Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 14.07.2016, 20:29:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă luăm cazul copilului meu care are 6-8 săptămîni și care primește o injecție la care nu se știe exact cum va reacționa (...)
E prea devreme pentru vaccin, mai ales daca este alimentat natural. Va recomand sa luati in discutie oportunitatea inceperii schemei de vaccinare la 1 an.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #62  
Vechi 21.07.2016, 15:55:16
Omul care rade Omul care rade is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2016
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 23
Implicit

http://vaccine-schedule.ecdc.europa....Scheduler.aspx (la Avanced search - Immunisation schedules by target disease - selectati pertussis)

In toate tarile din Europa se recomanda ca primele 3 vaccinuri pentru pertussis sa fie facute in primele 12 luni.

Last edited by Omul care rade; 21.07.2016 at 15:58:48.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 22.07.2016, 22:23:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Omul care rade Vezi mesajul
http://vaccine-schedule.ecdc.europa....Scheduler.aspx (la Avanced search - Immunisation schedules by target disease - selectati pertussis)

In toate tarile din Europa se recomanda ca primele 3 vaccinuri pentru pertussis sa fie facute in primele 12 luni.
Ambii mei copii au făcut pertussis, deci sînt imunizați natural.

De ce adică nu este aceeași schemă de recomandare pentru toate țările? Lucru care spune că treaba cu vaccinarea este experimentală. Altă explicație logică?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 22.07.2016, 22:44:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
Cam multe speculatii, nu crezi?
'Nu stim daca lotul de vaccinuri e defect' - fiecare fabrica de medicamente are un sistem de calitate f bine pus la punct. Sansa sa apara asa ceva pe piata e practic nula in ziua de azi (bineinteles, daca nu cumva e cineva care face intentionat acest lucru, adica frauda. Dar asta e alta poveste)
'nici daca bebelul va ajunge un copil cu autism'- afirmatie nefondata; in literatura de specialitate nu exista articole care sa sustina cu argumente valide acest lucru.
'astm sau daca va muri'- e nevoie de ceva care sa sustina acest lucru. E posibil sa se fi intamplat, nu stiu, nu am cercetat. In general, orice medicament conduce la deces intr-o proportie infima, insa, de cele mai multe ori, nu e doar vina medicamentului.
Speculatiile sînt din partea medicilor care speră ca totul să fie bine, deși nu fac măcar un singur test copilului înainte de oricare vaccinare. Experimente în masă pe copiii noștri.

M-a sunat o mamă care are doi copii, ambii născuți sănătoși, unul din ei căpatînd autism imediat după vaccinarea de la 2 ani. Acum are cam 7 ani și boala nu s-a ameliorat. M-a sunat pentru că se uită la discuția noastră și mi-a zis așa: "Ionuț, să nu cumva să vaccinezi copiii!" Ei ce-i veți spune, că a fost o coincidență sau că nu s-a demonstrat științific legătura cu autismul sau... ce?

Citat:
Ok. Hai sa punem problema altfel. Sa presupunem ca te musca un caine turbat. Ce faci? Te duci sa te vaccinezi? Nu exista tratament pt asta si duce la moarte (sunt f rare cazurile cand oamenii scapa si raman cu sechele f grave pt restul vietii). Dar daca il musca pe copilul tau?
Și dacă mă vaccinez imediat, garantezi tu că voi scăpa cu viață?

Dar probabil că voi face injectia. Apoi voi bea 2 litri de apă după care mă voi retrage pentru un post total, fără apă, timp de 5-10 zile. Cu Doamne ajută, bineînțeles.

În cazul copilului voi merge la medic și-l voi "vaccina" - aici fiind vorba despre tratamentul bolii deja contactate, nu de injecția profilactică. Situație extremă, de supraviețuire.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 23.07.2016, 11:14:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Omul care rade Vezi mesajul
Ok. Hai sa punem problema altfel. Sa presupunem ca te musca un caine turbat. Ce faci? Te duci sa te vaccinezi? Nu exista tratament pt asta si duce la moarte (sunt f rare cazurile cand oamenii scapa si raman cu sechele f grave pt restul vietii). Dar daca il musca pe copilul tau?
Non sequitur.
Dv comparati indicatia de vaccinare a unui copil muscat de un caine turbat, la care probabilitatea de imbolnavire este de aproape 1, astfel incat raportul beneficiu vaccinal/risc vaccinal este spre infinit, cu indicatia de vaccinare a unui sugar de doua luni, care isi trage anticorpi anti-tétanos de la laptele matern si care, jucandu-se leapsa voiniceste in curtea de la bloc, s-ar putea intepa intr-un cui ruginit peste care s-ar fi putut caca un porc care ar fi putut avea tetanos ? Credeti ca este acelasi raport beneficiu vaccinal/risc vaccinal ?

Eu zic sa lasati parintii sa hotarasca, in baza sfatului si informatiilor furnizate de medicul de familie, la varsta la care copilul se va putea zbengui nesupravegheat, in functie de situatia lor particulara: mediu rural sau urban, existenta sau nu a unui animal in casa, rapiditatea procurarii unui ser antitetanic in cazul unei plagi cu risc tetanigen la un nevaccinat, etc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 23.07.2016 at 11:27:42.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 23.07.2016, 11:38:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dar probabil că voi face injectia. Apoi voi bea 2 litri de apă după care mă voi retrage pentru un post total, fără apă, timp de 5-10 zile. Cu Doamne ajută, bineînțeles.
Nu prea am inteles chestia cu apa urmata de post total fara apa timp de 5-10 zile. Chestia cu Doamne ajuta, am inteles-o. Desi poate ar fi bine sa luati si remediul Thuya CH 9.

Asta imi aduce aminte de un banc catolic. Cica un preot in sutana si un ministrant in albis se aflau pe marginea soselei, tinand intins un mare banner pe care scria "Sfarsitul este aproape! Pocaiti-va!". Trece o masina cu doi pensionari, care nici nu se uita. Nu trece bine si se aude un zgomot "Poc! Treosc! Bum!". Trece un camion, soferul da geamul jos si trage o flegma in directia bannerului, sub ochii uimiti ai preotului si ministrantului. La putin timp dupa, se aude "Poc! Treosc! Bum!". Trece si un motociclist care, din ce vede bannerul, mai tare accelereaza spre acelasi zgomot infernal. La care ministrantul indrazneste: "Padre, oare nu credeti ca ar fi mai bine sa scriem "Podul este rupt" ?"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 23.07.2016 at 11:56:45.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 24.07.2016, 03:19:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu prea am inteles chestia cu apa urmata de post total fara apa timp de 5-10 zile. Chestia cu Doamne ajuta, am inteles-o. Desi poate ar fi bine sa luati si remediul Thuya CH 9.
Merge si la turbare, sau acolo inca mai credeti in teoria moderna a germenilor in loc de "miasmele" lui Hahnemann?

Sau altfel spus, de cand apa chioara e tratament medical?

Exista studii clinice care sa dovedeasca ca are vreo eficacitate semnificativa?

Da' nu 1-2% peste placebo, ci ceva serios ca sa merite banii dati "doctorului" care a recomandat-o si "farmacistului" care a preparat-o (la fel de bine ar putea sa vanda apa distilata, ca nimeni n-ar putea dovedi inselatoria).

Si mai ales daca e prescrisa ca si alternativa la un tratament demonstrat eficace intr-o problema medicala critica, cine plateste cheltuielile de inmormantare + duce povara morala?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 24.07.2016 at 03:22:50.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 24.07.2016, 03:31:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Non sequitur.
Dv comparati indicatia de vaccinare a unui copil muscat de un caine turbat, la care probabilitatea de imbolnavire este de aproape 1, astfel incat raportul beneficiu vaccinal/risc vaccinal este spre infinit, cu indicatia de vaccinare a unui sugar de doua luni, care isi trage anticorpi anti-tétanos de la laptele matern si care, jucandu-se leapsa voiniceste in curtea de la bloc, s-ar putea intepa intr-un cui ruginit peste care s-ar fi putut caca un porc care ar fi putut avea tetanos ? Credeti ca este acelasi raport beneficiu vaccinal/risc vaccinal ?
Serios? Da' din ce manual de medicina ati cules informatia dupa care caca neaparat-de- porc este ingredientul vital necesar sa apara infectia tetanica?

Sau dupa ce studii clinice ati tras concluzia ca laptele matern ofera o protectie echivalenta la toxina tetanica ca si vaccinul?

Citat:
Eu zic sa lasati parintii sa hotarasca, in baza sfatului si informatiilor furnizate de medicul de familie, la varsta la care copilul se va putea zbengui nesupravegheat, in functie de situatia lor particulara: mediu rural sau urban, existenta sau nu a unui animal in casa, rapiditatea procurarii unui ser antitetanic in cazul unei plagi cu risc tetanigen la un nevaccinat, etc.
Da' ce ziceti de scenariul urmator, perfect plauzibil: copilul se inteapa/taie si parintii afla abia dupa o saptamana sau doua.
Cred ca stiti macar atat: ca e deja prea tarziu pentru deliberari si vaccinari.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 24.07.2016, 03:36:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Speculatiile sînt din partea medicilor care speră ca totul să fie bine, deși nu fac măcar un singur test copilului înainte de oricare vaccinare. Experimente în masă pe copiii noștri.
"speculatii" sunt bazate pe statistica.

Se stie ca in cazul bolii, exista un anumit procent de persoane care mor sau raman cu sechele grave. In cazul vaccinarii, fie si fara teste prealabile, sunt altele, probabil cu cateva ordine de marime mai mici.

Sigur, tu vei gasi un motiv pranoic/conspirationist pentru a respinge statisticile, dar exista o verificare de bun simt, intreba o persoana trecuta de 50-60 ani, cum era de ex. cu poliomelita pe vremea lor.
Sigur, tu poti sa crezi ca a disparut de la sine, exista mereu un refugiu in irational pentru cei care refuza sa-si rationalizeze temerile.

In plus, cine are reactii severe de la un vaccin cu agentul patogen mort/atenuat, probabil in cazul infectarii necontrolate cu agentul patogen salbatic ar avea altele si mai severe.

Citat:
M-a sunat o mamă care are doi copii, ambii născuți sănătoși, unul din ei căpatînd autism imediat după vaccinarea de la 2 ani. Acum are cam 7 ani și boala nu s-a ameliorat. M-a sunat pentru că se uită la discuția noastră și mi-a zis așa: "Ionuț, să nu cumva să vaccinezi copiii!" Ei ce-i veți spune, că a fost o coincidență sau că nu s-a demonstrat științific legătura cu autismul sau... ce?
Poate esti mai naiv de felul tau, dar nu e musai sa inghiti toate prostiile care se ofera pe tava, chiar daca ele coincid cu ideile preconcepute care le ai.

Daca ai fi verificat cat de cat informatia, ai fi aflat in primul rand ca nu exista in schema de vaccinare "vaccinarea de la doi ani".
In al doilea rand, ai fi aflat ca diagnosticarea autismului se face abia dupa 3 ani.

Eu sunt curios daca va fi vreodata cineva din asta care sa iasa in fata si sa aiba curajul sa recunoasca ca desi nu si-a vindecat copilul, tot e bolnav de autism sau pentru ca nu l-a vindecat, a facut o boala cu consecinte nefaste si isi asuma "meritul".

Pentru ca, desigur, faptul ca alte milioane de copii s-au vaccinat si n-au nici o problema, lor nu le spune nimic.

Stii, la fel de bine ar putea da vina pe spalatul pe maini, avand in vedere ca toata lumea se spala pe maini, de ce n-ar fi asta cauza autismului? Sau diabetului? Sau a cencerului?

Ca deh, acum 100 ani cand nu era sapunul la ordinea zilei, cine stia de autism, cancer sau diabet?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 24.07.2016 at 03:46:17.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 24.07.2016, 03:41:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ambii mei copii au făcut pertussis, deci sînt imunizați natural.
O spui asta cu mandrie?
Sau cand o spui, iti trece un fior rece pe sira spinarii amintindu-ti de modul infiorator in care respirau si tuseau nonstop, timp de saptamani intregi?

Mai mult ca sigur ca ai ajuns aici dintr-o alte eroare de judecata medicala, spunandu-ti ca si domn' doctor, ca "anticorpii din laptele matern sunt suficienti".

Dr daca ar fi sa repeti acum experienta? Ai face-o?

Citat:
De ce adică nu este aceeași schemă de recomandare pentru toate țările? Lucru care spune că treaba cu vaccinarea este experimentală. Altă explicație logică?
Pentru ca incidenta anumitor boli este diferita.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 24.07.2016 at 03:47:36.
Reply With Quote
Răspunde