Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.01.2007, 16:43:16
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Am initiat acest topic cu gandul ca notam anumite aspecte perfectibile in Biserica si ca incercam sa explicam si sa sugeram moduri de solutionare.
E bine ca l-ai initiat, si e bine si ca ai grija de el.
Nu-i indoiala, sint lucruri de indreptat. Sa le privim numai cu intelegere, sar si cu dorinta de mai bine.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.01.2007, 21:20:35
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dannsan
De ce nu sunt scaune, sau banci, in bisericile ortodoxe?
La noi sint. Stau mai mult...nefolosite, dar sint si nimeni nu ar renunta la ele (mai ales cind se predica la nesfirsit). In felul asta vin la Liturghie si cei care cred ca nu pot sta tot timpul in picioare, si copiii si batrinii si bolnavi tineri si cei care sint obositi.... Mai bine sezind in biserica decit stind in fata televizorului.
Se sta jos chiar pe Athos din cind in cind. Cred ca principal este ca sufletul sa fie sus chiar daca picioarele nu ne tin. Iar respectul trebuie sa fie voit si nu ...nevoit.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.01.2007, 16:48:23
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

pe mine ma deranjeaza cand vad oamenii cum pupa si ating hainele preotilor...mi se pare un act de fanatism.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.01.2007, 18:56:15
mikiuasa mikiuasa is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28
pe mine ma deranjeaza cand vad oamenii cum pupa si ating hainele preotilor...mi se pare un act de fanatism.
draga alexandra28, mi se pare ca nu cunosti sensul de fanatism .....
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.03.2007, 01:02:46
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mikiuasa
Citat:
În prealabil postat de alexandra28
pe mine ma deranjeaza cand vad oamenii cum pupa si ating hainele preotilor...mi se pare un act de fanatism.
draga alexandra28, mi se pare ca nu cunosti sensul de fanatism .....
DACA CITESTI IN FAPTELE APOSTOLILOR SI PRIMII CRESTINI FACEAU ASA CU AP.PETRU.IN NOUL TESTAMENT EXISTA PASAJUL CU FEMEIA CU SCURGERE DE SINGE CARE NUMAI S-A ATINS DE HAINA MINTUITORULUI SI S-A VINDECAT [color=red]
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.03.2007, 20:45:45
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Mie nu imi place ca are tendinta sa musamalizeze lucrurile pentru "imagine", nu imi place faptul ca nu isi recunosc greselile trecutului (vezi "dosariada"), ca in fiecare biserica gasesti un obicei local, de cle mai julte ori inovatie cu evident caracter pecuniar (biletel la icoana, baniu lipiti)...si ar mai fi....
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.03.2007, 09:12:17
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

imi pare foarte rau sa remarc ca topicul de genul acesta in care putem sa ne exprimam nemultumirea are mai mult succes fata de unul in care accentuezi lucrurile pozitive. asta denota faptul ca in sufletul nostru nu avem o zidire duhovniceasca. Pentru ca daca am avea si am iubi pe Dumnezeu atunci am fi intr-o stare deosebita si am vedea in orice lucru minunile lui Dumnezeu. nu vorbeste nimeni despre patimile lui, despre pacatele lui ci numai despre ale altuia, aici de fata preotii si conducatorii bisericii. noi trebuie sa ne luptam sa ne invingem pacatele si sa ne sprijinim in acest demers unul pe celalalt. dar vad ca nu avem tragere pentru binele duhovnicesc al aproapelui ci pentru criticarea lui. nu ne rugam pentru el ci il criticam. nu vedem binele din om si nu il scoatem in evidenta ci il facem mancare de porci. Dumnezeu oare o sa ne intrebe la judecata: auzi, cum e cu popa ala ca eu nu mai stiu? du-te atunci cu cei care l-au vazut asa, ca aici stau cei care s-au rugat pentru el. nu vrem deloc sa traim bucuria de a fi ortodocsi, de a arata la altii ca in noi bate inima lui Hristos.
Zicea Sf. Ioan Gura de Aur: Daca drept-credinciosii ar trai credinta crestina cum trebuie, atunci paganii s-ar fi convertit la crestinism. si as adauga nu numai paganii ci si prietenii nostri si cei de langa noi.
Dumnezeu sa ne ajute.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.03.2007, 10:59:43
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Stau si ma gandesc...oare nu putem merge la biserica doar cu noi insine fara sa ne umble ochii si gandurile la ce-i in jur...oare o sa putem ajunge ca acel monah trimis in oras la o catedrala;la intoarcere a fost intrebat cum a fost la oras,cum e lumea,iar el a raspuns: nu stiu cum sunt ceilalti,eu l-am vazut doar pe episcopul catedralei.E greu,dar daca incercam...daca reusim? :)n-o fi oare mai bine;) ?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.03.2007, 14:27:44
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

este bine sa invatam de la parinti si preoti deslusirea Evangheliei si nu de la noi. pilda cu talantii, la fel ca si cea cu cele 5 fecioare intelepte se refera in primul rand la dobandirea Duhului Sfant -vezi din revelatia Sf. Serafim de Sarov- dobandire care singura ne duce la mantuire, daca asta o cautam. sigur ca poate fi si ca ceea ce te-ai referit tu. insa sa nu uitam ca intai trebuie sa dobandim si abia apoi sa daruim si nu ma refer la lucruri materiale, pentru a avea credibilitate. singura arma impotriva celui ce se opune este rugaciunea si smerenia. altfel facem doar polemica, ce nu ajuta la absolut nimic. in comparatie cu vremurile de mai demult in care doar parintii duhovnicesti iti puteau da sfaturi despre viata duhovniceasca in mod direct, acuma avem o gramada de carti din care se poate invata despre ea, astfel incat, in lipsa unui parinte indrumator, pana la invrednicirea pe care o da Dumnezeu de a avea unul, te poti lasa indrumat de sfaturile parintilor care au scris. si ei ne-au avertizat: este un pacat foarte mare sa vorbesti pe preotii pe care Mantuitorul ni i-a lasat si in care salasluieste Duhul Sfant.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.03.2007, 06:56:27
mardum mardum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2006
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Tiparul de gandire nu se refera la uniformitatea credintei, la continutul identic de credinta, ci la tiparul care rezulta din interpretarea gresita a acestui continut, la incadrarea tuturor intr-un singur tip de comportament, considerat ?normativ?. Ex. a aprinde 7 lumanari la 7 biserici, a face 3 acatiste la ora 3 , a imprastia prin biserici tot felul de rugaciuni tiparite care se dau la 10 persoane, metaniile unor credinciosi facute necontenit in biserica in fata tuturor, etc. La astfel de chestii ma refeream.

NU ma refeream la inovatii dogmatice si liturgice, Doamne fereste.

Am subliniat ca imi place foarte mult modul in care Pr. Staniloae prezinta invataturile de credinta. Este mai mult decat o insiruire automata a unor invataturi, este o aprofundare, o adancire a credintei. Aceasta inseamna mai mult decat un tipar, e un univers.

Eu cred ca e mai bine sa traim in universul credintei, decat in tiparele ei. Tipar insemnand acele forme de manifestare care impiedica omul sa inteleaga si sa traisca propria credinta intr-un mod activ, adica prin intelegerea si aplicarea ei in spiritul autentic ortodox.
Tipul de comportament de care vorbesti e facut de oameni, nu de preoti.
Nici-un preot nu cred ca ar zice- fa asta de 7 ori sau aia de 3 ori.
Iar cu rugaciunile sa le dai la atitea persoane nu e obicei ortodox ci sectant. Fi atent sa mergi la Biserici ortodoxe si spune-i parintelui ce se intimpla in Biserica in care slujeste.
E bine sa mergi la mai multe Biserici, Manastri sa dai acatiste pt. rugaciuni.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imi place de o verisoara - de gradul 2 Stefan500 Generalitati 42 27.09.2013 16:21:39
ce-mi place , ce nu-mi place maria55 Generalitati 267 20.10.2011 17:52:08
Ce ne place in biserica? Darius Biserica Ortodoxa Romana 57 09.06.2010 21:15:29
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 19:20:00