte bun, multumesc!

Raspuns Ekaterina: O sa incerc sa schimb ce am gresit si sa nu uit greselile facute.
E adevarat ca trec prin momente grele, dar cred ca e spre binele meu si o sa trec peste aceasta situatie.
O sa lucrez la ce am gresit.
Stiu ca nu exista nimeni perfect si
Sper sa ma ajute Dumnezeu sa dau peste persoana potrivita si sa ma implinesc prin familie.
Va multumesc pentru incurajari si sfaturi. Ma ajuta!
Reply With Quote
Răspunde