Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.03.2011, 18:16:01
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Dar de ce crezi ca nu se pot impleti faptele cu rugaciunile?
Se impletesc, se impletesc, ALTFEL NICI NU DUREAZA!
E ca si cum as desparti capul de trup. Pai asta mai e ... viata?...
Ca rugaciunea buna (cu lacrima) ma duce la fapte, iar faptele cat de mici ma ajuta la rugaciune...
Aici e Taina mare, Dumnezeu sa ne lumineze!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.03.2011, 20:33:24
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Dar de ce crezi ca nu se pot impleti faptele cu rugaciunile?
Nu cred asta.Regret ca doat atat ai inteles.

Tocmai asta spun, SA SE IMPLETEASCA! Nu doar rugaciune si iar rugaciune..si fapte ioc!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.03.2011, 20:45:46
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu cred asta.Regret ca doat atat ai inteles.

Tocmai asta spun, SA SE IMPLETEASCA! Nu doar rugaciune si iar rugaciune..si fapte ioc!
În prealabil postat de Melissa


Caci asa cred si eu.Mai bine placut este lui Dumenzeu daca astazi fac o oala de mancare si o duc unor batrani neputinciosi si ii mai si spal si ii mai si mangai cu vorba plina de iubire,decat sa stau in acest timp, egoista, cu capu`n carti de rugaciune,gandind la mantuirea mea.




Regret ca asta ai lasat sa se inteleaga.
Poti face asta si rugandu-te!
Iarta-ma dar mie mi se parea ca voi (adica tu si cea pe care o citai:"nu exista mantuire din dogme si nici din post sau metanii, ci la judecata vom spune daca am dat de mancare celui flamand, apa celui insetat, imbracaminte celui gol, etc, etc, si nu vom da extemporal din dogme si nici concurs de metanii sau rugaciuni nu se va face. Dar noi alegem sa le facem pe acestea si lasam la o parte tocmai esentialul: slujirea aproapelui". excludeti rugaciunea.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.03.2011, 21:02:28
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
În prealabil postat de Melissa


Caci asa cred si eu.Mai bine placut este lui Dumenzeu daca astazi fac o oala de mancare si o duc unor batrani neputinciosi si ii mai si spal si ii mai si mangai cu vorba plina de iubire,decat sa stau in acest timp, egoista, cu capu`n carti de rugaciune,gandind la mantuirea mea.




Regret ca asta ai lasat sa se inteleaga.
Poti face asta si rugandu-te!
Iarta-ma dar mie mi se parea ca voi (adica tu si cea pe care o citai:"nu exista mantuire din dogme si nici din post sau metanii, ci la judecata vom spune daca am dat de mancare celui flamand, apa celui insetat, imbracaminte celui gol, etc, etc, si nu vom da extemporal din dogme si nici concurs de metanii sau rugaciuni nu se va face. Dar noi alegem sa le facem pe acestea si lasam la o parte tocmai esentialul: slujirea aproapelui". excludeti rugaciunea.
Sunt cuvintele mele, iana draga, Melissa doar le-a citat. Eu sunt vinovatul. Cate metanii sa fac?
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.03.2011, 21:07:22
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
În prealabil postat de Melissa


Caci asa cred si eu.Mai bine placut este lui Dumenzeu daca astazi fac o oala de mancare si o duc unor batrani neputinciosi si ii mai si spal si ii mai si mangai cu vorba plina de iubire,decat sa stau in acest timp, egoista, cu capu`n carti de rugaciune,gandind la mantuirea mea.




Regret ca asta ai lasat sa se inteleaga.
Poti face asta si rugandu-te!
Iarta-ma dar mie mi se parea ca voi (adica tu si cea pe care o citai:"nu exista mantuire din dogme si nici din post sau metanii, ci la judecata vom spune daca am dat de mancare celui flamand, apa celui insetat, imbracaminte celui gol, etc, etc, si nu vom da extemporal din dogme si nici concurs de metanii sau rugaciuni nu se va face. Dar noi alegem sa le facem pe acestea si lasam la o parte tocmai esentialul: slujirea aproapelui". excludeti rugaciunea.
Eu si CEA pe care o citam este un EL si nu a exclus rugaciunea.Si nici eu, evident. Daca citesti cu atentie tot mesajul pe care eu l-am citat, ai sa observi cu usurinta ca se vorbeste despre anumite practici.Te ajut eu cu fragmentul respectiv "rugaciunea de 24 din 24, la 5000 de matanii pe zi, la post de 40 ba chiar de 80 de zile, la invatarea pe dinafara a tuturor dogmelor, a Scripturii si scrierilor tuturor sfintilor,".La aceasta categorie se facea referire..Care nu mai are timp de fapte,pentru ca sunt prea ocupati cu propria mantuire..

Deci cand spuneam ca mai bine fac o oala de mancare etc...nu excludeam rugaciunea mea din ziua respectiva ....Dar decat sa stau numai cu capu`n carti de rugaciune, mai bine pun mana si ajut pe cineva,fac fapte bune...asta era ideea..Pentru ca asa cum bine spunea MariS, voi fi intrebata pe cine am hranit in ziua respectiva, nu ce rugaciuni am citit si cat timp le-am alocat!

Acum ai inteles oare?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.03.2011, 21:10:57
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Sunt cuvintele mele, iana draga, Melissa doar le-a citat. Eu sunt vinovatul. Cate metanii sa fac?
Har, smerenie si jertfa de sine.
"vinovatii fara vina, cer sa se faca ..luminaa..."...Iti multumesc ca existi pe acest Forum, MariS draga!!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.03.2011, 21:40:13
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Sunt cuvintele mele, iana draga, Melissa doar le-a citat. Eu sunt vinovatul. Cate metanii sa fac?
Har, smerenie si jertfa de sine.
Pana zic io stop! Asta ca sa nu-ti vina ideea sa-i scoti pe calugari din manastiri, nu de alta, da' ei se roaga 24 din 24....si au timp sa-i hraneasca si pe saraci.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.03.2011, 21:48:13
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Pana zic io stop! Asta ca sa nu-ti vina ideea sa-i scoti pe calugari din manastiri, nu de alta, da' ei se roaga 24 din 24....si au timp sa-i hraneasca si pe saraci.
Intentionat te-ai dezbracat de bunul simt sau chiar nu intelegi despre ce se vorbeste aici??

Cauti zazanie observ, probabil n-ai cu cine te certa in ajun de Bunavestire!

Ar trebui sa te rusinezi doar pentru ca te-ai gandit ca MariS ar fi facut referire la calugari!..N-ai inteles nimic..
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.03.2011, 22:03:30
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Intentionat te-ai dezbracat de bunul simt sau chiar nu intelegi despre ce se vorbeste aici??

Cauti zazanie observ, probabil n-ai cu cine te certa in ajun de Bunavestire!

Ar trebui sa te rusinezi doar pentru ca te-ai gandit ca MariS ar fi facut referire la calugari!..N-ai inteles nimic..
Eu nu ma certam. Sper ca MariS a inteles tonul de gluma (Edit:si nu face metanii pana ii strig eu stop). In schimb altcineva e pusa pe harta! Probabil pentru ca suntem in ajun de Bunavestire!


Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Deci cand spuneam ca mai bine fac o oala de mancare etc...nu excludeam rugaciunea mea din ziua respectiva ....Dar decat sa stau numai cu capu`n carti de rugaciune, mai bine pun mana si ajut pe cineva,fac fapte bune...asta era ideea..Pentru ca asa cum bine spunea MariS, voi fi intrebata pe cine am hranit in ziua respectiva, nu ce rugaciuni am citit si cat timp le-am alocat!
sau cat te certai?

Last edited by iana; 24.03.2011 at 22:15:54.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
ce putem face.. Qquasar Generalitati 14 05.01.2011 00:16:04
lumea in care traim giovaninnaa Generalitati 68 29.10.2010 14:16:29
Rugativa pentru noi caci grele si dureroase sunt vremurile care le traim emiliulia Umanitare 82 28.07.2010 12:49:27
Rugminte pentru un baiat care s-a abatut de la calea cea buna marianag Umanitare 29 23.06.2010 17:23:52