Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.10.2010, 22:33:19
ioana30's Avatar
ioana30 ioana30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Locație: Augsburg
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit este prea tarziu pt iertare?

am mai scris acum cateva zile...in primul rand faptul ca am "descoperit" acest forum este un lucru minunat, practic pot sa spun tot ce am pe suflet fara sa am frica ca,poate, cineva ar gandi ceva rau sau bine despre mine,si faptul ca nu am pe nimeni in fata imi da curajul sa spun ce gandesc.
as vrea sa va povestesc ceva si as vrea parerea voastra...
dupa cum am mai spus-o anul trecut a murit tatal meu. parintii mei au fost despartiti de cand aveam eu 7 ani si e ceva de atunci...pe tata il vedeam din cand in cand, uneori o data pe luna, alteori o data pe an, alteori la 2 ani si tot asa. cu toate cca nu a "participat" la cresterea mea si a surorii mele, l-am iubit amandoua tot timpul!!! uneori il uram pt ca nu a fost alaturi de noi, dar trecea repede datorita bucuriei de a-l vedea totusi.
anul trecut in vara,cu 3luni inainte sa moara, a venit la mama acasa si intamplator l-am vazut eu, era beat, m-am enervat si l-am gonit de la poarta.Ultimele mele cuvinta catre el au fost: "dispari si sa nu mai vii niciodata pe aici". Stiu ca-s groaznice cuvintele,dar nu le-am zis din suflet, au fost totusi ultimele si nu le mai pot lua inapoi. Imi cer aprope zilnic iertare de la el, ce ma enerveaza si ma distruge ii ca nu stiu daca ma aude acolo unde ii???
i-am aranjat mormantul superb,macar ultimul lucru l-am facut bine,dar parca as incerca sa-mi cumpar iertarea lui pt ce i-am zis...uneori ma simt ca un monstru,,,nu stiu cum o sa traiesc cu regretele astea...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.10.2010, 22:36:18
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana30 Vezi mesajul
am mai scris acum cateva zile...in primul rand faptul ca am "descoperit" acest forum este un lucru minunat, practic pot sa spun tot ce am pe suflet fara sa am frica ca,poate, cineva ar gandi ceva rau sau bine despre mine,si faptul ca nu am pe nimeni in fata imi da curajul sa spun ce gandesc.
as vrea sa va povestesc ceva si as vrea parerea voastra...
dupa cum am mai spus-o anul trecut a murit tatal meu. parintii mei au fost despartiti de cand aveam eu 7 ani si e ceva de atunci...pe tata il vedeam din cand in cand, uneori o data pe luna, alteori o data pe an, alteori la 2 ani si tot asa. cu toate cca nu a "participat" la cresterea mea si a surorii mele, l-am iubit amandoua tot timpul!!! uneori il uram pt ca nu a fost alaturi de noi, dar trecea repede datorita bucuriei de a-l vedea totusi.
anul trecut in vara,cu 3luni inainte sa moara, a venit la mama acasa si intamplator l-am vazut eu, era beat, m-am enervat si l-am gonit de la poarta.Ultimele mele cuvinta catre el au fost: "dispari si sa nu mai vii niciodata pe aici". Stiu ca-s groaznice cuvintele,dar nu le-am zis din suflet, au fost totusi ultimele si nu le mai pot lua inapoi. Imi cer aprope zilnic iertare de la el, ce ma enerveaza si ma distruge ii ca nu stiu daca ma aude acolo unde ii???
i-am aranjat mormantul superb,macar ultimul lucru l-am facut bine,dar parca as incerca sa-mi cumpar iertarea lui pt ce i-am zis...uneori ma simt ca un monstru,,,nu stiu cum o sa traiesc cu regretele astea...
Un duhovnic te poate ajuta- marturiseste-te! Fa ce poti pentru el - pomeniri, rugaciuni.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.10.2010, 22:39:59
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Nu e nimic grav, sunt doar niște vorbe, dar tu te frămânți din cauza neștiinței, fiindcă nu-l ai pe tatăl tău în fața ochilor să vezi că el te-a iertat.

Frământarea aceasta o să mai dureze un timp apoi o să treacă.

Astfel de greșeli sunt utile fiindcă ne fac să devenim mai atenți cu ce facem și spunem și totodată să devenim mai apropiați și înțelegători cu ceilalți.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.10.2010, 22:42:02
ioana30's Avatar
ioana30 ioana30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Locație: Augsburg
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

ma scuzati,am avut un moment de slabiciune,banuiesc ca nu este bine sa scriu asemenea lucruri triste pt mine aici,dar unde locuiesc eu este o comunitate de romani,este si biserica ortodoxa,se tine slujba la 2 saptamani si se cunosc toti intre ei.
ca sa merg la preotul de aici sa-i spun toate gandurile mele sunt prea lasa...
m-am folosit de forumul acesta ca de o "spovedanie", ma scuzati
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.10.2010, 22:42:04
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

NU este prea tarziu.

Dumnezeu sa-l ierte pe tatal dumneavoastra.

Rugati-va pentru el, spovediti-va. Domnul nostru Isus Cristos iarta toate pacatele.

Cu atat mai mult, cei care sunt alaturi de El (ceea ce aveti dreptul si datoria sa nadajduiti pentru tatal dumneavoastra) vor ierta.

Isus a spus ca cel caruia i sa iertat mult, va ierta si el mult.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.10.2010, 22:44:11
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana30 Vezi mesajul
ma scuzati,am avut un moment de slabiciune,banuiesc ca nu este bine sa scriu asemenea lucruri triste pt mine aici,dar unde locuiesc eu este o comunitate de romani,este si biserica ortodoxa,se tine slujba la 2 saptamani si se cunosc toti intre ei.
ca sa merg la preotul de aici sa-i spun toate gandurile mele sunt prea lasa...
m-am folosit de forumul acesta ca de o "spovedanie", ma scuzati
Spovedania este secreta. Incearca!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.10.2010, 22:50:12
ioana30's Avatar
ioana30 ioana30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Locație: Augsburg
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

poate o sa incerc candva. va multumesc. noapte buna
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.10.2010, 22:50:38
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Spovedania este secreta. Incearca!
Aici pe forum poti sa discuti cu o gasca de indivizi la fel de, dar probabil mai pacatosi decat tine.

La spovedanie vorbesti cu Dumnezeu. Nu asa, teoretic, metaforic, simbolic.

Ci chiar cu Dumnezeu - cu Isus Cristos, Mantuitorul nostru, Regele universului.

Preotul e acolo... ca un telefon mobil; prin el vorbesti. Sigur, nu oricine are chemarea, cinstea si fericirea sa fie telefonul prin care vorbeste Dumnezeu cu noi; dar faptul ramane - la spovedanie discuti tete-a-tete cu Dumnezeu !

Si, de asemenea, prin rugaciune.

Roaga-te, Dumnezeu asculta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.10.2010, 22:57:41
ioana30's Avatar
ioana30 ioana30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Locație: Augsburg
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

pt erethorn
stiti cum e? m-am spovedit in vara la o biserica din cluj, era inainte sa se termine Postul Sfintei Maria si a fost destul de multa lume, totul a mers ca pe banda!
dupa ce am iesit de acolo nu am avut impresia ca ma simt mai bine si nici nu am avut impresia ca preotul intelege ce vreau sa-i spun eu sau ca ma poate intelege pe mine.
poate nu a fost momentul si locu potrivit.
nu stiu cand si unde o sa gasesc eu un preot sa simt ca are mai mult de 5minute pt mine unde chiar sa poti sa povestesti in liniste?!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.10.2010, 23:03:40
ioana30's Avatar
ioana30 ioana30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Locație: Augsburg
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

va dorec noapte buna!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Niciodata nu e prea tarziu...si totusi uneori este! Ana-Maria N Generalitati 8 28.10.2010 16:10:11
Este mai tarziu decat crezi... Rodica50 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 14:15:46
De ce simbolul Crucii apare tarziu abia in secolul 3,,daca ,,, Vasile40 Generalitati 9 02.10.2009 19:42:51
Prea mult despre rau, prea putin despre bine costel Generalitati 11 09.02.2009 20:58:42