Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.06.2010, 12:12:09
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred că se face o confuzie. Atentatorul este fanatic musulman, prin urmare nu Dumnezeu i-a dictat această crimă, ci Allah. Așadar, bunul ierarh a fost ucis din ură față de Cristos, la lungul șir al mucenicilor Bisericii mai adăugându-se încă unul.

Alături de bineplăcuții Tăi sfinți, odihnește-L, Doamne, și pe acest serv al Tău.
Vrei sa spui ca nu exista crestini care fac la fel?
Sau altii care aud voci si le duc la indeplinire indemnul, indiferent daca e cu tenta religioasa sau nu?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.06.2010, 12:23:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Vrei sa spui ca nu exista crestini care fac la fel?
Sau altii care aud voci si le duc la indeplinire indemnul, indiferent daca e cu tenta religioasa sau nu?

Schizofrenici sunt peste tot. Pe de altă parte, eu nu îmi amintesc să fi citit la știri de vreun creștin care să ia gâtul în plină stradă unei ulemale mahomedane, pe motiv că așa i-a dictat Cristos. Dv ați auzit ? Unde ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.06.2010, 12:24:37
Unknown's Avatar
Unknown Unknown is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
As vrea numai sa vedeti ca, din exterior, faptul ca Dzeu ti-a spus sa faci un lucru nu are absolut nici o valoare.
O zi buna, de asemenea.
Din exterior, adica din punctul de vedere al cuiva care nu crede in Dumnezeu, nu?:)
Pai banuiesc ca pentru dumneavoastra nimic din ce tine de Dumnezeu nu are valoare..
Tocmai de asta este o uriasa diferenta intre noi. Noi suntem in interior, si TRAIM aici, iar dumneavoastra in exterior si doar ne priviti de acolo. Acum, multi dintre noi, vin din exterior, am fost pe acolo, nu e placut. Dumneavoastra ati fost vreodata pe la noi?
Dar oricum...

Va rog sa imi explicati cum nu are nici o valoare? Sa zicem (pentru dumneavoastra) ca ar exista Dumnezeu, cum nu are valoare daca i-ar spune cuiva sa zideasca o biserica?

Vreau sa va mai intreb o data: este acelasi lucru a omora un om cu a ridica o Biserica unde sufletele se odihnesc? Au aceeasi VALOARE amandoua? Prima zic eu ca nu prea are valoare.

Sa ucizi pentru ca pretinzi ca asa iti spune o voce si sa zidesti o Biserica unde inima are alinare, pentru ca Dumnezeu ti-a spus - sunt egale?

Tocmai aici se vede diferenta, pentru ca Dumnezeu nu iti cere sa omori, iti cere sa iubesti si sa ierti, tocmai aici se vede VALOAREA data de ce spune Dumnezeu in general, si fata de pretextele mizerabile folosite de unii si de altii cu buna stiinta, sau indemnati de cel rau.

Dar sunt lucruri pe care trebuie sa le crezi ca sa poti vorbi despre ele, mie cel putin asa mi se pare.

Oricum un om care crede, nu va ajunge la un consens cu omul care nu cred, cel putin in privinta lui Dumnezeu.

Doar ca noi nu venim la dumneavoastra ca sa va convingem de ceva, dumneavoastra ati venit pe un site ortodox, ca sa ne convingeti pe noi, nu sa cautati adevarul, cel putin asa pare din postarile dumneavoastra. Imi cer iertare daca ma insel.

Va inteleg parerile de om ateu, cum spuneti ca sunteti, dar nu le vad sensul in unele discutii...
__________________
"Dragostea îndelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandește raul. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata." (Corinteni I-13)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.06.2010, 12:31:33
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

cocacoc( sau cum naiba te-o chema), vad ca nici la trolling nu te pricepi...
On: Oricine isi poate justifca faptele prin apelarea la tot felul de autoritati, fie supranaturale fie "materiale". Daca un gigel zice ca omoara in numele lui Darwin, eu trebuie sa-l cred pe cuvant?
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.06.2010, 12:31:49
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Vrei sa spui ca nu exista crestini care fac la fel?
Sau altii care aud voci si le duc la indeplinire indemnul, indiferent daca e cu tenta religioasa sau nu?
Probabil vorbesti de cazuri patologice...in mod normal crestinii nu sunt crescuti si educati astfel,dimpotriva,vorbim de o educatie a iertarii si iubirii de aproape,a respectarii libertatii celuilalt,in timp ce nu poti spune la fel despre o parte din popoarele islamiste.
Sunt doar niste marionete triste,spalate pe creier,menite sa serveasca unor scopuri meschine.
Si acum,iarasi,discutam despre nuante:una este sa iti asculti vocea interioara si alta "sa auzi voci"...in ultimul caz fiind recomandat sa consulti un psihiatru,pentru ca,probabil,nivelul maxim de pasarele la mansarda a depasit cota admisa.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 10.06.2010 at 12:35:33.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.06.2010, 12:58:45
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Probabil vorbesti de cazuri patologice...in mod normal crestinii nu sunt crescuti si educati astfel,dimpotriva,vorbim de o educatie a iertarii si iubirii de aproape,a respectarii libertatii celuilalt,in timp ce nu poti spune la fel despre o parte din popoarele islamiste.
Sunt doar niste marionete triste,spalate pe creier,menite sa serveasca unor scopuri meschine.
Si acum,iarasi,discutam despre nuante:una este sa iti asculti vocea interioara si alta "sa auzi voci"...in ultimul caz fiind recomandat sa consulti un psihiatru,pentru ca,probabil,nivelul maxim de pasarele la mansarda a depasit cota admisa.
In mod normal, nu.
Pai nuanta trebuie pusa si intre "sa iti asculti vocea interioara" (adica sentimentele, emotiile, intuitiile, pe care le supui apoi propriei ratiuni, in concordanta cu ceea ce alte ratiuni fac) si "sa iti asculti vocea interioara ca si cum ar veni de la Dzeu".
Sau, cu alte cuvinte, in a lua in mod figurat sau literal ceea ce unii oameni (inclusiv pesonaje din Biblie) spun ca le-a fost spus de Dzeu.
Cu alte cuvinte, mi-e greu sa iau literal faptul ca insusi Dzeu i-a spus cele 10 porunci lui Moise si, tot el, i-a spus sa mearga sa ucida triburile vecine.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.06.2010, 13:23:32
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
cocacoc( sau cum naiba te-o chema), vad ca nici la trolling nu te pricepi...
On: Oricine isi poate justifca faptele prin apelarea la tot felul de autoritati, fie supranaturale fie "materiale". Daca un gigel zice ca omoara in numele lui Darwin, eu trebuie sa-l cred pe cuvant?
Bineinteles ca nu trebuie sa-l credem pe cuvant, trebuie sa vina Darwin sa depuna marturie .

Apropo, expresiile jignitoare isi au locul in cocina, nu aici, cred .

Last edited by cocacoc; 10.06.2010 at 13:26:08.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.06.2010, 13:53:35
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
mi-e greu sa iau literal faptul ca insusi Dzeu i-a spus cele 10 porunci lui Moise si, tot el, i-a spus sa mearga sa ucida triburile vecine.
dar tu de ce iei in mod literal vocile care iti spun sa vii pe forumul asta? ele sunt doar simboluri si metafore transmise de dumnezeul tau ,nu trebuie sa le intelegi dupa forma literala vocile de fapt iti spun opusul ...

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
adica sentimentele, emotiile, intuitiile, pe care le supui apoi propriei ratiuni
propriei ratiuni ? de unde stii ca compozitia de chimicale din creierul tau e cea justa?dar daca la crestini e combinatia justa si tu esti doar un inselat de chimicalele propriului creier?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.06.2010, 16:34:22
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Sau la musulmani . Sau scientologi, am auzit ca aia cred in Lordul Intergalactic Xenu .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Religie, Dogma, Ortodoxism vs Buddhism, Hinduism vs iubirea libera a Divinitatii Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 126 31.01.2011 16:41:30
Sfântul Grigorie, Episcopul Nyssei cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 09.01.2010 16:07:21
Episcopul care s-a dat pe sine insusi rascumparare BogdanF2 Generalitati 2 18.08.2009 12:55:28
Episcopul Anca-Miha Preotul 10 03.03.2009 00:01:04
Sfântul Leon , episcopul Catanei + cristiboss56 Diverse Sarbatori 2 21.02.2009 11:36:16