Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.10.2010, 18:04:26
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

In tarile catolice (din tarile apartinand lumii civilizate) e mizerie sociala foarte multa,nu stiu cat de reale sunt acele tabele.
(date pe wikipedia).
Pentru ca stiu de la cine a fost prin Bulgaria ca acolo nivelul de trai e mult mai ridicat ca in Romania,in Serbia turismul merge excelent si se pare ca si acolo nivelul de trai e mult mai ridicat ca in Romania etc.
Asta e influenta sociala dezastruoasa a catolicismului in Romania si Republica Moldova.
Spre exemplu in Napoli somajul e de peste 50%.
Cel putin asa zice in unele locuri pe net.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.10.2010, 18:38:12
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
In tarile catolice (din tarile apartinand lumii civilizate) e mizerie sociala foarte multa,nu stiu cat de reale sunt acele tabele.
(date pe wikipedia).
Pentru ca stiu de la cine a fost prin Bulgaria ca acolo nivelul de trai e mult mai ridicat ca in Romania,in Serbia turismul merge excelent si se pare ca si acolo nivelul de trai e mult mai ridicat ca in Romania etc.
Asta e influenta sociala dezastruoasa a catolicismului in Romania si Republica Moldova.
Spre exemplu in Napoli somajul e de peste 50%.
Cel putin asa zice in unele locuri pe net.
Daca este aceasta mizerie sociala, de ce multi emigrati se duc acolo? De ce acele tari stau in bunastare, si crapa de turism?

Mda ai gasit scuza acuma, ii catolicismul de vina, nici nu ai curajul sa recunosti vina voastra.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.10.2010, 19:19:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Stiati ca...

fiecare familie din nord are rude in SUA, pentru ca au traversat la inceputul secolului XX o perioada de foamete si saracie, incat f multi au emigrat? Unii s-au intors; ori cu bani, ori la batranete.
Prin 1960 italienii erau in cautare de munca prin RFG; apoi spaniolii si portughezii. Polonezii au facut comert in toata Europa in toata aceasta perioada. Acum e randul romanilor sa-si castige existenta in strainatate. Multi din acestia aduc banii in tara si isi astern pentru cand se vor intoarce inapoi. Altii nu ma revin deloc.

Tot ce scrie in articolul de mai sus, postat de Mirela, este adevarat, depinde insa ce vrem sa vedem cand mergem in Romania: comparam nivelul de trai si constatam inevitabil ca e sub asteptarile noastre; sau cautam caldura omeneasca, pe care poate ca nu o gasim in tara de adoptie si atunci acceptam scaderile cu care suntem confruntati.

In cazul meu, eu caut Biserica si prietenii, si inca nu am fost dezamagita de ce am gasit, chiar dimpotriva! Scurtele mele sederi au fost atat de incununate de bucurii duhovnicesti, precum si de bucuria revederii cu prietenii mei de o viata sau mai noi, incat cand plec, plec cu inima plina si bateriile incarcate.

Am ochi sa vad si minusurile, sau mai bine zis si posibilitatile, pe care romanul, obisnuit cu ele, nu le ma vede. Peisajele absolut minunate, in care oamenii duc o existenta smerita, sunt pentru mine de o valoare inestimabila; nu reduc insa Romania la niste peisaje.

Ceea ce vreau sa va spun este, ca atunci cand mergem acasa, trebuie sa privim totul mai mult cu ochii sufletului, ca si cand apartinem locului, nu ca niste straini, care din greseala au nimerit in aceste tinuturi sarace. Cuvantul "sarac" ma doare atunci cand e pronuntat referitor la Romania. Romania nu este saraca.

Noi cei din afara tarii, care privim cu un aer de superioritate realitatile romanesti, bazandu-ne pe realizarile unui alt popor, care nu a avut de suferit ca poporul roman, care a avut conducatori mai buni, si mai multa tragere de inima pentru munca, noi, cei parveniti rapid, dar care nu am contribuit cu nimic la o mai buna evolutie a lucrurilor in Romania, aratam in fapt un dispret pentru propria noastra origine.

Daca drumurile nu ne-ar fi dus spre alte meleaguri si nu am fi trait si muncit in alte conditii, am fi fost si noi printre cei, care acum sufera in Romania.

Ma gandesc acum, ca nu este pe dea-ntregul vina noastra ca am avut oportunitatea de a pleca din tara, intr-o perioada sau alta. Asta ne-a imbogatit in multe feluri. Daca acum, din punct de vedere material si sufletesc, bogati fiind, nu ajutam si pe altii aflati in situatii grele, sa ne gandim ca la Judecata vom fi judecati si pentru ceea ce am fi putut face si nu am facut. Nu este rau sa fim bogati, dar este rau sa fim bogati si sa trecem dispretuitori pe langa saraci, fara a-i ajuta. Sa folosim o parte din ceea ce avem si pentru nevoiasi, ca sa avem a ne bucura si in imparatia Cerurilor, nu numai aici. Iar cand mai vedem saracie, sa ne intrebam: oare cu ce pot contribui eu petnru a schimba situatia. In acest caz, da, sa consideram ca Romania are saracii ei si sa ne gandim pe care sa-i ajutam.

Daca Dumnezeu permite, ca o tara ortodoxa, in care atatia se roaga, in care se mai ridica atatea biserici si manastiri, sa fie saraca, inseamna ca toate acestea au un sens, chiar daca acum noua ne scapa. Sa asteptam si sa vedem...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.10.2010, 20:53:17
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

http://www.evz.ro/detalii/stiri/roma...ue-900173.html
"În schimb, statul sârb acordă mai multe avantaje fermierilor săi, chiar dacă Serbia nu e încă o țară UE. Potrivit secretarului de stat în Ministerul Agriculturii de la Belgrad, Milan Petrovic, producătorii sârbi primesc câte 140 de euro pentru fiecare hectar cultivat (pentru însămânțare) și câte 100 de euro la fiecare tonă de îngrășăminte minerale folosite. La aceste subvenții se adaugă 50 de euro, la recoltare, tot pentru îngrășăminte.

În plus, "statul sârb suportă 40% din prima de asigurare a culturilor în caz de calamități, iar pentru toate creditele agricole luate de producători - indiferent că sunt pe termen scurt, lung sau mediu - plătim diferența de la o rată a dobânzii de 5% cât suportă producătorul, până la 12%-15% cât cer băncile. De asemenea, înapoiem producătorilor 30% din suma cheltuită anual pentru achiziția de mașini și utilaje agricole", a adăugat Petrovic.
"

Cum se poate observa la noi in tara producatorii agricoli primesc bani de la UE (de la statul roman nu primesc nimic) iar la sarbi primesc banii buni de la stat.
Asa ca mai fratilor nu mai extindeti ce vedeti ca se intampla in Romania ca e dezastru social cu ce se intampla in alte tari crestin ortodoxe.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.10.2010, 10:50:18
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Culmea e ca tarile astea nici macar bogate "spiritual" nu sunt, barbaria si prostia fiind la ordinea zilei pentru multi din cetatenii lor.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.10.2010, 11:03:55
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Culmea e ca tarile astea nici macar bogate "spiritual" nu sunt, barbaria si prostia fiind la ordinea zilei pentru multi din cetatenii lor.

Daca vorbesti de tarile balcanice se poate afirma ca in ciuda anarhiei datorata tranzitiei procentul credinciosilor si nivelul credintei nu se pot compara cu al celor din vestul Europei. Acestia au economie, au pragmatism, au administratie, dar din ce in ce mai putina credinta !
Mai umbla si tu prin vest, dar la modul profund !

La noi exista credinta , insa la factorii de risc din zona, incomensurabili mult mai mari decat cei din vest, nivelul de credinta este insuficient !

Last edited by IonelS; 12.10.2010 at 11:13:36.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.10.2010, 11:49:43
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Da, stim, Dumnezeu e milostiv. Apreciasem raspunsul tau pana aici unde ai inceput s-o dai in Evul Mediu...
Lasa, bre, ca zice bine urmasul lui Avva Iosif! Si mai are si dreptate! Mai bine ia aminte!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.10.2010, 14:44:52
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Daca vorbesti de tarile balcanice se poate afirma ca in ciuda anarhiei datorata tranzitiei procentul credinciosilor si nivelul credintei nu se pot compara cu al celor din vestul Europei. Acestia au economie, au pragmatism, au administratie, dar din ce in ce mai putina credinta !
Mai umbla si tu prin vest, dar la modul profund !

La noi exista credinta , insa la factorii de risc din zona, incomensurabili mult mai mari decat cei din vest, nivelul de credinta este insuficient !
O, da, ce mai credinta! Concureaza mersul la biserica cu "Danzez pentru tine", "Acces Direct" si stirile cu accidente. Si cu betia. Si cu violenta in familie. Si cu ignoranta. Si cu obscurantismul. Da' macar sunt credinciosi. As rade daca n-ar fi atat de trist si de adevarat.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 12.10.2010 at 14:47:34.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.10.2010, 15:18:02
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
O, da, ce mai credinta! Concureaza mersul la biserica cu "Danzez pentru tine", "Acces Direct" si stirile cu accidente. Si cu betia. Si cu violenta in familie. Si cu ignoranta. Si cu obscurantismul. Da' macar sunt credinciosi. As rade daca n-ar fi atat de trist si de adevarat.
Domnia ta faci o greseala atunci cand confunzi credinta cu manifestarea acesteia (sau lipsa de manifestare) prin diverse acte de cult, in particular sau in comun.

Este foarte adevarat si ca ai dreptate in esenta, deoarece o credinta fara fapte este moarta, dar totusi credinta exista.

De multe ori lucrarea preotului in Biserica se concentreaza pe "invierea" credintei din oameni. Cel putin, asa este la mine-n parohie. Ce mi-as dori sa fiu nevoit sa lucrez doar la "revizii curente" si nu mai mult la "reconditionari si reparatii capitale"!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.10.2010, 15:45:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Culmea e ca tarile astea nici macar bogate "spiritual" nu sunt, barbaria si prostia fiind la ordinea zilei pentru multi din cetatenii lor.
... poate din punct de vedere cantitativ, nu; dar din punct de vedere calitativ, DA! Atata timp cat inca se nasc sfinti in BO, nu ne putem plange de saracie spirituala.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Faptele crestine si cele placute lui Dumnezeu mihaisepo Generalitati 21 25.08.2011 09:20:35
Cele doua biserici ortodoxe rupte de relatii Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 2 11.05.2011 15:06:57
Ce sunt cele 7 plansuri roman2010 Generalitati 3 13.07.2010 18:53:35
Azi sunt suparata pe cele care fac avort !!! elenavioletacocos Generalitati 189 16.01.2010 20:51:01
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14