Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.05.2013, 12:36:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Pilda de azi - Catehizarea

"Catehizarea

Cineva alerga de zor dupa un gheronda, strigand in urma lui: «Opreste-te, gheronda, ca pentru Hristos fug dupa tine!». Insa gheronda nu se oprea, ci ii striga: «Si eu tot pentru Hristos alerg!».

Catehizarea inseamna sa-l inveti pe celalalt prin faptele tale, nu prin cuvinte."

Am copiat de pe prima pagina a site-ului.

Marturisesc: n-am inteles pilda cu alergatul.
Mi-a placut ins chimb foarte mult concluzia si de aceea am dorit s-o aduc pe forum.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.05.2013, 15:24:21
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Cred ca vroia sa se izoleze.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.05.2013, 18:27:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
"Catehizarea

Cineva alerga de zor dupa un gheronda, strigand in urma lui: «Opreste-te, gheronda, ca pentru Hristos fug dupa tine!». Insa gheronda nu se oprea, ci ii striga: «Si eu tot pentru Hristos alerg!».

Catehizarea inseamna sa-l inveti pe celalalt prin faptele tale, nu prin cuvinte."

Am copiat de pe prima pagina a site-ului.

Marturisesc: n-am inteles pilda cu alergatul.
Mi-a placut ins chimb foarte mult concluzia si de aceea am dorit s-o aduc pe forum.
în general, acțiunea propriu-zisă a pildelor nu poate fi înțeleasă. ci doar mesajul lor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.05.2013, 19:14:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
"Catehizarea

Cineva alerga de zor dupa un gheronda, strigand in urma lui: «Opreste-te, gheronda, ca pentru Hristos fug dupa tine!». Insa gheronda nu se oprea, ci ii striga: «Si eu tot pentru Hristos alerg!».

Catehizarea inseamna sa-l inveti pe celalalt prin faptele tale, nu prin cuvinte."

Am copiat de pe prima pagina a site-ului.

Marturisesc: n-am inteles pilda cu alergatul.
Mi-a placut ins chimb foarte mult concluzia si de aceea am dorit s-o aduc pe forum.
Nu orice părinte are harul de a învăța pe alții. Gheronda știa asta și de aia fugea.

Totuși sînt preoți și călugări care simt chemarea de a predica și-și înmulțesc talantul fiind invitați pe la conferințe sau la diverse evenimente. Alții au fii duhovnicești, dar acest lucru nu e valabil pentru fiecare călugăr, dacă vorbim de gheronda.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.06.2013, 00:24:14
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Catehizarea inseamna sa-l inveti pe celalalt prin faptele tale, nu prin cuvinte.
Unele aspecte ale catehezei se enunță verbal și se dezbat, firesc. Altele se exemplifică cu fapta și se întăresc tot cu fapta. Sau cu vorba.
Cuvântul însoțit de fapte concordante cu el se dovedește cel mai des credibil.

În general, învățarea are și o treaptă verbală și una acțională precum și multe alte componente. Catehizarea e o activitate care include toate aceste componente, într-o îmbinare variată.

Din nefericire, în casa unor părinți plin de fapte bineplăcute Domnului apar și cresc deseori copii care, în ciuda catehizării prin fapte ajung foarte rău. Cum se explică? În multe chipuri.

În orice caz, catehizarea nu cred că își mai atinge scopul dacă este redusă doar la una dintre componentele ei. E nevoie de unitatea și continuitatea dintre teorie și faptă.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.06.2013, 01:05:08
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Nu este doar prin fapte. Cum sa stie tanarul ce invata BO daca nu citeste si asculta ce spune duhovnicul sau?! Cum sa marturisesti Crezul si sa intelegi ce inseamna acest Crez daca nu iti explica nimeni?! E adevarat ca vorba suna, fapta tuna, insa Domnul Hristos si Sfintii Parinti nu au spus nimic impotriva propovaduirii Evangheliei. Sfanta Treime;Dumnezeu-Cuvantul S-a intrupat, nu Tata, nu Duhul. Cum sa cunoasca oamenii si tinerii invatatura ortodoxa daca nu ii invata nimeni?!

Cuvantul si fapta sunt legate unele de celelalte. Si sunt duhovnici imbunatatiti care, cand vorbesc ajung pana in inima omului. Am inteles ca atunci cand vorbea Pr.Cleopa, cuvintele lui aveau putere mare de simteai in inima ta ca spune adevarul, chiar daca cu mintea ta iti venea greu sa crezi.
Reply With Quote
Răspunde