Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.05.2009, 08:47:25
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
toate-s bune daca PE TOATE le faci cu masura...sa nu te ia apa in nici o directie

Jenica, discotecile alea cu fum si galagie prea mare ies din discutie fiind mizerabile rau...si oricum trebuiesc ocolite

Cel mai frumos sunt cele pe linga mare pe litoral, pe terase aerisite de briza marii, cu muzica pe care o alegi tu( muzica pentru toate gusturile pe diverse terase) unde te poti invirti chiar si cu copilasii tai, sa rizi si sa te distrezi putin.

Iar rugaciunea ramine acolo in suflet, sa nu-ti fie teama,... ea lucreaza tainic!
Multumesc Andrei! Pentru rugaciunile tale de va voi familia voi merge si la discoteca. Desi..suntem cam batrani pentru asta..iar copii prea mari pentru a mai dori sa mearga cu noi la petreceri (asta daca vor dori, inca nu si-au exprimat dorinta). Ai mare dreptate, TOATE trebuiesc cu masura facute.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.05.2009, 09:00:32
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Eu nu inteleg de ce amestecati ciorba cu friptura? Pai e foarte clar ca din moment ce ai hotarat sa te duci in discoteca sau in club, pai nu te duci fratioare sa te rogi, ci ca sa te distrezi, destul de simplu, nu? Personal asa gandesc, vrei rugaciune > te duci la biserica, vrei distractie > te duci in club, si atat. Eu niciodata nu am stat sa ma gandesc daca e bine sa ma rog intr-o discoteca sau nu, pentru ca e chiar penibil. E ca si cum as sta sa ma gandesc: 'da oare-i bine sa ma distrez in biserica? Cum suna? Foarte aiurea!!! Intrebari de baraj
Si tu ai dreptate Stefane. Insa cum eu m-am casatorit foarte tanara (daca ar fi sa o iau de la capat as face la fel) nu prea am avut timp de discoteca. Insa..la un grup de "Satira si umor" cum era pe vremea aceea..tot am fost. Deci nu sunt chiar crescuta in rugaciune.. Eu acum gandesc ca un om de 40 de ani si mai mult, ca o mama a 2 copii. Si mi-ar cam placea sa "tai" discoteca de pe lista. dar..de vor voi..nu voi fi tiran, voi incerca sa fiu o mama intelegatoare ce sade acasa s se roaga (atat cat poate ea) sa fie paziti copilasii ei. Poate e greu sa ma intelegi acum, poate cand vei fi tata..vei gandi ca mine, Cine stie?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.05.2009, 11:37:41
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Din punct de vedere strict nereligios, nu-mi plac cluburile din cauză că urlă muzica prea tare și sunt mulți fumători (asta nu ar fi o problemă dacă s-ar aerisi cumva, dar așa zici că ești la afumare).
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.05.2009, 12:01:07
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dumnezeu este si in cel mai cumplit si pacatos loc de pe pamant ,Duhul Sfant dar nu Il vei gasi acolo daca I; vei cauta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.05.2009, 23:14:45
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Dumnezeu este si in cel mai cumplit si pacatos loc de pe pamant, dar Duhul Sfant nu Il vei gasi acolo daca Il vei cauta.
Adevarat, astfel de locuri nu sunt cele in care trebuie sa mearga cei care Il cauta pe Dumnezeu, insa cei care nu Il cauta pe El sunt sanse sa'L gaseasca pana si acolo unde ne'am astepta mai putin sa fie prezent.

Ceea ce imi doresc aceasta este: Cel ce este crestin si vietuieste in Biserica sa stie ca acolo nu sunt diavoli, ci oameni iubiti de Dumnezeu, pe care trebuie sa ii privim si noi cu dragoste. Iar cel ce nu este crestin sa stie ca si acolo este Dumnezeu, si nu doar in biserica sau in manastire; sa stie ca in timp ce el petrece printre cele de acolo, Dumnezeu nu a renuntat la a'l iubi si a fi langa el.

Nici un loc de pe pamant sa nu fie dispretuit, caci nimeni nu stie unde se lucreaza inceputul intoarcerii unui sfant, al unui mare pustnic. Nu cer a fi laudate astfel de locuri ale pacatului, insa nu trebuie sa lovim pe cei ce umbla prin ele, caci de nu ii loveste Insusi Domnul, ce imputernicire am avea noi.

Odata, am ajuns intr'un astfel de loc. Camera centrala, unde erau actele si toate celelalte avea multe icoane. Camera era simpla si oarecum odihnitoare. Ma gandesc doar ca de acolo poate iesi ceva bun. Cine stie?!
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.05.2009, 15:07:36
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
[...]Odata, am ajuns intr'un astfel de loc. Camera centrala, unde erau actele si toate celelalte avea multe icoane. Camera era simpla si oarecum odihnitoare. Ma gandesc doar ca de acolo poate iesi ceva bun. Cine stie?!
Despre ce camera e vorba?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.05.2009, 15:54:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Si tu ai dreptate Stefane. Insa cum eu m-am casatorit foarte tanara (daca ar fi sa o iau de la capat as face la fel) nu prea am avut timp de discoteca. Insa..la un grup de "Satira si umor" cum era pe vremea aceea..tot am fost. Deci nu sunt chiar crescuta in rugaciune. Eu acum gandesc ca un om de 40 de ani si mai mult, ca o mama a 2 copii. Si mi-ar cam placea sa "tai" discoteca de pe lista. dar..de vor voi..nu voi fi tiran, voi incerca sa fiu o mama intelegatoare ce sade acasa s se roaga (atat cat poate ea) sa fie paziti copilasii ei. Poate e greu sa ma intelegi acum, poate cand vei fi tata..vei gandi ca mine, Cine stie?
Sper ca Stefan sa fi priceput macar 1%
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.05.2009, 16:09:09
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
[...]Si mi-ar cam placea sa "tai" discoteca de pe lista. dar..de vor voi..nu voi fi tiran, voi incerca sa fiu o mama intelegatoare ce sade acasa s se roaga (atat cat poate ea) sa fie paziti copilasii ei. Poate e greu sa ma intelegi acum, poate cand vei fi tata..vei gandi ca mine, Cine stie?
Da, cred si eu ca e bine sa nu fii dictator in familie, adica sa-i lasi pe ai tai sa faca ce vor, ca daca le-ai impune ceva, ei atunci se impotrivesc mai mult si ar face cu sila. Asa, daca or sa se gandeasca vreodata si la aspectul religios al vietii, o vor face din dorinta, nu din obligatie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.05.2009, 16:27:42
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Era seara de Inviere .... un parinte merge spre Biserica unde va avea sa slujeasca in acea noapte. In drumul lui o discoteca, plina ochi, tinerii se "distrau", tipau, cantau, beau s.a
In timpul slujbei, tineret deloc ...... se termina frumos Sfanta Liturghie, si parintele in drum spre casa alege sa intre pana in discoteca, merge la dj opreste muzica, ia microfonu si striga:
- Hristos a inviat!
La care cei din discoteca:
- Adevarat a inviat!
Parintele : - Si atunci ce cautati aici?!?!?!

La care se ridica o tipa de la martoru lui iehova :
- Va rog frumos sa nu-mi spuneti mie ce am de facut!
Parintele: - Tu poti sa ramai aici, ca pe tine oricum te-a luat vrasmasu

Ultima parte conteaza mai putin, cu toate ca nu as vrea s-o intelegi in sensul ei rau, ca martorii lui iehova trebuie separati de restul, nu fratilor ! si eu trebuie sa se bucure de iubirea, slujirea si mila noastra; cea ce avem in aceasta istorioara, intelegem ca pacatul aderarii la o secta este mai grav si decat a merge la discoteca.
Interesanta pentru subiectul nostru este prima jumatate care cred ca vorbeste de la sine!


Har si pace de la Domnul!
Hristos a inviat!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.05.2009, 16:38:18
Caroline_37's Avatar
Caroline_37 Caroline_37 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit Dumnezeu te iubește și are un plan minunat cu viața ta

Dumnezeu este unul singur dar oamenii aleg sa se roage si sa stea de vorba cu El in diferite forme. Important este sa fim credinciosi lui Dumnezeu si sa scultam de El.


http://www.everystudent.ro/a/cunoasterea.html

Dumnezeu te iubește și are un plan minunat cu viața ta
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cluburile, discoteca, muzica



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine poate merge la Sf. Maslu?! Jamaica Maslul 32 17.05.2010 10:36:06
A merge sau a nu merge cu Hristos. maria-luisa Generalitati 7 17.12.2009 15:48:21
ajutati o fata sa poata merge johnson22cta Umanitare 3 28.08.2008 23:12:19
discoteca GIULIX18 Generalitati 39 14.02.2008 00:41:34