Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.04.2013, 11:38:19
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
confirmand ceea ce ati sustinut mereu: ca este un procedeu moral licit.
poate acest lucru e valabil la catolici, la fel ca fumatul si altele...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.04.2013, 11:57:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
sunt putin cei care isi doresc embrionii ramasi pt ca se aleg 1 sau mai multi care sunt cei mai sanatosi,pe ceilalti cine sa-i doreasca?unde mai pui ca insusi crioprezervarea duce la scaderea calitatii spermei?
Si daca raman sa zicem 2-3 si cere sa fie implantati toti?

Sau raman mai multi si restul chiar sunt folositi pentru o alta sarcina, de aceeasi persoana (parintele genetic).

Mai este o problema morala?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.04.2013, 12:04:24
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
poate acest lucru e valabil la catolici, la fel ca fumatul si altele...
Gresiti, mai cititi odata. Mihnea spune ca asta sustine Sophia, nu BC.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.04.2013, 12:34:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Biserica Catolica, prin documentul Sfantului Oficiu "Dignitas Personae" partea a II-a, califica fertilizarea in vitro ca procedeu intrinsec ilicit.

Aceasta e echivalent cu a declara ca recurgerea la FIV este un lucru rau, chiar daca niciun embrion nu ar fi omorat in urma acestui procedeu.

In ceea ce priveste fumatul, dimpotriva, el nu a fost definit ca pacat prin niciun document al Magisteriului Bisericii, dupa cum am aratat pe alt topic.

In concluzie:
-oricine recurge la FIV, binestiind pozitia Sfintei Biserici in aceasta problema, chiar daca prin acest act nu rezulta uciderea vreunui embrion, daca nu se va pocai si nu va aduce reparatie lui Dumnezeu pana la sfarsitul vietii sale in trup, va ajunge in iad, unde va fi supus torturilor infernale timp de o eternitate.

-nimeni dintre cei care fumeaza nu va ajunge, ca urmare a consumarii actului fumatului, in iad. Pe de alta parte, desi fumatul, nefiind pacat, nu impune, pentru salvarea sufletului, nici act de pocainta, nici reparatie adusa lui Dumnezeu, oricare fumator care, auzind ca renuntarea la fumat ar putea sa-i prelungeasca viata, mai ales daca renunta la fumat spre a-i aduce, prin cult si prin viata sa, o mai mare lauda lui Dumnezeu, face o fapta suprameritorie placuta lui Dumnezeu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 15.04.2013 at 12:47:14.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.04.2013, 12:40:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Yasmine - multumesc pentru vorbele bune.

Ceea ce a postat Cristi nu este pozitia BOR, ci a unor organizatii /de ex. ProVita.
E drept ca este citat pe undeva un episcop ortodox.

@Mihnea - exista o problema: banii. Cine are bani poate sa faca orice, inclusiv copii (vezi VIP-uri). Nu stiu in ce tari este admisa adoptia de embrioni. Aici este totul foarte strict, nu prea e admis nimic daca nu e cu celulele cuplului si nici in Romania nu am auzit sa se faca. Si adoptia de copii costa bani. Totul se plateste.

In rest cred ca cel mai bine ar fi sa mearga lumea sa se informeze direct la medici si cabinete de IVF. Nu statistici, nu presupuneri si ce mai pricepe unul si altul. Si pe urma stie impotriva a ce sau pentru ce militeaza.
Acolo li se poate explica totul si cati embrioni se obtin si cum se folosesc si etc.


Eu nu stiu daca exista o pozitie oficiala, printr-un document scris, a B.O. sau a B.C. caare sa interzica aceste tratamente. Ceea ce stiu este ca exista reprezentanti ai celor doua biserici cu pozitiile lor. Unii sunt pro, alti impotriva acestor tratamente.

Si am mai spus: nu e vorba sa tinem cu dintii de acest tratament pentru care stim problemele si dezavantajele ci ca nu exista solutii alternative pentru cuplurile cu probleme de infertilitate, de a avea copii.

Am gasit ceva informatii aici:

http://www.embryoadoption.org/
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 15.04.2013 at 13:05:45.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.04.2013, 12:59:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu stiu daca exista o pozitie oficiala, printr-und ocument scris, a B.O. sau a B.C. caare sa interzica aceste tratamente.
In ceea ce priveste BO, textul ierarhului Laurentiu Streza, postat de dna/dra Paraschiva, daca este nu predica, ci pastorala, atunci este document oficial al BO, intrucat pastoralele au caracter magisterial (adica sunt acte prin care Biserica se pronunta ca Maica si Invatatoare).

In ceea ce priveste BC, documentul magisterial cerut este, printre altele, Dignitas Personae.

Prin urmare, acum nu (mai) aveti scuza de a nu cunoaste pozitia Bisericii in materie. Faceti un efort de a adera la doctrina morala a Ecclesiei "cu mintea si cu inima", ca sa va fie bine in viata aceasta si in viata de veci.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.04.2013, 13:11:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe de alta parte, desi fumatul, nefiind pacat, nu impune, pentru salvarea sufletului, nici act de pocainta, nici reparatie adusa lui Dumnezeu, oricare fumator care, auzind ca renuntarea la fumat ar putea sa-i prelungeasca viata, mai ales daca renunta la fumat spre a-i aduce, prin cult si prin viata sa, o mai mare lauda lui Dumnezeu, face o fapta suprameritorie placuta lui Dumnezeu.
Ce "golănie"!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.04.2013, 18:15:29
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

IPS Laurentiu Streaza este Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului,nu episcop. Sa inteleg ca ce spune dansul nu are importanta atata timp cat Patriarhul nu spune sus si tare pozitia sa? Nu reprezinta si dansul Biserica? Pro-vita ortodoxa are in sanul ei multi preoti, si Basilica spune de marsurile lor etc. Plus ca Biserica Ortodoxa nu se rezuma la patriarh si nici la Biserica Romana. N-am auzit de nici o Biserica locala care sa sustina fertilizarea in vitro, din contra. Biserica nu este dealul patriarhiei, mitropolia cutare sau patriarhul x. Patriarhia Moscovei nu este de acord cu fertilizarea in vitro, sunt atatia duhovnici vii si trecuti la cele vesnice care au spus nu fertilizarii in vitro, treburile sunt clare. BOR este impotriva avortului si avand in vedere ca se fac avorturi f.multe cand vine vb. de fertilizarea in vitro. Doar cine nu doreste sa inteleaga nu intelege.
http://www.basilica.ro/stiri/cautare
http://www.doxologia.ro/viata-biseri...ietii-familiei
http://www.crestinortodox.ro/sanatat...tie-72648.html
http://www.provitabucuresti.ro/docs/bioetica/
*
Cine este impotriva fertilizarii in vitro si a inseminarii, nu are nimic cu cei care nu pot avea copii, ci are in vedere drepturile copiilor, acelor embrioni care sunt folositi ca niste obiecte. Aici este vorba de copii nenascuti, care ar trebui sa fie pe primul loc. E interesant cum mereu se uita de acea viata si adultii se pun in centru, uitand ca copii sunt cei mai importanti.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.04.2013, 19:08:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
daca omori un continent ca sa salvezi o tara, poate in asertiunea unora e lucru mare.
in asertiunea altora se numeste genocid.
fiecare are libertatea sa definească termenii folosiți dupa dorinta.
totuși, când vorbim în public, trebuie să folosim definițiile standard.
altfel chiar și masturbarea masculină poate fi socotită genocid.

eram contrazis, la alt subiect, pentru opinia că delfiniu si balenele să fie declarate ființe non-umane.
nu au conștiință de sine, mi s-a spus. nu sunt fiinte.
embrionul de 72 de ore are constiintacde sine?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.04.2013, 19:18:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
fiecare are libertatea sa definească termenii folosiți dupa dorinta.
totuși, când vorbim în public, trebuie să folosim definițiile standard.
altfel chiar și masturbarea masculină poate fi socotită genocid.
Un spermatozoid sau ovul, in sine, nu au potential necesar de a se dezvolta intr-o fiinta umana.

Dar ovulul, are.
Chiar daca rezulta din uniunea celor doua, nu este nici una, nici alta.

Sau luand-o dpdv genetic: fiecare are 23 cromozomi, o fiinta umana, sau daca vrei, inceputul ei, are 46 - deci pana nu se aduna cei 46 de cromozomi (cu mici exceptii care confirma totusi regula) nu putem vorbim de o fiinta umana.

Citat:
eram contrazis, la alt subiect, pentru opinia că delfiniu si balenele să fie declarate ființe non-umane.
nu au conștiință de sine, mi s-a spus. nu sunt fiinte.
embrionul de 72 de ore are constiintacde sine?
Nu au nici potentialul de a dezvolta aceasta constiinta.
Embrionul da.

Intelegi acum diferentele?
Hai ca nu-i greu, nu trebuie o facultate de medicina pentru asta.

Trebuie doar sa gandesti cu o minte deschisa, nu inchistata de dogmele atee.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.04.2013 at 19:23:59.
Reply With Quote
Răspunde