Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.02.2011, 15:15:23
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Bine ca stii tu mai bine ca mine daca sunt ateu sau nu. Daca te pun sa ghicesti ce-am mancat la micul dejun, te pricepi?

Anii tai de teologie pe mine ma lasa rece, din partea mea poti sa fii si Mr. Ciobotea, ca tot nu contezi. Insa nu-mi place ca tu ajungi la concluzii despre mine fara sa ma intrebi mai intai, fara sa ai curajul si barbatia de a ma infrunta direct, in dezbateri pe forum. Nu, tu citesti ce scriu, observi ca sunt ateu, apoi ajungi la concluzia ca de fapt nu sunt ateu. Nu dai explicatii, nu ai tupeul sa ma infrunti, nu nimic. Pur si simplu imi lipesti eticheta si iti arati apoi dintii, ca cimpanzeii.

Dup-aia te mai miri de ce te iau peste picior. Pai crede-ma, te-am luat finut cu "circulati, circulati..", aveam de gand sa scriu ceva mult mai caustic, precum acest mesaj, dar am zis "lasa, hai sa nu ma iau de gat cu el". Si tot n-ai inteles, asa ca acum n-am de ales decat sa scriu aceste randuri.

Am fumat multi din astia ca tine pe forum, de veneau sa-mi explice cum e cu ateismul meu, care de fapt nu exista. Numai ca nu aveau nici un argument, pur si simplu sufereau de iluzia ca stiu mai bine ca mine, totul bazat pe niste idei stupide si preconcepute.

Ateismul meu nu se bazeaza pe aceleasi fundamente subrede pe care sta credinta ta. Mai degraba convingi un iehovist sa treaca la ortodoxie decat pe mine sa ma apuc de vreo religie. Faptul ca stau pe aici, pe forum, si sunt politicos a fost luat de tine si de altii ca o slabiciune, dandu-le impresia gresita.

Evit sa ma mai bag in dispute pe forum pentru ca am facut-o deja in trecut si am pierdut energie fara rost. Insa nu lua pasivitatea mea ca o marca a slabirii ateismului meu, pentru ca ma jignesti.

Edit: in legatura cu dificultatea facultatii de teologie, da-mi voie sa-ti aduc aminte ca si astrologia e dificila, dar asta nu inseamna ca are vreo legitimitate.
Domnule scrabble miron,in primul rand daca vrei dezbatere ne razboim pe privat ca sa nu facem prea multa valva aici pe forum ca este destula.Eu am observat mai bine si am gandit aceea teorie la care tu te-ai simtit ofensat...de ce nu poti recunoaste?Si daca iti dau explicatii tu oricum nu vrei sa le intelegi si apoi sa comentezi mai rau... gaiță masculina ce esti!de aratat nu imi arat dintii precum doar a fost o presupunere acum vrei sa deschid un topic dedicat tie?Poate nu am chef,este posibil ca ai fumat multi pe forum dar la mine sa stii ca nu merge,sa stii ca eu nu fac ca eu stiu mai bine ca tine pana acum am vrut doar sa te mustru cum s-ar zice si am vazut ca te simti atacat si nu meriti sa iti arat explicatii destul de logice ca daca ai fi tacut inseamna ca nu faci comentarii daca iti dau argumente si explicatii logice!sa stii ca nici eu nu vreau sa mai consum energie aiurea pe forum.Vrei explicatii,argumente?atunci taci si asculta si apoi ia aminte.Acum iti mai zic doar atat,frate mergi in pace credinta ta te-a osandit!
P.S Cand vorbeam de teologie sa stii ca nu ma referam la dificultatea in sine ci despre cat de multi o inteleg si cat de multi o resping asa ca tine fara macar sa citesti titlurile ca apoi sa intelegi ceva din naivitatea ta!

Last edited by padrevicentiu; 23.02.2011 at 15:17:51.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.02.2011, 16:34:26
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Domnule scrabble miron,in primul rand daca vrei dezbatere ne razboim pe privat ca sa nu facem prea multa valva aici pe forum ca este destula.Eu am observat mai bine si am gandit aceea teorie la care tu te-ai simtit ofensat...de ce nu poti recunoaste?Si daca iti dau explicatii tu oricum nu vrei sa le intelegi si apoi sa comentezi mai rau... gaiță masculina ce esti!de aratat nu imi arat dintii precum doar a fost o presupunere acum vrei sa deschid un topic dedicat tie?Poate nu am chef,este posibil ca ai fumat multi pe forum dar la mine sa stii ca nu merge,sa stii ca eu nu fac ca eu stiu mai bine ca tine pana acum am vrut doar sa te mustru cum s-ar zice si am vazut ca te simti atacat si nu meriti sa iti arat explicatii destul de logice ca daca ai fi tacut inseamna ca nu faci comentarii daca iti dau argumente si explicatii logice!sa stii ca nici eu nu vreau sa mai consum energie aiurea pe forum.Vrei explicatii,argumente?atunci taci si asculta si apoi ia aminte.Acum iti mai zic doar atat,frate mergi in pace credinta ta te-a osandit!
P.S Cand vorbeam de teologie sa stii ca nu ma referam la dificultatea in sine ci despre cat de multi o inteleg si cat de multi o resping asa ca tine fara macar sa citesti titlurile ca apoi sa intelegi ceva din naivitatea ta!
Nu am nimic de mutat in privat. Eu discut cu tine public, sau nu discut deloc.

Cat despre calitatea raspunsului tau, sa te judece restul care au avut rabdarea sa citeasca disputa asta prosteasca inceputa de tine din nimic. Pentru mine e evident ce-ai sau ce n-ai in cap si ma opresc aici.

O sa ma iau doar de forma: invata sa folosesti alineate si spatii dupa semnele de punctuatie, prinde bine.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.02.2011, 16:46:49
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Nu am nimic de mutat in privat. Eu discut cu tine public, sau nu discut deloc.

Cat despre calitatea raspunsului tau, sa te judece restul care au avut rabdarea sa citeasca disputa asta prosteasca inceputa de tine din nimic. Pentru mine e evident ce-ai sau ce n-ai in cap si ma opresc aici.

O sa ma iau doar de forma: invata sa folosesti alineate si spatii dupa semnele de punctuatie, prinde bine.
Stiu si eu ca prinde bine dar acum mai conteaza cum scriu?Si da raspunsul nu a fost chiar asa de "calitate" pentru o persoana asa de "intelectualista"ca tine asa cum spunea Eugen Lovinescu falsilor intelecti.Nu uita rabdarea este o virtute
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.02.2011, 17:22:11
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

padrevicentiu
"Eu am observat mai bine si am gandit aceea teorie la care tu te-ai simtit ofensat...de ce nu poti recunoaste?Si daca iti dau explicatii tu oricum nu vrei sa le intelegi si apoi sa comentezi mai rau... gaiță masculina ce esti!de aratat nu imi arat dintii precum "


Poi padrelule ai reusit sa ma binedispui...Ca viitor "padre" ai un "papit" de tata frumusetea...Nu-ti arati dintii ca dansa ...dar ca reactie.... Ase m-ai facut sa rad !!!!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.02.2011, 17:51:13
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Stiu si eu ca prinde bine dar acum mai conteaza cum scriu?Si da raspunsul nu a fost chiar asa de "calitate" pentru o persoana asa de "intelectualista"ca tine asa cum spunea Eugen Lovinescu falsilor intelecti.Nu uita rabdarea este o virtute
Nici macar nu ma consider intelectual. Sunt un simplu absolvent de liceu fara pretentii prea mari.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.02.2011, 17:52:17
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
padrevicentiu
"Eu am observat mai bine si am gandit aceea teorie la care tu te-ai simtit ofensat...de ce nu poti recunoaste?Si daca iti dau explicatii tu oricum nu vrei sa le intelegi si apoi sa comentezi mai rau... gaiță masculina ce esti!de aratat nu imi arat dintii precum "


Poi padrelule ai reusit sa ma binedispui...Ca viitor "padre" ai un "papit" de tata frumusetea...Nu-ti arati dintii ca dansa ...dar ca reactie.... Ase m-ai facut sa rad !!!!
Eeh in viata trebuie sa mai facem si spectacol pentru a atrage atentia cuiva...sau sa manifestam diferit problemele pe care la confruntam.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.02.2011, 20:58:09
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu neaparat. Pot fi și oameni simpli, care se autosugestionează. Nici boală psihică, nici draci.
E adevarat, ne putem gandi si la aceasta posibilitate. Ma intreb care ar fi punctul de vedere al unui psihiatru crestin referitor la comportamentul acelor oameni?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.02.2011, 15:28:37
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Nici macar nu ma consider intelectual. Sunt un simplu absolvent de liceu fara pretentii prea mari.
Lasa dom'le, ca daca nu ai dumneata pretentii prea mari, altii sigur au

P.S.: filmuletul il mai vazusem. Uneori te simti bine si rau in acelasi timp cand vezi cate feluri de idioti exista pe lumea asta.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.02.2011, 16:21:19
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

horatiu si vincetiu - si voi sunteti exproape de o explozie de duh???

O explozie de duh o fi in filmul ala dar oricum, bine ca nu ai spus in titlul topicului cum ca acel duh ar mai fi si "sfant" - duh necurat poate (si prostia tot un duh necurat se poate numi).
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.02.2011, 16:55:29
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Mi-a dat cineva o piesa sa o ascult pe YouTube. Cel care a urcat piesa a facut si un videoclip amuzant cu neoprotestanti americani care se agita - printre ei sunt si cativa din primul filmulet, dar sunt si cateva fețe noi :)

Click aici.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 24.02.2011 at 16:57:51.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hula impotriva Duhului Sfant mihaisepo Din Noul Testament 27 21.08.2011 01:02:17
pacat impotriva Duhului Sfant lore86 Generalitati 12 20.04.2011 11:42:12
Hula impotriva Duhului Sfant Eliana Generalitati 22 19.02.2011 01:52:40
Cultura Duhului - Cuvantul lui Dumnezeu Rodica50 Intrebari utilizatori 34 05.12.2010 19:27:14
DUMINICA POGORARII DUHULUI SFANT SSB Despre Biserica Ortodoxa in general 14 11.06.2008 19:37:23