Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.05.2010, 11:16:01
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit Lingua latina

De curand mi-am adus aminte de orele de limba latina din timpul liceului. Recunosc, nu prea mi-au placut la vremea respectiva, mai ales ca nu e o limba usoara, chiar si pentru noi, vorbitorii de limba romana.

Dar chiar si asa e o placere sa citesc in latina sau sa aud cum e vorbita. E socant de asemanatoare cu limba romana si daca citim altceva decat texte antice. Limba latina este limba oficiala a Vaticanului. Tot un organism catolic este si cel care se ocupa in continuare de mentinerea limbii, asa cum Academia Romana se ocupa de limba romana: Opus Fundatum Latinitas, infiintata in 1976 de catre Papa Paul al IV-lea. Pe langa periodice in limba latina, aceasta organizatie publica si liste de neologisme (Lexicon recentis Latinitatis). Stiati ca termenul latin pentru "computer" este instrumentum computatórium? Sau ca la "hangar" se spune receptáculum aërinávium?

Exista si o varianta in limba latina a Wikipedia (Vicipaedia), care contine aproape 40 de mii de articole. Pana la urma este adevarata zicala: [i]Quod non est in interrete non est in mundo[/url] - sesizati va rog frumusetea cuvantului interrete (internet). Tot de pe Vicipaedia am aflat ca presedintele Romaniei este domnul Traianus Băsescu, iar prim-ministru este Aemilius Boc - aici cred ca editorii au cam sarit calul :)

Pe Youtube situatia e insa trista. Majoritatea limbii latine este vorbita de vorbitori nativi de engleza, care cred ca pur si simplu nu sunt in stare sa-si insuseasca un accent corect sau nu cunosc reguli elementare de pronuntie. Am gasit Crezul (da, e cu filioque) si alte rugaciuni catolice, care, din fericire, au o pronuntie perfecta. Si un copil de patru ani care citeste o rugaciune in latina.

Daca mai gasesc ceva interesant despre limba mama a limbii romane, o sa postez aici si va rog si pe voi sa faceti la fel.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 31.05.2010 at 11:21:12.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.05.2010, 11:36:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am facut si eu ceva latina. Nu pot sa uit de aceste terminatii:
o
s
t
mus
tis
nt

Mai erau si altele, sper sa le fi de redat corect pe cele de sus. Se dorea sa invatam latina precum matematica, nu tocind.

Mergeam pe strada si spuneam catabam, cantabamus, cantabant .... Ce vremuri....

Postez si eu Tatal nostru in limba latina

Pater noster, qvi es in caelis
sanctificetur nomen tuum;
Adveniat regnum tuum. Fiat voluntas tua
sicut in caelo et in terra
Panem nostrum qvotidianum da nobis hodie.
Et dimitte nobis debita nostra,
sicut et nos dimittimus debitoribus nostris.
Et ne nos inducas in temptationem;
sed libera nos a malo.
Amen.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.05.2010, 12:09:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Apropo de limbile moarte, mi-a povestit un indian ca a facut sanscrita in scoala si ca i-a fost foarte greu sa treaca examenele, fiind o limba extrem de grea. Omul e programator si suficient de inteligent...

E interesant sa citim de bunavoie niste proverbe latinesti, sa folosim sintagme in latina (cand eram stundent, am invatat multe apoftegme de acest gen ca sa par mai cult ca ceilalti :) ), insa, cand vine vorba sa invatam a vorbi aceasta limba la modul concret, lucrurile se complica foarte mult si toata treaba asta devine descurajanta.

Ma intreb cati dintre liceeni mai opteaza acum pentru filologie - sectia limbi clasice (latina si greaca veche)? Si, pe cei care sunt studenti acolo, i-as intreba: de ce ati ales drumul asta anevoios si fara perspective?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.05.2010, 13:31:19
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu visam declinarile si conjugarile; le repetam non-stop pentru ca luasem un 2 si ma si vedeam repetenta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.05.2010, 16:05:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Studiul "umanioarelor" ajută enorm nu numai la cultura generală, dar și la studiul altor limbi. În plus, este o excelentă gimnastică a minții. Când, în urmă cu 3 ani, am început să iau meditații la limba latină, magistra mea a fost tare nelămurită: ce îl poate face pe un doctor familist de 38 de ani să învețe sistematic o limbă moartă ? Cred că nu a înțeles pe deplin nici acum: eu am nevoie de limba latină așa cum unii au nevoie să meargă la fitness. Pur și simplu, dacă 3 luni nu citesc nimic în latină, mă simt ieșit din formă. E foarte adevărat, după 3 ani de latină, deși sunt capabil să citesc orice text, sunt foarte departe de a vorbi fluent. Se pare că în lume mai există doar aproximativ 50 de persoane care au fluență în latină. Voi putea, vreodată, să fiu asemenea lor ?

Fraternaliter in Christo,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.05.2010, 16:07:43
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Studiul "umanioarelor" ajută enorm nu numai la cultura generală, dar și la studiul altor limbi. În plus, este o excelentă gimnastică a minții. Când, în urmă cu 3 ani, am început să iau meditații la limba latină, magistra mea a fost tare nelămurită: ce îl poate face pe un doctor familist de 38 de ani să învețe sistematic o limbă moartă ? Cred că nu a înțeles pe deplin nici acum: eu am nevoie de limba latină așa cum unii au nevoie să meargă la fitness. Pur și simplu, dacă 3 luni nu citesc nimic în latină, mă simt ieșit din formă. E foarte adevărat, după 3 ani de latină, deși sunt capabil să citesc orice text, sunt foarte departe de a vorbi fluent. Se pare că în lume mai există doar aproximativ 50 de persoane care au fluență în latină. Voi putea, vreodată, să fiu asemenea lor ?

Fraternaliter in Christo,
M.D.
Felicitari, sa stiti ca va invidiez sincer :)

Daca va pricepeti sa va exprimati in scris in latina, de ce n-ati contribui la Wikipedia in limba latina? Sunt sigur ca au nevoie de editori.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.05.2010, 16:12:03
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Sper ca acest link sa fie de folos

http://latinphrases.info/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.05.2010, 21:33:39
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Am studiat latina doar un an, in clasa a opta. Mi-a ramas in memorie Tatal nostru si cateva proverbe. Inteleg cat de cat limba, dar gramatica nu e tocmai usoara.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.06.2010, 01:36:05
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 4ndreea Vezi mesajul
Am studiat latina doar un an, in clasa a opta. Mi-a ramas in memorie Tatal nostru si cateva proverbe. Inteleg cat de cat limba, dar gramatica nu e tocmai usoara.
Mie din pacate mai cu seama " Avea Cezar muraturi si salata!"...iar de placut chiar nu mi-a placut niciodata.

Ma intreb de ce o fi fost lasata sa moara?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.06.2010, 02:00:21
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Am studiat latina clasica cinci ani din clasa a opta pana in clasa a doisprezecea, cate doua ore pe saptamana.

Dar de intalnit cu latina m-am intalnit prima oara in clasa a cincea. In primul rand tata a gasit la birou la el un carnet plin cu tot felul de proverbe latinesti si l-a adus acasa. Eu am ramas entuziasmata si m-am apucat sa le invat, le scriam pe tot ce gaseam...Apoi doamna profesoara de istorie, predand istoria Imperiului Roman, a insistat si sa invatam cateva fraze, gen "Cartagina esse delenda", "Alea iacta est" si ce inseamna. Mi s-a parut interesant.

In timpul liceului latina chiar era unul dintre cele mai dificile obiecte si care mi-a si adus cele mai mari emotii. Metoda de predare (care cred ca se foloseste si acum, desi am inteles ca nu prea se mai studiaza latina, a fost inlocuita cu spaniola) era cel putin deficitara. Practic invatam latina, si in special gramatica latina, de dragul a de a invata, fara vreun scop anume evident. Ceea ce este groaznic de neatragator pe termen lung. Nu ni se preda mai nimic din importanta culturala a limbii latine, foarte putin despre diferitii autori pe care ii studiam...pur si simplu toceala curata. :D Metoda de evaluare era de asemenea nu din cele mai eficiente. Aveam o profesoara asa, mai dura, care asculta dupa catalog, dupa ultimul absent. Deci cam stiai cand iti vine randul si invatai cand trebuia. Apoi examinarea era doar oarala: practic te chema cu manualul in prima banca, te punea sa citesti o fraza, o traduceai (vorba vine, stiai traducerea pe de rost dinainte), apoi lua cate un cuvant si te intreba: "Ce fel de cuvant este? Si tu spuneai, felul, declinarea, timpul verbal, persoana, depinde ce era. Bun. Apoi: cum ar fi cuvantul asta in dativ, dar acuzativ, dar genitiv plural, subjonctiv, dar....avalansa de intrebari fara timp de gandire. :D Si apoi nota -- niciodata prea mare. :D

Bineinteles, acum, dupa opt ani de la ultima mea clasa de latina, am cam uitat multa din gramatica pe care o stiam. Vocabular nu ni s-a cerut niciodata sa invatam prea mult, puteam folosi dictionarul la traducere. Dar sunt surprinsa de cat totusi inca imi aduc aminte. Saptamana trecuta am fost la o Misa Tridentina (liturghie catolica in stil vechi, pre-Vatican II, total in latina) si am reusit sa inteleg poate 80-90% din ceea ce am citit in misal. Bineinteles ca nu am nici o problema sa inteleg si sa stiu partile obisnuite gen Gloria, Credo, Pater Noster, Agnus Dei, care se canta de obicei in latina duminica la biserica la care merg eu. Problematic mi se pare sa inteleg latina vorbita -- imi e greu sa inteleg, de exemplu cand preotul canta prefata, daca nu o am in fata scrisa. Probabil fiindca niciodata in scoala nu am folosit latina ca pe o limba care poate fi si vorbita, nu doar citita si scrisa. :D

Spunea cineva ca latina este o limba moarta. Sigur, este, cand o inveti la scoala cum am invatat-o eu, de bine de rau, dar fara nici un scop major. Dar este foarte vie cand auzi "Ego te absolvo a peccati tui in nomine Patris...etc" sau "Corpus Domini nostri Iesu Christi custodiat animam tuam in vita aeterna."
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciuni in latina floaredecolt Biserica Romano-Catolica 6 16.07.2008 13:41:54