Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.06.2011, 12:20:35
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si eu am dat de cateva ori pomelnic prin internet la Manastirea Dervent, cred ca a fost un lucru bun, neavand cum sa ajung prea des la acea manastire.
Daca ai fi dat un pomelnic "clasic" la o manastire mai apropiata, nu ar fi avut efect? Manastirile pot fi ordonate in functie de eficienta pomelnicelor?

Ontopic: Patriarhia nu si-a vazut partea leului si de aceea maraie. A ratat multe alte ocazii de a lua o pozitie ferma bazata pe principii si nu a facut-o. Ar fi putut sa nu-si ascunda turnatorii de exemplu sau ar fi putut sa nu faca propaganda politica in biserica dar cand afacerea este extrem de profitabila ce mai conteaza?

Last edited by ai2; 14.06.2011 at 12:26:35.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.06.2011, 12:28:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

mai demult am gasit site-ul manastirii Devrent, avea si o sectiune de trimis pomelnice. Nu au vreo suma fixa http://www.dervent.ro/pomelnice.php?...ce&cType=INDEX
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.06.2011, 12:32:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Părintele Stoica nu e Patriarhia, dar e purtătorul de cuvânt al acesteia, deci vorbește în numele ei.
De fiecare data cand deschide gura?
Sa fim seriosi.

Citat:
Din câte am înțeles, administratorului site-ului îi revine un comision, dar procentul nu e specificat.
Sfat de sanatate mentala: nu te lua dupa zurnalisti :)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.06.2011, 12:48:19
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De fiecare data cand deschide gura?
Sa fim seriosi.



Sfat de sanatate mentala: nu te lua dupa zurnalisti :)

Nu de fiecare dată când deschide gura, ci atunci când vorbește cu sau pentru media, în numele Patriarhiei.

"Potrivit clericului, pomelnicele ajung la mănăstirea constănțeană, iar o parte din banii achitați online rămân comision administratorului site-ului."

Or fi ei jurnaliștii mai dubioși, de felul lor, dar hai să nu ne aruncăm orbește în luptă fără să știm pentru ce luptăm.
Dacă stai să te gândești, e perfect logic ca administratorul site-ului să ia un comision. Să întreții un domeniu pe net te costă. Credeai că a scos bani din buzunarul propriu?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.06.2011, 14:45:09
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Daca articolul e tendentios, va cer scuze. Voiam doar sa arat care e pozitia patriarhiei si articolul a fost primul text care am vazut ca o contine. Propun sa nu discutam despre articol in sine.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.06.2011, 15:10:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Nu de fiecare dată când deschide gura, [b][i]ci atunci când vorbește cu sau pentru media, în numele Patriarhiei.
Vezi, este o conditie.
In ce calitate a fost interpelat, asta este problema.
Poate l-au invitat la o bere si i-au cerut parerea.

Un raspuns oficial se obtine in urma unei cereri care primeste nr. de inregistrare, se consulta factorii de drept, se furnizeze un raspuns stampilat si inregistrat.


Citat:
Dacă stai să te gândești, e perfect logic ca administratorul site-ului să ia un comision. Să întreții un domeniu pe net te costă. Credeai că a scos bani din buzunarul propriu?
Este, sunt de ex. comisionele bancare, dar cat..
Ar fi trebuit mentionat totusi pe site.
Poate e mentionat, n-am urmat toti pasii.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.06.2011, 15:13:40
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu prefer mandatul postal si plicul clasic
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.06.2011, 15:15:13
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vezi, este o conditie.
In ce calitate a fost interpelat, asta este problema.
Poate l-au invitat la o bere si i-au cerut parerea.

Un raspuns oficial se obtine in urma unei cereri care primeste nr. de inregistrare, se consulta factorii de drept, se furnizeze un raspuns stampilat si inregistrat.
Și ce te face să crezi că acestea nu există?

Dacă purtărorul de cuvânt al Patriarhiei a ieșit "la o bere" cu jurnaliștii să discute despre chestia asta, e o problemă mai mare decât comisionul adminului.
În fine, e irelevant. Horațiu a sugerat să nu ne raportăm la articol, ci să dezbatem problema în sine. Cred că ar trebui să-i urmăm sfatul.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.06.2011, 15:25:04
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Fosta-i lele cand ai fost...ca acu`i vremea de online !

"Cand iese badea la cosit
Iese si mandra la prasit
Si la hora duminica e tot cu ochii dupa ea
Si cand e joc de alunel, mandruta e tot langa el
Pai tarancuta cum e ea
E drept ca Badei i-ar placea
Dar cand ii cauta vorba el
Ea fuge si nu vrea de fel
"..asta sunt vremuri demult apuse..astazi, un cont pe un site de matrimoniale ti-l aduce pe Badea online !!!

De ce sa ne miram de pomelnice??
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.06.2011, 15:35:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Și ce te face să crezi că acestea nu există?

Dacă purtărorul de cuvânt al Patriarhiei a ieșit "la o bere" cu jurnaliștii să discute despre chestia asta, e o problemă mai mare decât comisionul adminului.
Nu ia nici un admin comision, eventual firma care detine portalul.
Ar trebui sa fie specificat pentru ca sa stie atat omul care doneaza (e bine sa fie corect informat) cat si sa nu mai fie loc de speculatii, ca se imbogateste firma de pe spatele credinciosilor.

Si asa au pus la dispozitie gratuit portalul cu forumul care nu sunt tocmai lipsite de costuri.

Citat:
În fine, e irelevant. Horațiu a sugerat să nu ne raportăm la articol, ci să dezbatem problema în sine. Cred că ar trebui să-i urmăm sfatul.
Pai aia e partea ce mai interesanta, cum ridica sau mai bine zis trantesc, molfolesc, zapacesc ziaristii problema, scopul este evident - Biserica si faptul ca nu e chiar lipsita de putere si autoritate, si asta le sta unora in gat.
Numai buna ocazia pentru a redeschide eventual problema impozitarii Bisericii. Ia uite cati bani face!

NU mi se pare asa mare diferenta intre a face 500km pentru a duce un pomelnic si a-l expedia prin posta, cu diferenta desigur a celor 500km si ideea ca de ei s-ar mai putea folosi si cu ceva in afara de pomelnic, atmosfera de manastire, drumul ca jertfa, etc.

Iar diferenta intre posta si Internet, iarasi mi se pare nesemnificativa, in esenta ideea/procedura este aceeasi.

Daca unii cred ca problemele lor se rezolva exclusiv cu rugaciunile altora, greseala lor.
Daca pe langa pomelnic inteleg sa mai faca si un efort sa-si indrepte viata, atunci foarte bine.

Povestea cineva de o maica stareta care conditiona toate donatiile de raspunsul la cateva intrebari care aratau cat de buni ortodocsi sunt respectivii. Daca trecea testul, lua banii, daca nu, ii trimitea sa indrepte ce e de indreptat si sa revina mai tarziu.

Dar astea sunt cazuri mai rare, sunt manastiri care o duc f. greu, mai greu sa refuze banii pe motiv ca nu-l vad pe donator la ochi. E un fel de cutia milei sa zicem, nu stii exact cine pune dar multumesti lui Dumnezeu si te rogi pentru donator.

Last edited by AlinB; 14.06.2011 at 15:41:51.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica nu este de acord cu homeopatia? pacatoasa Generalitati 282 21.09.2014 16:41:28
sunteti de acord sa cititi pentru mine Paraclisul Sfntului Nicolae? andrutza151 Umanitare 1 23.09.2011 23:40:30
Sunteti de acord cu noua lege data ? MIRELAMM Preotul 21 19.03.2010 19:48:58
Televizorul,aparent inofensiv.Oare asa sa fie? Seraphim7 Generalitati 40 16.03.2010 21:24:59
Patriarhia Română Danut7 Generalitati 1 07.02.2010 20:58:28