Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.08.2008, 11:24:40
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Desi sunt crestin ortodox de 16 ani nu am mai auzit niciodata asha ceva.

Nu cred ca icoana respectiva este ortodoxa pentru ca in ortodoxie calul este un simbol negativ:

Psalmul 32
16. Nu se mantuieste imparatul cu ostire multa si uriasul nu se va mantui cu multimea tariei lui.
17. [color=blue]Mincinos este calul spre scapare si cu multimea puterii lui nu te va izbavi.[/color]


Deci acea icoana nu are de-a face cu ortodoxia!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.08.2008, 20:04:54
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Desi sunt crestin ortodox de 16 ani nu am mai auzit niciodata asha ceva.

Nu cred ca icoana respectiva este ortodoxa pentru ca in ortodoxie calul este un simbol negativ:

Psalmul 32
16. Nu se mantuieste imparatul cu ostire multa si uriasul nu se va mantui cu multimea tariei lui.
17. [color=blue]Mincinos este calul spre scapare si cu multimea puterii lui nu te va izbavi.[/color]


Deci acea icoana nu are de-a face cu ortodoxia!
Frate, e vorba despre un caine, de despre un cal. Vezi cat de repede cauti in Biblie sa combati ceva? Dar cat de mult ai vrut sa te documentezi in privinta vietii sfantului? Iti spun eu ca si asa tu nu o vei face: el nu a avut cap de caine toata viata, ci pentru ca era un tanar chipes, a inceput sa se placa pe sine si pe langa asta il placeau si femeile. Asadar s-a rugat lui Dumnezeu sa-l ajute, iar El i-a uratit chipu, iar dupa moarte lui martirica, romanii l-au batjocorit datorita urateniei lui si in locul capului i-au pus un cap de caine. In scurt timp capul cainelui s-a legat de trup si l-a marturisit cu voce pe Hristos. Asta-i tot. :)
E pictat in diverese biserici si manastiri si voi tot nu credeti! Dar nah, ce sa-i faci cand omu se arunca si judeca numai si numai suprafata, numai semnificatia proprie, nu cea figurativa :(
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.08.2008, 22:09:58
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Desi sunt crestin ortodox de 16 ani nu am mai auzit niciodata asha ceva.

Nu cred ca icoana respectiva este ortodoxa pentru ca in ortodoxie calul este un simbol negativ:

Psalmul 32
16. Nu se mantuieste imparatul cu ostire multa si uriasul nu se va mantui cu multimea tariei lui.
17. [color=blue]Mincinos este calul spre scapare si cu multimea puterii lui nu te va izbavi.[/color]


Deci acea icoana nu are de-a face cu ortodoxia!
Frate, e vorba despre un caine, de despre un cal. Vezi cat de repede cauti in Biblie sa combati ceva? Dar cat de mult ai vrut sa te documentezi in privinta vietii sfantului? Iti spun eu ca si asa tu nu o vei face: el nu a avut cap de caine toata viata, ci pentru ca era un tanar chipes, a inceput sa se placa pe sine si pe langa asta il placeau si femeile. Asadar s-a rugat lui Dumnezeu sa-l ajute, iar El i-a uratit chipu, iar dupa moarte lui martirica, romanii l-au batjocorit datorita urateniei lui si in locul capului i-au pus un cap de caine. In scurt timp capul cainelui s-a legat de trup si l-a marturisit cu voce pe Hristos. Asta-i tot. :)
E pictat in diverese biserici si manastiri si voi tot nu credeti! Dar nah, ce sa-i faci cand omu se arunca si judeca numai si numai suprafata, numai semnificatia proprie, nu cea figurativa :(
Iti dau dreptate Veilur.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.08.2008, 22:34:57
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Frate, e vorba despre un caine
:) si cainele este un simbol negativ

Matei 7:6. Nu dati cele sfinte [color=red]cainilor[/color], nici nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva sa le calce in picioare si, intorcandu-se, sa va sfasie pe voi.

uite daca era pictat un magar mai era ceva cat de cat pentru ca:

Zaharia 9:9. Bucura-te foarte, fiica Sionului, veseleste-te, fiica Ierusalimului, caci iata Imparatul tau vine la tine drept si biruitor; smerit si calare pe [color=red]asin[/color], pe manzul asinei.

Intr-o biserica, insa am vazut reprezentari de: leu, bou, om si vultur. Acestea sunt simbolurile celor 4 evanghelisti, si cele 4 fete ale fapturilor care apar in Iezechiel.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.08.2008, 10:13:37
eudany01's Avatar
eudany01 eudany01 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

http://www.ignus.ro/eseuri_media/hristofor/hristofor.html mai multe despre SFANTUL MUCENIC HRISTOFOR CHINOCEFAL.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.08.2008, 07:14:13
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Ce sa ne mai contrariem atat fratiorilor??? Concluzia e ca oricat de ciudat ni s-ar parea(eu personal am fost socata la prima vedere si nicidecum nu as dori sa am in casa aceasta icoana) Biserica Ortodoxa il recunoaste ca sfant..marturie chipul sau pictat pe atatea biserici din Romania.PUNCT
P.S. Si daca stau sa ma gandesc bine, ziua casatoriei mele este exact pe 9 mai, de pomenirea sfantului HRISTOFOR CHINOCEFAL!!!!!!!!! Sa inteleg ca ar trebui sa il consider ocrotitorul familiei mele???:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.08.2008, 13:30:40
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Imi pare foarte rau ca unii dintre noi, in loc sa ne interesam, sa intrebam, sa cautam, etc despre un anume lucru, ne dam cu parerea si facem unele afirmatii care pe altii ii pot sminti. Este vb. de Sf. Hristofor, care era preot. Se spune ca foarte multe fete se indragosteau de el si atunci, sfintul a cerut ca sa il uriteasca Dumnezeu. Acest Sf. se afla pictat si in biserica de lemn a Minastirii Sf. Maria din Techirghiol. Care dintre voi a cumparat si calendare de la aceasta minastire il vor putea vedea pe sfint la luna mai.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 31.08.2008, 13:51:20
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Problema nu e ca nu credem in vrednicia sfantului ci ca este pictat cu chip de animal si dupa cum se vede din versetele date mai sus aceste chipuri au conotatie negativa, si deja exista prea multe variante ale vietii acestui sfant, odata era barbar, odata era preot, odata era urat la chip odata defapt avea cap de caine ..nush..io cred ca un crestin are lucruri mult mai bune de facut decat sa se gandeasca ce fel de chip avea acest sfant, eu cred ca s-au denaturat informatiile despre viata acestui sfant si la un momentdat s-a ajuns la aceasta poveste cu chipul de caine si cum nu s-a putut verifaica s-a inradacinat aceasta poveste si asa a ramas , la fel si icoana..
Reply With Quote
  #39  
Vechi 31.08.2008, 18:44:45
Bunl Bunl is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2008
Mesaje: 20
Implicit

Dar oare nu e un păcat să te rogi să te urâtească Dumnezeu? Parcă trebuia să ne iubim pe noi însine asa cum suntem si să fim multumiti asa cum ne-a lăsat Dumnezeu... A te ruga lui Dumnezeu să te urâtească poate fi interpretat ca nemultumire cu tine însuti, ca dispret fată de creatia divină.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.09.2008, 11:49:08
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Brigade, acest mucenic este pictat pe diverse biserici, PUNCT. Daca acest sfant nu este sfant, dupa parerea multor de pe acest forum, atunci cum sa mai avem incredere in Biserica Ortodoxa canonizand un astfel de om?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfant, Sfant, Sfant ESTE Domnul Savaot Eugen7 Dogmatica 4 16.01.2013 00:00:33
caut un SFANT! ilieradu Generalitati 3 15.12.2010 19:16:21
nume de sfant ginabadea Botezul 12 05.11.2010 23:02:30
Ce sfant este? pacatoasa Generalitati 8 04.09.2009 00:11:34
A fi sau a nu fi sfant Florin-Ionut Generalitati 27 20.10.2008 17:52:59