Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.04.2013, 20:40:08
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Legea nr 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe
(actualizata pina in Aprilie 2011)

Drepturile de proprietate intelectuala sunt stipulate în Legea dreptului de autor. De regulă dreptul asupra unei creații aparțin celui care a publicat-o primul. Dacă opera este copiată de la alt autor care a publicat-o ulterior acesta poate sa se adreseze instanței dovedind cu manuscrise(schiție...) și martori ca îi aparține lui și nu celui care și-a însușit-o. Pe internet e lesne sa și se fure ideile și chiar operele dacă nu sunt protejate de legea mai sus amintită.
Un text publicat într-o carte sau revista este protejat automat iar însușrea lui este infracțiune.
Este bine sa se menționeze într-un capitol special amplasat la sfârșitul cărții, intitulat Bibliografie, de unde s-a inspirat autorul.
La urma urmei '' cărțile din cărți se scriu'' dar să nu uităm a spune cine le-a scris.

Last edited by stoicadorina; 27.04.2013 at 20:43:58.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.04.2013, 22:00:35
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Problema în definitiv nu este atât încadrarea plagiatului, care este așa cum a remarcat și Radu Preda un păcat strigător la cer, păcat de moarte, opritor de la împărăția lui Dumnezeu (dar cui îi mai pasă în ziua de azi, chiar dintre ortodocși, chiar dintre preoții ortodocși de împărăția lui Dumnezeu?), ci mai mult este în raportul bisericarilor ortodocși la plagiat, pentru că nu am dubii că dacă s-ar face o statistică s-ar ajunge la concluzia că cei mai mulți plagiatori în Rumânia sunt rumânii "ortodocși". Asta cred că ar fi adevărata problemă, anume a felului în care bisericarii coexistă cu și tolerează păcatul, fenomenul tolerat și practicat al plagiatului mergând în paralel cu încă un fenomen al nelegiuirii sociale practicat pe scară largă de "mult- și bine-credincioșii" "ortodocși", anume cel al fabricilor de diplome, reținând totuși amendamentul că principalii susținători și promovatori ai acestui sistem falimentar din punct de vedere educațional sunt inșii care s-au perindat la puterea politică în ultimii 20 de ani și în primul rând francmasonii care sunt arhitecții și proteguitorii și profitorii acestui sistem de năruire a educației serioase în Rumânia, așa încât și rumânii să ajungă un popor de prost educați, ne-educați și ușor de prostit și de fraierit oricând și la orice oră. Loviturile de moarte care se aplică sistemului educațional prin fabricile de diplome și prin plagiat nu sunt altceva decât elemente componente ale războiului atipic dus de dușmanii Rumâniei și ai Ortodoxiei împotriva națiunii și statalității rumânești și împotriva creștinismului răsăritean ortodox. Faptul că Radu Preda vorbește, și nu cred că este nici auzit și nici ascultat de multă lume, nici măcar de bisericari, este însă mult prea puțin; nelegiuirile sociale merg mai departe, aducând cu ele consecințe foarte grave pe termen lung, iar în tabăra bisericarilor șade o liniște de mormânt, ca o batistă pusă pe țambal, asta în timp ce nelegiuiții, dintre care foarte mulți "buni ortodocși", frecventatori fideli ai fumului de cădelniță și ai ipocritului sărutat de icoane (căci în cam atâta le stă lor "creștinarea"), mișună și își fac de cap pretutindeni.


Domnule,

1. De ce nu scrieti corect numele tarii noastre(poate si a dvs.) România si numele poporului nostru (si al dvs.?): român?
Este de neconceput sa scrieti in continuare „Rumânia” si „rumân”. Este o lipsa de respect pentru România si pentru poporul român. Intr-o alta parte a lumii ati fi fost de mult sanctionat pentru un astfel de limbaj si pentru lipsa de respect de care dati dovada.
V-am mai intrebat si pe topicul Habemus Papam!, in 26 martie 2013, pag. 26, mesaj 251.

2. Ce inseamna „bisericari ortodocsi”?

3. De ce folositi un ton total lipsit de respect: << "mult- și bine-credincioșii" "ortodocși", „frecventatori fideli ai fumului de cădelniță și ai ipocritului sărutat de icoane (căci în cam atâta le stă lor "creștinarea")>>si altele asemenea?

4. Conform Regulamentului Forumului Crestin Ortodox:

- <<Comunitatea CrestinOrtodox.ro nu este un loc pentru insulte si jigniri
Discutiile ce au ca tema barfa, cat si cele menite sa produca scandal, discriminare si afectarea integritatii unei persoane/institutii, sunt interzise.>>(pct.7)

- <<Nu acceptam sa fie denigrata credinta ortodoxa.(pct.12)
http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3



DECI:

I. Atitudinea dvs. este jignitoare refuzand sa scrieti corect numele României si numele poporului român, folosind in continuare termenul”Rumânia” pentru tara si „rumân” pentru popor. Nu este o jignire adusa unei persoane (chiar si o astfel de atitudine este grava) este o jignire adusa si unei tari si unui neam .


II. Cinstirea Sfintelor Icoane face parte din in Credinta ortodoxa.

<<Este bine cunoscută dragostea pe care o au creștinii față de icoană. În Biserică cinstim sfintele icoane în chip firesc, așa cum au făcut părinții și strămoșii noștrii. Astfel, icoana și credința în icoane este o zestre spirituală pe care o primim de la înaintașii noștrii și o lăsăm moștenire urmașilor noștrii, ca pe un semn al statorniciei noastre în credința ortodoxă. De aici vine și atașamentul față de icoana păstrată de la străbuni, pe care o lasă, la rândul lor, ca pe un odor scump, urmașilor.>>

http://www.revistaortodoxa.ro/?p=329

<<Închinarea la sfintele icoane face parte din cultul creștin ortodox, iar icoana concentrează imaginativul religios, fiind o adevărată „teologie în imagine”, și egalând prestigiul cuvântului evanghelic cu imaginea „revelației divine” instituind un tip de comunicare între om și divinitate. Din perspectiva trăirii cu divinitatea religioasă, ea semnifică „Prezența și Întâlnirea” cu divinitatea, este o epifanie și „după cum în Euharistie, forma pânii și a vinului nu este Hristos ci locul prezenței sale reale, la fel icoana nu este Hristos, ci locul prezenței Sale Duhovnicești3]”.>>
http://www.revistateologica.ro/articol.php?r=37&a=3576

Daca in credinta dvs. nu sunt cinstite Sfintele Icoane corect ar fi sa va abtineti de la comentarii nepotrivite si necivilizate care pot fi considerate ca denigratoare pentru credinta ortodoxa.

III. Pacatele de tot felul sunt ispitele cu care se lupta toti crestinii de pe pamant (si nu numai) indiferent ca sunt:
ortodocsi, romano - catolici sau greco- catolici, protestanti etc.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.04.2013, 22:09:41
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

<<JAMES CAMERON, obligat să predea schițele scenariului "Avatar" unui bărbat care îl acuză de PLAGIAT

Un judecător american i-a ordonat regizorului James Cameron să cedeze schițele scenariului celebrului său film "Avatar" (2009) avocaților unui bărbat care susține că el este autorul poveștii, informează AFP.

Eric Ryder a dat în judecată, în 2011, pe James Cameron și compania acestuia de producție cinematografică Lightstorm Entertainment, susținând că filmul a fost realizat pe baza unei povești pe care a scris-o el, intitulată "K.R.Z. 2068".>>


http://www.gandul.info/magazin/james...agiat-10519607
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.04.2013, 11:51:04
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
1. De ce nu scrieti corect numele tarii noastre(poate si a dvs.) România si numele poporului nostru (si al dvs.?): român?
Este de neconceput sa scrieti in continuare „Rumânia” si „rumân”. Este o lipsa de respect pentru România si pentru poporul român. Intr-o alta parte a lumii ati fi fost de mult sanctionat pentru un astfel de limbaj si pentru lipsa de respect de care dati dovada.

I. Atitudinea dvs. este jignitoare refuzand sa scrieti corect numele României si numele poporului român, folosind in continuare termenul ”Rumânia” pentru tara si „rumân” pentru popor. Nu este o jignire adusa unei persoane (chiar si o astfel de atitudine este grava) este o jignire adusa si unei tari si unui neam.
Îmi cer iertare dacă o interpretați ca pe o jignire la adresa românilor. Știți cum se zice: "unde dai și unde crapă".

Chiar dacă nu de foarte mult timp românii își spun români iar țării România, acesta nu este un lucru universal valabil în istoria românilor. Pe vremuri, cu câteva secole în urmă, înșiși românii se numeau ei pe ei înșiși cu numele de rumâni; din punct de vedere istoric aceasta este denumirea veche a românilor, chiar dacă ea era asociată în special cu o anumită clasă socială în Țara Românească.

Schimbarea din rumâni în români a venit mai târziu, ea nu caracterizează modul originar în care înșiși românii se identificau, și a fost făcută încercând să se sugereze trimiterea la Roma, Imperiul Roman, romanitate, latinitate. Doar că românii deși sunt într-adevăr strănepoți și ai unor romani, nu prea au mare legătură cu Roma; cu Roma, din punct de vedere biologic, mai mare legătură au italienii, nu românii.

Și ca să procedez și eu cum faceți dumneavoastră, o să aduc și eu citate ca să vedeți că am dreptate și că nu doar că nu am avut vreo intenție jignitoare față de neamul și națiunea din care fac parte ori față de țara în care trăiesc și căreia i-am mai și jurat credință și apărare ca militar, dar nici nu am adus din punct de vedere științific istoric vreo jignire poporului din care fac parte:

„Așa și neamul acésta, de carele scriem, al țărâlor acestora, numele vechiŭ și mai direptŭ ieste rumân, adecă râmlean, de la Roma. Acest nume de la discălicatul lor de Traian, și cât au trăit [...] tot acest nume au ținut și țin pănă astăzi și încă mai bine munténii decât moldovénii, că ei și acum zic și scriu țara sa rumânească, ca și românii cei din Ardeal. [...] Și așa ieste acestor țări și țărâi noastre, Moldovei și Țărâi Muntenești numele cel direptŭ de moșie, ieste rumân, cum să răspundŭ și acum toți acéia din Țările Ungurești lăcuitori și munténii țara lor și scriu și răspundŭ cu graiul: Țara Românească.” (Miron Costin)

În istorie, până în sec. XIX, Românii au deținut endonimul de rumâni (termen istoric învechit) și exonimul de vlahi, olahi sau valahi (care în limbile popoarelor înconjurătoare însemna români : în Bulgaria, precum și în unele regiuni din Serbia (Timoc), Grecia,[37] Macedonia și Cehia,[38] exonimul acesta este utilizat încă astăzi).
http://ro.wikipedia.org/wiki/Rom%C3%A2ni

Rumân era termenul folosit în trecut pentru țăranul neliber din Țara Românească ce avea statutul de șerb, clăcaș, în timp ce în Moldova era folosit cuvântul vecin[1], iar în Transilvania pentru că erau de mai multe categorii li se spunea iobagi și slugi. Aceștia depindeau de un stăpân care putea să fie domnul, un boier sau o mănăstire și locuiau pe moșia stăpânului, formând sate domnești boierești sau mănăstirești[2].
http://ro.wikipedia.org/wiki/Rum%C3%...ocial%C4%83%29

Inclusiv în limbile străine veți întâlni în numele dat poporului nostru folosit u și nu o: de multe ori veți vedea în engleză scris și pronunțat rumanians, iar în franceză roumains și Roumanie (iar ou se pronunță u), în germană rumanien.

Cu această ocazie am și argumentat de ce preferam și prefer acea terminologie mai veche și îmi cer încă o dată scuze pentru că nu am avut nici o intenție de jigni vreun român sau vreo româncă prin folosirea acelui termen vechi.

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
3. De ce folositi un ton total lipsit de respect: << "mult- și bine-credincioșii" "ortodocși", „frecventatori fideli ai fumului de cădelniță și ai ipocritului sărutat de icoane (căci în cam atâta le stă lor "creștinarea")>>si altele asemenea?

4. Conform Regulamentului Forumului Crestin Ortodox:

- <<Comunitatea CrestinOrtodox.ro nu este un loc pentru insulte si jigniri
Discutiile ce au ca tema barfa, cat si cele menite sa produca scandal, discriminare si afectarea integritatii unei persoane/institutii, sunt interzise.>>(pct.7)

- <<Nu acceptam sa fie denigrata credinta ortodoxa.(pct.12)
http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3
Îmi cer iertare din nou, chiar nu aveam în intenție să denigrez credința creștină ortodoxă, dar referitor la bârfe, etc, să îmi fie cu iertare dar când văd câte se întâmplă în jur sub masca și acoperirea credinței pe care unii și-o trâmbițează ca ortodoxă, mă mai scapă gura, chiar și în post. Știți, este destul de greu când ai o anumită înțelegere și o anumită sensibilitate să vezi, să suporți și să tolerezi, chiar și numai la nivel de limbaj, atâta stricăciune câtă are loc sub masca pe care unii și-o folosesc ca ortodocși.

Dar nu știu dacă dumneavoastră sunteți cea mai în măsură să îmi faceți o astfel de critică ziditoare, când îmi aduc aminte cum puneați pe spatele ortodocșilor, cred că tot la subiectul Habemus papam, atâta și atâtea lucruri, avorturi, tot felul de nelegiuiri, etc, vă aduceți dumneavoastră aminte ca să nu mă apuc eu să vă aduc aminte.

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
II. Cinstirea Sfintelor Icoane face parte din in Credinta ortodoxa.

Daca in credinta dvs. nu sunt cinstite Sfintele Icoane corect ar fi sa va abtineti de la comentarii nepotrivite si necivilizate care pot fi considerate ca denigratoare pentru credinta ortodoxa.
Sunt de acord cu dumneavoastră. Nu aveam intenție de a denigra sau de a induce vreo denigrare cinstirii sfintelor icoane, ci critica mea era îndreptată în cu totul altă direcție, anume împotriva formalismului religios al acelor fățarnici care de ochii lumii se prefac ca fiind și creștini și ortodocși, dar când vine vorba despre aplicarea concretă a moralei creștine în opțiunile vieții nu se dau înapoi de la a fura, a plagia, a fura la cântar în feluri și chipuri, a face corupție, a ucide, chiar și numai la nivel sufletesc ori duhovnicesc, etc etc etc. Acum poate înțelegeți și cine sunt bisericarii, sau măcar o parte largă dintre ei.

Last edited by Decebal; 29.04.2013 at 11:57:36.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.04.2013, 08:48:58
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Decebal

<<Constiinta aceasta, ca Il avem pe Dumnezeu Tata in cer si ca noi trebuie sa ne comportam in aceasta viata ca fii ai Sai, o marturiseste rugaciunea care premerge rugaciunii Tatal nostru, la Sfanta Liturghie si la Sfanta Cununie:”Si ne invredniceste pe noi, Stapane, cu indraznire, fara de osanda, sa cutezam a Te chema pe Tine, Dumnezeul cel ceresc, Tatal, si a zice: Tatal nostru care esti in ceruri, sfinteasca-se numele Tau..” Deci noi cerem o invrednicire speciala ca sa putem spune rugaciunea Tatal nostru, marturisind ca s-ar putea intampla sa ne osandim spunand rugaciunea Tatal nostru. Si aceasta s-ar intampla in cazul cand nu implinim cele pe care le cerem in rugaciune sa le implinim cu fapta, cum ar fi, de pilda: „Faca-se voia Ta, precum in cer, asa si pe pamant” sau:”Si ne iarta noua gresalele noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri”. Daca nu iertam noi, nu putem avea nadejde sa fim iertati de Dumnezeu. Deci rugaciunea Tatal nostru ne obliga.>>
(Arhimandrit Teofil Pârâian, Principii si repere pentru viata duhovniceasca a crestinului, Extras din volumul „Din ospatul credintei” – editia a doua, Editura Mitropolia Olteniei, Craiova – 2006, pag. 34).

Deci: suntem crestini, iertam si rugam sa fim iertati.

Dumnezeu sa ne ajute sa fim crestini. Si sa ne iertam unii pe altii ca sa ne putem iubi unii pe altii <<ca intr-un gand sa marturisim: „Pre Tatal, pre Fiul si pre Sfantul Duh, Treimea ce-a de o fiinta si nedespartita”.>>


Incursiunea in istoria noastra nu a a vut darul de a justifica optiunea dvs. de a gandi si a scrie gresit numele României si al poporului român.
In Constitutia României, Titlul I, la art.1, al. (1) România este stat ....
Iar la art.2, al. (1) se vorbeste despre poporul român.....
Deci: Optiunea dvs.??


Daca englezii sau francezii sau etc... nu pronunta corect numele tarii noastre si al poporului nostru nu este un argument in favoarea optiunii dvs.

Stim cu totii ca pronuntam:

Franta, francez desi ei isi spun France, français

Anglia in loc de England, englezi in loc de the English

Rusia in loc de Россия, rusi in loc de русский

Germania in loc de Deutschland si germani in loc de Deutsch

Suedia in loc de Sverige si suedez in loc de svensk. Etc. etc.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.04.2013, 08:56:12
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Decebal

1) In privinta atitudinii dvs. fata de credinta ortodoxa va reamintesc doar:

<<Și nici măcar un cult al Crucii nu exista, cult care fie vorba între noi nu are o necesitate absolut obligatorie, te poți mântui și îți porți purta crucea urmându-L, imitându-L pe Hristos și fără ca să te închini unui lemn și fără să îi aduci ode, așa cum se face la "ortodocși" care personifică crucea în acatiste.>>
(Habemus papam, mesaj 23)

Daca un sititi e bine sa aflati ca in credinta crestin ortotodoxa:
- este cinstita Maica Domnului
- este cinstitita Sfanta Cruce
- sunt cinstite Sfintele icoane

Dumneavoastra stiti ce ganditi despre toate acestea si, de cate ori ati avut prilejul, v-ati exprimat punctul de vedere.

Asta n-ar fi o problema, daca exista respect pentru credinta fiecarui om. Din acest motiv forumul este deschis tuturor opiniilor si credintelor daca totul se desfasoara civilizat si cu respect.


2) Spuneti dvs.:
<<Dar nu știu dacă dumneavoastră sunteți cea mai în măsură să îmi faceți o astfel de critică ziditoare, când îmi aduc aminte cum puneați pe spatele ortodocșilor, cred că tot la subiectul Habemus papam, atâta și atâtea lucruri, avorturi, tot felul de nelegiuiri, etc, vă aduceți dumneavoastră aminte ca să nu mă apuc eu să vă aduc aminte.>>

Eu stiu foarte bine ce am scris pe forum.
Nu i-am impovarat pe crestinii ortodocsi cu nelegiuiri. Tot ce am scris referitor la avorturi, crime, oameni fara adapost, violuri etc. sunt date statistice pe care nu le-am initiat eu, nu le-am comandat eu si nici nu le-am intocmit eu.

Daca o sa stam cu capul in nisip ca strutul, ramanem in stadiul in care ne aflam acum, si nu e bine si mai ales, nu e crestineste.

Exista si optiunea idilica despre ce se intampla acum sau ce s-a intamplat de-a lungul timpului in neamul nostru. Dar nu ne ajuta. Daca suntem crestini ortodocsi, si statisticile asa spun, atunci ar trebui sa stim ca un pas important in drumul nostru spre mantuire este constientizarea pacatului. Ca sa stim care e starea noastra. Asta ne va ajuta sa fim smeriti. Asta ne va ajuta la spovedanie. Nu putem – si nici nu avem dreptul – sa ne împăunăm cu merite pe care nu le avem.

Stim cu toii, sau ar trebui sa stim, ca nu exista om fara de pacate. Mantuitorul Iisus Hristos ca Om Adevarat este fara de pacat, pentru ca, in acelasi timp este si Dumnezeu Adevarat.

Constientizarea starii de pacat nu este denigrare.
Daca intr-o familie sunt doi copii si unul dintre ei se drogheaza, ce facem: il lasam sa o faca in continuare, ne prefacem sa nu se intampla nimic?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.04.2013, 09:07:16
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pantru ca suntem in Saptamana Mare

(Desi este off-toppic cred ca se potriveste aici. Va rog sa ma scuzati)

Pentru ca suntem in Saptamana Mare, sa ne amintim de ce trebuie sa Cinstim Sfanta Cruce.
Va dau mai jos cateva fragmente dintr-un articol al Monahului de la Rohia, bunul parinte Nicolae Steinhardt.

Dumnezeu sa ne ajute sa ne fie de folos cuvantul parintelui si sa trecem cu sufletul cat mai curat aceasta saptamana, rugandu-ne lui Dumnezeu si multumindu-i pentru toate incercarile, si binefacerile pe care le primim. Si sa nu uitam:"Crucea a mantuit neamul omenesc" cum spunea bunul parinte Arsenie Papacioc.


<<Nu socotesc utile – și nu intră în obiceiul meu să le practic -discuțiile contradictorii cu aceia cărora lumea le dă îndeobște numele de „sectanți”, cu frații noștri de altă credință adică. Este fiecare liber a crede ce vrea, să meargă pe calea pe care-l poartă inima și-l îndeamnă conștiința, urmând, firește, a purta răspunderea alegerii tăcute.

Învățătura lui Hristos pe aceste două entități chiar se întemeiază: pe libertatea deplină a insului, pe întreaga lui răspundere în ziua Judecății celei mari.

Sunt însă două evlavii de care cu adâncă părere de rău constat că stau departe frații noștri de altă credință, lipsindu-se astfel de două mari și minunate consolări și săvârșind totodată, sunt convins, două imense greșeli.

Despre Cruce se afirmă, sub o formă ori alta, că a fost un simplu mijloc de tortură și ucidere, pe care ce rost ar avea să-l proslăvim și venerăm? (Trecând ușor peste preînchipuirile din Vechiul Testament: năhuștanul lui Moise, Iacov proptit în toiagul său și binecuvântându-și fiii, armata israeliteană biruitoare numai atâta vreme cât Moise sta cu brațele întinse[Susținut de doi oameni, unul de-a dreapta altul de-a stânga, spre deosebire de Hristos, singur pe cruce, îndurându-și durerile până la moarte, sub privirile neputincioase ale tâlharilor]).

La ce bun să ne închinăm unei abjecte unelte de chinuire și executare a criminalilor, folosită de romani și de iudei? Ba ni se dă de înțeles că semnul crucii și crucea însăși sunt cu adevărat profanări ale cultului creștin.

Crucea prin urmare e înlăturată din casele de rugăciune și din viața spirituală a fraților noștri de altă credință. Rău fac, greșit procedează, la bun și puternic sprijin renunță.

Crucea, pentru Hristos, nu-i simplu și degradant instrument de tortură și moarte.
E sfânta cruce stropită și sfințită de scumpul și preacuratul sânge al Mântuitorului nostru. [Celor ce obiectează ortodocșilor și catolicilor că se închină la două lemne suprapuse, li se poate răspunde: nici gând să se închine la două lemne suprapuse! Se închina la cu totul altceva: La crucea pe care a șiroit, sfintindu-o, scumpul sânge dumnezeiesc. ]

E altar, e locul sacru al suferinței Nevinovatului, al Răscumpărării omenirii și al ruperii zapisului ce apăsa asupra noastră de la Adam încoace.
Pe cruce s-a săvârșit Cel care, ascultând de porunca Tatălui și pentru mântuirea noastră, S-a deșertat de a Sa dumnezeire și a primit moartea, și încă moartea pe cruce.
Pe cruce s-a oficiat o slujbă și o jertfa și un act de reașezare a omenirii în situația ei de necorupție originara.

Hristos, fratele, prietenul, însoțitorul nostru, dar și Cel CE Și-a aflat sfârșitul pe lemnul blestemat, sub privirile ironice și biruitoare ale unor dușmani neînduplecați, setoși de spectacolul zvârcolirilor bietului trup sortit morții.>>


http://nicolaesteinhardt.wordpress.c...stirea-crucii/
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.04.2013, 09:09:48
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

<< Adevărul adevărat, Capătul nopții. Iar noi sa dăm uitării și să trecem neatenți pe lângă acest fapt de iubire de neînchipuit și de părtășie fără seamăn a nesulemenitei noastre incertitudini omenești!

Câtă nedreptate, nesimțire, ingratitudine, împietrire, învârtoșare și dispreț ar fi din partea noastră!

Cum de ne-am înfrăți cu toți acei care treceau clătinându-și bărbile și rânjind sarcastic pe dealul Căpățânii?

Să tăgăduim, să uităm, să ne prefacem neștiutori! Oare nu am deveni ucenicii bătrânilor și cărturarilor care-și râdeau de chinul unui semen (cum socotea el) al lor, amestecând fățarnica milă cu năvalnica bucurie și rostind: să se dea acum jos de pe cruce ca să vedem și să credem?

A nu pomeni Crucea, a ne feri de amintirea celor petrecute pe Golgota e, parcă, tot una cu a minimaliza fapta lui Iisus, a o relega printre alte jalnice amănunte istorice, a voi cu tot dinadinsul să uiți un incident neplăcut.

Au mai fost prooroci, învățători, filosofi și doctrinari de seamă care au predicat și enunțat lucruri frumoase, înălțătoare, minunate. Dar care-i acela care și-a pus la bătaie trupul și s-a dat de bună voie unei morți îndelungate și cumplite? Nici unul nu s-a învoit să moară „ca un câine”, aidoma eroului lui Kafka.

Și tocmai caracteristica aceasta a lui Hristos să fie refulată în adâncurile conștiinței noastre susceptibilă și stăpânită de grija îngropării accidentelor (sau, fie, erorilor) supărătoare pentru chietudinea noastră sufletească? Să eliminăm esența, fapta capitală, neegalabilă, inimaginabilă pentru psihia noastră mai presus de orice auto-compătimitoare?>>

<<Fără de cruce și răstignire, Hristos ar fi fost un mare și nobil propovăduitor; numai prin ele Se mărturisește Fiu al lui Dumnezeu, Fiu al Omului, și Izbăvitor.

A ne lepăda de cruce – chiar fără intenții rele și hulitoare -înseamnă a nu înțelege misiunea pământească a lui Hristos, voința Sa de a Se identifica soartei omenești, de a o cunoaște în forma sa cea mai neprefăcută.

Ecce homo, vorba aceasta a lui Pilat Îl identifică pe Fiul lui Dumnezeu cu omul și destăinuie omului cât de mare a fost dragostea Ziditorului pentru făptura Sa.
Pe cruce s-au unit dumnezeirea și omenirea – indisolubil – și s-a pecetluit îndumnezeirea făpturii.

Așezând crucea la loc de cinste în biserică și în casă, purtând-o sub chip de cruciuliță pe trupul sau veșmintele noastre, ne afirmăm de fapt co-dumnezeirea, aducem prinos de cunoaștere condiției omenești care nu-i decât vrerea de teandrie.>>

http://nicolaesteinhardt.wordpress.c...stirea-crucii/
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.04.2013, 12:14:25
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
<<JAMES CAMERON, obligat să predea schițele scenariului "Avatar" unui bărbat care îl acuză de PLAGIAT

Un judecător american i-a ordonat regizorului James Cameron să cedeze schițele scenariului celebrului său film "Avatar" (2009) avocaților unui bărbat care susține că el este autorul poveștii, informează AFP.

Eric Ryder a dat în judecată, în 2011, pe James Cameron și compania acestuia de producție cinematografică Lightstorm Entertainment, susținând că filmul a fost realizat pe baza unei povești pe care a scris-o el, intitulată "K.R.Z. 2068".>>


http://www.gandul.info/magazin/james...agiat-10519607
Avatar e Pocahontas in spatiu, nu prea vad cum poate sa zica cineva ca a fost ideea lui.
Acum, proiectul Avatar in sine(cel cu teleprezenta printr-un alt organism) e probabil din povestea SF "Call me Joe".
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.04.2013, 19:52:34
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
Eu stiu foarte bine ce am scris pe forum.
Nu i-am impovarat pe crestinii ortodocsi cu nelegiuiri. Tot ce am scris referitor la avorturi, crime, oameni fara adapost, violuri etc. sunt date statistice pe care nu le-am initiat eu, nu le-am comandat eu si nici nu le-am intocmit eu.

Daca o sa stam cu capul in nisip ca strutul, ramanem in stadiul in care ne aflam acum, si nu e bine si mai ales, nu e crestineste.
Dacă aveți atâtea de reclamat atunci poate ar fi bine să vă duceți la duhovnicul dumneavoastră, cum recomandau unii pe aici, să vedem ce rezolvare cu implicații semnificative la nivel social vă dă. Sau puteți să mergeți la preotul de parohie, la episcopul de aparțineți sau chiar la patriarh ca să le arătați că atunci când le puneți așa zișilor ortodocși atâtea în spinare, de fapt chiar păstorilor lor le puneți, care i-au călăuzit, învățat, supravegheat, creștinat așa de "bine" cum au făcut-o. Ce credeți că rezolvați dacă veniți și scrieți pe un forum pe care s-ar putea să nu vă bage nimeni în seamă, de asemenea neavând nici un feed-back referitor la impactul celor spuse de dumneavoastră; mergeți la păstorii dumneavoastră, despre care am toată încrederea că vă vor lua foarte serios în seamă, s-ar putea chiar să vă coopteze într-o celulă de rezolvare a problemelor, să vă dea o remunerație grasă pentru ideile salvatoare pe care le aveți, și să vă dea și o decorație pentru semnalele de alarmă pe care le trageți; eu un singur lucru vă doresc special: să nu vă smintiți (sau mai bine spus, să nu vă smintească).

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
Daca suntem crestini ortodocsi, si statisticile asa spun, ...
Cred că v-am mai sugerat o dată că faceți confuzie între "ortodocșii" de statistică și creștinii ortodocși. Realitatea, nu statistica, și teologia ar trebui să vă spună că ortodocșii nu sunt chiar aceia pe care i-ați identificat dumneavoastră. Am văzut că îmi țineți lecții de credință; în acest context nu prea îmi explic cum nu puteți vedea care este diferența între numărul real și cel statistic de creștini ortodocși.
Reply With Quote
Răspunde