Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.09.2011, 18:54:39
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Biserica trebuie separata de Stat si Statul de Biserica, pentru ca intr-un Stat unde Biserica e finantata de catre acesta, cea din urma isi pierde independenta si devine un agent electoral pentru Stat,
Nu vad legatura intre salarul clericului si “agentul electoral”. Crezi ca daca preotii ar fi remunerati exclusiv de Institutia Bisericii n-ar putea veni domnul senator X, care sa doneze o suma generoasa pentru o anumita parohie, iar parintele sa-i multumeasca public la sfarsitul cuvantarii, cand se citeste lista donatorilor, insistand mai mult asupra lui? :)

Last edited by ioanna; 28.09.2011 at 18:56:56.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.09.2011, 19:01:33
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Se pot gasi diverse variante, poate chiar copierea modelului german, dar in principiu este foarte corect ca bani pentru biserica sa nu dea decat cei care doresc acest lucru. Si, bineinteles, cei care aleg sa nu contribuie, sa nu beneficieze de servicii religioase (sau numai contra cost).
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.09.2011, 19:12:20
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
. Si, bineinteles, cei care aleg sa nu contribuie, sa nu beneficieze de servicii religioase (sau numai contra cost).
Sunt de acord mai putin cu ultima parte. Te-ai delimitat de Biserica: adio! nu merge: azi am chef sa fac un botez, platesc niste bani, dupa nu mai dau impozit s.a.m.d. , doar cu Biserica nu se negociaza ca la piata, se participa, daca vrei sa faci parte din trupul ei. Toti care nu doresc sa fie inmormantati crestineste,in cimitirul Bisericii, sa fie scutiti de la acel impozit pentru Biserica, iar toti cei care se boteaza, care apar in arhiva bisericii ca membri, e normal sa contribue. Nu mai vrei sa faci parte din biserica, spui ca te-au botezat parintii insa tu nu esti de acord etc. te duci si anunti sa te taie de pe lista lor, sa nu mai faci parte din BOR. Mi se pare o ipocrizie fara margini sa te declari ateu, insa sa ai pretentia sa te casatoresti in Biserica (ca e cool decorul) sau sa-ti exprimi dorinta ca un preot sa-ti oficieze funerariul.

Last edited by ioanna; 28.09.2011 at 19:19:41.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.09.2011, 19:23:06
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
doar cu Biserica nu se negociaza ca la piata,
Cred ca nu stii cum circula banii la evenimente religioase gen nunta inmormantare parastas etc :)) .
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.09.2011, 19:28:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Se pot gasi diverse variante, poate chiar copierea modelului german, dar in principiu este foarte corect ca bani pentru biserica sa nu dea decat cei care doresc acest lucru. Si, bineinteles, cei care aleg sa nu contribuie, sa nu beneficieze de servicii religioase (sau numai contra cost).
Corect este ca toata lumea sa fie impozitata la fel.
Cei care nu apartin de un cult religios recunoscut oficial pot alege sa doneze unui ONG suma respectiva.

Numai ca vezi tu, discursurile astea cu "cei care nu tin de o religie sa nu dea" arata tocmai adevarata fata a ateului - zgarcenia, lipsa caritatii, dezumanizarea, in general.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.09.2011, 19:33:16
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Corect este ca toata lumea sa fie impozitata la fel.
Cei care nu apartin de un cult religios recunoscut oficial pot alege sa doneze unui ONG suma respectiva.

Numai ca vezi tu, discursurile astea cu "cei care nu tin de o religie sa nu dea" arata tocmai adevarata fata a ateului - zgarcenia, lipsa caritatii, dezumanizarea, in general.
Foarte incorect ceea ce spui. Prin ce anume sunt eu "zgarcit, lipsit de caritate, dezumanizat" daca nu doresc sa contribui cu bani la functionarea unei institutii care nu ma reprezinta si de serviciile careia nu am nevoie?
Tu, de exemplu, doresti sa dai periodic bani pentru constructia de moschei sau biserici penticostale?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.09.2011, 19:42:34
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
daca nu doresc sa contribui cu bani la functionarea unei institutii care nu ma reprezinta si de serviciile careia nu am nevoie?
Daca o luam asa, sunt o multime de institutii bugetare de a caror servicii eu nu am nevoie si totusi platesc taxe si impozite din care ele-s finantate

Last edited by ioanna; 28.09.2011 at 19:44:39.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.09.2011, 19:46:56
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Daca o luam asa, sunt o multime de institutii bugetare de a caror servicii eu nu am nevoie si totusi platesc taxe si impozite din care ele-s finantate
Religia este o optiune personala, nimeni nu e obligat sa aiba o credinta religioasa sau sa apartina de un cult.
BOR nu e comparabila cu politia sau armata.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.09.2011, 19:51:52
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Religia este o optiune personala, nimeni nu e obligat sa aiba o credinta religioasa sau sa apartina de un cult.
BOR nu e comparabila cu politia sau armata.
Eu sunt de acord ca banii din taxele si impozitele colectate de la persoanele fara apartenenta religioasa sa nu ajunga la culte, sa fie redistribuiti spre alte domenii. Insa ce ne facem cu celelalte investitii ale Statului cu care nu suntem de acord, realizate din banii contribuabililor?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.09.2011, 19:57:50
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,flaviusm

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Religia este o optiune personala, nimeni nu e obligat sa aiba o credinta religioasa sau sa apartina de un cult.
BOR nu e comparabila cu politia sau armata.
da,biserica nu este institutie a statului iar fraza 1 corecta.dumnezeu nu obliga pe nimeni sa-l urmeze,oare de ce oamenii sunt tirani si obliga pe altii sa le urmeze convingerile?motivul ar fi mandria?face parte mandria, din creationism sau evolutionism?
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dezbracarea vesmintelor peste credinciosi costel Preotia (Hirotonia) 25 21.05.2013 10:54:27
In jurul vostru sunt oameni credinciosi? cred_cu_adevarat Generalitati 26 12.12.2012 04:10:49
10 Intebari pentru credinciosi RauL15 Teologie si Stiinta 1 29.12.2009 15:27:40
Presa oficiala a BOR nu-i convinge pe credinciosi Marius22 Stiri, actualitati, anunturi 3 21.02.2009 11:10:11