Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.07.2013, 22:52:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce varsta aveti?
Tu, ea..?
16?17? Daca e asa, se explica multe.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.07.2013, 00:51:42
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Dragă Laurentiu, ea stă lângă tine așa cum fiul cel mic rătăcitor a stat lângă Tatăl și apoi a rătăcit prin lume; tot așa și ea le încearcă pe cele după care i se năzare fiindcă în subconștientul ei știe că la tine are ușa deschisă mereu, ea fiind imatură, precum un copil.
Se pare că ești la prima dezamăgire în dragoste, dar și că astfel ești pe cale de a deveni bărbat.
Eu consider că e posibil că ea să fi avut dinainte legătura asta pe internet si acesta ar fi fost și motivul pentru care a plecat la mănăstiri, după ce ți-a spus că nu vă potriviți; adică ea voia oarecum să plece singură în excursie ca să ”experimenteze” o senzație nouă de care s-a și ”îmbătat”.
Tocmai faptul că din senin ți-a spus să ai încredere în ea, o dă de gol că înainte de plecare avea gânduri de care se simțea vinovată față de tine.

Eu consider că acum te-ai ”călit” foarte tare și că acum tu ai două opțiuni:
- să rămâneți ”împreună”, dar neapărat și bărbătește să ”pui șaua pe ea”, adică să nu-i mai permiți să aibă înițiative, ci doar să fie sub ascultarea ta; de aici apare cu timpul riscul de a te umple de mândrie și de a o desconsidera, deci va trebui să fii foarte atent și smerit in tine(dar nu cu ea).

- să vă despărțiți după o scurtă suferință care oricum deja a început, dar care contribuie la bărbăția ta; de aici însă ea va avea muuult de pierdut în viitor pentru că tu ești pentru ea soluția ideală fiindcă o iubești, iar ”stâlpul” casei voastre oricum tu vei fi.

Concluzionez în sinea mea că amândoi aveți nevoie unul de altul.
Mă rog Bunului Dumnezeu să nu-Și ia mâna Sa de deasupra voastră!

Last edited by Demetrius; 29.07.2013 at 00:53:52.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.07.2013, 09:19:20
laurentiu85 laurentiu85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2013
Mesaje: 8
Implicit

raspuns antoniap: E adevarat ca prin necazuri te verifica Dumnezeu si acestea fac si o relatie mai puternica. O sa meditez.Stiu ca se va face voia Lui oricum.

Raspuns: horatiu.miron: Horatiu, e adevarat ce spui tu,e foarte rational. De ce o vreau inapoi? E simplu, pt ca o iubesc si pt ca ma gandesc ca ea chiar a facut o greseala poate imatura.In timp voi vedea daca a facut o greseala si cum este mai bine. Stiu ca o sa-mi treaca intr-o zi si ca nu e sfarsitul lumii. Si stiu ce riscuri imi asum daca vom mai fi impreuna Uneori ratiunea nu e cea mai puternica pentru ca omul nu e o fiinta care gandeste matematic, ba mai mult omul nu e construit pe principii exacte.

Raspuns glykys
Pai nu se poate face dragoste cu de-a sila. De aceea eu nu o caut. In timp voi vedea eu, poate intr-adevar e mai bine asa.

Raspuns AlinB: Nu,:).Eu:23; ea:22. E asa de imatur sau de ce? Eu stiu cazuri si la persoane deja casatorite.

Raspuns Demetrius: Nu sunt la prima dezamagire in dragoste, am mai patit-o in dragoste. Poate desi am 23 de ani, nu sunt suficient de matur. Ce m-a socat pe mine e modul in care s-a terminat totul si faptul ca ne intelegeam bine si eram convins ca ea e o persoana echilibrata, foarte buna, de incredere si statornica adica exact cum imi plac mie persoanele.Nu ma asteptam deloc. Si nimeni nu se astepta. In schimb stiu ca avea aceasta dorinta de a trai ceva nou, ceva inedit,ceva spontan si trebuie sa recunosc ca eu nu sunt asa o persoana- gen aventurier...etc.

Mi-e greu sa cred ca s-a putut ascunde 1 an sub aceasta masca. Nu zic ca nu era posibil sa aiba legatura pe internet, dar am verificat si nu prea avea cum. Nu mi-a spus ca din senin sa am incredere in ea. Eu i-am spus de la inceput ca nu sunt de acord ca ea sa plece in excursie singura si m-am suparat.

Apoi mi-am dat seama ca sunt egoist si ea chiar isi doreste foarte mult (era foarte entuziasmata- pt ca asa ii plac ei excursiile, etc) sa plece acolo si nu voiam sa-i para rau in viitor si apoi o opream sa se duca la manastiri. Iar ea mi-a spus ca pot avea incredere in ea ca oricum se duce la manastiri, nu e ca si cum s-ar duce la mare.

Eram calit un pic,dar acum chiar ma calesc foarte tare.

In legatura cu optiunile:
- sunt perfect de acord ca femeia trebuie sa asculte de barbat pentru ca asa a lasat Dumnezeu ( si stiu la ce fel de ascultare s-a referit, nu ma refer sa fie sclava noastra sub nicio forma sau sa fim tirani cu ea ), dar trebuie sa existe si o comunicare. Exista riscul pe langa cele expuse de dvs. ca acea persoana sa se simta fara libertate si sa se simta ca nu are acordata incredere deloc ceea ce ar dauna relatiei. Daca am mai fi impreuna eu trebuie sa ma conving ca asta a fost un moment nebunesc si ca nu vor mai exista sau ca eu pot impiedica aparitia lor.

-Da, aceasta e a doua solutie. Stiu ca eu sunt mai puternic decat ea.
Poate multi se intreaba de ce sufar eu.adica e simplu: fata asta te-a inselat fara sa se gandeasca la tine.E clar ar zice ei. Mergi inainte. Eu chiar credeam ca era persoana potrivita si ma intreb daca nu a fost un moment de imaturitate, nebunie si poate.Nu stiu daca e asa pentru ca Dumnezeu imi arata altceva si stiu ca El imi va arata si calea cea buna in timp.In acest fel tin sa-I multumesc pt ca poate aceasta intamplare a fost sa ma faca sa vad.

Va multumesc pentru rugaciune! Foarte frumos din partea dvs.

Incerc sa privesc problema si din punctul ei de vedere. Avea anumite nemultumiri pe care eu nu le-am vazut, desi ea a incercat sa-mi arate.Stim cu totii ca femeile au nemultumiri si le arata uneori prea subtil pentru un barbat, iar eu am fost nevazator.
Am si eu greselile mele.Nu am gresit in sfera flirt, inselat,excursii singur,petreceri, deci nu e vorba de razbunare.

Cu ajutorul Lui Dumnezeu voi depasi cu bine aceasta perioada.
Eu va multumesc tuturor pentru pareri si fiecare dintre ele ma ajuta.
Sfatul meu: cei care aveti prietene, prieteni, sotii si soti frumoase/frumosi din punct de vedere sufletesc, aratati-le in fiecare zi ca-i iubiti si ca-i pretuiti si nu uitati sa-I multumiti lui Dumnezeu pt ca fara ajutorul Lui nu ar fi existat in vietile dvs.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.07.2013, 11:06:56
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurentiu85 Vezi mesajul
Horatiu, e adevarat ce spui tu,e foarte rational. De ce o vreau inapoi? E simplu, pt ca o iubesc si pt ca ma gandesc ca ea chiar a facut o greseala poate imatura. In timp voi vedea daca a facut o greseala si cum este mai bine. Stiu ca o sa-mi treaca intr-o zi si ca nu e sfarsitul lumii. Si stiu ce riscuri imi asum daca vom mai fi impreuna Uneori ratiunea nu e cea mai puternica pentru ca omul nu e o fiinta care gandeste matematic, ba mai mult omul nu e construit pe principii exacte.
Adica ea arunca la cos toate vorbele frumoase pe care ti le-a spus, face ca relatia voastra sa se termine brusc, te inlatura din viata ei ca pe o masea stricata si tu continui sa-i gasesti circumstante atenuante? Chiar e atat de greu sa intelegi ca e o persoana inzestrata cu discernamant, la fel ca si tine, si ca a luat o decizie cu mult sange rece, perfect constienta de consecintele ei asupra ta?

Nu mai zic nimic, dragostea e cu adevarat oarba.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.07.2013, 16:24:40
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurentiu85 Vezi mesajul
Poate desi am 23 de ani, nu sunt suficient de matur. Ce m-a socat pe mine e modul in care s-a terminat totul si faptul ca ne intelegeam bine si eram convins ca ea e o persoana echilibrata, foarte buna, de incredere si statornica adica exact cum imi plac mie persoanele.Nu ma asteptam deloc. Si nimeni nu se astepta. In schimb stiu ca avea aceasta dorinta de a trai ceva nou, ceva inedit,ceva spontan si trebuie sa recunosc ca eu nu sunt asa o persoana- gen aventurier...etc.
Uneori vedem persoana iubita inzestrata cu mari calitati, dar in realitate acestea sunt doar in mintea noastra. Prin ceea ce a facut a dovedit ca este o persoana total diferita fata de modul in care o percepi tu si nu cred ca merge sa dai vina pe varsta sau sa ii gasesti alte scuze, aici este vorba de caracter.

Citat:
În prealabil postat de laurentiu85 Vezi mesajul
Eu chiar credeam ca era persoana potrivita si ma intreb daca nu a fost un moment de imaturitate, nebunie si poate.Nu stiu daca e asa pentru ca Dumnezeu imi arata altceva si stiu ca El imi va arata si calea cea buna in timp.In acest fel tin sa-I multumesc pt ca poate aceasta intamplare a fost sa ma faca sa vad.
Te poti insela si de data aceasta considerand-o persoana potrivita pentru tine. Daca vei insista ca aceasta relatie sa mearga, fara sa ai minime exigente in legatura cu aceste probleme de caracter ale partenerei, este posibil ca pe viitor sa traiesti ceva mult mai grav.

Sa incerci sa nu insisti pe aceasta relatie, meriti ceva mai bun, o fata cu adevarat echilibrata si de incredere, care sa stie ce vrea si ce sentimente are fata de un viitor (posibil) sot.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.07.2013, 16:39:51
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Adica ea arunca la cos toate vorbele frumoase pe care ti le-a spus, face ca relatia voastra sa se termine brusc, te inlatura din viata ei ca pe o masea stricata si tu continui sa-i gasesti circumstante atenuante? Chiar e atat de greu sa intelegi ca e o persoana inzestrata cu discernamant, la fel ca si tine, si ca a luat o decizie cu mult sange rece, perfect constienta de consecintele ei asupra ta?

Nu mai zic nimic, dragostea e cu adevarat oarba.
Da, si apoi, boului i se mai pun si coarne ! (ha,ha,ha !)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.07.2013, 17:41:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurentiu85 Vezi mesajul
Raspuns AlinB: Nu,:).Eu:23; ea:22. E asa de imatur sau de ce? Eu stiu cazuri si la persoane deja casatorite.
.
Pentru ca povestea sugereaza imaturitate acuta de ambele parti: din partea ei ca e asa sucita si naiva si superficiala, din partea ta ca si dupa ce vezi ce belea este, inca te mai gandesti la casatoresti cu ea.

Maturitatea nu tine doar de varsta.
Poate pana la 22/23 de ani altii au acumulaat mai multa intelepciune.
Sau, s-au aruncat cu capul inainte iar roardele au sa se vada mai tarziu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.07.2013, 18:33:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurentiu85 Vezi mesajul
Totul a inceput acum cand ea a vrut sa plece intr-o excursie la manastiri.Eu nu am putut merge in acea excursie si am lasat-o sa se duca pt ca isi dorea foarte mult si mi-a zis ca pot avea incredere in ea.Mi-a raspuns foarte greu la mesaje,nu-mi raspundea aproape deloc la telefon, dar a zis ca nu are timp pt ca se roaga sau ca nu are semnal.Dupa ce a venit din excursie mi-a spus adevarul. Acolo a cunoscut un baiat mai in varsta cu care a vorbit de 2 ori si el i-a zis ca vrea sa se casatoreasca cu dansa pt ca asa i-a aratat Dumnezeu.A intrebat-o daca are prieten,ea i-a zis ca da.A intrebat-o daca avem ganduri de casatorie,ea a zis ca nu si atunci i-a cerut prietenia.Ea a acceptat si a acceptat si cu jumatate de gura sa se casatoreasca cu el atunci.Mie mi-a zis ca e spre binele nostru si ca noi doi nu ne potriveam oricum si ca e mai bine asa pt amandoi pt ca noi doi oricum nu ne mantuiam impreuna.

De-asta oare nu ma lasa al meu sa merg in pelerinaj???
Ciudat, ca alteori zice ca de-abia asteapta sa-mi gasesc pe altul...

PS : acum vazand ca exista si acolo aceasta posibilitate neplacuta de a fii abordata si nelasat in pace de vreun doritor disperat de casatorie, incep sa reconsider dorinta de a mai merge...

Last edited by fallen; 29.07.2013 at 18:42:42.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.07.2013, 20:10:12
laurentiu85 laurentiu85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2013
Mesaje: 8
Implicit

Multumesc Horatiu. Foarte util ce mi-ai scris. Da, dragostea e oarba, fara indoiala.

Raspuns Ekaterina: Sunt de acord cu ce ati spus. Nu o sa insist.Asta e viata. Multumesc!

Raspuns AlinB: Hm, sper sa invat din aceasta experienta si sa ma ajute sa devin mai intelept.

Raspuns fallen: Sper sa nu fi citit mesajele mele si de asta sa nu va lase. Oricum tipul acela e clar ca se ocupa cu asta, e semi-profesionist. Merge pe principiul fete bune,credincioase,cuminti la manastiri si acolo are tot felul de revelatii . Si mai stiu baieti care fac asa. Unii studenti de la teologie in ultimii ani isi cauta neveste disperati si cei ce au depasit o anumita varsta.
Oricum in principal e vina ei pt ca a acceptat.Eu cred ca un cuplu trebuie sa fie unit si sa mearga impreuna in excursii,pelerinaje cu pretul unor compromisuri.
Mie mi se pare si acum totul parca desprins din filme.Nu-mi vine sa cred ca mi s-a putut intampla asa ceva cu o persoana care nu parea acest gen si cu atat mai putin la manastiri in pelerinaj.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.07.2013, 06:58:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Stii cum se zice: nu ne nastem oameni, devenim oameni.

Si din cei (si cele) care frecventeaza biserica nu sun multi(multe) ce par.

A trece de la o credinta de imitatie la una asumata personal cu tot ce tine de aspectele ei profunde in special ca atitudine fata de cei din jur, e un pas major in viata.

E necesara o doza de maturitate care nu stiu daca se preda atat in familie (de la scoala si mai putine sperante) cat tine de experienta de viata.

Nu stiu daca toti oamenii sunt egoisti prin natura lor - probabil ca unii mai mult, altii mai putin insa cunoscand genul asta de care te-ai lovit si tu, ma intreb daca lucrurile in care ei zic ca ar crede ii va schimba intr-o buna zi sau doar experienta vietii, adica fiind la randul lor inselati, raniti, se vor feri sa produca aceleasi impresii asupra altora.

Dar probabil nu prea curand..remarc la unele persoane "mature" (in varsta) ca au trecut zeci de ani fara sa inteleaga mare lucru despre asta.

Si tu probabil daca te analizezi, s-ar putea sa surprinzi multe aspecte egoiste in actiunile tale, poate nu chiar la scara asta, dar oricum..

In concluzie, incheie relatia - nu te astepta ca cineva cu care ai avut o relatie atat de superficiala, atat timp (din partea ei cel putin) sa se schimbe peste noapte.

Problema nu a fost doar ca ti-a inselat asteptarile facand o alta alegere peste noapte, problema a fost si una de comunicare - nu a stiut sau nu a vrut sa-ti spuna (si tu ar fi trebuit sa-ti dai totusi seama) ca e f. superficial implicata in relatia voastra si foarte grav - a dat vrabia din mana (poate e mai mult decat o vrabie dar asa a vazut ea) pe cioara de pe gard, adica o persoana care de la inceput cum a abordat-o trebuia sa i se para suspecta.

Dar si respectivul - poate fiind si nitel sociopat si-a dat seama ca nu are de a face cu o persoana f. inteligenta - ceea ce ar trebui sa-ti dai si tu seama acum.

Chiar daca ea isi va da seama ca a gresit (si e destul de probabil sa se intample asta pentru ca respectivul daca nu e cu capul e un mincinos patologic) este destul de riscant pentru tine sa mai ai asteptari serioase de la ea.

Esti destul de tanar, ti-ai mai permite sa astepti totusi ceva mai bun sau dovezi serioase din partea ei ca s-a schimbat, peste cativa ani, timp in care sa ramaneti poate prieteni, dar nu ca pana acum, cu o relatie romantata.

Casatoria e o un drum nu tocmai usor, e bine sa mergi pe drumul asta cu un tovaras care sa stea bine infipt pe picioare, nu oricine isi poate permite sa care in spate handicapati.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.07.2013 at 07:01:08.
Reply With Quote
Răspunde