Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #741  
Vechi 13.11.2014, 10:54:28
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Io nu cred ca Johanis a aparaut ca un om slab si lipsit de forta interioara !
Dimpotriva ,au fost momente cand l-a inghesuit pe Ponta in corzi,si nu neaparat prin vorbarie,cat prin atitudinea lucida, rece, pragmatica,taioasa, de panzer saxon !
A fost o confruntare intre o vorbarie valaho-fanariota si forta frusta a unui panzer saxon !
"Forta frusta" (e o ironie?) a unui "panzer saxon"


Oricum, fiecare il vede pe al lui mai bun si mai potrivit.
Eu il vad pe Ponta istet, spontan, informat, inteligent, activ, presedinte minunat!
  #742  
Vechi 13.11.2014, 12:03:16
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Trebuie să-i vedeți pe amândoi și nu fiecare pe al lui!

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Citat:
"Forta frusta" (e o ironie?) a unui "panzer saxon"


Oricum, fiecare il vede pe al lui mai bun si mai potrivit.
Eu il vad pe Ponta istet, spontan, informat, inteligent, activ, presedinte minunat!
Dragilor dacă sunteți ortodocși, naționaliști, patrioți și mai ales dacă sunteți creștini și buni cetățeni de onoare atunci privind în trecut vă rog să dați răspunsul pentru viitor prin vot:

Car din cei doi (luați-i pe amândoi în minte) credeți că va fi un președinte mai cinstit și mai imparțial deoarece asta prevede constituția pentru a fi garantul constituției și veghitorul la echilibrul puterilor în statul Român?

Nu vă fie frică de biserică sau de armată sau de profesorii care v-au bătut ci vă rog luați-i pe amândoi în minte, în suflet și în inimă și răspundeți prin vot la întrebare ca niște oameni responsabili:

Care este cel mai cinstit și cel mai imparțial dintre ei?!?

(Saxonii sunt un popor nordic (englezi, nemți, ucraineni) care a plecat din vechea Dacie, dintre triburile ce au apărut în vechea Dacie și s-au dus în nord pentru că aveau credința fortificării sufletești prin răbdarea frigului!)

Last edited by vsovivivi; 13.11.2014 at 12:08:59.
  #743  
Vechi 13.11.2014, 12:23:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
M-am informat cam prost, se pare. Într-adevăr, nu era obligatorie nici până acum, însă pentru a nu participa la orele de Religie trebuia făcută o solicitare de către părinte. Acum solicitarea trebuie făcută pentru a participa.
Religia era obligatorie pentru clasele mici si optionala pentru clasele urmatoare. DE la un timp se introdusese exceptia ca acei copii care sunt atei (ceea ce e o ineptie) sa aduca o adeverinta si sunt scutiti de orele de religie. Dar era tot obligatorie religia, pentru ceilalti: http://transilvaniareporter.ro/comun...imp-optionala/
Se pare ca ateii (unii) au invatat mai bine lectia decat crestinii, ca ingerii cazuti lucreaza cu pasi mici.
Mai intai au introdus acea scutire, pentru ca e evident ca tot de acolo a venit initiativa. Si cu pasul asta mic au mai facut un pas, acum e invers, cei ce vor sa faca religie aduc adeverinta. Adica nu mai e obligatorie religia. Si cine oare a avut aceasta mare nemultumire? Acelasi profesor fanatic, Emil Moise din Buzau, cel cu icoanele, din fostul grup al lui Cernea: http://www.hotnews.ro/stiri-esential...bligatorii.htm
Un mic grup de 3-4 atei dicteaza de cativa ani tot ce tine de religia in tara. Fara ca si credinciosii sa aiba prea multe reactii fata de aceasta ofensiva atee.
Cum oricum parintii se plangeau ca sunt prea multe ore si e ceva in plus sa aduca si o adeverinta multi copii nu vor mai face ora de religie. Ceea ce isi si doreau cei ce militau pentru asta, probabil nici nu mai e nevoie sa se chinuie sa faca urmatorul pas, scoaterea de tot a religiei.
  #744  
Vechi 13.11.2014, 12:37:00
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Cum zicea Dragos, oamenii normali la cap isi vor da seama, ca ora de religie cel putin mareste media copiilor (daca nu au vreun profesor aiurea). Dar pe undeva, deja se fac prea multe ore la scoala; ar putea sa scoate si educatia plastica si muzica deja de la inceputul liceului, sau cel putin sa se poata face ca optionale toate (fara deverinte, put si simplu cine vrea, sa si le aleaga optionale)

Asta cu religia, le era greu sa o lase cum era, sa aduca adeverinta cei care nu vor sa faca religie? Acuma o mare parte din parinti vor trebui sa aduca adeverinta pentru ca copiii lor sa FACA religia. Pai majoritatea sunt ortodocsi si altii vor ora aia pentru medie... Care le era problema daca ramanea cum a fost?!
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #745  
Vechi 13.11.2014, 12:40:01
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Acum o sa se vada cine vrea cu adevarat sa isi tina copiii la orele de religie. Eu cred ca vor fi mult mai putini decat pana acum, fie pentru ca nu i-a interesat ce invata copiii lor, pentru ca nu stiu sa completeze o cerere sau le e lene si pentru multe alte motive.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
  #746  
Vechi 13.11.2014, 12:50:06
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Curtea Constituțională a decis că Religia nu este materie obligatorie. Nu înseamnă că va fi scoasă din școli, ci că părinții vor trebui să solicite în numele copiilor ca aceștia să studieze Religica.
Ei stabilesc tot ce tine de educatie ?
Ciudat.
  #747  
Vechi 13.11.2014, 12:58:07
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
"Forta frusta" (e o ironie?) a unui "panzer saxon"


Oricum, fiecare il vede pe al lui mai bun si mai potrivit.
Eu il vad pe Ponta istet, spontan, informat, inteligent, activ, presedinte minunat!
Doamna cred ca ironizati.Sper sa am dreptate.
Azi am vazut pe facebook mesaj de felicitare pt sf.Ioan Gura de Aur de la cine credeti ?Iar aseara aflu ca se scoate religia din scoli.
D-voastra chiar nu stiti sa apreciati oamenii?
Chiar si cei care voiau sa il voteze dupa prima confruntare au fost scarbiti de tupeul lui si au renuntat sa mai mearga.
E avocat ,normal ca da din gura.Dar da prost pt cum ar trebui sa vorbeasca un avocat scolit la o universitate serioasa.
Poate vi se pare aratos ,stiu si eu.

Last edited by anita; 13.11.2014 at 13:27:45.
  #748  
Vechi 13.11.2014, 13:22:49
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Vreau sa-i intreb si eu ceva pe sustinatorii lui Iohannis ( in special pe Theodore ) :

Credeti ca este posibil sa existe oameni liberi, oameni care gandesc cu capul lor, si care dintr-un motiv sau altul ori vor vota cu celalalt ori vor alege sa nu participe la vot ? Sau toti cei care nu participa ori se duc si il voteaza pe celalalt isi apara un scaunel caldut mai mic sau mai mare ?

Multumesc
  #749  
Vechi 13.11.2014, 13:25:59
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Daca vedem cum este unul din candidati nu inseamna ca il laudam pe celalalt.
Sau ca il sustinem
  #750  
Vechi 13.11.2014, 14:02:50
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Doamna cred ca ironizati.Sper sa am dreptate.
Azi am vazut pe facebook mesaj de felicitare pt sf.Ioan Gura de Aur de la cine credeti ?Iar aseara aflu ca se scoate religia din scoli.
D-voastra chiar nu stiti sa apreciati oamenii?
Chiar si cei care voiau sa il voteze dupa prima confruntare au fost scarbiti de tupeul lui si au renuntat sa mai mearga.
E avocat ,normal ca da din gura.Dar da prost pt cum ar trebui sa fie un avocat scolit la o universitate serioasa.
Poate vi se pare aratos ,stiu si eu.
Nu ironizez pe nimeni, imi pare rau ca asta va supara...
Este adevarat, il voi vota pe Ponta. Nu am cont pe facebook si nu pun mare pret pe ce clipurile si mascariile ce apar pe internet.
Nu eram hotarata100% sa votez cu el. Dar am vazut confruntarile si m-am hotarat.
Asta este. Pe mine m-a convins Ponta. Pe voi, ceilalti, Iohanis. Eu suport asta si va respect la fel de mult ca si pana acum. Daca puteti, faceti si voi la fel, daca nu, nu.
Nu pot sa votez cu cineva doar din spirit de turma.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare