Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 25.12.2010, 21:47:20
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

No, ca eu zic ca zise bine Sundar Singh cel putin la partea cum ca vom vedea ca razboiul spiritual va fi serios in ultima vreme, tiganii sunt si ei ca si multi altii folositi, cum si Sfanta Iustina a fost singura mai tare in credinta decat crestinii acelor vremuri, dar toate sunt cu iconomia lui Dumnezeu, si mai stii, poate ca tocmai unii dintre aparent necredinciosi ar putea ajunge mucenici in locul celor care incercand sa-i apere pe unii, stau sa cada...

Nu degeaba este aceasta campanie impotriva Bisericii, si sincer, cred ca parintele Arsenie s-a bucurat ca a putut fi numarat printre mucenici, deci oricum de ceva vreme s-au polarizat taberele si au fost educati prin tv cei care sa aiba destula ura pe crestini, mai ramane sa se aleaga graul... si sa se arunce pleava in foc, dar si focul poate fi o incercare pentru unii sa ajunga sa se bizuie precum poporul ales, in pustie, numai pe Dumnezeu...nu ne place Boc si Basescu, intra satana in om cand este nemultumit, dupa cum spunea staretul de la Optina, pustiul de acum inca mi se pare mic copil fata de ce poate sa devina inca, si au fost prorocii si legate de 111 papi dupa care vin vremuri amarnice, si se pare ca ultimii papi au avut teama de a-si lua numele Petre Romanul, si suntem la ultimul papa deja, al 111-lea; frica nu este buna, multi vor cadea prin frica, nefiind intariti cum trebuie, daca am citi insa deseori Sfintii Parinti, Noul Testament si pe parintele Porfirie al grecilor, am intelege ca avandu-l pe Dumnezeu-iubirea alungam si demonii, incercarile, samd si am ajunge fericiti cu Dumnezeu fie si in pustiul lui Moise, dar multi nici in douazeci de ani nu ar reusi performanta; poate ca si pamantul are nevoie de un suflet lamurit in foc si durere, asa cum si omul fara suflet... atrage stihiile dezlantuite... nu putem noi pricepe tainele Lui Dumnezeu si ale functionarii profunde ale acestei lumi....

A propos, studiu de caz foarte interesant este George Muller, parca mai ceva decat Moise, a crescut mii de orfani dupa ce a invatat dintr-o carte si mergand la fata locului cum se pot creste atatia copii, bazandu-se pe Dumnezeu si fara sa ceara de la oameni...asa or sa fie supravietuitorii care sa nu mai atraga pucioasa asupra lor ?
Reply With Quote
  #92  
Vechi 25.12.2010, 21:56:41
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
In miez de iarna, BOR da afara batrani de 90 ani, dintr-un bloc din Bucuresti.

Vina lor ? Ii impiedica pe popi sa obtina caruta de milioane de euro din uzul cladirii.

http://www.adevarul.ro/actualitate/e...389361633.html
Fac parte dintr-un consiliu parohial al unei biserici din Bucuresti. Parohia este mare , preotii sunt si ei in numar de 5. VA ROG SA MA CREDETI CA ESTE JALE ! PREOTII SE CEARTA NON STOP. CAUZA ? BANUL ! SUNT PATRUNSI DE ACEST DUH LUMESC SI SATANIC. NU VOR ALTCEVA DECAT BANI, BANI SI IARASI BANI !

Bun! De 2000 de ani se intampla si asa ceva. Este normal. Davolul lucreaza. Nu-i aceasta un capat de tara. Ce este cel mai important aspect ? Voi toti trebuie sa luati seama la cel mai mare pericol care pandeste mica noasra ortodoxie: schimbarea slujbelor bisericesti si a canoanelor ! Aici vor sa loveasca ! Si este posibil sa incerce subordonarea bunurilor bisericesti Patriarhiei ! Daca aflati, tipati !
Reply With Quote
  #93  
Vechi 25.12.2010, 22:41:46
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Si a propos de bietii batrani dati afara in miez de iarna, de curand cunoscuram niste tineri cu copilul de un an ce se plangeau asemenea, ca sunt dati afara in miez de iarna dupa ce din luna mai au fost instintati sa si plateasca restante cheltuieli curente grase, dar a fost mai important sa cheltuie cum nici proprietarii nu o fac de ani poate, fara sa fi avut de platit chirie; dar nu este nici tocmai vina lor cu totul, din moment ce sunt prea slabi ca sa nu devina unelte pentru cei care nu au putut cumpara cand au facut oferta pentru teren si de fapt pentru nea cornica care ne lupta.

De ce oare spunea insa un preot tanar ca cei de acum nu ar fi poate si mai cunoscatori decat Sfantul Ciprian inainte de crestinare ? Poate pentru ca esentialul ar fi ca noi sa invatam sa luptam avand ''armele'' iubirii lui Hristos, pentru ca acestea raman cele mai valabile intr-o astfel de lupta, si insasi scopul luptei este cresterea luptatorului...decat ca tare putini reusesc... bineinteles ca parintele Porfirie ar avea in amandoua cazurile cea mai potrivita solutie, de fapt Hristos care viaza in cei sfintiti prin iubire si smerenie...dar noi ramanem mici copii, dar nu si nevinovati cat sa nu aducem si iadul pe pamant...
Reply With Quote
  #94  
Vechi 26.12.2010, 07:50:17
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=UI-tO...rec_grec_index

TVR Iasi : "Un preot ortodox din comuna Margineni (Bacau) a daramat o parte din locuinta unui satean...

...terenul... a fost castigat recent in instanta de catre biserica iar acum preotul vrea sa-l vanda insa pretul cerut depaseste cu mult posibilitatile familiei care locuieste acolo.....

...pentru cei 500mp lasati proprietarului casei preotul a cerut un pret record pentru zona respectiva ..."
Reply With Quote
  #95  
Vechi 26.12.2010, 17:59:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
http://www.youtube.com/watch?v=UI-tO...rec_grec_index

TVR Iasi : "Un preot ortodox din comuna Margineni (Bacau) a daramat o parte din locuinta unui satean...

...terenul... a fost castigat recent in instanta de catre biserica iar acum preotul vrea sa-l vanda insa pretul cerut depaseste cu mult posibilitatile familiei care locuieste acolo.....

...pentru cei 500mp lasati proprietarului casei preotul a cerut un pret record pentru zona respectiva ..."
Este greu cu economia asta de piata... ne obisnuim greu cu ea, cu faptul ca fiecare poate sa ceara cit vrea
Reply With Quote
  #96  
Vechi 26.12.2010, 20:46:11
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
http://www.youtube.com/watch?v=UI-tO...rec_grec_index

TVR Iasi : "Un preot ortodox din comuna Margineni (Bacau) a daramat o parte din locuinta unui satean...

...terenul... a fost castigat recent in instanta de catre biserica iar acum preotul vrea sa-l vanda insa pretul cerut depaseste cu mult posibilitatile familiei care locuieste acolo.....

...pentru cei 500mp lasati proprietarului casei preotul a cerut un pret record pentru zona respectiva ..."
+++++++ ++++++++++++ ++++++++++++++++++ +++++++++++++++ +++
Oare cui slujeste acest parinte Lui Hristos si Biserici Lui si poruncilor Lui ???
Eu cred ca slujeste Duhului Lumi acestea si Deavolului acesta nu reprezinta Intru nimic Biserica lui Hristos . Undei Dragostea si Iubirea de apropele pe care o propovaduieste Biserica si Unde este Lucrarea satanica a acestui Slujitor al Deavolului .


Sa nu creada cineva ca eu am ceva cu Biserica su cu toti Slujitori Biserici nu Eu cred In Biserica ortodoxa si nu cred ca unu su altul care sau dedat la asemenea fapte Reprezinta Biserica acestia ar trebui pusi deo parte si sa nu aiba dreptul sa nu se permita sa slujeasca ci sa fie opriti sa slujeasca sf: Liturghie .
Iertatima si nu ma judecati dar nu este bine ce IntImpla atunci cum sa nu fie Dreapta credinta ortodoxa de RISUL si de batjocora SECTANTILOR oare mai mari Biserici nu stiu sau nu aud sau nu se uita la televizoare si carei pozitia lor fata de astfel de Slujitori '' ?????

Last edited by ioan_strainul; 26.12.2010 at 20:48:13.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 26.12.2010, 20:50:34
andreibravo andreibravo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Mesaje: 6
Implicit Speranta....

Orice padure are uscaturile ei,iar orice comunitate are si influentele ei.Diavolul seamana samanta "BANULUI" apoi asteapta rezultatul.Se intampla,uneori lucrurile nu sunt cum ar trebui sa fie, dar nu trebuie generalizat,deoarece judecata lor e dura,si vor da raspuns la Dreapta Judecata pt actiunile lor.Orice om greseste,unul mai mult,altul mai putin,dar trebuie sa ne judecam faptele noastre si nu pe ale altora...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Moșii de iarnă Carmen FUNIERU Slujba inmormantarii 5 26.02.2011 00:00:39
de ce sufera batranii ? Mirela0110 Generalitati 12 11.02.2011 11:28:08
rugaciune ptu alungarea diavolilor... la miez de noapte gheorghie Rugaciuni 6 28.07.2010 16:26:31
Bătrânii dorinastoica14 Generalitati 27 11.09.2009 00:38:39
Hai sa facem copiii si batranii sa zambeasca iar mara2008 Generalitati 3 23.11.2008 07:43:16