Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.05.2007, 09:16:18
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Revin sa va povestesc toata intamplarea de la Mitropolia Clujului, si din ea trageti ce concluzii vreti:

A inceput vecernia, dupa care preotii si diaconii au venit si au schimbat icoanele puse spre inchinare. Au asezat icoana mare a Sf Nicolae si o iconita mica pe care nu am vazut-o de la departare. Preotii s-au inchinat, au sarutat icoanele si au intrat in altar. O doamna mai invarsta a venit imediat in spatele preotilor sa sarute icoanele. Apoi au mai venit si alti credinciosi. Dupa cca 5-10 minute, prima doamna care sarutase icoanele a venit intr-un mod mai precipitat si pus icoana Sf Nicolae pe mijloc si apoi a luat-o pe cea mica si a dus-o la intrarea din altar, din stanga (de unde eram eu nu puteam vedea).

Preotul a iesit din nou cu icoanita si a avut loc o mica discutie cu doamna respectiva. Doamna spunea ca nu se poate asa ceva, ca nu exista, ca sa se mai inchine inca odata preotul ... Iar preotul a spus ca este vorba despre Sf Mc Hristofor si ca sa asteptam ca la sfarsitul Vecerniei va povesti viata sfintilor.

La final, dupa ce preotul a povestit viata sfantului, mi s-a parut ca doamna a inteles.

Mai fac o mica precizare. Ca ortodoxia se bazeaza pe traditie. Iar acest sfant vine din traditie. Ne place nu ne place trebuie sa urmam traditia pentru ca ea este mai aproape de adevar decat veacul acesta. Daca cineva se crede mai ortodox deacat cel care a ctitorit bisericile din Moldova sau cea de la Tekirghiol probabil ca are si niste argumente teologice (nu scolastice).

Si revenit la topic: Cal ... sfant? ei bine nu. Capul de cal nu e de cal ci de caine si nu ne inchinam cainelui ci sfantului, al carui cap a fost taiat si batjocorit. Asa dupa cum un sfant este imbracat intr-un mod specific si acest sfant este reprezentat pentru a fi cunoscut.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.08.2008, 18:15:15
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Se pare ca multi vad doar suprafata, ca e fata de caine! S-a tot explicat faptul ca prin acest cap de caine a fost marturisit Hristos! Ce alte argumente mai vreti? Si eu am aflat acum de la cineva si chiar imi place de acest sfant, mai ales ca este si mucenic!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.08.2008, 18:59:16
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Draga stefan, povesti se pot spune multe, dar deja asta e de domeniul fantasticului, sunt 2 variante ale povestii una potrivit careia Sfantu era urat la fata , si din acest motiv este reprezentat asa si a doua ar ffi ca i s-a taiat capul si i s-a pus cap de caine, totusi ar trebui sa ne inchinam acestui cap de caine? char sa fie adevarata povestea, deja exageram si ne afundam in fel si fel de "credinte" uitand credinta cea dreapta si adevarata

"Si au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricăcios cu asemănarea chipului omului celui stricăcios si al păsărilor si al celor cu patru picioare si al târâtoarelor. (Romani 1;23)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.08.2008, 19:32:55
Bunl Bunl is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2008
Mesaje: 20
Implicit

Eu nu știam de acest sfânt. Povestirile par interesante, dar dacă sunt doar simple invenții? Se știe ceva cu certitudine?
Și, după umila mea părere, capul din icoana postată în primul mesaj pare a fi de cal, nu de câine. Sau poate pictorul nu era foarte talentat...:hmmm:
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.08.2008, 22:06:53
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Da dom-le e posibil sa fi facut Dumnezeu o minune si sa se fi lipit capul de caine sfantului ca la Dumnezeu toate sunt cu putinta.

Daca parintele Arsenie Papacioc asa a lasat sa se picteze inseamna ca asa este.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.08.2008, 22:10:59
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Asa ca sa ne distram :
Ursul posteste 4-5 luni de apa si de mancare in fiecare an si nu moare.
Poate ne explica frun om de stiinta de asta protestant sau neo-protestant cum e asa ceva cu putinta???
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.08.2008, 22:12:25
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Io asa am auzit ca protestantii si neo-protestantii si mai ales protestantele si neo-protestantele le stie pe toate!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.08.2008, 22:52:07
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Referitor la icoana, am mers odata la o biserica, si am vazut acest sfant pictat pe pereti laolalta cu ceilalti sfinti. Bineinteles ca mi-a atras toata atentia. Am intrebat preotul si mi-a zis ca acest sfant,are cap de lup pentru ca s-a rugat la Dumnezeu sa fie astfel. Era un tanar foarte frumos si ajunsese sa se iubeasca prea mult pe sine.
Stiu ca sunt multe interpretari, si m-as bucura daca cineva ar putea gasi si posta viata sfantului sa ne lamurim cu totii.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.08.2008, 11:03:40
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de denissa
Referitor la icoana, am mers odata la o biserica, si am vazut acest sfant pictat pe pereti laolalta cu ceilalti sfinti. Bineinteles ca mi-a atras toata atentia. Am intrebat preotul si mi-a zis ca acest sfant,are cap de lup pentru ca s-a rugat la Dumnezeu sa fie astfel. Era un tanar foarte frumos si ajunsese sa se iubeasca prea mult pe sine.
Stiu ca sunt multe interpretari, si m-as bucura daca cineva ar putea gasi si posta viata sfantului sa ne lamurim cu totii.
Eu ce spuneam ca sunt multe interpretari,. am ajuns in loc sa ne vedem de pacatele noastre si sa urmam caile lui Dumnezeu, sa ne ocupam de sfinti cu cap de cai, caini etc..ciudat:|

"Daca parintele Arsenie Papacioc asa a lasat sa se picteze inseamna ca asa este."

Tot respectul si admiratia pt par Arsenie Papacioc, da probabil nu el era canosistul care verifica pictura sau care dispunea ce sa se picteze si ce nu acolo, oricum zicea un preot intr-o predica, se poate gasi si pe net, ca nici un preot, calugar, duhovnic ierarh orice ar fi el, nu este Sfant Sinod si nu se poate pronunta intr-o chestiune ce priveste intreaga Biserica,
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfant, Sfant, Sfant ESTE Domnul Savaot Eugen7 Dogmatica 4 16.01.2013 00:00:33
caut un SFANT! ilieradu Generalitati 3 15.12.2010 19:16:21
nume de sfant ginabadea Botezul 12 05.11.2010 23:02:30
Ce sfant este? pacatoasa Generalitati 8 04.09.2009 00:11:34
A fi sau a nu fi sfant Florin-Ionut Generalitati 27 20.10.2008 17:52:59