Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 12.01.2011, 19:12:20
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul

Poate pentru că nu se obișnuia devorarea animalelor de vii?
Deci recunoști că era vorba de mâncare.
  #182  
Vechi 12.01.2011, 20:06:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Iisus nu a venit ca să curățească porcul, a venit ca să salveze și să-i curățească pe oameni. Pentru El, un demonizat avea mai mare valoare decât mii de porci. Tu ai avea inima aceea să-L vinzi pe Hristos nu pentru o ciorbă de linte, ci pentru o tocană de porc?
Daca Hristos este Creatorul, porcul nu e creatia lui?
Si te intreb, cum a ajuns porcul sa fie necurat, asa l-a facut Dumnezeu?
Si de ce Dumnezeu ii cere lui Petru sa nu mai numeasca ca fiind necurate animalele care inainte de jertfa lui Hristos erau numite necurate insistand pe "curatarea" lor?

Dar cred ca deja asta e o discutie f. filosofica avand in vedere ca argumentele dvs. se rezuma la doua truisme care n-au legatura cu subiectul si se incheie cu o concluzie care se potriveste in asa zisa argumentatie ca nuca in perete.

Se pare ca ati ramas fara resurse domnule, mai consultati niste pastori poate vine unul cu vreo intorsatura mai isteata, dupa cum vedeti aici nu prea este genul de clientela ortodoxa cu care v-ati obisnuit, adica niscai tarani semi-analfabeti gata sa va zica frate pentru doua haine si cateva kg de lapte de soia, mai stie si ortodoxul Scriptura si chiar stie, nu doar impresii protestante.

Last edited by AlinB; 12.01.2011 at 20:12:14.
  #183  
Vechi 12.01.2011, 20:26:28
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Bai taticule, porcu' asta face ravagii. Nu cred ca am mai vazut vreun topic care in 2 zile sa ajunga la un asa record. Ce sa spun: felicitari, porcule! Esti bun!(mai ales la gust) :D
  #184  
Vechi 12.01.2011, 21:03:18
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Bai taticule, porcu' asta face ravagii. Nu cred ca am mai vazut vreun topic care in 2 zile sa ajunga la un asa record. Ce sa spun: felicitari, porcule! Esti bun!(mai ales la gust) :D
Asta vroiam să zic și eu. A ajuns deja mare vedetă porcușorul ăsta.
Mai încetul cu discuțiile că după aceea sesizează OTV-ul.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #185  
Vechi 12.01.2011, 21:11:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

pagini de off topic la greu!!!!
Subiectul sugera ceva despre traditia dusa la extreme si la pastrarea datinilor ante-crestine,a unor oameni aflati in buricul occidentului,in plin veac 21;credeti ca are vreo logica actul de supravietuire aici?absolut nici o logica,mancarea este ieftina in USA!
Daca sunt asa impatimiti dupa traditia stramoseasca de ce nu au ramas in Romania,sa practice an de an nestingheriti traditia barbara a Craciunului din pestera?Ba mai mult,cand o alta tara iti ofera sansa unei alte experiente-si in cazul de fata-mult prea multe oferte,tu ramai la traditionalismul de 2 bani,al sacrificarii porcului!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #186  
Vechi 13.01.2011, 06:05:12
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Deci recunoști că era vorba de mâncare.
O parabolă operează întotdeauna cu elementele din parabola respectivă. Era absurd să i se zică lui Petru "scoală-te, taie porcul de roman și mănâncă-l" Sensul vedeniei l-a înțeles imediat când după întreitul îndemn, s-a pomenit la poartă cu trei ne-evrei și Dumnezeu i-a zis "Scoală-te și întâmpină-i!" Așa bătut în cap cum era Petru (că n-a vrut să mănânce nicidecum "porcul" din viziune), a înțeles rostul vedeniei. Voi de ce nu vreți să-l înțelegeți? Vă spun eu: pentru că nu sunteți dispuși să renunțați la porc!
  #187  
Vechi 13.01.2011, 06:08:33
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca Hristos este Creatorul, porcul nu e creatia lui?
Si te intreb, cum a ajuns porcul sa fie necurat, asa l-a facut Dumnezeu?
Dumnezeu a creat unele animale pentru hrană (deși inițial a creat doar vegetalele pentru hrana omului), iar altele pentru alte scopuri. De aceea i-a spus omului despre porc (și alte animale descrise în Lev.11) "să-l priviți ca necurat", nu pentru că ar fi fost mai plin de noroi ca vaca (deși este, oricât i-am admira drăgălășenia), ci pentru că Dumnezeu știa mai bine ce e bun pentru om. Medicina modernă a descoperit doar de câțiva zeci de ani ce pacoste e carnea de porc pentru sănătatea umană, poate se vor mai descoperi și alte elemente... dar e nevoie de știință ca să-L credem pe Dumnezeu?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si de ce Dumnezeu ii cere lui Petru sa nu mai numeasca ca fiind necurate animalele care inainte de jertfa lui Hristos erau numite necurate insistand pe "curatarea" lor?
Am explicat în postarea anterioară de ce. Eu nu sunt capabil să ofer argumente filosofice pe măsura înaltelor dvs. pretenții. Acceptați "truismele" mele simpliste ori nu. Un lucru e cert: Hristos S-a jertfit ca să curățească pe omul păcătos. El n-a venit în lume pentru porci, ci pentru oameni, iar dacă locuitorii din ținutul Gadarenilor L-au respins din cauza unor porci, trebuie să facem și noi aceeași greșeală?
  #188  
Vechi 13.01.2011, 08:56:09
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Din acea "grămadă de reguli" levitice singura care exista și înainte de legea ceremonială și de apariția evreilor este cea privitoare la distincția animalelor curate/necurate. În ce privește sabatul, acesta este moștenit chiar de la Creația lumii, fiind primit de om încă din grădina Edenului - deci în condițiile nevinovăției și lipsei păcatului. Aceste lucruri ar trebui să-ți dea serios de gândit...
Referitor la Levitic acolo sint o gramada de reguli din care sectele/neoprotestantii au ales doar una. Inainte de Levitic au fost deasemenea o gramada de legi se reguli. Li dupa Levitic, prin prooroci, Dumnezeu a transmis reguli. Din toate astea voi ati ales una.
Referitor la sabat, nu scrie nicaieri ca Dumnezeu i-a spus lui Adam sa se odihneasca Duminica (nici nu era cazul, pentru ca Adam si Eva erau in Rai, unde era odihna vesnica). Dumnezeu, da, a creat lumea in sase zile, iar a saptea zi s-a odihnit. Lui Moise Dumnezeu i-a spus acelasi lucru: sase zile sa lucrati iar ziua a saptea sa o inchinam Domnului. Nicaieri nu este trecut cuvintul "sabat".
Concluzie: 1. crestinii catolici din care fac si eu parte, respectam Sfinta Scriptura; adica consideram ca orice creatura e curata, ca asa a spus DUmnezeu si sfintim a saptea zi si i-o inchinam Domnului, tot pentru ca asa a spus Dumnezeu.
2. sectele/cultele neo protestante interpreteaza biblia dupa bunul plac al fiecaruia (din cauza asta nici nu au roade), ignorindu-l pe sfintul apostol Petru, care a spus (2Petru1.20), astfel conducind oamenii pe cai gresite:
20. Aceasta știind mai dinainte că nici o proorocie a Scripturii nu se tâlcuiește după socotința fiecăruia;
21. Pentru că niciodată proorocia nu s-a făcut din voia omului, ci oamenii cei sfinți ai lui Dumnezeu au grăit, purtați fiind de Duhul Sfânt.

PS1 Daca considerati ca orice om e capabil sa tilcuiasca singur sfinta scriptura, de ce va mai adunati si le dati indicatii enoriasilor? Puteti sa le spuneti sa stea acasa sa citeasca Scriptura, pentru ca si acasa ii poate lumina Duhul Sfint.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hiper si super marketurile instrumentele Satanei de omorat sufletul si trupul mihailt Generalitati 26 13.03.2010 23:01:16
A omori sau a fii omorat ? elenavioletacocos Generalitati 3 09.10.2009 15:48:08
De ce a fost omorat Cain? Iustin Din Vechiul Testament 14 12.01.2009 20:41:20