Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 09.12.2020, 07:13:43
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ofof... E greu, și din păcate durează destul de mult tot acest proces, uneori toată viața.Eu încă mai am reminiscențe ale indoctrinarii, și tind sa îmi explic chestii prin prisma lor. Viața e viața, credința e credința... Însă când credința devine un mod de viață, lucrurile se complica... Iar când acea credință se clatină, automat și viața este afectată. Trebuie realizat ca nu credința contează, ci viața. Însă viață este dusă în baza un idealuri, necesități, dependente și, bineînțeles seturi de credințe.

Scuză-mă dacă te deranjează ceea ce îți spun, sau ți-am spus. Nu sunt în măsura sa dau sfaturi, nici nu vreau asta. Pur și simplu împărtășesc din ceea ce am trăit eu, și modurile in care am abordat anumite aspecte. Nu vreau sa cataloghez ca bun sau rău,insa personal îmi permit sa zic ce m-a afectat și ce m-a ajutat.

Cu cât credință, atașamentul și convingerile au fost mai puternice, cu atât confuzia, suferința, deznădejdea și dezamăgirea sunt mai acute.Este cam ca într-o relație umană.Te trezești la un moment dat ca totul era numai în capul tău...
Multumesc pentru impartsirea experientelor tale care ma indatoreaza; asa le-am si receptat chiar daca am raspuns cu mai putina empatie. Ma gandesc totusi, ca experientele tale ar putea fi altfel catalogate deoarece tu le-ai descris prea dureros, brut, putin incalcit,amestecat(dpmdv).
De pilda, la incheiere pui alaturat credinta si atasamentul,insa ele nu fac casa comuna, sunt antagonice(zic eu).

Nu ma deranjeaza ce mi-ai spus fiindca am simtit simpatie, apreciere, ba chiar exaltare in mesajul tau. Eu n-am cautat altceva, ci am deslusit in Scriptura versete lamuritoare la toate nedumeririle mele, iar daca apar si unele noi, astept sa mi le limpezeasca Duhul Sfant cand va veni vremea potrivita. Nu se poate ca din alta parte sa vina ceva mai bun, mai curat, mai nobil ca Iisus si Duhul Sfant. Ce am putea primi din alta parte mai mult decat jertfa lui Iisus si mantuirea noastra incat sa merite sa dam mai mult decat jertfa noastra/mucenicia? Imposibil sa dam mai mult decat avem. Eu sunt foarte multumit ca Hristos imi da tot chiar daca El nu rosteste tot explicit, ci implicit.

Da, credinta este viata cea mai curata si cel mai greu de trait pe pamant "in pamant"(in trup). Am subliniat in citarea boldata o sectiune care iarasi este contradictorie; dpmdv credinta conteaza, nu viata, insa viata se recomanda sa fie dusa in baza unui ideal, e de inteles sa ne satisfacem necesitatile, si sa evitam hotarat orice dependente.
Poate nu inteleg eu din ce punct devedere ar fi clara,insa eu nu vreau s-o luam in discutie si explicatii pentru ca ne indeparteaza si dilueaza subiectul
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #232  
Vechi 09.12.2020, 14:19:02
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

O sa încep alt topic în care voi încerca să ating acele aspecte de care te-ai lovit tu, cât și unele aspecte în care ma aflu eu acum. Suntem oarecum în etape diferite, dar ai dreptate mă exaltez și am simpatie fiindcă simt ca pot cumunica la alt nivel cu tine. Tocmai de asta și accentuez ca ceea ce ți se întâmpla este un stagiu evolutiv, chiar dacă ție ți se pare invers. Conștiința universală și Hristosul cosmic depășesc creștinismul, ortodoxia și orice religie. Nicio doctrină nu poate cuprinde iubirea divina ce se revarsă necondiționat peste orice conștiința din univers.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 09.12.2020, 18:35:14
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Suntem oarecum în etape diferite, dar ai dreptate mă exaltez și am simpatie fiindcă simt ca pot cumunica la alt nivel cu tine. Tocmai de asta și accentuez ca ceea ce ți se întâmpla este un stagiu evolutiv, chiar dacă ție ți se pare invers.
E cat se poate de logic ca fiecare dintre noi ne aflam in stadii individuale diferite de evolutie, n-am niciun dubiu legat de asta; de aici rezulta pareri si puncte devedere diferite(inclusiv "orbire") asupra aceluias aspect.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Conștiința universală și Hristosul cosmic depășesc creștinismul, ortodoxia și orice religie. Nicio doctrină nu poate cuprinde iubirea divina ce se revarsă necondiționat peste orice conștiința din univers.
Poate te referi la ortodoxia "standard", sau la manipularea omeneasca a canoanelor ei...

Eu sunt de parere ca "doctrina" muceniciei e suficienta si poate cuprinde tot si sper(n-am studiat) ca se poate regasi in toate religiile, ca altfel n-am mai fi religie daca nu ma conduce la transcendenta. De aceea spuneam ca la un anumit moment(intr-o anume intrupare) fiecare va ajunge sa-L cunoasca pe Duhul Sfant, Care ii va descoperi pe Iisus Hristos(sau invers)...

1. De aceea și noi, având împrejurul nostru atâta nor de mărturii, să lepădăm orice povară și păcatul ce grabnic ne împresoară și să alergăm cu stăruință în lupta care ne stă înainte.
2. Cu ochii ațintiți asupra lui Iisus, începătorul și plinitorul credinței, Care, pentru bucuria pusă înainte-I, a suferit crucea, n-a ținut seama de ocara ei și a șezut de-a dreapta tronului lui Dumnezeu.
3. Luați aminte, dar, la Cel ce a răbdat de la păcătoși, asupra Sa, o atât de mare împotrivire, ca să nu vă lăsați osteniți, slăbind în sufletele voastre.
4. În lupta voastră cu păcatul, nu v-ați împotrivit încă până la sânge.(Evrei12,1-4)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #234  
Vechi 09.12.2020, 20:24:33
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Viața e viața, credința e credința... Însă când credința devine un mod de viață, lucrurile se complica... Iar când acea credință se clatină, automat și viața este afectată. Trebuie realizat ca nu credința contează, ci viața.

Cu cât credință, atașamentul și convingerile au fost mai puternice, cu atât confuzia, suferința, deznădejdea și dezamăgirea sunt mai acute.Este cam ca într-o relație umană.Te trezești la un moment dat ca totul era numai în capul tău...
Da, credinta este viata cea mai curata si cel mai greu de trait pe pamant "in pamant"(in trup). Am subliniat in citarea boldata o sectiune care iarasi este contradictorie; dpmdv credinta conteaza, nu viata, insa viata se recomanda sa fie dusa in baza unui ideal, e de inteles sa ne satisfacem necesitatile, si sa evitam hotarat orice dependente.
Mă iertați că mă bag în discuție vazând că sunt ignorat de eminențele voastre cenușii supărate pe adevărul pe care l-am mărturisit, dar aș vrea să-i arăt lui Serafim7 ce înseamnă Viata, ce înseamnă pentru un om oarecare Calea lui, Adevărul lui și Viața lui și a oamenilor. În Hristos toate aceasta se numesc și Credință si asta e definiția lor căci prin Credință se pot defini și exista. În lipsa Credinței credincioase și a unității în Dumnezeu, orice Cale, Adevăr sau Viață omenească sau comunitară nu duce la iubire, la mântuire, la dăinuire.

Sunt perfect de acord cu Demetrius ” dpmdv credinta conteaza, nu viata,” în sensul că o viață fără credință e o viață lumească, pierdută, o iubire de sine, o amăgire.

Citat:
În prealabil postat de Serafim7
Conștiința universală și Hristosul cosmic depășesc creștinismul, ortodoxia și orice religie. Nicio doctrină nu poate cuprinde iubirea divina ce se revarsă necondiționat peste orice conștiința din univers.
Conștiința universală în viziunea ta amăgită este amăgitorul satana-faraon-duhul rău și nicidecum Dumnezeu. Adevărata ”conștiină” (dreptate-sfințenie-credință-conștiență-cunoaștere) nu e o conștiință a pârei și a iscodirii venită din necredință și iubire de funcție înaltă, de putere mare de stăpânire silnică, din griji lumești păgâne disperate ci este și ea o credință credinciosă foarte atentă la respectarea în amănunt a unor porunci bine definite prin Cuvântul rostit sau scris in sensul că cel ce face orice ascultare și orice lucrare împreună cu Domnul le face întotdeauna ca pentru Dumnezeu și nicidecum pentru slava lui deșartă, are întotdeauna frica-râvna-conștiința de a fi cât mai competent și perfect adică fără nicio greșală în ascultare.

Iubirea divină însăși s-a supus prin Hristos Iubirii Divine și se supune Tatălui, Duhului Sfânt, poruncilor, legilor, dreptății, adevărului, înțelepciunii și prin aceasta devine sfântă și credincioasă și desăvârșită, prin Credință eliberându-se de iubirea de sine. Iubirea nu desfințează ascultarea și canoanele căii strâmte a dreptății care duce la împăcare cu Dumnezeu ci se supune și respectă întocmai toate cerințele, se străduie la maxim, la extrem și în ascultare și supunere fără pile, primind sfat și ajutor divin, pe toate le rabdă pe Cale în Har spre desăvârșirea lucrărilor Domnului așa ca un Fiu sau ca o Fiică cu drepturi toatale și fără a avea vreo obligație legală sau morală sau emoțională de a se supune forțat-silnic la ceva sau la cineva spre îndreptarea căilor și lucrărilor ei căci iubirea dacă e iubire e o stare ideală-liberă-bună-dăinuitoare și e mai presus de orice dreptate fiind însăși Dumnezeirea ca dar și pace în oameni și în orice ființă vie. Nu poți să supui iubirea și Harul iubirii care prin firea lor este o viață în Credință credincioasă oricăror legi și canoane însă iubirea în Har alege în deplină libertate să se supună din iubire știind că doar așa lucrarea iubirii și unității va fi binecuvântată și dreaptă lepădând prin asta complet egoismul iubirii de sine, iubirea de iubirea iubitoare de sine care duce la dezbinare și nu la fericire.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 09.12.2020 at 21:07:16.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 09.12.2020, 21:21:37
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Petru, nu te judec nici nu te condamn, și uite ca nici nu te ignor.

Și eu am fost ca tine... Mă intoxicam pe mine și încercam sa ii intoxic și pe alții...

Credeam ca doar eu "vad" , si toți ceilalți ar fi orbi.

Acuma, ce sa zic, nu vreau sa întru în discuții contradictorii, deși mai demult erau un deliciu pentru mine, sa îmi caut mereu dreptatea, sa atac alte puncte de vedere, sa îmi caut satisfacția de a fi mereu împotriva oricui...

Însă PACEA, CALEA și IUBIREA, cred eu sunt superioare.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 28.12.2020, 12:07:09
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
eu cred in reincarare si nu vad care e legatura cu crestinismul, adica ce aceasta idee se contrazice cu credinta in Dzeu , sincer eu nu stiam asta, nu vorbesc ironic doar intreb.
ai fi inclinat sa crezi, deoare in Biblie sint cel putin 3 referi la asta..dar considerand ca Dumnezeu poate face asta, oricand doreste, eu zic ca trebuie sa ramanem cu mintea deschisa...va atrag atentia, ca Biblia sustine ca cei din morminte VOR FI INVIATI, adica REINCARNATI...stiintific vorbind, dintr-un os,se poare "recupera" adn ul si recreea o noua fiinta, identica cu cel mort..
Reply With Quote
  #237  
Vechi 28.12.2020, 12:22:48
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
eu cred in reincarare si nu vad care e legatura cu crestinismul, adica ce aceasta idee se contrazice cu credinta in Dzeu , sincer eu nu stiam asta, nu vorbesc ironic doar intreb.
nu e nimic rau in a intreba, mai rau e daca nu intrebi...a cunoaste e o caracteristica a omului..asa ca ,da-i bataie intreba, si daca nu-ti raspund, intreaba din nou si din nou,...ce pot sa-ti spun?...cine inchide usa minciunii, lasa afara si adevarul
Reply With Quote
  #238  
Vechi 28.12.2020, 14:12:38
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Dumnezeu înmulțește poporul Lui Ceresc nu prin păcat sau reîncarnare ci prin botez. Acum și aici, în viața asta, tot omul mort, bântuitor, din lume, ce mișună, nebotezat creștin, poate să creadă și să aleagă să intre prin poarta nașterii din nou a botezului creștin în orfelinatul poporului lui Dumnezeu. Acolo părintele, tata și mama este Dumnezeu . Acolo toți orfanii lumii care au lepădat lumea sunt frați și surori și au părinți pe Dumnezeu și soră și șefă de orfelinat pe Maica Domnului și pe Duhul Sfânt și au frați și surori pe sfinți, pe drepți, pe prooroci, pe apostoli, pe îngreri. Creștinii pot înfia copii din orfalinii aflați după botez în orfelinatul lui Dumnezeu ca să-i crească ei ca pe niște fii ai Lui Dumnezeu și nu ca pe niște fii ai lor. Copiii botezați creștini aparțin lui Dumnezeu și nu mai aparțin părinților lor care i-au născut din păcat. Orice părinte creștin ce a dat naștere unor copii pe care i-a botezat ar trebui să știe că după botezul copiilor ei ca părinți nu-și mai cresc copiii lor proprii și personali ci cresc copiii lui Dumnezeu așa ca niște frați mai mari crescând frați mai mici făcând astfel o muncă de înfiere frățească în cadrul orfelinatului divin manifestând pe cât posibil iubirea părintească nu a lor ci a Tatălui Ceresc și a Taicilor și Maicilor Sfinte care mărturisesc prin viața lor această dragoste cerească asupra copiilor creștini crescuți de ei ca fiind frați și surori ai lor.

Deci dacă vreți să vă alegeți viitorul, viitoarea mamă și tată, viitoarea familie așa cum spun metempsihoticii, nu așteptați să faceți asta după moarte la viitoarea ”reîncarnare” ci faceți-o aici și acum prin botez. Intrați prin Credință în orfelinatul lui Dumnezeu care vă înfiază pe toți orfanii lumii.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 28.12.2020 at 14:35:26.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 28.12.2020, 15:10:41
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Dumnezeu înmulțește poporul Lui Ceresc nu prin păcat sau reîncarnare ci prin botez. Acum și aici, în viața asta, tot omul mort, bântuitor, din lume, ce mișună, nebotezat creștin, poate să creadă și să aleagă să intre prin poarta nașterii din nou a botezului creștin în orfelinatul poporului lui Dumnezeu. Acolo părintele, tata și mama este Dumnezeu . Acolo toți orfanii lumii care au lepădat lumea sunt frați și surori și au părinți pe Dumnezeu și soră și șefă de orfelinat pe Maica Domnului și pe Duhul Sfânt și au frați și surori pe sfinți, pe drepți, pe prooroci, pe apostoli, pe îngreri. Creștinii pot înfia copii din orfalinii aflați după botez în orfelinatul lui Dumnezeu ca să-i crească ei ca pe niște fii ai Lui Dumnezeu și nu ca pe niște fii ai lor. Copiii botezați creștini aparțin lui Dumnezeu și nu mai aparțin părinților lor care i-au născut din păcat. Orice părinte creștin ce a dat naștere unor copii pe care i-a botezat ar trebui să știe că după botezul copiilor ei ca părinți nu-și mai cresc copiii lor proprii și personali ci cresc copiii lui Dumnezeu așa ca niște frați mai mari crescând frați mai mici făcând astfel o muncă de înfiere frățească în cadrul orfelinatului divin manifestând pe cât posibil iubirea părintească nu a lor ci a Tatălui Ceresc și a Taicilor și Maicilor Sfinte care mărturisesc prin viața lor această dragoste cerească asupra copiilor creștini crescuți de ei ca fiind frați și surori ai lor.

Deci dacă vreți să vă alegeți viitorul, viitoarea mamă și tată, viitoarea familie așa cum spun metempsihoticii, nu așteptați să faceți asta după moarte la viitoarea ”reîncarnare” ci faceți-o aici și acum prin botez. Intrați prin Credință în orfelinatul lui Dumnezeu care vă înfiază pe toți orfanii lumii.
asculta, ce stii tu despre moarte?!!
Reply With Quote
  #240  
Vechi 29.12.2020, 13:31:25
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

zau? si cum explici tu si preotul tau, ce spune Biblia? Si ce stii tu despre moarte?! Ori nu spune Biblia,ca la adoua venire a lui Hristis, cei din morminte vor fi inviati?! toti? ce e asta, daca nu reincarnare? Cine esti si popa tau, casa contrzici Biblia?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reincarnare FlorinS Generalitati 48 04.01.2014 17:51:07
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 21:00:51
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 18:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 18:31:52
Reîncarnare! AdeLlA Stiri, actualitati, anunturi 11 09.11.2008 13:55:05