Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.06.2010, 18:28:16
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post Situatie penibila la Biserica Ortodoxa din Lisabona

Citat:
În prealabil postat de pol_AS_1 Vezi mesajul
Nu am mai postat pe acest forum, subiecte si pareri legate de viata cotidiana de pe malurile "Tejului", si sincer, as fi preferat sa o fac, abordand un subiect mai constructiv si folositor comunitatii romanesti din Portucalia.

Dar, dupa cum suntem obisnuiti, viata din Lisabona nu se reduce doar la o poveste de succes visata intr-un crang de salcami. Succesele, problemele, incertitudinile, indoielile, planurile de viitor ajustate aproape zilnic, formeaza tabloul vietii relativ calme pe care o traim in Lisabona. Bucuriile fac si ele parte din acest tablou, si tot ce putem face e sa incercam sa le traim la maxim. De curand, sotia a nascut si putem sa afirmam ca traim cea mai mare bucurie de care am sperat vreodata sa avem parte, in acesta tara .

Evident ca, am facut deja toate planurile de viitor pana la 5 ani de acum inainte pentru bebelus. Batalie mare a fost pentru nume, pentru ca toti (bunici, bunice, unchi, matuse, suruori) au facut loby intens pentru a-si impune parerile. In final am preferat sa alegem un nume care sa se poata integra usor in mediul de viata lusitana. Deci cum este evident am decis sa ii punem 2 nume, unul de conotatie romaneasca, si al doilea de conotatie relativ portugheza.

Cum suntem ortodocsi, am mers, cum este si firesc la Biserica Ortodoxa din Lisabona pentru a vorbi cu domnul preot Marius Viorel Pop, ca sa ii faca molifta sotiei si sa marcam data pentru botez.

Cum stiam din auzite ca domnul preot este mai strict in ce priveste viata religioasa, am intrebat pe diacon (cred eu), preventiv, daca este posibil sa faca molifta sotiei acasa, si daca trebuie sa indeplinim anumite obligativitati sau conditii. Dinsul amabil mi-a raspuns ca nu este cazul si am marcat o zi pt molifta.

In ziua marcata, domnul preot Marius Viorel Pop, insotit de diacon (cred eu , pt ca nu il cunosc personal), au sunat la usa si i am poftit in casa.

Incepand din acest moment, episodul care urmeaza ce cuprinde atitudinile, modul de abordare a actului religios (pe care l am solicitat dansului), si modul in care am fost tratati, par a fi preluate dintr un film de propaganda comunista destinat unor creduli redusi mintal.
Domnul preot Maris Viorel Pop, a intrebat-o pe sotie ce nume are bebelusul, si cand a auzit ca are doua nume, a inceput o pledoarie legata de faptul ca in religia ordodoxa, nu se cuvine si chiar este un pacat ca un copil sa aiba doua nume (referindu-se aici si la problemele viitoare, relative, de integrare in societatea romaneasca, pe care le poate avea copilul, daca ar avea un nume de contatie portugheza ).
Elegant, am incercart sa ii explicam ca decizia noastra de a numi copilul cu doua nume, a fost strict luata cu scopul de a facilita viitorul copilului (in termeni de adapatare si integrare) in spatiul portughezo-romanesc.
Domnia sa a inceput sa ne explice cum sa schimbam certificatul de nastere portughez, ca este o treaba usoara, si mai ales ca daca am facut deja cererea de acordare a certificatului de nastere la Ambasada Romaniei, Sectia Consulara, el poate interveni si fara probleme poate schimba „cotoarele”. Si tot asa a tinut ideea aceasta cam o ora si ceva, incercand cu toate argumentele sa ne faca sa schimbam numele copilului.
Eu am incercat de o maneira politicoasa sa ii explic ca o sa ne gandim, si o sa vorbim cu el ulterior la biserica despre acest subiect.
Dansul, vazand ca nu reuseste sa incheie conversatia cu o promisiune din partea noastra, a continuat sa faca molifta sotiei, avand grija in special sa pomeneasca in actul religios doar primul nume a copilului.
Sotia nu s-a mai putut abtine, fata acestei atitudini invazive si brutale a domnului preot, si a inceput sa planga si sa il roage sa pomeneasca copilul cu numele lui intreg. Cum este evident domnia sa si a facut meseria neperturbat si ne-a comunicat la sfarsit ca o sa mai vorbim si dus a fost.
Ulterior, dupa doua zile l-am sunat pe telefon si am incercat sa ii explic ca nu suntem de acord sa ii schimbam numele copilului, si l-am intrebat daca ar putea sa boteze copilul in religia ortodoxa cu doua nume. De o maniera scurta si la obiect m-a expediat zicand ca el nu face asa pacat.

Cam acesta a fost episodul cu domnul preot Maris Viorel Pop, preot la biserica ortodoxa din Lisabona, episod care ne-a lasat perplecsi si revoltati vizavi de aceasta atitudine.
Sincer nu stiu sigur daca din punct de vedere a religiei ortodoxe este sau nu corect, ca un copil sa aiba doua nume.
Sincer nu stiu daca este corect, ca parintii sa schimbe numele copilului in functie de convingerile religioase ale unui preot.
Sincer nu stiu daca este corect, ca dreptul la increstinare la religia ortodoxa, sa fie conditionat de de situatia mai sus expusa.

In orice caz incerc sa expun aici acest episod, pentru a vedea mai multe opinii, pentru ca sincer ma simt total pierdut si fara drept de apel, exclus din viata religioasa aici la Biserica Ortodoxa Romana din Lisabona, de care, pana acum am crezut ca apartin.

Promit ca am sa ma interesez in Romania daca este posibil, ca un preot sa refuze un act de increstinare pe acest motiv, data fiind situatia si conditiile de acces la religia ortodoxa, din acest oras.

Multumesc
Nu cred si sunt convinsa ca a pune doua nume la botezul unui copil in religia ortodoxa este interzis ,eu am doua fete au amindua doua nume de botez si este ceva timp de cind le-am increstinat ,35 ,37,ani ,le-am increstinat in religia ortodoxa ,si nu am auzit de asa ceva .Si permitetim sa comentez .nu cred o iota din ceia ce povestiti fiindca am rezervele mele .Sunt sute si pot spune chiar mii de copii increstinti si au doua nume de botez ,nu cred ca ati fost frustat de acest drept . Eu zic ca ar fi bine sa reflectati asupra acestui subiect ,fiindca noi nu sintem in masura sa judecam preoti ei sunt hirotonisiti si primesc pedeapsa pentru ceia ce fac .Imi cer scuze daca am deranjat cu comentariul meu dar este opinia mea personala .
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.06.2010, 19:56:54
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pol_AS_1 Vezi mesajul
Nu am mai postat pe acest forum, subiecte si pareri legate de viata cotidiana de pe malurile "Tejului", si sincer, as fi preferat sa o fac, abordand un subiect mai constructiv si folositor comunitatii romanesti din Portucalia.

Dar, dupa cum suntem obisnuiti, viata din Lisabona nu se reduce doar la o poveste de succes visata intr-un crang de salcami. Succesele, problemele, incertitudinile, indoielile, planurile de viitor ajustate aproape zilnic, formeaza tabloul vietii relativ calme pe care o traim in Lisabona. Bucuriile fac si ele parte din acest tablou, si tot ce putem face e sa incercam sa le traim la maxim. De curand, sotia a nascut si putem sa afirmam ca traim cea mai mare bucurie de care am sperat vreodata sa avem parte, in acesta tara .

Evident ca, am facut deja toate planurile de viitor pana la 5 ani de acum inainte pentru bebelus. Batalie mare a fost pentru nume, pentru ca toti (bunici, bunice, unchi, matuse, suruori) au facut loby intens pentru a-si impune parerile. In final am preferat sa alegem un nume care sa se poata integra usor in mediul de viata lusitana. Deci cum este evident am decis sa ii punem 2 nume, unul de conotatie romaneasca, si al doilea de conotatie relativ portugheza.

Cum suntem ortodocsi, am mers, cum este si firesc la Biserica Ortodoxa din Lisabona pentru a vorbi cu domnul preot Marius Viorel Pop, ca sa ii faca molifta sotiei si sa marcam data pentru botez.

Cum stiam din auzite ca domnul preot este mai strict in ce priveste viata religioasa, am intrebat pe diacon (cred eu), preventiv, daca este posibil sa faca molifta sotiei acasa, si daca trebuie sa indeplinim anumite obligativitati sau conditii. Dinsul amabil mi-a raspuns ca nu este cazul si am marcat o zi pt molifta.

In ziua marcata, domnul preot Marius Viorel Pop, insotit de diacon (cred eu , pt ca nu il cunosc personal), au sunat la usa si i am poftit in casa.

Incepand din acest moment, episodul care urmeaza ce cuprinde atitudinile, modul de abordare a actului religios (pe care l am solicitat dansului), si modul in care am fost tratati, par a fi preluate dintr un film de propaganda comunista destinat unor creduli redusi mintal.
Domnul preot Maris Viorel Pop, a intrebat-o pe sotie ce nume are bebelusul, si cand a auzit ca are doua nume, a inceput o pledoarie legata de faptul ca in religia ordodoxa, nu se cuvine si chiar este un pacat ca un copil sa aiba doua nume (referindu-se aici si la problemele viitoare, relative, de integrare in societatea romaneasca, pe care le poate avea copilul, daca ar avea un nume de contatie portugheza ).
Elegant, am incercart sa ii explicam ca decizia noastra de a numi copilul cu doua nume, a fost strict luata cu scopul de a facilita viitorul copilului (in termeni de adapatare si integrare) in spatiul portughezo-romanesc.
Domnia sa a inceput sa ne explice cum sa schimbam certificatul de nastere portughez, ca este o treaba usoara, si mai ales ca daca am facut deja cererea de acordare a certificatului de nastere la Ambasada Romaniei, Sectia Consulara, el poate interveni si fara probleme poate schimba „cotoarele”. Si tot asa a tinut ideea aceasta cam o ora si ceva, incercand cu toate argumentele sa ne faca sa schimbam numele copilului.
Eu am incercat de o maneira politicoasa sa ii explic ca o sa ne gandim, si o sa vorbim cu el ulterior la biserica despre acest subiect.
Dansul, vazand ca nu reuseste sa incheie conversatia cu o promisiune din partea noastra, a continuat sa faca molifta sotiei, avand grija in special sa pomeneasca in actul religios doar primul nume a copilului.
Sotia nu s-a mai putut abtine, fata acestei atitudini invazive si brutale a domnului preot, si a inceput sa planga si sa il roage sa pomeneasca copilul cu numele lui intreg. Cum este evident domnia sa si a facut meseria neperturbat si ne-a comunicat la sfarsit ca o sa mai vorbim si dus a fost.
Ulterior, dupa doua zile l-am sunat pe telefon si am incercat sa ii explic ca nu suntem de acord sa ii schimbam numele copilului, si l-am intrebat daca ar putea sa boteze copilul in religia ortodoxa cu doua nume. De o maniera scurta si la obiect m-a expediat zicand ca el nu face asa pacat.

Cam acesta a fost episodul cu domnul preot Maris Viorel Pop, preot la biserica ortodoxa din Lisabona, episod care ne-a lasat perplecsi si revoltati vizavi de aceasta atitudine.
Sincer nu stiu sigur daca din punct de vedere a religiei ortodoxe este sau nu corect, ca un copil sa aiba doua nume.
Sincer nu stiu daca este corect, ca parintii sa schimbe numele copilului in functie de convingerile religioase ale unui preot.
Sincer nu stiu daca este corect, ca dreptul la increstinare la religia ortodoxa, sa fie conditionat de de situatia mai sus expusa.

In orice caz incerc sa expun aici acest episod, pentru a vedea mai multe opinii, pentru ca sincer ma simt total pierdut si fara drept de apel, exclus din viata religioasa aici la Biserica Ortodoxa Romana din Lisabona, de care, pana acum am crezut ca apartin.

Promit ca am sa ma interesez in Romania daca este posibil, ca un preot sa refuze un act de increstinare pe acest motiv, data fiind situatia si conditiile de acces la religia ortodoxa, din acest oras.

Multumesc
Nu ai scris ce nume ai vrut sa pui copilului? Daca e vorba de Fernando-Vasile, atunci si eu as avea anumite retineri:P (si nu din motive ortodoxe)
Scuze daca am facut o gluma proasta(nu m-am putut abtine).
Totusi, sunt de acord ca nu e normal sa i se refuze unui copil botezul in apa din cauza ca are doua nume.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.06.2010, 21:09:34
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb rabdare ...

Gandesc ca din moment ce ati ajuns intr-o asemenea situatie, poate voia Domnului este alta in ceea ce priveste numele copilului cu care v-a binecuvantat. Toate sunt in voia LUI. Parintele poate a fost dur, voi sunteti incantati si plini de entuziasm, traiti un sentiment nou, sunteti angajati in noi responsabilitati. Va simtiti diferit si deja mult mai responsabili. V-ati simtit lezati din cauza aceasta de opinia parintelui. Dar nu-l asupriti cu judecata voastra. Necunoscute caile Domnului!
Pastrati calm si pace si in familie si in relatia cu Biserica. Rugati-va Domnului sa va dea de veste ce nume a ales EL pentru faptura ce v-a daruit-o. Va sti Domnul cum sa aflati care Ii este voia.

Pace in inimi si rabdare!

Domnul sa va binecuvanteze familia!

Last edited by LapetiteMoc; 04.06.2010 at 21:18:32.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.06.2010, 21:10:29
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Ai deschis o discutie delicata , aceea a numelor ... Eu aveam doua nume in certificatul de nastere si preotul nu a considerat numele suficient de "crestine"si a mai dorit unul, asa incat acum am trei nume; am avut dileme totdeauna: pe care il spun la spovedanie/impartasanie/ maslu/acatiste? Astept ärtileria grea"a forumistilor- cei cu formatie teologica- sa raspunda si le-as multumi sa imi lamuresc dilema asta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.06.2010, 21:11:49
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Eu stiu ca unui copil nu i se pun doua nume si explicatia care am auzit-o ar fi pentru ca omul nu are doua suflete; si apoi copilul va fi strigat pe un singur nume...


Iartama dar ce ai spus cu sufletele ca nu are doua este un lucru ce nu are legatura cu numele cIte le dam copiilor nostri .
Mai repede inclin sa cred ca ar trebui sa ne ocupam cu educarea lor in invataturile si indrumarile MIntuitorului Hristos si a sfintei Biserici O R T O D O X E
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.06.2010, 21:16:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa nu botezam un copil pe motiv ca i s-au pus doua nume, mi se pare cam mult. Sunt de acord cu un singur nume si incurajez asta. De regula al doilea nume ramane in cele mai multe cazuri doar in acte. Pe de alta parte e destul de dificil ca pentru unii sa fii Ana, pentru altii Izabela.

Interesant este ca in Scriptura nu exista chemare de la Dumnezeu fara un nume. "A pune numele" inseamna, din perspectiva biblica si teologica, a accepta chemarea si alegerea lui Dumnezeu. "Ea (Fecioara) va naste Fiu si se va chema numele Lui: Iisus, caci El va mantui poporul Sau de pacatele lor" (Matei 1, 21). Prin urmare, pruncul nascut in ieslea din Betleem este numit Iisus datorita faptului ca este Mantuitor, Iisus este Mantuitor, Iisus iarta pacatele.

Tot astfel, si Ioan Botezatorul: numele lui si Persoana lui nu mai sunt determinate numai de legaturile de sange si familie, ci si de puterea lui Dumnezeu care se arata prin misiunea si lucrarea Botezatorului: "va fi mare inaintea Domnului...va merge inaintea Lui.... ca sa gateasca Domnului un popor pregatit" (Luca 1, 15-17).

Tinand seama ca la Botez are loc moartea omului celui vechi si renasterea la o noua viata, primim nume. Acest nume devine numele de relatie dintre noi si Dumnezeu. Este de ajuns un singur nume pentru ca suntem o singura persoana.

Last edited by costel; 04.06.2010 at 21:46:20.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.06.2010, 02:03:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
.. insultele aduse sotiei si familiei lui ?
Te rog citeaza exact ce insulte a proferat preotul ala ?


Vad ca de la post la post ajungem la lucruri tot mai grave, peste inca vreo doua postari o sa citesc ca respectivul parinte a si omorat pe cineva din familia lor :)
Dar tupeul iesit din comun, brutalitatea verbala abordata, de care vorbeste omul asta( citeste TU mai bine ce a scris si incearca daca poti sa procesezi mai complet imaginea), metodele securiste de ultimatum, de cum va suna numele lui in Romania..., nu-ti dau de gindit metodele astea de agent?
Auzi tu in Romania?, el este preot in Portugalia, unde romanul nostru s-a refugiat de foame, a fugit de bataia de joc de acasa, de mizerie si se gindeste la viitorul copiilor,si face ca un bun crestin un demers pentru botez , si dorinta care ii este refuzata pe motiv ca pacatuieste popa

In plus nu mai vorbim de faptul ca i-a facut sotia sa plinga
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.06.2010, 03:13:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Pai poate nu apartineati...
Ma gandesc ca un om care apartine unei comunitati/vieti religioase s-ar fi sfatuit inainte cu un preot duhovnic, cu nasii, si in orice caz, fie ca ar fi fost sau nu de acord cu sfaturile preotului, macar n-ar fi avut asa un soc cultural pe ultima suta de metri.
Eu nu cred ca viata religioasa e doar sa mergem la biserica duminica, ci si sa discutam si sa ne spovedim unui preot, cu care sa avem o legatura, pe care sa il intrebam, cu care sa ne sfatuim, sa ii spunem cam ce am avea de gand etc.
Bine punctat.

Oare pana la botez care a fost legatura cu Biserica?

Un nume este suficient, doua pot fi ingaduite dar trei este deja o exagerare si chiar o nuanta de bataie de joc, si arata de obicei spre tensiuni in cadrul familiei, e regretabil ca unii preoti inchid ochii la asa ceva.

A insista pe langa parinti sa se limiteze la un nume in loc de doua sau trei este un lucru bun, dar nu trebuie facut din asta virtutea suprema, mai bine i-ar fi intrebat de altele, cum ar fi relatia lor cu Biserica ca asta ar fi fost o problema mult mai importanta pentru mantuirea lor si a copiilor - ceea ce ar trebui sa fie prioritatea preotului.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.06.2010, 04:24:14
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit combinatzie de nume roman portughez = kitsch ridicol & ieftin, telenovelist

Parintele Ilie Cleopa, de la man. Sihastria (considerat de multa lume un sfant al zilelor noastre) sfatuia sa alegem numai un singur nume pt. copil, la botez. Ori, n-om fi noi mai presus decat sfintia-sa... Numai arabii musulmani, paganii aia, au 'nshpe' nume, de te plictisesti citindu-le/auzindu-le enumerate!... poti sa tragi si-un pui de somn, eventual...
In orice caz, preotul respectiv a procedat bine, dupa parerea mea. A incercat omul sa duca niscaiva 'munca de lamurire' cu cei 2 parinti implicati in 'situatia penibila' (sincer, eu nu prea vad nimic penibil in cazul respectiv... penibil poate doar pt. cei 2 parinti cam 'grei de cap'...), iar daca a vazut ca vorbeste singur, sau 'in gol', sau 'cu peretzii' etc, a renuntzat omu', ce era sa faca?!... daca cei 2 se tot obstineaza si procrastineaza (oricum ambele cuvinte's sinonime) atata sa-si numeasca fiul cu 2 nume si nu vor cu nici un chip sa asculte... in plus, nu cred sa fi auzit pana acum ceva mai ridicol decat amestecul in stil kitsch de 2 nume diferite, in dialecte diferite... suna si ridicol numai cand citesti despre asemenea intentzie... mai ceva ca vedetele alea fara prea mult creier care-si numesc progeniturile cu tot felul de ciudatzenii pe post de nume, iar cand cresc aia si constientizeaza (mai ales cand sunt luati peste picior de colegi pe la scoala etc), primul lucru e sa vrea sa si le schimbe... cel mai tampit ex. ar fi al lui Katie Price (aka Jordan siliconata - lol - din multitudinea de 'celebs famous just4 being famous' si nu pt. c-ar avea cine-stie-ce talente sau vreun talent, de fapt, in afara de aratat silicoanele ieftine prin reviste pt. adulti si implicari in betii si scandaluri aducatoare de niscaiva publicitate gratuita si profitabila etc, mai ales pe criza si prafu' asta...) din Anglia, care si-a numit fiica, in mod 'original' cica, Princess Tiiiaaamiii sau ceva de genul, o inventzie patetica, nascocita de mintea ei de gaina beata... sau alt ex. ar fi dintr-un alt caz (dar nu tot de celebritati, ci dintre 'muritorii de rand'/'common people' etc, de familie care si-a numit fiul cu vreo cateva nume, printre care si 'Owl' - adica 'Bufnitza', fiindca tac'su' avea o pasiune pt. bufnitze, erau pasarile lui preferate etc) - nimic mai ridicol!... Aia si tiganii nostri, ce-si mai numesc plozii dupa cum li se nazare - ori dupa telenovele sud-americane, spre ex. Casandra Printzesa Regina (spoitoreasa), sau alte 'hibridizari'/'corcituri' caricaturistice penibile de nume 'de calibru international' care le 'suna lor bine', gen 'Bill Clinton Robin Hud' caldararu', sau 'Gioni Vandam Superman' jmecheritu', sau 'Nixon Rocky' (Rochi probabil in 'romaneasca' lor 'de balta') spoitoru' sau 'Maical Brusli' (dupa M. Jackson & Bruce Lee) linguraru' s.a.m.d.... si-i striga ceva de genul: "Casandro, ia vino fa-n'coa!" (insotzite si de-njuraturile 'de rigoare') sau: "Nixoane, ia vino ba/ma-ncoa', mankatz-ashi talentu' tau da bagabont da mahala!"...
...ex. cu 'Fernando-Vasile', postat anterior de cineva aici, desi poate cam rautacios (ca si postarea mea, dealtfel), a fost cat se poate de realist, totusi... cateodata, unii oameni trebuie sa-ncerce sa se trezeasca la realitate si eventual, sa o si accepte...
...cel putin, alegeti un nume ceva mai 'flexibil', adica un nume care ar putea usor fi tradus si in portugheza, eventual... cum ar fi, spre ex. Anton(ie) (si nume de sfant, dupa Sf. Antonie Cel Mare sau dupa Sf. Anton de Padova, sfant catolic, dar totusi sfant...), sau poate Juan (care ar fi echivalent cu Ioan, tot nume de sfant, desi destul de comun ca nume, dupa unii, dar totusi, dragutz), sau Joachim (echivalent cu Ioachim, tot nume de sfant), Miguel (Mihai) etc. Alt ex., iarasi, ar fi Romeo (e cam 'international', destul de cosmopolit, daca pana si Victoria Beckham aka Posh, l-a ales pt. unul din fii sai - dar nu e nume de sfant, totusi...), in orice caz, ar suna bine atat in ro cat si in portugheza & co... Sunt atatea mii de nume pe lumea asta din care se poate alege. S-ar parea ca alegerea unui nume pt. un copil nu e tocmai 'floare la ureche', nu-i cel mai simplu lucru de pe pamant... Si oricum, facand o astfel de alegere, nu ar facilita cu mai nimica viitorul copilului, dupa parerea mea... in plus, mai tarziu, cand va creste, numele ar putea fi, eventual, schimbat (daca nu-i place) chiar de catre copilul insusi, fara prea mare greutate, depinde... Nu neaparat numele este un factor determinant, decisiv etc si care ar putea contribui la posibila 'facilitare a viitorului' cuiva, ci mai degraba felul in care acel cineva este crescut si educat, EDUCATIA primita (+ auto-educatia)!... Fiindca, de ex. sunt atatzia arabi, sau chinezi, sau indieni, japonezi s.a.m.d. care au tot felul de nume care pt. noi si pt. multi europeni etc suna ciudat sau amuzant etc, si totusi, le pastreaza conform traditiilor lor (spre deosebire de noi, romanii, in gr-al, carora efectiv ne e rusine, in afara tarii, cu 'eticheta de roman', de fapt, daca e sa fim sinceri si sa lasam ipocrizia la o parte, sa nu ne mai tot 'ascundem dupa deget' in privintza asta), nu se reped sa si le schimbe (cum cautam noi sa facem, ca doar-doar si poate-poate ne-or integra aia mai bine) in functzie de tara in care eventual se muta ori aleg sa traiasca, alta decat patria lor mama (in diaspora lor) etc... dimpotriva, cauta sa razbeasca in viatza prin cunostintzele si calificarile acumulate (sau poate cu alte 'calitatzi', ca 'arta' de a mintzii cat mai natural, sau lingusirea, servilismul, sau 'jocurile de culise', 'shantajul', intimidarea, inselatoria, fraudarea, 'faultarea' rivalilor/competitorilor etc, cine poate sti, in ziua de azi...), iar multi dintre ei si reusesc (de ex. japonezii mai mult in IT, multi sau destui, oricum, ajunsi in functii de conducere prin tari europene etc, sau unii dintre indieni ajunsi directori de banci s.a.m.d...)
...dar, in fine, imi dadeam si eu cu presupusul, ca de fiecare data... fecare are dreptul la o opinie, pai nu?!

Last edited by cherub; 05.06.2010 at 08:18:40.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.06.2010, 09:52:55
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Plin de emfaza si de judecare a aproapelui e mesajul tau, Cherub!

Si, apropos:
PROCRASTINÁ, procrastinez, vb. I. Tranz. (Liv.) A amâna în mod nejustificat începerea unei acțiuni, în special din cauza neglijenței habituale sau a lenei; a temporiza, a tărăgăna, a tergiversa.
OBSTINÁ, obstinez, vb. I. Refl. (Livr.) A se încăpățâna, a se îndârji.

Cele 2 verbe nu sunt sinonime.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
preot lisabona



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica din Lisabona un DutyFree pol_AS_1 Generalitati 1 12.07.2011 20:14:32
Situatie penibila sper sa nu fie iar "subiect penibil" pol_AS_1 Generalitati 4 07.06.2010 18:12:33
Cea mai penibila ipostaza din viata voastra dorinastoica14 Generalitati 68 15.05.2010 08:52:54
Despre Biserica Ortodoxa... amatyyy Despre Biserica Ortodoxa in general 0 03.07.2009 11:19:58