Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.10.2005, 19:04:10
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

PREOTUL IL INCHIPUIE PE HRISTOS
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.10.2005, 14:02:14
carmen carmen is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.10.2005
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
PREOTUL IL INCHIPUIE PE HRISTOS
Preotul este slujitorul Bisericii, sfintit prin punerea mainilor de mai marii Bisericii, avand rolul de a-i duce pe oameni pe calea mantuirii.Are un rol foarte important in viata noastra ,a crestinilor.Un crestin ortodox nu se poate numi crestin (parerea mea)daca nu are un preot drept parinte duhovnicesc.Altfel nu se poate mantui.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.10.2005, 14:04:22
carmen carmen is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.10.2005
Mesaje: 5
Implicit

Revin cu scuze, intrucat din greseala am citat alexandra
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.10.2005, 12:25:38
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
PREOTUL IL INCHIPUIE PE HRISTOS
Preotul Il preinchipuie pe Iisus Hristos dupa har (chiar este Hristos dupa har!). Iar plinatatea, plenitudinea puterii harice, este a celei de a treia trepte sacramentale: Arhieria. (prima treapta este diaconia, iar cea de a doua preotia!)
(Arhiereul dupa har il reprezinta pe Melchisedc! Tu esti preot in veac, dupa randuiala Lui Melchisedec, precum si pe Iisus Hristos, Marele Arhiereu!-vedeti Crezul care marturiseste, inaltarea la Ceruri si sederea de-a dreapta Tatalui!)
P.S.[color=red]Am facut aceasta precizare, pentru a evta pe cat posibil, arianismul si idolatria!(erezia adica,caderea in pacat, prin afirmatii relativ corecte, dar insuficiet fundamentate sub aspectul cunoasterii teologice, dar si al trairii hristice autentice, in duh!)[/color]
Preotul este de fapt veriga de legatura dintre om si Dumnezeu, si ar trebui sa fie vas ales, sfintit al Duhulul Sfant! De aici importanta predicii vietii a fiecarui preot pentru fiecare credincios, in fata puterii de intelegere a fiecarui credincios! Pentru a nu sminti, sau produce ratacire, sau duce in ispita, pentru ca Dumnezeu nu ispiteste niciodata, a ispiti este propriu diavolului, si uneori si oamenilor (de!)! Deci sa ne rugam sa nu ne lase, sa nu ne paraseasca Dumnezeu intru ispita (la vreme de ispita sa avem aparator, inger pazitor, pe Maica Domnului, Sfintii, si mai ales pe insusi Domnul nostru Iisus Hristos, cel in Treime inchinat si slavit, Tatal Fiul si Duhul Sfant.)!
Rugaciunile marturisesc acestea, inclusiv Crezul si Tatal nostru!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.01.2006, 09:27:30
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Preotia universala o avem toti, de la botez. Suntem datori a-l marturisi pe Hristos si sa invatam pe cei care nu stiu. Doar unii dintre noi insa au acest har sa fie primiti in cler. Preotia este taina prin care se transmite Harul lui Dumnezeu si de aceea trebuie ca cel care il primeste sa fie vrednic. Ma rog ca Dumnezeu sa ne trimita cat mai multi preoti buni care sa ne indrume spre Imparatia Sa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.01.2006, 09:23:00
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea
Preotia universala o avem toti, de la botez. Suntem datori a-l marturisi pe Hristos si sa invatam pe cei care nu stiu. Doar unii dintre noi insa au acest har sa fie primiti in cler. Preotia este taina prin care se transmite Harul lui Dumnezeu si de aceea trebuie ca cel care il primeste sa fie vrednic. Ma rog ca Dumnezeu sa ne trimita cat mai multi preoti buni care sa ne indrume spre Imparatia Sa.
Am vorbit cu cel mai bun prieten si mi-a spus ca el nu crede in preoti. De ce? Pai pt. ca majoritatea au fost informatori, etc., etc., Omule, intradevar pe vremea comunismului poate au fost si din acestia, dar nu asimila omul cu preotul. Am citi ca preotul chiar de ar fi pacatos, atunci cand savarseste Liturghia, harul lui Dumnezeu il sfinteste. Deci, vezi puterea Domnului, nu pacatul omului. Si preotii, calugarii au ispite mai mari dacat noi. Eu zic, metaforic(dar poate fi aievea de as avea ochii sufletesti mai curati)ca eu ma lupt cu un diavol, iar ei poate cu 10-20. Si atunci la care e lupta mai grea? Doamne apara-ne de ispite si pune paza gurii noastre sa nu ne ardem prin rautatile pe care le spunem.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.03.2006, 13:32:11
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea
Am vorbit cu cel mai bun prieten si mi-a spus ca el nu crede in preoti. De ce? Pai pt. ca majoritatea au fost informatori, etc., etc., Omule, intradevar pe vremea comunismului poate au fost si din acestia, dar nu asimila omul cu preotul. Am citi ca preotul chiar de ar fi pacatos, atunci cand savarseste Liturghia, harul lui Dumnezeu il sfinteste. Deci, vezi puterea Domnului, nu pacatul omului. Si preotii, calugarii au ispite mai mari dacat noi. Eu zic, metaforic(dar poate fi aievea de as avea ochii sufletesti mai curati)ca eu ma lupt cu un diavol, iar ei poate cu 10-20. Si atunci la care e lupta mai grea? Doamne apara-ne de ispite si pune paza gurii noastre sa nu ne ardem prin rautatile pe care le spunem.
Adevarat este ca valabilitatea Sfintelor Taine, nu este afectata, se pastreaza intregul har, pentru primitor, .....preotul este o persoana sfintita, a carei vrednicie, ar trebui sa fie pe masura harului primit!
Totusi, exista caderi din har, si preoti caterisiti, care sunt indepartati de la savarsirea sfintelor slujbe! cum a fost de altfel cazul si la Tanacu!


Poate mai mult decat slujbele, si predica, mai mult sau mai putin mestesugita, sau chiar teologhisita, agoniseste suflete lui Dumnezeu (ale Caruia si sunt!), predica vietii preotului, slujitorului, robului Lui Dumnezeu, care, prin curatenia vietii, ii slujeste astfel Lui Dumnezeu, nu lui mamona!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.04.2006, 07:46:32
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul !
Doamne ajuta !
Este o minune in zilele noastre sa gasesti un om fara de pacat, undeva in Sfanta Scriptura scrie ca nu este niciunul macar...Important este, daca ai cazut in pacat sa lupti sa te ridici, iar prin Sfanta taina a Pocaintei sa incepi a trai CURAT !
Doamne, Te rugam, ajuta-ne sa nu ii judecam pe fratii nostri preoti ci sa ne rugam pentru ei !

Ma bucur, in Domnul, ca sunteti aici, ca discutati sanatos ! Tata ai mila de toti cei care sunt departe de CUVANT, lasa IUBIREA TA sa ii calauzeasca spre Tine !

Sfinte Dumnezeule, Sfinte Tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi !

Hristos a inviat !

Adevarat a inviat !

Tata din ceruri, Te iubim si dorim sa fim mereu copiii Tai ascultatori ! Amin.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.04.2006, 23:57:57
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Care era rolul preotilor in VT ? Pentru ce exista si pentru ce exista preotii ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.04.2006, 08:05:44
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marinaru
Care era rolul preotilor in VT ? Pentru ce exista si pentru ce exista preotii ?
Si atunci, ca si acum, ca sa rezolve problema pacatului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna un preot cu har? sophia Preotul 24 09.04.2013 15:44:19
Preot necasatorit bluester Preotul 3 05.01.2012 00:18:20
Vreau sa ma fac preot petrisor.nicu Intrebari utilizatori 24 17.05.2011 19:18:46
Preot caterisit Carmen FUNIERU Preotia (Hirotonia) 20 29.07.2010 20:40:46
preot cu mitra madalinjomy Preotia (Hirotonia) 7 09.08.2009 22:31:39