Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.08.2010, 10:00:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unpaharcuapa Vezi mesajul
Pt aceste motive nu imi place sa scriu in forumuri nici bine nu postezi ceva ca vine x si y si spune ca nu faci bine ca nu cutare e bine ca uite acolo e asa si pe dincolo.Mie mi-a tremurat sufletul si nu m-am rugat la alte scrieri ci m-am rugat Fecioarei Maria prin acea carticica si mie mi-a ajutat.Pacat ca nu credem cu tot sufletul si nu vedem cu ochii sufletului ceea ce e printre noi.Doamne Ajuta!
Sa inteleg ca nu te intereseaza daca faci bine sau nu?
Nu te intereseaza daca gresesti sau nu?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.08.2010, 12:55:14
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Implicit

Nu te supara ...te rog mult ...dar si eu am trecut printr-o incercare foarte grea si m-au ajutat mult rugaciunile catre "SFANTUL MINA"...postul si lacrimile mele de umilinta.Sunt sigura ca ajutorul l-ai primit de la SF.MINA...am vorbit si eu cu mai multi preoti si mi-au zis sa nu citesc aceste carti ca "talismanul...visul...etc..",ramane sa analizezi si sa vezi cum e mai bine pentru sufletul tau.Eu am vrut doar sa dau un sfat...si atat ....nu sa critic..DOAMNE AJUTA.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.08.2010, 13:44:58
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Ei vor defapt să dea foc cu oricepreț la vise, că ei știu că visele-s de la draci... dar nu toate și nici proorociile... cum vor ei cu oricechip să se dea mai presus de secte și păgâni și eretici... păi bogumilii credeau că rugându-se văd lumina harului și repede unii au zis că e defapt lumina luciferică... dar sf. Noul Simion sau Serafim de Sarovsky ce lumină vedeau ei tot de la rugăciune? Păi lumina luciferică e de la mîndrie și de la primiri de năluciri pripite că intri la idei și lumini de la desfrânări... deci e diferență... căci crezi ca prostul că ceva e de la Dumnezeu dar e defapt de la necuratul... deci minciuna e problema și nu lumina, căci minciuna, neghina din tine strică și lumina... Iar că preasfânta Născătoare a avut vise și este și ea o proorociță, asta nimeni nu poate contesta... deci sunt răi și plin de jidoveală, inqqqizitori ce mai, toți cei ce vor cică să ne ''păzească'' de cel rău... defapt ei sunt niște armate de orbi care au plecat la bătălie așa orbi trăgând în tot ce mișcă... și dacă îi iei la rost după ce le dovedești ce au împușcat, vin cu răspunsul nevinovat ''păi am crezut... că e lupul'' și defapt fusese un țânțar și au tras după el și gloanțele au secerat o grădiniță plină de copilași ce se dădeau în leagăne și adunau flori pentru mămica lor...

Odată am ucis o vrabie ! Apoi pe toate... cele... le-am tot ucis fiindcă odată am ucis o vrabie.

Last edited by vsovivi; 23.08.2010 at 13:55:57.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.08.2010, 21:07:50
unpaharcuapa's Avatar
unpaharcuapa unpaharcuapa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Sa inteleg ca nu te intereseaza daca faci bine sau nu?
Nu te intereseaza daca gresesti sau nu?
Pe mine ma intereseaza omul de langa mine.Eu vreau sa ajut cu orice chip indiferent ce inseamna.Daca nu ii intind o mana de ce se apuca el in disperarea lui?Ce fac eu?daca bine sau nu voi vedea la judecata.Eu stiu ca Fecioara Maria este cea care mi-a ajutat surioara si Sf Mina...m-am rugat cu lacrimi de foc sa nu o lase citind din acele carticele!Nu sunt o indaratnica sunt un om obisnuit care crede ca o rugaciune spusa din inima ajunge unde trebuie indiferent din ce-i citita.Nu stiu daca fac bine multe daraminte din acesta intamplare.Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.08.2010, 21:11:49
unpaharcuapa's Avatar
unpaharcuapa unpaharcuapa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Nu te supara ...te rog mult ...dar si eu am trecut printr-o incercare foarte grea si m-au ajutat mult rugaciunile catre "SFANTUL MINA"...postul si lacrimile mele de umilinta.Sunt sigura ca ajutorul l-ai primit de la SF.MINA...am vorbit si eu cu mai multi preoti si mi-au zis sa nu citesc aceste carti ca "talismanul...visul...etc..",ramane sa analizezi si sa vezi cum e mai bine pentru sufletul tau.Eu am vrut doar sa dau un sfat...si atat ....nu sa critic..DOAMNE AJUTA.
Nu contest ca nu am primit ajutor si de la Sf Mina.Doamne Fereste de mine acest gand.Insa eu acea carticica "Visul Maicii Domnului" din biserica l-am cumparat.Imi pare tare rau ca am ajuns intr-un punct unde toate sunt sub semnul intrebarii....Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.08.2010, 09:24:20
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unpaharcuapa Vezi mesajul
Pe mine ma intereseaza omul de langa mine.Eu vreau sa ajut cu orice chip indiferent ce inseamna.Daca nu ii intind o mana de ce se apuca el in disperarea lui?Ce fac eu?daca bine sau nu voi vedea la judecata.Eu stiu ca Fecioara Maria este cea care mi-a ajutat surioara si Sf Mina...m-am rugat cu lacrimi de foc sa nu o lase citind din acele carticele!Nu sunt o indaratnica sunt un om obisnuit care crede ca o rugaciune spusa din inima ajunge unde trebuie indiferent din ce-i citita.Nu stiu daca fac bine multe daraminte din acesta intamplare.Doamne Ajuta.
Nu zic ca Maica Domnului si Sf. Mina nu te-a ajutat.
Dar faci parte din BO.
Care este parerea BO fata de aceasta rugaciune?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.08.2010, 11:34:51
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Oare am terminat de citit Sfanta Scriptura ?!

Oare am ajuns sa facem Paraclisul Maicii Domnului zilnic si ne'am "plictisit" de el ?!
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.08.2010, 13:50:53
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Dar oare am terminat cu atât de mult oare la fiecare cuvântare?

De ce nu vă puneți întrebări dacă Doamne Iisus Hristoase, Cuvinte a Lui Dumnezeu, oare nu am risipit și azi toată ziua cu vise deșarte nelepădându-mă de sine însumi-însușiri alese? De vise pline cu răutăți? Cu invidii, mîndrii, pofte, doruri, vreri peste puteri... iubiri de mângâieri necurate, poftiri de întinări? Cu superstiț delăsător... Oare nu visul cel de mare zgârciob trebuia să-l lepăd maiîntâi?

Vai de noi că strecurăm țânțarii ca să înghițim mai bine camila... sfoaraoaraoara aia groasă ce te face să stai în indoieli ca să te îngâmfi cu înțelepciunile deșarte ale deșertăciunilor... stiți că știți să stiți? Încă nu știți nimic.

Oare nu ar fi mai bine să credem liniștiți în visul Maicii Domnului și să nu mai credem la nesfârșit în visul gândacului roz ce vrea să ajungă rege peste licurici, sau ce altceva decât înțelepciunea tainic-prozelită o tot visăm ca să ne ''bubucurăm''?

Oare uităm vreodată pe acel vis pe care-l visăm la nesfârșit până și cu ochii larg deschiși? Adică să tragi mereu pe ispisisikaa de coadă... firește.

Last edited by vsovivi; 24.08.2010 at 14:22:48.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.08.2010, 13:54:58
unpaharcuapa's Avatar
unpaharcuapa unpaharcuapa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu zic ca Maica Domnului si Sf. Mina nu te-a ajutat.
Dar faci parte din BO.
Care este parerea BO fata de aceasta rugaciune?
Parerea BO este foarte clara atata timp cat ea a fost scoasa din circuit.Aceasta rugaciune a fost scoasa de noul patriarh Daniel ca sunt facaturi ale necuratului.Eu nu vreau sa judec BO ca sunt un om umil si necunoscator insa la o opinie am dreptul.Asa s-a intamplat si acu 2000 de ani cand cei "inalti"nu l-au luat in seama pe Fiul Domnului.Eu nu doresc sa filozofez acum dar stiu ca minuni au fost multe de-a lungul timpului.Nu sunt o cunoscatoare a tot din religie dar aceste minuni nu tin cont de paturile sociale ci de sufletul din tine.Pe mine nu BO m-a facut sa CRED ci rugaciunile spuse seara cand eram un copil,ci dorinta de a cunoaste lumea Lui Dumnezeu,ci simplu fapt ca noi nu suntem singuri si la voia intamplarii.Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.08.2010, 14:09:10
unpaharcuapa's Avatar
unpaharcuapa unpaharcuapa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Oare am terminat de citit Sfanta Scriptura ?!

Oare am ajuns sa facem Paraclisul Maicii Domnului zilnic si ne'am "plictisit" de el ?!
FERICITI CEI SARACI CU DUHUL CA ACELORA ESTE IMPARATIA CERURILOR.

Paraclisul Maicii Domnului este ceva inaltator si este foarte bun pt suflet.L-am citit in momentele cand m-am simtit neputincioasa si chiar daca nu a fost sa fie rezultatul pt care m-am rugat nu m-am suparat caci asa a fost sa fie.Probleme avem toti indiferent de ce natura sunt ele dar trebuie sa fim cinstiti in suflet ca nu tot ce ne dorim se va indeplini.Trebuie sa ne rugam zilnic si sa cerem iertare pt tot indiferent de rugaciune.O parere.Doamne Ajuta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Visul Maicii Domnului diana66 Intrebari utilizatori 6 06.01.2013 21:15:02
Slava maicii domnului patricia2006 Generalitati 6 05.07.2012 16:21:19
iconita Maicii Domnului loredana Intamplari adevarate 8 25.09.2010 14:03:34
Psaltirea Maicii Domnului Daniela87 Rugaciuni 42 04.03.2010 12:51:39
Adormirea Maicii Domnului partenie Diverse Sarbatori 20 15.08.2009 21:19:08