Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 22.03.2011, 18:52:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si iata ca azi este cea de-a 40-a zi, in care simt o mare usurare, pentru ca nadajduiesc foarte tare ca acum se bucura in cer, daca nu cu sfintii, macar cu dreptii, iar rugaciunile sfintilor, in special ale Maicii Domnului si ale Sfintei Parascheva, slujbele si pomenirile care i s-au facut, rugaciunile si gandurile bune ale noastre, ale voastre si ale tuturor sa plineasca faptele ei bune.

Va multumesc mult ca mi-ati fost toti alaturi, fiecare cum ati putut, prin pomenirea ei la Liturghie,in bisericile si manastirile la care se duc ei, la Psaltire in ultimele 3 zile, la parastase, la rugaciunile voastre personale. Nu v-am vazut niciodata, dar va simt tare aproape de sufletul meu.

Ii multumesc mai ales doamnei Icamilin, care o pomeneste si pe bunica, alaturi de tatal dumneai si celor care au acceptat sa citeasca din Psaltire, in plus fata de randuiala lor de rugaciune, una-doua catisme pentru sufletul ei: anna21, Zaharia2009, Miha-Anca, LaraG, Vladcat, Costel si parintelui Negroponte care o pomeneste la Liturghie, in biserica sa.

M-a ajutat si m-a intarit Dumnezeu foarte tare si mi-a scos in cale, si in viata de afara, si pe forum, oameni saritori si rugatori care au raspuns imediat apelului meu de orice fel, pentru ca bunica sa aiba parte de randuiala cat mai completa. Am fost foarte emotionata de randurile pe care mi le-ati scris si de sprijinul vostru moral. Bunica a fost, intr-adevar, un om pe care Dumnezeu l-a iubit si i-a daruit multi talanti, dar pe care l-a si incercat mult. Poate ca nu exagerez spunand ca socotesc ca in toata viata ei nu a primit atata ajutor de la oameni cat a primit acum, dupa moarte.

Nu e vremea de durere, ci de implinire, de daruit, lucrat si inmultit mostenirea uriasa pe care mi-a lasat-o bunica. Numai ca eu, vai, nu am nici verticalitatea ei, nici taria ei, nici credinta ei, am si alta personalitate, dar am incredere ca ma va ajuta Dumnezeu sa lucrez si eu ceva din ce mi-a lasat ea.

P.S. Va rog sa nu uitati sa o pomeniti, cum si unde puteti, si de acum inainte! Vesnica ei pomenire!
Mi s-a intamplat un lucru de mirare azi: mi-am cumparat doi covrigi si il aud pe vanzator: "O zi buna sa aveti! Sa nu uitati de bunica!"... Eu nu pricep de unde stia pana si vanzatorul ambulant de covrigi din centru de bunica mea, dar tare mi-a placut ce a zis.
De foarte multe ori ne atasam mai mult de bunici decat de parinti, ne aruncam in bratele lor atunci cand fugeam de mania parintilor, este de inteles sa fim indurerati la plecarea lor din lumea aceasta.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 22.03.2011, 19:11:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
De foarte multe ori ne atasam mai mult de bunici decat de parinti, ne aruncam in bratele lor atunci cand fugeam de mania parintilor, este de inteles sa fim indurerati la plecarea lor din lumea aceasta.
Pai ea a fost mama mea, ea m-a crescut. Si m-a iubit cel mai mult.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 22.03.2011, 19:21:50
unpaharcuapa's Avatar
unpaharcuapa unpaharcuapa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Unhappy ...trist...

Dumnezeu sa o ierte,sa o odihneasca si sa aibe parte numai de lumina acolo unde e.Stiu ce inseamna ca si eu mi-am iubit bunica mult insa a trecut mult timp de cand ea nu mai este printre noi...era beteaga de ambele picioare si a crescut cel putin 11 nepoti...Sa-i fie tarana usoara bunicii tale.
__________________
"Nu judecati,ca sa nu fiti judecati" (Matei7,1;Luca12,14;ICor.4,5)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 22.03.2011, 19:24:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unpaharcuapa Vezi mesajul
Dumnezeu sa o ierte,sa o odihneasca si sa aibe parte numai de lumina acolo unde e.Stiu ce inseamna ca si eu mi-am iubit bunica mult insa a trecut mult timp de cand ea nu mai este printre noi...era beteaga de ambele picioare si a crescut cel putin 11 nepoti...Sa-i fie tarana usoara bunicii tale.
Dumnezeu s-o ierte! Sa o pomenesti mereu si sa te rogi pentru ea, chiar daca a trecut mult timp. In Postul Mare, in fiecare sambata e zi de pomenire a mortilor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.03.2011, 21:10:23
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nu e vremea de durere, ci de implinire, de daruit, lucrat si inmultit mostenirea uriasa pe care mi-a lasat-o bunica. Numai ca eu, vai, nu am nici verticalitatea ei, nici taria ei, nici credinta ei, am si alta personalitate, dar am incredere ca ma va ajuta Dumnezeu sa lucrez si eu ceva din ce mi-a lasat ea.

Mi s-a intamplat un lucru de mirare azi: mi-am cumparat doi covrigi si il aud pe vanzator: "O zi buna sa aveti! Sa nu uitati de bunica!"... Eu nu pricep de unde stia pana si vanzatorul ambulant de covrigi din centru de bunica mea, dar tare mi-a placut ce a zis.
Doliul presupune acceptarea si traversarea durerii, intr-un mod pe care Biserica ni-l arata de veacuri. Doliul e un travaliu.
Daca femeia nu accepta travaliul, nu naste.
Inainte de rasaritul soarelui e noapte, inainte de cald este frig, inainte de liniste e furtuna.
Sper ca ai intelegerea ca doliul e o experienta care nu trebuie negata sau indulcita. Cine nu accepta durerea doliului, isi neaga anumite realitati emotionale adinci.
Dar, desigur, tu stii mai bine, eu iti doresc sa te lumineze Dumnezeu in tot ce faci!
Cat priveste intamplarea de care te miri, eu unul vad aici o aplicatie la "...Care pretutindenea esti".
Si pe toate le plineste, Aliluia, Aliluia, Aliluia!+
Cu drag, Cezar
Reply With Quote
  #56  
Vechi 20.06.2011, 09:35:37
jonzy30 jonzy30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 34
Implicit

Eu m-am imbolnavit de la decesul bunicii incoace ...a fost un soc sa pierd prima persoana draga din famile ...si ma gandesc cat de limitat este timpul pe care il mai am la dispozitie cu parintii
Va rog spuneti-mi ce pot sa fac si eu pt sufletul bunicii mele care era penticostala
Reply With Quote
  #57  
Vechi 20.06.2011, 18:12:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
Eu m-am imbolnavit de la decesul bunicii incoace ...a fost un soc sa pierd prima persoana draga din famile ...si ma gandesc cat de limitat este timpul pe care il mai am la dispozitie cu parintii
Va rog spuneti-mi ce pot sa fac si eu pt sufletul bunicii mele care era penticostala
Dumnezeu s-o ierte!
Te poti ruga pentru sufletul ei -
http://logos.md/rugaciuni/acatiste/adormiti.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 10.02.2012, 13:14:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si iata ca se implineste anul de cand bunicuta mea a plecat la cer, de unde vegheaza cu dragoste asupra noastra. Slava Domnului pentru toate!
Va multumesc tuturor carora o pomeniti in rugaciuni.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 10.02.2012, 13:32:21
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Odihna vesnica da-i-o ei, Doamne, si lumina cea fara de sfarsit sa-i straluceasca.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 10.02.2012, 23:12:19
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Am intalnit oameni minunati pe acest forum, de aceea indraznesc sa impartasesc cu voi o mare durere a sufletului meu: bunica mea, care m-a crescut si mi-a fost ca o mama, a plecat la Domnul. Va rog din tot sufletul, care puteti, sa o pomeniti si voi la rugaciunile voastre particulare si la liturghii: DOCHIȚA. A trait si s-a jertfit precum o lumanare, pana in ultima clipa, a muncit si s-a sacrificat pentru familie pana in ultima zi. Ultima oara cand a fost spovedita si impartasita a fost de Craciun. Astazi am ingropat-o... Uriase responsabilitati de tot felul atarna acum de capul meu, dar mai presus de toate, vreau sa fac tot ce depinde de mine pentru ca sufletul ei sa se mantuiasca. Ea a avut foarte mare evlavie la Sfanta Parascheva. Pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu si ale Sfintei Parascheva, Doamne Iisuse Hristoase, iarta pacatele roabei tale Dochita si mantuieste-o! Si noua, celor care am ramas, sa ne dea putere...
Dumnezeu s-o odihnească în pace pe bunica dvs, Glykys!
Mă întristează foarte mult această veste... pentru că și bunica mea din partea mamei este foarte bătrână (86 de ani)...
Și bunica mea are o evlavie deosebită pentru Cuvioasa Parascheva...

Mă voi ruga pentru sufletul bunicii dvs.
Domnul să vă dăruiască și dvs multă putere și curaj! Ea s-a despărțit de dvs pentru o vreme, dar, așa cum știți foarte bine, TRĂIEȘTE în continuare și nu v-a părăsit pentru totdeauna.
Mult curaj! Hristos a înviat!

Cu Sfinții odihnește, Hristoase, sufletul adormitei roabei Tale Dochița unde nu este durere, nici întristare, nici suspin, ci viață fără de sfârșit!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole a plecat la Domnul ! cristiboss56 Generalitati 238 04.10.2021 15:38:38
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 12:10:54
IPS Bartolomeu, a plecat la Domnul!+ cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 77 18.03.2011 12:13:17
Compozitorul Anton Șuteu a plecat la Domnul cristiboss56 Generalitati 8 19.09.2010 16:23:30
A plecat la Domnul Parintele Viorel Mihoc cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 5 13.06.2010 12:30:22